Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Саюн Алла Олександрівна. Маркетингова діяльність транспортно-експедиційного підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Саюн А.О. Маркетингова діяльність транспортно-експедиційного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). - Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено обгрунтуванню теоретико- методичних і практичних аспектів побудови організаційно - економічного механізму взаємовигідної маркетингової стратегії транспортно-експедиційного підприємства і підприємства-виробника і розробці практичних рекомендацій щодо його формування та впровадження .

Досліджено класифікації чинників макро і мікросередовищ підприємства, їх склад і характеристики управління підприємством. Розроблено авторську класифікацію чинників макросередовища підприємства, основних критеріїв їх оцінки, що впливають на маркетингову діяльність підприємства.

Визначено особливості моделювання маркетингових процесів, типи моделей, що використовуються, деякі відомі методи прийняття рішень, що можуть бути реалізовані в маркетингові. Досліджено, що розробка моделей стратегічного вибору для транспортно-експедиційного підприємства пропорційно залежить від його конкурентоспроможності в полі ринкових відносин у сфері транспортних послуг.

Приведено застосування моделі стратегічного вибору на основі критеріїв теорії ігор з природою у процесі прийняття маркетингових рішень транспортно-експедиційним підприємством на ринку транспортних послуг в умовах невизначеності та ризику навколишнього середовища.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо формування маркетингової стратегії взаємодії транспортно-експедиційного підприємства з суб’єктом ринку транспортних послуг – підприємством-виробником в умовах невизначеності та ризику зовнішнього середовища. Обґрунтовано напрями маркетингової діяльності транспортно-експедиційних підприємств та сформульовано такі висновки:

1. Транспортно-експедиційне підприємство повинно виконувати вагому частку задач транспортного комплексу України. Тому велика увага приділяється вибору маркетингової стратегії, яка враховує інтереси користувачів транспортними послугами, а також забезпечує ефективні умови функціонування транспортно-експедиційного підприємства на ринку транспортних послуг.

2. Аналіз стану транспортно-експедиційної діяльності в Україні, показує, що наявні недоліки в її здійсненні значною мірою викликані не тільки недосконалістю нормативно-правового забезпечення у цій сфері економічної діяльності, а і недостатнім державним регулюванням. Залишаються неврегульованими на законодавчому рівні питання договірних відносин суб'єктів транспортно-експедиційної діяльності, їх прав та обов'язків, підстав та меж відповідальності, необхідно вдосконалення тарифної політики, адаптованої до умов ринкової економіки, демонополізація ринку перевезень.

3. Результатом діяльності транспортно-експедиційного підприємства на ринку транспортно-експедиційних послуг являється розбудова й впровадження власної маркетингової стратегії, яка спиратиметься не тільки на інтуїцію, але й на розрахунки фінансового результату на основі фактичних даних про попит на транспортно-експедиційні послуги й мінімізуватиме фінансовий ризик транспортно-експедиційного підприємства. В якості такого механізму пропонується використати імітаційну модель, що описує процес розробки маркетингової стратегії транспортно-експедиційного обслуговування у вигляді багатокрокової статистичної гри.

4. Маркетингова стратегія вибирається на перспективу, і виникає необхідність оцінити можливі наслідки альтернативних варіантів стратегій в майбутньому. Моделювання - єдиний до нинішнього часу систематизований метод побачити варіанти майбутнього та визначити потенційні наслідки альтернативних рішень, що дозволяє їх об'єктивно порівнювати. Моделі науки управління в найбільшій мірі пристосовані до передбачення можливих наслідків в майбутньому, і як потужний аналітичний метод дозволяє подолати безліч проблем, пов'язаних з прийняттям рішень в складних ситуаціях. Розробка моделей стратегічного вибору для транспортно-експедиційного підприємства пропорційно залежить від його конкурентоспроможності в полі ринкових відносин у сфері транспортних послуг.

5. Функціонуванням системи являється поточна реалізація у конкретних умовах зовнішньої сфери наданих даним станом можливостей для здійснення функцій системи, за ради яких вона створена. В свою чергу, існування цих двох взаємопов’язаних характеристик транспортно-експедиційних підприємств визначило розділення математичних методів на методи, що використовуються для вирішення окремих задач функціонування, і методи, які дозволяють оптимізувати стан транспортно-експедиційних підприємств. Тому при моделюванні розвитку транспортно-експедиційних підприємств, як його стану, так і функціонування, необхідно використовувати два підходи: детерміново-оптимальний і ймовірно-адаптивний. Запропоновані моделі дозволяють розробити рішення про розвиток транспортно-експедиційних підприємств з урахуванням змін його стану й функціонування, тобто узгоджують різні сторони його функціонування.

6. Аналіз визначення точок беззбитковості та оптимального обсягу випуску продукції підприємством-виробником, показав недоцільність обмеження аналізу лише визначенням точки беззбитковості, а необхідність знаходження точки оптимуму.

7. В логістичній системі, що складається з виробничого і транспортного підприємства необхідно максимізувати сумарний прибуток виробничого і транспортного підприємств і оптимізувати транспортний тариф з цієї точки зору. За такого ринкового підходу вже не розв’язують єдину оптимізаційну задачу логістичної системи, а кожен учасник системи виходить із власних економічних інтересів. Взаємодія ж учасників логістичної системи здійснюється через транспортний тариф. Має бути сумісна оптимізація значень параметрів управління — тарифу й обсягу перевезень.

8. Маркетинговий стратегічний вибір здійснюється частіше усього в умовах ризику. В цьому зв'язку зростає роль методів математичного моделювання, які дозволяють прийняти оптимальне стратегічне рішення при обмеженій інформації про можливі стани зовнішнього середовища. Близькою за ідеями і методами до теорії ігор є теорія статистичних рішень, де формалізація дій у невизначеній ситуації відбувається побудовою платіжної матриці, якій ставиться у відповідність матриця ризиків, яка має той же вигляд, що і платіжна матриця , але її елементами є не виграші, а ризики. Основним інструментом обліку ризику при прийнятті рішень є матриця наслідків. Вона являє собою таблицю обставин, що виникають при тому або іншому варіанті дії і реалізації певних умов середовища.

9. Забезпечення якості управління маркетингом припускає вироблення таких управлінських рішень у сфері маркетингу, які забезпечили б успішність діяльності фірми у вибраному сегменті ринку. Застосування процесного управління до цього завдання припускає проведення серії комп'ютерних експериментів з метою визначення оптимального рішення, що дає необхідний результат – максимізацію доходу. Таким чином, побудовані фундаментальні основні агрегати маркетингової системи транспортно-експедиторських послуг, елементи їх складові, а також функціональна логічна залежність між ними є передумовою для створення структурних моделей.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Саюн А.О. Основні напрямки розвитку конкуренції транспортно-експедиційних підприємств на ринку транспортних послуг.// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 212: В 6 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006.-С.851-859.- (0,4 д.а.).

2. Саюн А.О. Узагальнена модель функціонування транспортно-експедиційного підприємства в полі ринкових відносин сфери транспортних послуг.// Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць Вип. 4 (59 )/Наук. ред. І. К.Бондар. – К., 2006.- С. 94-98.- (0,3 д.а.).

3. Саюн А.О. Розробка моделі стратегічного вибору транспортно-експедиційного підприємства. // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць Вип. 5 (60 )/Наук. ред. І. К.Бондар. – К., 2006.- С. 15-17.- (0,4 д.а).

4. Блудова Т.В., Саюн А.О. Вибір маркетингової стратегії для транспортно-експедиційного підприємства. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 217: В 4 т. Том ІІ.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. - С. 319-324. – 0,3 д.а., (особисто автором 0,2д.а., проаналізовано моделі маркетингових стратегій транспортно- експедиційних підприємств).

5. Блудова Т.В., Куденко Н.В., Саюн А.О. Маркетинговий підхід до побудови тарифів для транспортного підприємства. // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 16. – Черкаси: ЧДТУ, 2006.- С. 198-201. – 0,5д.а., (особисто автором 0,3д.а., розроблено модель побудови та узгодження тарифів для підприємства виробника та транспортно-експедиційного підприємства).

6. Саюн А.О , Германенко Л.М. Облік інвестиційної діяльності транспортно-експедиційних підприємств в системі автоматизованої обробки інформації.// Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва.-Харків: НТУ „ХПІ”.- 2006. -№ 41(1).- С.25-31.- 0,3 д.а., (особисто автором 0,2д.а., розроблено механізм автоматизованої обробки інформації для транспортно- експедиційного підприємства).

В інших виданнях:

  1. Саюн А.О. Основні напрямки розвитку конкуренції транспортно-експедиційних підприємств на ринку транспортних послуг. // Матеріали ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених „Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України”. ТОМ.2.–Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006.- С.98-100.-( 0,1 д.а.).

  2. Блудова Т.В., Саюн А.О. Вибір маркетингової стратегії для транспортно-експедиційного підприємства. // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень-2006” . Том 2. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006.- с.50-52.-0,15д.а., (особисто автором 0,1 д.а., проаналізовано моделі маркетингових рішень для транспортно – експедиційного підприємства).

  1. Саюн А.О., Германенко Л.М. Облік інвестиційної діяльності транспортно-експедиційних підприємств в системі автоматизованої обробки інформації./ Труди V-ї міжнародної науково-практичної конференції 23-24 листопада 2006р. Харків, НТУ „ХПІ”,2006р.- с.173.-0,14 д.а., (особисто автором 0, 1 д.а., проведено аналіз стану використання комп’ютерних систем та програмних продуктів в аналітичній роботі транспортно- експедиційного підприємства ).