Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Мокіна Юлія Вікторівна. Математичні моделі в системах управління ефективністю діяльності професорсько-викладацького складу вищих навчальних закладів : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Вінницький національний технічний ун-т. — Вінниця, 2006. — 180арк. — Бібліогр.: арк. 158-172.



Анотація до роботи:

Мокіна Ю.В. Математичні моделі в системах управління ефективністю діяльності професорсько-викладацького складу вищих навчальних закладів. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – Економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вдосконаленню системи рейтингового управління ефективністю діяльності науково-педагогічного персоналу вищих навчальних закладів України на основі нових моделей оцінювання ефективності діяльності та матеріального стимулювання даної категорії працівників. Синтезовано системи рейтингового управління ефективністю діяльності науково-педагогічного персоналу ВНЗ у науковому, навчально-методичному та виховному напрямках. В межах синтезованих систем розроблено комплекс математичних моделей оцінювання ефективності діяльності та матеріального стимулювання науково-педагогічного персоналу вищих навчальних закладів. Побудовано комп’ютеризовану технологію (алгоритми, бази знань) для ідентифікації розроблених математичних моделей та реалізації рейтингового управління науково-педагогічним персоналом ВНЗ з використанням принципу матеріального стимулювання.

Результати, отримані в дисертаційній роботі, впроваджені в навчальний процес та прийняті для впровадження у систему управління науково-педагогічним персоналом Вінницького національного технічного університету.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, яке полягає в аналізі та вдосконаленні системи управління ефективністю діяльності та матеріального стимулювання науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів України на основі побудованого комплексу математичних моделей. Внаслідок проведених досліджень у дисертації отримані такі нові наукові результати:

  1. Доведено, що праця науково-педагогічного персоналу вищих навчальних закладів не є видом діяльності, для оцінки ефективності якої достатнім є застосування детермінованих кількісних методів оцінювання, в основу яких покладена ЄТС, оскільки для них характерним є недостатня диференціація в оплаті праці різних категорій науково-педагогічних працівників і відсутність чітких критеріїв та принципів встановлення надбавок з метою стимулювання та заохочення діяльності науково-педагогічних працівників у напрямках підготовки науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації та створення високоякісної наукової продукції, віддзеркаленої в монографіях, вдосконалення навчально-методичної бази для впровадження новітніх інформаційних технологій навчання, у тому числі дистанційних, та виховання студентів шляхом сумлінного та ініціативного виконання обов’язків куратора академічної групи.

  1. Синтезовано структури орієнтованих на ціль (мету) систем рейтингового управління ефективністю діяльності науково-педагогічних працівників ВНЗ в трьох напрямках — в напрямку підготовки науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації та створення високоякісної наукової продукції, віддзеркаленої в монографіях, в напрямку вдосконалення навчально-методичної бази для впровадження новітніх інформаційних технологій навчання, в тому числі дистанційних, та в напрямку виховання студентів шляхом сумлінного та ініціативного виконання обов’язків куратора академічної групи.

  2. Розроблено нову математичну модель оцінювання ефективності діяльності докторів наук, професорів ВНЗ у напрямку підготовки науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації та створення високоякісної наукової продукції, віддзеркаленої в монографіях, яка відноситься до класу дискретних моделей сингулярних стохастичних процесів з керованим трендом.

  3. Сформовано авторський комплекс математичних моделей оцінювання ефективності діяльності науково-педагогічних працівників ВНЗ у напрямку створення навчально-методичної бази для впровадження новітніх інформаційних технологій навчання, в тому числі дистанційних, та в напрямку виховання студентів шляхом сумлінного та ініціативного виконання обов’язків куратора академічної групи, які базуються на експертному оцінюванні з використанням нечітких множин та лінгвістичних змінних, що цілком відповідає основним вимогам процесів оцінювання результатів навчально-методичної діяльності та виховання і трансформації нечітких оцінок у чіткий числовий вигляд.

  4. Створено математичні моделі законів рейтингового управління ефективністю діяльності науково-педагогічного персоналу ВНЗ в трьох визначених вище напрямках.

  5. Побудовано комп’ютеризовану технологію (алгоритми, бази знань) для ідентифікації моделей та реалізації рейтингового управління науково-педагогічним персоналом ВНЗ в трьох визначених вище напрямках діяльності з використанням принципу матеріального стимулювання.

  6. Розроблені структури, моделі та комп’ютеризовані технології у вигляді затверджених Вченою радою університету методик впроваджені у Вінницькому національному технічному університеті, що призвело: до підвищення ефективності аспірантури з 25% у 2003 році до 64% у 2004 році; до збільшення на порядок у 2005 році кількості викладачів, які приступили до розроблення дистанційних технологій навчання зі своїх дисциплін, порівняно з 2004 роком; до проявів бажання виконувати обов’язки кураторів академічних груп у 2006 році практично у всіх науково-педагогічних працівників університету, хоча ще у 2005 році бажаючих займатись цим видом діяльності майже не було.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

  1. Маримончик Ю.В. (Мокіна Ю.В.) Методологічні основи оцінки ефективності управління персоналом у вищому навчальному закладі // Вісник ВПІ. 2003. №4. С. 40-45 (0,77 друк.арк.).

  2. Маримончик Ю.В. (Мокіна Ю.В.) Методологічні основи та критерії оцінки професійної придатності та відповідності персоналу вимогам організації // Регіональні перспективи (м. Кременчук-2) Випуск 3-5/2004 (40-42). С. 210-211 (0,3 друк.арк.).

  3. Мокін Б.І., Маримончик Ю.В. (Мокіна Ю.В.) Методологічні основи матеріального стимулювання ефективної діяльності персоналу ВНЗ із підготовки науково-педагогічних кадрів та створення якісної наукової продукції // Вісник ВПІ. – 2004. – № 2. – С. 26–31 (0,77 друк.арк., особисто здобувачу належить 0,73 друк.арк., розроблено методику оцінювання ефективності діяльності професорів та докторів наук ВНЗ у напрямку підготовки висококваліфікованих науково-педагогічних кадрів та випуску якісної наукової продукції, запропоновано алгоритм визначення розмірів надбавок за ефективну діяльність працівників вказаної категорії).

  4. Мокін Б.І., Мокіна Ю.В. Посилення стимулюючого впливу методики визначення ефективності діяльності докторів наук та професорів ВНЗ із підготовки науково-педагогічних кадрів та створення якісної наукової продукції // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2004. – № 5. – С. 29–32 (0,52 друк.арк., особисто здобувачу належить 0,48 друк.арк., удосконалено методику оцінювання ефективності діяльності професорів та докторів наук ВНЗ у напрямку підготовки висококваліфікованих науково-педагогічних кадрів та випуску якісної наукової продукції).

  5. Мокіна Ю.В. Матеріальне стимулювання як чинник нарощування інтелектуального потенціалу країни // Теорії мікро-макроекономіки. Збірник наукових праць професорсько-викладацького складу і аспірантів, Академія муніципального управління, МОНУ. За редакцією професорів Мальчина Ю.М., Ніколенка Ю.В. (м. Київ). – Випуск 19/2005. – С. 224-232 (0,85 друк.арк.).

  6. Мокіна Ю.В., Штельмах І.М. Комп’ютерне моделювання процесу визначення ефективності діяльності докторів наук та професорів ВНЗ із підготовки науково-педагогічних кадрів та створення якісної наукової продукції // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2005. – № 4. – С. 42–49 (0,72 друк.арк., особисто здобувачу належить 0,39 друк.арк., поставлено задачу раціоналізації процесу визначення ефективності діяльності докторів наук та професорів ВНЗ у означеному напрямку, здійснено аналіз існуючої у ВНТУ бази даних Інституту магістратури, аспірантури та докторантури й обрано з неї мінімальну кількість таблиць, які містять релевантну для даного дослідження інформацію).

  7. Мокін Б.І., Мокіна Ю.В. Нечіткі математичні моделі в задачах оцінювання ефективності діяльності науково-педагогічного персоналу ВНЗ у напрямку створення навчально-методичної бази для реалізації технології дистанційного навчання // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2005. – № 2. – С. 29–32 (0,51 друк.арк., особисто здобувачу належить 0,48 друк.арк., адаптовано нечіткі математичні моделі до умов оцінювання видів навчально-методичної діяльності науково-педагогічного персоналу ВНЗ, побудовано методику оцінювання видів навчально-методичної діяльності науково-педагогічного персоналу ВНЗ, які можуть бути використані у процесі реалізації технології дистанційного навчання).

  8. Мокін Б.І., Мокіна Ю.В. Методологічні основи експертної оцінки та матеріального стимулювання результатів діяльності науково-педагогічного персоналу вищого навчального закладу у напрямку створення навчально-методичної бази для реалізації технології дистанційного навчання // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. – № 4, Ч.2, Т.3. – С. 16–19 (0,41 друк.арк., особисто здобувачу належить 0,38 друк.арк., побудовано методику експертного оцінювання та матеріального стимулювання результатів навчально-методичної діяльності науково-педагогічного персоналу ВНЗ, які можуть бути використані у процесі реалізації технології дистанційного навчання).

В інших виданнях:

  1. Мокіна Ю.В. Особливості матеріального стимулювання науково-педагогічного персоналу вищих навчальних закладів України //Матеріали IV Міжнародної наукової конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління”. – 2005 (м. Київ, НТУ КПІ, 24-26 березня 2005 року). – С. 44-45 (0,19 друк.арк.).

  2. Мокіна Ю.В. Матеріальне стимулювання науково-педагогічного персоналу вищих навчальних закладів за високу якість наукових досліджень та навчального процесу // Матеріали 6-ої Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми науки та освіти”, присвяченої 200-річчю Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. – 2005 (м. Алушта, 30 квітня – 9 травня 2005 року). – С. 170 (0,1 друк.арк.).