Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Ткаліченко Сергій Володимирович. Математичне моделювання управління запасами в ієрархічних системах (на основі торговельних мереж) : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Ткаліченко С.В. Математичне моделювання управління запасами в ієрархічних системах (на основі торговельних мереж). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, 2009.

Робота присвячена оптимізації управління товарними запасами в торговельних мережах з урахуванням невизначеності. Обґрунтовано необхідність використання теорії активних систем у процесі побудови багаторівневих ієрархічних систем управління запасами. Запропоновано систему моделей оптимізації замовлення агентів з урахуванням їх економічної мотивації (стимулювання). Побудовано модель управління торговельними запасами на основі математичного апарату мереж Петрі, який адекватно описує паралельні процеси та причинно наслідкові зв’язки. Проаналізовано стан управління запасами діючої торговельної мережі та доведено ефективність запропонованих моделей та методик. На основі запропонованих методик, моделей та алгоритмів удосконалено інформаційну систему підприємства. Створено програмний модуль управління запасами з урахуванням стимулювання.

Впровадження результатів дослідження дозволило покращити управління запасами та потоками заявок агентів, зменшило вплив асиметричної інформованості центру та агентів, прискорило та спростило процедуру розподілу наявних товарних запасів.

В дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, яка полягає в розбудові інструментарію аналізу, математичного моделювання та управління товарними запасами в мережевих системах за умов невизначеності. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:

  1. В сучасних умовах шлях від виробника товару до його споживача ускладнюється, що призводить до появи розгалужених, багатоланкових дилерських мереж з відповідною ієрархією підпорядкованості та інформованості, які займаються розподілом товару та його доведенням до кінцевого споживача. Аналіз особливостей управління запасами, огляд існуючих систем управління запасами та відповідних математичних моделей показав, що більшості з них притаманний детерміністичний підхід. Такі моделі вимагають, зокрема, наявності репрезентативної статистичної вибірки, отримати яку, зважаючи на динамічність сучасного економічного середовища, досить важко. Використання існуючих економіко-математичних моделей управління запасами, які неадекватно відображають реальну ситуацію, з огляду на складність розподілу ресурсів в мережевих системах та стохастичність попиту в ринкових умовах недостатньо ефективне.

  2. У процесі розбудови ієрархічних торгових мереж постає проблема їх розгалуженості та лояльності торгових агентів щодо центру. Аналіз проблеми управління ресурсами коли центр надає певну свободу підпорядкованим йому агентам в розгалужених торгових мережах дозволяє обґрунтувати використання теорії активних систем для побудови багаторівневих ієрархічних систем управління запасами торговельних мереж з урахуванням активності елементів мережі. В дисертації система управління запасами розглядається як система обміну (систему трансферів) між центром та активними елементами системи та запропоновано моделі їх розподілу, де стратегією агента стає повідомлення істинної заявки, узагальнено результати дослідження для випадку багатоагентних, багатопродуктових моделей;

  3. В розгалужених торгових мережах, які мають свої представництва в різних регіонах з різною купівельною спроможністю населення, за наявності дефіциту, або надлишків виникає задача раціонального розподілу та перерозподілу товарних ресурсів для загального збільшення товарообороту за рахунок варіації кількості та ціни товарів. В дисертації проаналізовано існуючі та запропоновано нові моделі розподілу торговельних запасів в ієрархічних системах;

  4. Для оперативного управління запасами в торговій мережі адаптовано класичні механізми розподілу ресурсів в теорії активних систем, та запропоновано нові, побудовані на основі неокласичної мультиплікативної функції, з врахуванням внутрішньої цінової стратегії мережі, пріоритету агентів тощо. Запропоновано методологію оцінки ризиків недоотримання раціональних обсягів торговельних запасів;

  5. В основу економічної мотивації забезпечення раціонального використання наявних запасів та замовлення їх оптимальних обсягів покладено стимулювання. Ефективне функціонування системи управління запасами торговельної мережі неможливе без зацікавленості всіх активних ланок у кінцевому результаті роботи. Власне, зацікавленість агентів забезпечується науково обґрунтованим використанням вперше запропонованих автором даної роботи економіко-математичних моделей оптимального обсягу замовлення агентів, з урахуванням їхньої мотивації. В дисертації запропонована методика та відповідні алгоритми знаходження інтервалу та обсягу стимулювання, підтверджено, що раціональна економічна мотивація (на разі стимулювання) є невід’ємним фактором стабільної роботи всієї торгової мережі;

  1. Раціональна система управління запасами на основі розроблених математичних моделей потребує побудови інформаційної системи, яка адекватно описує паралельні процеси управління та причинно наслідкові зв’язки її функціонування. Підвищення ефективності застосування економіко-математичних методів у моделях реалізації систем управління базується на широкому використанні засобів автоматизованої обробки відповідних інформаційних потоків;

  2. Як засіб побудови такої інформаційної системи пропонується використовувати математичний апарат мереж Петрі. Покращення управління та аналізу торгових запасів забезпечується розробленим і впровадженим програмним модулем, підґрунтям якого слугує запропонована концептуальна схема та розбудована система моделей.

Отримані автором результати відкривають простір для подальших наукових досліджень у сфері використання теорії активних систем щодо математичного моделювання та аналізу управління матеріальними запасами в ієрархічних системах.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

  1. Ткаліченко С.В. Мережі Петрі в моделюванні причинно-наслідкових зв’язків та управлінні товарно-матеріальними запасами / Ткаліченко С.В. // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2002. - № 132. - С. 71-77. (0,41 друк. арк.)

  2. Ткаліченко С.В. Моделювання впливу стимулювання на вибір торговельним підприємством раціонального рівня запасів / Верченко П.І., Ткаліченко С.В. // Моделювання та інформаційні системи в економіці. - 2006.- № 74.- C. 88-96. (0,43 друк. арк., з них особисто автору належить 0,38 друк. арк.: розробка методології знаходження обсягу стимулювання при використанні точкової моделі)

  3. Ткаліченко С.В. Вплив пропорційної системи стимулювання на вибір оптимального рівня запасів / Ткаліченко С.В. // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ. – 2006. - № 6 - С. 37-42. (0,41 друк. арк.)

  4. Ткаліченко С.В. Математична модель стимулювання активної системи з використанням теорії нечітких множин / Верченко П.І., Ткаліченко С.В. // Моделювання та інформаційні системи в економіці. - 2007.- № 75.- C. 96-105. (0,50 друк. арк., з них особисто автору належить 0,45 друк. арк.: знаходження обсягу стимулювання при використанні лінійної моделі, знаходження інтервалів стимулювання)

В інших виданнях:

  1. Ткаліченко С.В. Моделювання процесів управління товарно-матеріальним забезпеченням виробничих систем / Афанасьєв Є.В., Довгаль І.В., Ткаліченко С.В. // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті. - 2002. – С. 203-212. (0,45 друк. арк., з них особисто автору належить 0,31 друк. арк.: розробка моделі управління запасами на основі математичного апарату мереж Петрі)

  2. Ткаліченко С.В. Економічне обґрунтування розробки забалансових запасів руд / Жуков С.В., Ткаліченко С.В. // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес: міжнар. наук.-практ. конф., 21-22 листоп. 2003 р.: тези допов.- Кривий Ріг., 2003.- С.212. (0,06 друк. арк.)

  3. Ткаліченко С.В. Економіко-математичне моделювання причинно-наслідкових зв’язків у системах управління великими промисловими підприємствами / Афанасьєв Є.В., Павлиш О.П., Ткаліченко С.В. // ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 20-27 жовт. 2003 р.: тези допов.- Дніпропетровськ-Київ-Кривий Ріг., 2003. Том 25.- С.3. (0,66 друк. арк.)

  4. Ткаліченко С.В. Пропорційна система стимулювання в механізмах розподілу ресурсів / Жуков С.В., Ткаліченко С.В. // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес: міжнар. наук.-практ. конф., практичній конференції конф. 24-25 листоп. 2006 р.: тези допов.- Кривий Ріг, 2006.- С.52. (0,15 друк. арк.).