Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


91. Жилка Надія Яківна. Медичні та соціально-економічні основи удосконалення служби планування сім'ї та профілактики порушень репродуктивного здоров'я жінок в Україні: дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Жилка Н.Я. Медичні та соціально-економічні основи удосконалення служби планування сім’ї та профілактики порушень репродуктивного здоров’я жінок України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена питанням стану репродуктивного здоров’я жінок України, умотивованої розробки різноаспектних заходів щодо формування моделі поведінки жінок репродуктивного віку, спрямованої на попередження небажаної вагітності, що обумовлено значним впливом абортів та їх наслідків на стан репродуктивного здоров’я жінок і психологічний стан сім’ї та високим рівнем економічних збитків галузі охорони здоров’я та сім’ї внаслідок штучного переривання небажаних вагітностей та лікування їх ускладнень. Науково обґрунтована система заходів медичних і соціально-економічних основ удосконалення служби планування сім’ї та профілактики порушень репродуктивного здоров’я жінок.

В організаційну структуру служби планування сім’ї на всіх її рівнях внесені зміни та доповнення, які відповідають соціально-економічним змінам в суспільстві та перебудові галузі охорони здоров’я. Ефективність нової системи визначалась зниженням рівня абортів, підвищенням рівня застосування сучасних методів контрацепції та зменшенням економічних збитків.

Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням встановлена неадекватність існуючої в Україні служби планування сім’ї структурним перебудовам галузі охорони здоров’я, наслідком чого є незадовільний стан репродуктивного здоров’я жінок, що потребувало наукового обґрунтування якісно нової оптимізованої структури служби планування сім’ї та профілактики порушень репродуктивного здоров’я жінок з використанням нових організаційних технологій, впровадження в практику якої довело свою медичну, соціальну та економічну ефективність.

1. Показано, що основними чинниками, які впливають на формування репродуктивного здоров’я жінок України, є захворюваність дівчаток-підлітків на хвороби в першу чергу сечо-статевої системи, рівень яких за останні десять років зріс у 3,1 разу і становить 83,6 на 1000 дівчаток віком 15-17 років, екстрагенітальні захворювання вагітних, провідними серед яких є анемії (39,3 на 100 вагітних), в результаті чого нормальні пологи становлять лише 32,4%, питома вага невиношування – 8,8%, а захворюваність новонароджених – 271,0 на 1000 народжених живими.

2. Доведено негативний вплив на стан репродуктивного здоров’я жінок штучних абортів, рівень яких в Україні найвищий серед країн Європи (у 2002 р. – 25,8 на 1000 жінок фертильного віку, або 45,8 – на 100 вагітностей та 84,4 – на 100 пологів) і є причиною ускладнень, що потребують подальшого лікування (14,1% жінок потребували короткотривалого і 5,3% більш тривалого амбулаторного лікування, 37,4% випадків повторної госпіталізації).

3. Встановлено, що жінки вкрай недостатньо використовують сучасні високоефективні методи контрацепції (гормональну – 12,4%, ВМС – 14,5%), віддаючи перевагу малоефективним або традиційним методам контрацепції (переривання статевого акту – 19,4%, спринцювання розчинами – 5,3%, календарний метод – 6,5%), маючи при цьому недостатню інформацію про сучасні її засоби контрацепції (про гормональну – 38,8%, ВМС – 36,1%, жіночу стерилізацію – 17,1%), отримуючи першу інформацію щодо планування сім’ї від медичних працівників (50,9%), друзів (30,8%), батьків (13,9%), вчителів (2%). Презервативами користується лише третина (29,9%) чоловіків. Показано, що витрати на сучасні методи контрацепції у 2,4 разу менші за аналогічні на штучне переривання вагітності та лікування їх ускладнень.

4. Встановлено, що існуюча система планування сім’ї не відповідає сучасним вимогам щодо адаптації до структурної перебудови галузі. Так, на першому рівні надання медичної допомоги до роботи щодо планування сім’ї не залучаються сімейні лікарі, не проводиться післяабортне та післяпологове консультування з питань застосування контрацепції на рівні жіночих консультацій, гінекологічних та акушерських відділень, недостатньо здійснюється робота з планування сім’ї медичними генетиками, до сфери збереження репродуктивного здоров’я практично не залучаються неурядові організації.

5. Отримані результати стали підставою обґрунтування якісно нової оптимізованої служби планування сім’ї, в основу якої покладено принципи системності та функціональної єдності, що дозволило, зберігаючи наявні елементи існуючої системи планування сім’ї, ввести до неї і функціонально поєднати між собою як нові структури, так і нові організаційні технології: на першому рівні – дільничні лікарні, лікарські амбулаторії, амбулаторії сімейного лікаря з визначенням функцій щодо планування сім’ї, на другому – жіночі консультації, пологові відділення з проведенням післяпологового та післяабортного консультування щодо індивідуального підбору методу контрацепції, на третьому – медико-генетичні центри/консультації з консультування у питаннях планування сім’ї, на четвертому – навчальні заклади ІІІ-IV рівнів акредитації і на кожному – неурядові організації.

6. Доведена першочергова значимість при формуванні моделі поведінки жінок, спрямованої на попередження небажаної вагітності, проведення безперервної інформаційно-просвітницької роботи з питань планування сім’ї. Визначено орієнтовний вік її початку: з 10-12 років для обох статей, яка повинна проводитись на всіх етапах надання медичної допомоги, починаючи з сімейного лікаря.

7. Показана висока ефективність діяльності неурядових організацій у питаннях проведення інформаційно-просвітницької та профілактичної роботи у сфері репродуктивного здоров’я (семінари-тренінги, підготовка волонтерів по поширенню відповідної інформації, видання друкованих інформаційних матеріалів), що вказує на можливість запровадження практики державних соціальних замовлень неурядовими організаціями в частині надання певних видів послуг в питаннях репродуктивного здоров’я/планування сім’ї.

8. Ефективність запропонованої системи планування сім’ї підтверджується зниженням рівня абортів в Україні з 1998 р. по 2003 р. на 40%, в Кіровоградській області – на 56,2%, що свідчить про її відповідність рекомендаціям ВООЗ щодо пріоритетності проблем планування сім’ї на державному рівні.

Публікації автора:

Розділи в монографіях:

1. Гойда Н.Г., Жилка Н.Я., Моісеєнко Р.О. Вплив соціально-економічного становища сімей на процес виховання дітей в родині // Виховний потенціал сім’ї в сучасних умовах: Тематична держ. доп. за підсумками 2001 року. – К.: 2002. – С. 21-34.

2. Єфименко О.В., Жилка Н.Я. Спосіб життя як визначальний фактор здоров’я та соціального самопочуття молоді в Україні // Формування здорового способу життя молоді: стан, проблеми та перспективи: Щор. доп за підсумками 2003 року. – К.: Держ. ін-т пробл. сім’ї та молоді, 2003. – С. 73-104.

3. Гойда Н.Г., Жилка Н.Я., Моісеєнко Р.О. Репродуктивні орієнтації та планування сім’ї // Молода сім’я в Україні: проблеми становлення та розвитку: Тематична держ. доп. про становище сімей в Україні за підсумками 2002 року. – К.: Держ. ін-т пробл. сім’ї та молоді, 2003. – С. 27-50.

4. Жилка Н.Я. Моісеєнко Р.О. Репродуктивне здоров’я та планування сім’ї // Про становище сімей в Україні: Держ. доп. за підсумками 2000 року. – К: “Шкільний світ”. – С. 39-48.

5. Стан репродуктивного здоров’я в Україні (медико-демографічний огляд) / М-во охорони здоров’я України, Нац. АН України, ін-т економіки. / Н. Жилка, Т. Іркіна, В. Стешенко. – К: 2001. – 68 с.

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

1. Гойда Н.Г., Жилка Н.Я. Соціально-медичні та економічні аспекти планування сім’ї (соціологічне дослідження) // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2004. – №3. – С. 71-74.

2. Гойда Н.Г., Жилка Н.Я. Репродуктивне здоров’я (ситуаційний аналіз) // Медико-соціальні проблеми сім’ї. – 2003. – №2. – С. 3-12.

3. Гойда Н.Г., Жилка Н.Я. Репродуктивне здоров’я (ситуаційний аналіз) // Медико-соціальні проблеми сім’ї. – 2003. – №3. – С. 3-14.

4. Дудіна О.О., Жилка Н.Я., Піотрович Л.М., Лесовська С.Г. Основні результати діяльності акушерсько-гінекологічної служби в Україні у 2003 році (Ситуаційний аналіз) // Здоровье женщины. – 2004.
– №3 (19). – С. 9-19.

5. Жилка Н.Я. Деякі аспекти реформування акушерсько-гінекологічної служби // Проблеми медичної науки і освіти. – 2004. – №2. – С. 6-8.

6. Жилка Н.Я. Деякі аспекти соціально-економічної ефективності застосування контрацепції як альтернативи переривання небажаної вагітності в Україні // Укр. мед. альманах. – 2004. – №1 (додаток). – С. 5-7.

7. Жилка Н.Я. Методические подходы к расчету экономических убытков в результате абортов // Актуальные вопросы медицины и биологии. – К.: Вып. 1. – 2003. – С. 19-31.

8. Жилка Н.Я. Переривання вагітності за соціальними показаннями у пізніх термінах в Україні // Медико-соціальні проблеми сім’ї. – 2004.
– №3. – С. 3-7.

9. Жилка Н.Я. Соціально-медичні та економічні проблеми репродуктивного здоров’я (огляд літератури) // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2003. – №4. – С. 24-29.

10. Жилка Н.Я. Стан надання хірургічної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні. Шляхи вирішення проблем / Зб. Наук. праць Асоціації акушерів-гінекологів. – К.: Інтермед, 2004. – С. 167-174.

11. Жилка Н.Я. Сучасні аспекти профілактики абортів в Україні / Зб. наук. праць Асоціації акушерів-гінекологів. – К.: Інтермед, 2003.
– С. 117-121.

12. Жилка Н.Я. Удосконалення організації амбулаторної акушерсько-гінекологічної служби в Україні // Зб. наук. праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – К.: Інтермед, 2003. – С. 3-8.

13. Моісеєнко Р.О., Вовк І.Б. Жилка Н.Я. Сучасний стан надання спеціалізованої гінекологічної допомоги дітям та підліткам в Україні // Буковин. мед. вісник. – 2004. – №2. – С. 4-9.

В інших наукових виданнях:

1. Гойда Н.Г., Жилка Н.Я. Становище жінки-матері в Україні // Материнство – величайший подвиг. Сб. статей. – Донецк: ОАА «Альмаматео», 2003. – С. 61-72.

2. Жилка Н.Я., Воробйова Л.І. Стан онкогінекологічної захворюваності в Україні // Здоровье женщины. – 2004. – №2 (18). – С. 4-7.

3. Жилка Н.Я. Динаміка абортів в Україні за 90 роки двадцятого століття // Медицина сьогодні і завтра: Матеріали наук.-практ. конф. – К.: 2003. – С. 66.

4. Жилка Н.Я. Деякі питання формування репродуктивного здоров’я жінок // Проблеми охорони здоров’я України: Матеріали наук.-практ. конф. – К.: 2003. – С. 32-33.

5. Жилка Н.Я. До питання переривання вагітності за соціальними показниками в Україні // Актуальні питання реформування охорони здоров’я: Матеріали наук.-практ. конф. – Донецьк, 2003. – С. 15-19.

6. Жилка Н.Я. Залежність закінчення першої вагітності від віку початку статевого життя (за даними медико-соціологічного дослідження). // Охорона здоров’я великого промислового регіону: організаційні підходи до удосконалення: Матеріали наук.-практ. конф. – Донецьк, 2004. – С. 5-7.

7. Жилка Н.Я. Інфекції, що передаються статевим шляхом, у дітей та підлітків //Нова медицина. – 2004 – №2 (13). – С. 52-54.

8. Жилка Н.Я. По материалам ХVII Международного конгресса акушеров и гинекологов. // Репродуктивное здоровье женщины. – К.: 2004. – №1 (17). – С. 148-149.

9. Жилка Н.Я. Результати вивчення відношення жінок до абортів та застосування ними контрацепції // Актуальні питання охорони здоров’я Донбасу: Матеріали наук.-практ. конф. – Донецьк, 2004. – С. 5-7.

10. Жилка Н.Я. Стан репродуктивного здоров’я населення в Україні. Сучасна загальноосвітня школа та репродуктивне здоров’я // Українська мережа репродуктивного здоров’я. Матеріали Круглого столу. – К.: 2003. – С. 7-21.

11. Жилка Н.Я., Дудіна О.О., Гук А.П. Репродуктивне здоров’я населення України: проблеми та перспективи // Фармацевтична Україна.
– К: 2004. – №2. – С. 27-33.

12. Журналистам о репродуктивном и сексуальном здоровье: Пособие. Ворник Б.М., Жилка Н.Я., Коломоец В.П., Талалаев К.А. – К.: ИЦ “Сім’я”, 2003. – 192 с.

13. Україна на шляху до десятої річниці Міжнародної конференції з проблем народонаселення і розвитку / Стешенко В., Жилка Н., Карнаущенко О., Банніков В. / Фонд Народонаселення ООН. – К.: 2003. – 45 с.

Методичні рекомендації:

1. Істміко-цервікальна недостатність. С.П. Писарєва, Є.В. Коханєвич, Н.Г. Гойда та ін. // Практикум акушера-гінеколога. – К.: 2002. – 44 с.

2. Особливості тактики ведення вагітності, пологів та післяпологового періоду у жінок з міомою матки: Методичні рекомендації. Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика, Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Кіровогр. полог. буд. №1; Уклад. С.П. Писарєва та ін. – К.: 2002. – 23 с.

3. Маловоддя і багатоводдя // Практикум акушера-гінеколога.
Б.М. Венцківський, С.П. Писарєва, Н.Я. Жилка, О.В. Сорокін. – К.: 2003.
– 47 с.

4. Пубертатні маткові кровотечі: діагностика та лікування: Методичні рекомендації. Мін. охор. здор. України, Академія медичних наук, Укр. центр науково-медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи; Уклад. Вовк І.Б. та ін. – К.: 2004. – 20 с.

5. Сучасна профілактика, діагностика та лікування невиношування вагітності: Методичні рекомендації. Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика, Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Кіровогр. полог. буд. №1; Уклад. Є.В. Коханєвич та ін. – К.: 2001. – 22 с.