Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Легомінова Світлана Володимирівна. Маркетинг ринку праці (методологія дослідження): Дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Академія муніципального управління. - К., 2002. - 187арк. - Бібліогр.: арк. 168-181.



Анотація до роботи:

Легомінова С.В. Маркетинг ринку праці (методологія дослідження). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 - Економічна теорія - Київський національний економічний університет. - Київ, 2002.

Дисертацію присвячено маркетинговому дослідженню ринку праці та його регулюванню у перехідній економіці України.

Сформульовано суть маркетингового аналізу, розроблено алгоритм дослідження ринку праці.

Виявлено і проаналізовано чинники маркетингового середовища. Опрацьовано стратегію організації оптимальної зайнятості населення.

Доведено провідну роль держави у забезпечені сприятливих умов для регулювання попиту і пропозиції на робочу силу шляхом посилення зусиль щодо інформаційного забезпечення ринку, соціальної підтримки населення, стимулювання розвитку підприємництва.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в розробці методології маркетингового дослідження становлення та функціонування ринку праці у перехідній економіці України. Це дає змогу обґрунтувати та прогнозувати вдосконалення регулювання ринку праці з метою зняття напруженості у соціально-економічної сфері. Теоретичний аналіз і узагальнення практики функціонування ринку праці в Україні дає змогу виділити такі положення й висунути пропозиції щодо вдосконалення механізму його регулювання.

  1. За маркетингового дослідження ринку праці рекомендується застосовувати концепцію соціально-етичного маркетингу, змістом якої є виявлення потреб та інтересів цільових ринків, забезпечення бажаного задоволення потреб ефективнішим і продуктивнішими способами з одночасним збереженням чи зростанням добробуту споживача й суспільства загалом. Ця концепція потребує поєднання в маркетинговій політиці трьох складових інтересів продавця робочої сили, інтересів і потреб покупців робочої сили та інтересів суспільства.

  1. Причиною невідповідності попиту та пропозицій щодо робочої сили є, по-перше, відсутність науково обґрунтованого прогнозу потреби в робочій силі; по-друге, відсутність добре налаштованих зв’язків галузей економіки (підприємств і організацій) з навчальними закладами, які готують кадри. Виникає суперечність між пропозицією людей з відповідною професією, спеціальністю в конкретній роботі та потребою ринку праці у робочій силі.

  2. Розробка маркетингової стратегії організації зайнятості населення дала змогу виявити основні напрями сприяння оптимальної зайнятості населення, головними з них є проведення активної демографічної політики; створення нових робочих місць; розвиток підприємництва та фермерства; заохочення населення до самозайнятості; організація оплачуваних громадських робіт; впровадження гнучких режимів праці; профорієнтація й психологічна підтримка населення; підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації кадрів; мотивація трудової діяльності.

  3. Найефективнішим шляхом упровадження маркетингових принципів у повсякденну практику сприяння зайнятості є впровадження маркетингу взаємодії як нового способу мислення усіма працівниками служб зайнятості й поступова реалізація цієї концепції в конкретних ситуаціях. Форсування або лише адміністративно-організаційні переформування структур управління служб зайнятості можуть лише призвести до втрати самої суті задуму.

  4. Одним з оптимальних шляхів регулювання ринку праці є реалістична оцінка його стану, особливостей, спостереження процесів і чинників, які мають усталений характер, виявлення залежностей між економічними, соціально-економічними показниками та зайнятістю. Вихідною базою для формування такої системи повинні стати наукові концепції прогнозування розвитку ринку праці.

  5. При прогнозуванні зайнятості на основі макроекономічних показників, автор дійшов висновку, що основними показниками, які впливають на зайнятість, є обсяг валового внутрішнього продукту, коефіцієнт оновлення основного капіталу, рівень інфляції та інвестицій в основний капітал, реальна заробітна плата.

  6. Запропонована модель прогнозування попиту на робочу силу, яка пов'язує незалежні параметри обсягів виробництва та інвестиції, дає змогу отримати варіантний прогноз динаміки попиту на робочу силу. Означена методика може бути використана для прогнозування зайнятості та попиту на робочу силу як на державному, так і регіональному рівнях, а також для деяких галузей економіки.

  7. Об'єктивна реальність потребує передбачення в програмах зайнятості сучасних методологічних розробок щодо механізму узгодження цілей та завдань політики зайнятості з іншими напрямами соціально-економічного розвитку; системи показників, за якими оцінюється ситуація на ринку праці та визначається ступінь його напруженості; системи показників ефективності програм сприяння зайнятості; методичних рекомендацій з питань створення галузевих програм зайнятості з урахуванням перспектив виходу галузей з кризи.

  8. Соціальний захист населення країни передбачений тільки для незайнятих (ст. 11 Закону “Про зайнятість населення”) й знаходиться на низькому рівні. Не вирішені проблеми страхування по безробіттю і медичному страхуванню, які використовуються в країнах з ринковою економікою. Бажано б запровадити механізм страхування безробіття, який би поєднував принцип солідарності із нагромадженням певної частини внесків на індивідуальних рахунках платників.

  9. Органи державної влади на ринку праці України, виходячи з національного інтересу, можуть забезпечити сприятливіші умови для масового входження маркетингу в практику регулювання попиту і пропозиції робочої сили шляхом поліпшення інформаційного забезпечення ринку, маркетингової підтримки незайнятого населення, стимулювання розвитку підприємництва, вдосконалення законодавчої та нормативної бази функціонування ринку праці.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Легомінова С.В. Ринок праці як об’єкт маркетингових досліджень // Теорії мікро- макроекономіки. - Київ: Академія муніципального управління. Вип.2. - 1999. - С. 82 - 87 (0,3 д.а.).

  2. Легомінова С.В. Вплив маркетингових відносин на ефективність роботи служб зайнятості // Теорії мікро- макроекономіки. - Київ: Академія муніципального управління. Вип.7. - 2001. - С. 246 - 251 (0,3 д.а.).

  3. Легомінова С.В. Маркетингові дослідження ринку праці на макрорівні // Теорії мікро- макроекономіки. - Київ: Академія муніципального управління. Вип. 8. - 2001. - С. 103 – 107 (0,3 д.а.).

  4. Легомінова С.В. Шляхи вдосконалення регулювання ринку праці // Україна: аспекти праці. - 2001. - № 4. - С. 9 – 14 (0,5 д.а.).

  5. Легомінова С.В. Проблема висвітлення ринку праці в курсах мікро- та макроекономіки // Теорії мікро- макроекономіки.- Київ: Академія муніципального управління. Вип. 9. - 2001.- С. 153 – 160 (0,4 д.а.).

  6. Легомінова С.В. Організація зайнятості населення на основі теорії маркетингу // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – Львів: Вид-во ун-ту “Львівська політехніка”. Вип. № 436. – 2001. – С. 61- 68 (0,4 д.а.).

В інших виданнях:

  1. В Ю.І. Єлесін, А.Г. Міщенко, С.В. Легомінова Світова економіка та міжнародні економічні відносини: Навч. посібник. - К.: МО України, 1996. - 112 с. ( 6,51д.а.) (особисто автора: розділ 3 “Маркетинг та його роль у регулюванні міжнародних економічних процесів” С. 34 – 67 (2 д.а.).