Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Бабенко Оксана Михайлівна. Медико-психологічна реабілітація жінок з небажаною вагітністю: Дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. - Донецьк, 2001. - 132арк. - Бібліогр.: арк. 120-132.



Анотація до роботи:

Бабенко О.М. Медико-психологічна реабілітація жінок з небажаною вагітністю.—Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01.—акушерство і гінекологія.—Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, м. Київ, 2002.

Проведено дослідження психологічного, гормонального статусу та адаптаційних можливостей організму жінок з небажаною вагітністю.

Після обстеження з’ясувалося, що небажана вагітність та необхідність її переривання є стресорним чинником, який негативно впливає на психосоматичний стан організму.

Проведені дослідження дозволили обгрунтувати та рекомендувати схему медико-психологічної реабілітації цих жінок, яка поряд з загальноприйнятими заходами включала медикаментозну, психо- та фітотерапію.

Ключові слова:небажана вагітність, стрес, адаптація, психічна дезадаптація, ехінацея пурпурна, психотерапія, ноотропи, аборт.

В дисертації розроблено і дано теоретичне обгрунтування комплексу лікувальних та профілактичних заходів для жінок, що перенесли переривання небажаної вагітності, спрямований на їх медико-психологічну реабілітацію, на основі вивчення психоемоційних, гормональних змін та особливостей адаптаційних реакцій.

  1. У жінок з небажаною вагітністю відбувається зміна психологічного стану у вигляді емоційної нерівноваги, напруженості, нестійкої психічної адаптації, що у частини з них може викликати розвиток неврозу.

  2. Зміни гормонального гомеостазу у жінок з небажаною вагітністю відображають наявність у них стану стресу; в них порушений нормальний зв’язок нервовопсихічного компоненту з гормональним.

  3. У 87% жінок з небажаною вагітністю в результаті тривалого емоційного напруження наступають порушення адаптаційних реакцій.

  4. Жінки з небажаною вагітністю мають генетично обумовлене за даними статевої конституції підвищення сексуальної активності, що в разі раннього початку регулярного статевого життя призводить до зростання вірогідності виникнення небажаної вагітності.

  5. У жінок з небажаною вагітністю після її переривання в різних системах організму поглиблюються вже існуючі або виникають зміни, характерні для хронічного стресу, які можуть бути основою для розвитку патологічних процесів.

  6. Запропонована схема медико-психологічної реабілітації має всеобічний позитивний вплив на стан здоров’я жінок з небажаною вагітністю: у 87% жінок поліпшився стан та гармонізувалося функціювання адаптаційних систем організму, знизився відсоток ускладнень під час та після переривання вагітності (з 25% до 15%) і нормалізувалась менструальна функція. Враховуючи її високу ефективність вона може бути запропонована для широкого впровадження в лікувальних закладах, які займаються перериванням вагітності.

Публікації автора:

  1. Тест Люшера в оценке особенностей психологического состояния в динамике гестационного процесса у женщин с желанной беременностью // Медико-социальные проблемы семьи.—Том2,№ 2.—1997.—С.131-135. (співавт. Могілевкіна І.О.). Дисертантом проведено набір вагітних з бажаною вагітністю, вивчення їх психологічного стану за допомогою тесту Люшера, статистичну обробку отриманих результатів.

  2. Особенности психологической адаптации у родильниц с послеродовой анемией // Медико-социальные проблемы семьи.—Том2,№ 1.— 1997.—С.72-77. (співавт. Могілевкіна І.О., Шпатусько М.І.). Дисертантом проведено психологічне обстеження жінок після пологів, статистична обробка отриманих результатів.

  3. Медико-социальные факторы риска прерывания беременности у сексуально активных девушек-подростков // Медико-социальные проблемы семьи.—Том 4,№2.—1999.—С.40-42. (співавт. Могілевкіна І.О.). Дисертант провела анкетування жінок з небажаною вагітністю, зробила статистичну обробку та аналіз отриманих результатів, прийняла участь у дискусії та підготувала до друку.

  4. Комплексний підхід до нормалізації адаптаційних можливостей організму жінок після переривання небажаної вагітності в анамнезі // Медико-социальные проблеми семьи.—Том 6,№1.—2001.—С.51-54.

  5. Некоторые аспекты нежеланной беременности среди подростков// Актуальные вопросы планирования семьи.—Сб.науч.тр.—Киев,1998.—С.30-32.(співавт. В.К.Чайка, В.П.Квашенко, Г.М.Адамова, І.О.Могілевкіна). Дисертантом проведено анкетування, підведені підсумки результатів дослідження та підготовка до друку.

  6. Особливості статевої конституції жінок в разі небажаної вагітності// XI з’їзд акушерів-гінекологів України, зб.наук.пр.—2001—С.45-47.

  7. Reproductive tract infections and induced abortion among adolescents in Ukraine// Acta Obs.& Gyn. Scand.—Vol.76,Suppl.167:2.—1997.—Р.79. (співавт. Могілевкіна І.О.). Дисертант провела анкетування жінок з небажаною вагітністю, зробила статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

  8. Induced abortion among teenagers in Ukraine: choice of contraceptive method and attitudes toward abortion// Acta Obs.& Gyn. Scand.—Vol.76,Suppl.167:2.—1997.—Р.80. (співавт. Могілевкіна І.О.). Дисертант виконала статистичну обробку, аналіз отриманих результатів, підготувала до друку.

  9. Сексуальна агресія та її роль у формуванні статевої поведінки підлітків// Перша науково-практична міжнародна конференція “Репродуктивне здоров’я: проблеми та шляхи їх вирішення”, тези доп.—1997.—С.44.(спіавт. І.О.Могілевкіна). Дисертантом проведено анкетування, статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.

  10. Вагітність у підлітків: пошук шляхів запобігання// Перша науково-практична міжнародна конференція “Репродуктивне здоров’я: проблеми та шляхи їх вирішення”, тези доп.—1997.—С.44. (спіавт.І.О.Могілевкіна). Дисертант провела анкетування жінок з небажаною вагітністю, відбір анкет підлітків та статистичну обробку результатів.

  11. Воспалительные заболевания половых органов у женщин с нежеланной беременностью// Журнал акушерства и женских болезней.—1998.—С.47.

(спіавт.І.О.Могілевкіна). Дисертант зробила статистичну обробку та аналіз даних, підготувала до друку).

  1. К вопросу о прерывании беременности во II триместре// Материалы межобластной научно-практической конференции, посвящённой 30—летнему юбилею кафедры акуш. и гинек.ФУВ,тез.докл.—1995.—С.151. (спіавт.І.О.Могілевкіна, Т.Ю. Бабич). Дисертант провела підбір пацієнток, провела обстеження, зробила статистичну обробку та аналіз отриманих результатів, підготувала до друку.

  2. Teenagers consider abortion an acceptable family planning method-results from a questionnaire in Donetsk region. Ukraine.// III Congress of Latvian gynecologists and obstetricians.– Riga, Latvia.– 1999.-Р.43. (спіавт.Могілевкіна І.О.). Дисертант виконала статистичну обробку та аналіз отриманих результатів.