Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Шатило Віктор Йосипович. Медико-соціальне обгрунтування системи медичного забезпечення хворих на парентеральні вірусні гепатити B і C : дис... д-ра мед. наук: 14.02.03 / Український ін-т громадського здоров'я МОЗ України. — К., 2007. — 343арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 253-285.



Анотація до роботи:

Шатило В.Й. Медико-соціальне обґрунтування системи медичного забезпечення хворих на парентеральні вірусні гепатити В і С. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.03. – соціальна медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена питанням організації медико-санітарної допомоги пацієнтам з парентеральним вірусними гепатитами.

Обгрунтовано медико-соціальну значимість даної патології, її важкі негативні наслідки і швидке розповсюдження – зокрема серед молоді і людей працездатного віку.

На основі комплексного соціально-гігієнічного дослідження встановлено неадекватність існуючої системи організації медичної і медико-профілактичної допомоги пацієнтам з хронічними парентеральним вірусними гепатитами. Обґрунтована, розроблена і запроваджена в практичній охороні здоров’я якісно нова система, яка дозволила, зберігаючи наявні елементи існуючої системи, ввести до неї нові та функціонально поєднати їх між собою. Результати впровадження підтвердили її високу медичну та економічну ефективність.

Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням встановлена неадекватність організаційних форм надання медико-санітарної допомоги хворим та інфікованим на гострі та хронічні вірусні гепатити В і С в умовах зростання їх поширення, що потребувало наукового обґрунтування системи медичної та медико-профілактичної допомоги вказаному контингенту, впровадження якої довело на практиці свою медичну, соціальну і економічну ефективність.

1. Встановлено, що рівень уперше зареєстрованих випадків інфікування населення

20

Житомирської області гепатитом В за 20002004 рр. зменшився з 14,5 до 10,0 випадків, а гепатиту С – зріс з 3,5 до 8,0 (на 100 тис. чол.), при зростанні показника поширеності ХПВГ В з 47,7 до 104,1, а гепатиту С – з 12,5 до 35,9 на 100 тис. чоловік.

2. Встановлені негативні медико-соціальні наслідки ПВГ, які проявляються тривалою втратою працездатності при гепатиті В у межах 45, гепатиті С – 38 днів; зростанням серед хворих на ХПВГ В і С первинно інвалідізованих на 41,3%, інвалідів І і ІІ групи – до 53,3%, серед яких особи працездатного віку становлять 92,4%.

  1. Доведено, що потреба асигнувань на лікування хворих на ПВГ складає 50% річного бюджету області на охорону здоров’я із розрахунку вартості стандартного обстеження та етіотропного лікування 36105 тис. грн. на одного хворого на рік, а погіршення якості життя спостерігається у 87,6% пацієнтів із зазначеною патологією.

  2. Встановлено, що існуюча система надання медичної допомоги хворим ХПВГ не відповідає епідеміологічній ситуації в Україні і не задовольняє 72,8% хворих; виявлені наступні основні організаційні недоліки: низький рівень знань з проблем ХПВГ 66,7% медичних працівників, відсутність чіткого визначення фаху лікаря, який повинен здійснювати та відповідати за диспансерний нагляд за хворими та інфікованими і який здійснюється спеціалістами різного профілю (38,5% сімейними лікарями, 27,3% терапевтами, 20,2% інфекціоністами, 10,3% гастроентерологами, 3,7% гепатологами); заклади охорони здоров’я неспроможні провести верифікацію генотипу вірусу та забезпечити препаратами для етіотропної терапії.

  3. Результати дослідження засвідчили необхідність наукового обґрунтування якісно нової системи медичної і медико-профілактичної допомоги хворим на ПВГ, а її інфраструктура передбачає формування раніше відсутньої гепатологічної служби області, центральним елементом якої є гепатологічний центр на базі обласної клінічної лікарні у складі аналітичного і консультативного відділів та стаціонару на 20 ліжок, а складовими – гепатологічні консультативні кабінети при обласному (Житомир), міжрайонному (Коростень) діагностичних центрах, які взаємодіють з центрами протидії СНІДу і крові, обласною МСЕК, міськими та районними ЛКК, обласним медичним центром по санітарно-освітній роботі, санепідемслужбою, обласним центром медичної статистики.

  4. Впровадження нової функціонально-організаційної системи і регіональної комплексної програми медико-санітарної допомоги хворим та інфікованим ПВГ дозволили поліпшити якість і рівень організації медичної допомоги на 20,4% (до 84,9%), в тому числі доступність обстеження на 19,3% (до 56,8%), медикаментозне забезпечення на 8,8% (до 31,6%), консультативну допомогу на 14,3% (до 98,0%), забезпечення інформаційними матеріалами на 38,9% (до 72,9%).

  5. Ефективність запровадженої системи медичної і медико-профілактичної допомоги хворим на ПВГ та інфікованим підтверджується позитивною оцінкою експертів (92%100%),

21

підвищенням на 19,7% рівня задоволеності хворих організацією медичної допомоги (до 67,8%) та на 15% рівня знань молоді щодо шляхів інфікування і засобів захисту, зниженням кількості днів тимчасової непрацездатності серед хворих на 25,7%.

  1. Розроблена функціонально-організаційна система медичного забезпечення хворих на ПВГ може бути запроваджена на територіях з різним рівнем первинного інфікування, соціально-економічного розвитку та рівнем надання медичної допомоги без спеціальних заходів її адаптації.