Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Децик Орина Зенонівна. Медико-соціальне обгрунтування системи управліня здоров'ям жінок в інволюційному періоді : Дис... д-ра наук: 14.02.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Децик О. З. Медико-соціальне обґрунтування системи управління здоров’ям жінок в інволюційному періоді. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика, Київ, 2007.

У дисертації вивчено особливості та закономірності формування стану здоров’я жінок під впливом екзо- та ендогенних чинників ризику виникнення патологічних станів і хвороб, що супроводжують різні періоди менопаузи. Вивчено стан медичного обслуговування жінок, виявлено резерви та запропоновано шляхи покращання.

Науково обґрунтовано, розроблено та впроваджено ефективну модель системи управління здоров’ям жінок у пери- та постменопаузі, якісно новими елементами якої стали схема комплексного спостереження за їх станом здоров’я, орієнтована на лікаря загальної практики/сімейної медицини, та схема інформаційно-освітнього забезпечення жінок медико-санітарними знаннями. На відміну від раніше існуючих, запропонована модель дає можливість формувати групи диспансерного спостереження, а також адаптувати медичну інформацію у всіх її формах на них на підставі стратифікації ризику захворювань (низький, помірний, високий, дуже високий) з урахуванням не тільки групи здоров’я, але й наявності чинників ризику хвороб, асоційованих з менопаузою.

Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням виявлені особливості формування стану здоров’я жінок у пери- та постменопаузі в залежності від дії екзо- та ендогенних чинників ризику, встановлена неадекватність існуючих організаційних форм профілактики захворювань, асоційованих з менопаузою, що потребувало наукового обґрунтування якісно нової системи управління здоров’ям вказаного контингенту, впровадження якої довело свою соціальну, медичну та економічну ефективність.

1. Встановлено, що стан здоров’я і якість життя жінок старших 40 років знижується з віком і характеризується двома фазами значного його погіршення – у перименопаузі (45-54 роки) і після 65 років. При цьому, найстрімкіше зниження максимально можливого рівня (інтегрального індексу) здоров’я із 78,0 % у 40-44 роки до 59,8 % у 45-49 років і 49,2 % у 50-54 роки припадає на працездатний соціально активний вік, супроводжується високими показниками первинної інвалідності (112,6±4,6 - 115,8±5,1 випадків на 10 тисяч жінок 45-54 років), у 1,5-2 рази вищою, ніж в економічно розвинених країнах, смертністю, піком потенційно втрачених років життя (6729,6±49,2 на 100 тисяч відповідного населення) у 50-54 роки та зростанням захворюваності, що становить важливу соціально-економічну і медичну проблему суспільства, вирішення якої вимагає, перш за все, оптимізації системи профілактики.

2. Показано, що негативні медико-соціальні наслідки погіршення стану здоров’я жінок у пери- та постменопаузі спричинені в основному хворобами системи кровообігу (69,2 % причин смертності і 27,3–28,3 % причин загальної захворюваності та первинної інвалідності), злоякісними новоутвореннями (33,9-34,6 % всіх випадків смерті та 19,8 % причин інвалідизації працездатної групи 40-54 років, з них 45,3-59,1 % внаслідок пухлин молочної залози і статевих органів), остеопорозом і його проявами - хворобами кістково-м’язової системи та сполучної тканини і травмами (18,0 % причин первинної інвалідності, 12,3-16,8 % захворюваності), пік ураженості якими припадає на постменопаузу. Однак уже в пременопаузі виявлені значні резерви діагностики їх передзахворювань: за даними медичних оглядів десята частина (11,2±2,3 %) 40-49 річних жінок мають передракові захворювання молочної залози та статевих органів, практично половина (49,0±4,0 %) - відхилення від норми на електрокардіограмі і майже 40 % (38,3±2,2 %) - передгіпертонію.

3. Встановлено, що за показниками соціально-економічного статусу (матеріального благополуччя, освіти, зайнятості тощо) жінки віком від 40 років і старші є соціально вразливою групою населення, що негативно впливає на стан здоров’я (rху = -0,84–0,91, р<0,05) та досяжність медичної допомоги, реальна потреба в якій у 3,5-4 рази вища, ніж фактичне звертання.

4. Доведено (р<0,05), що основними групами факторів ризику патології менопаузи є соціально-психологічні (r = 4,33-1,64), ендогенні (3,69-2,03), соціально-економічні (2,26-1,81) та виробничі (1,91) чинники. Хоча в цілому жінки ведуть здоровіший спосіб життя, ніж чоловіки-однолітки (серед поведінкових чинників достовірно підвищує їх ризик захворюваності тільки вживання соленої їжі, r = 1,64, р<0,05), однак тенденція до фемінізації та омолодження шкідливих звичок, вимагають врахування їх при оцінці індивідуального ризику хвороб.

5. Виявлено, що найвищі рівні відносного ризику хронічних хвороб є за умови наявності низької самооцінки здоров’я (r = 4,33, р<0,05) та артеріальної гіпертензії (r = 3,69, р<0,05), що стало підставою для розрахунку множинної кореляційно-регресійної математичної моделі прогнозування на дільниці частки хронічно хворих жінок віком від 40 років і старших (R=0,902, R2 = 0,814, adj R2 = 0,721, р<0,01).

6. Доведено, що існуюча система медичного обслуговування розглянутого контингенту жінок є недосконалою, особливо в частині забезпечення профілактичних технологій. Основними організаційними недоліками є відсутність інтегрованої медичної інформації про жінок, внаслідок наявності подвійної мережі закладів, що опікуються ними (загальносоматичної та акушерсько-гінекологічної), нескоординованості нормативної бази їх діяльності і розподілу функцій; концентрація високовартісних сучасних методів діагностики на третинному рівні; недостатня укомплектованість (на 72,1 %), рівень кваліфікації (38,8 – 58,6 % атестованих) та надмірне навантаження (близько 2000 населення на одну посаду) лікарів загальної практики/сімейної медицини; недоступність медичної допомоги для більшості жінок через фінансові труднощі (68,4 %), низький рівень освіти та медичних знань. Результатом встановленого є диспропорції у наданні медичної допомоги (недостатній обсяг амбулаторно-поліклінічної і надмірний – стаціонарної), невиконання обов’язкових стандартів профілактичних обстежень та оглядів, запізніле виявлення онкозахворювань, хвороб системи кровообігу та інших хронічних захворювань, а відповідно соціально-економічних втрат внаслідок захворюваності, інвалідності та смертності від них.

7. Встановлено шляхом експертних оцінок методом матриці критичних чинників, що найважливішими медико-організаційними факторами, які впливають на здоров’я жінок інволюційного періоду та визначають їх доступ до якісної медичної допомоги є: обсяг виконання медико-технологічних стандартів (9,9 парціальних балів), вчасність допомоги (9,8), кваліфікація медичного персоналу (9,0), матеріально-технічне забезпечення закладів охорони здоров’я (9,0), фінансова доступність медичного обслуговування (8,8).

8. Визначені закономірності формування здоров’я жінок у пери- та постменопаузі дозволили обґрунтувати та розробити модель управління здоров’ям жінок на державному, регіональному, груповому та індивідуальному рівнях, якісно новими елементами якої стали: схема комплексного спостереження за станом здоров’я жінок інволюційного віку, орієнтована на лікаря загальної практики/сімейної медицини, та схема інформаційно-освітнього забезпечення жінок медико-санітарними знаннями.

9. На відміну від раніше існуючих форм, запропонована модель дає можливість формувати групи диспансерного спостереження на підставі стратифікації ризику захворювань (низький, помірний, високий, дуже високий) з урахуванням не тільки групи здоров’я, але й наявності чинників ризику патологічних станів та хвороб, асоційованих з менопаузою, а також адаптувати медичну інформацію у всіх її формах на цільові групи жінок в залежності від ступеня ризику виникнення у них патологічного клімаксу.

10. Особливістю запропонованої моделі є її профілактичне спрямування (в середньому 9,04 бали за десятибальною шкалою оцінки експертів), комплексність (8,72) і системність (8,48), доступність для жінок (8,48), етапність (8,80) та наступність (8,28) медичної допомоги, орієнтованої передусім на лікаря загальної практики/сімейної медицини завдяки якісно новому її елементу - схемі комплексного спостереження за станом здоров’я досліджуваного контингенту населення (8,56), що дозволяє покращити показники охоплення жінок цільовими профілактичними оглядами та обов’язковими обстеженнями (100,0 % експертних висновків), знизити частоту і тривалість рецидивів хронічних захворювань (100,0 %) та первинну інвалідність від них (92,0 %), поліпшити медико-санітарні знання жінок (96,0 %), їх навички самообстеження (96,0 %), підвищити частоту звертання за медичною допомогою (84,0 %) і покращити показники первинної захворюваності (76,0 %).

11. Впровадження окремих елементів якісно нової моделі управління здоров’ям жінок у пери- та постменопаузі в практику дозволило покращити профілактичну роботу, зокрема щодо виявлення злоякісних новоутворень молочної залози та жіночих статевих органів під час медоглядів (на 87,1 – 229,2 %), діагностики хвороб системи кровообігу, що призвело до підвищення рівнів первинної та загальної захворюваності на ішемічну хворобу серця (на 10,3 і 30,4 %) і гіпертонічну хворобу (на 6,9 і 30,2 %) та стабілізації їх негативних наслідків – судинних уражень мозку (-1,09 % і +18,87 %).

12. Запропонована модель управління здоров’ям жінок у пери- та постменоаузі не передбачає створення в її структурі нових підрозділів, крім існуючих в сучасній системі охорони здоров’я та медичної допомоги, що дозволяє впроваджувати її без значних економічних затрат в інших регіонах України.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Децик О. З. Особливості смертності жінок інволюційного віку // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т. 10, Ч. 4. – С. 29-32.

  2. Розробка медико-соціальних аспектів інвалідності населення як спосіб обґрунтування заходів для збереження тривалості активного життя інвалідів / Н. І. Кольцова, Н. Б. Федорків, О. З. Децик, Р. Є. Ковальчук, В. С. Стукал // Галицький лікарський вісник. – 2004. – Т. 11, Ч. 4. – С. 39-41. Дисертантом здійснено збір, обробку, аналіз та узагальнення даних стосовно інвалідності жінок віком понад 40 років.

  3. Децик О. З., Кольцова Н. І. Місце первинної медико-санітарної допомоги у розв’язанні проблем надання комплексної медичної допомоги жінкам в пери- і постменопаузальному періоді // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2005. – № 2. – С. 51-57. Дисертантом проведено збір, обробку та аналіз статистичного матеріалу, визначення методологічного забезпечення, узагальнення результатів і формулювання висновків, оформлення статті.

  4. Децик О. З. Особливості смертності жінок віком від 40 років через хвороби системи кровообігу // Архів клінічної медицини. – 2006. - № 1 (9). – С.18-21.

  5. Децик О. З. Причини смертності серед жінок в пери- і постменопаузі від злоякісних новоутворень // Здоровье женщины. – 2006. - № 2 (26). – С. 199-201.

  6. Децик О. З. Захворюваність за даними звертань в амбулаторно-поліклінічні заклади жінок пери- і постменопаузального віку // Галицький лікарський вісник. – 2006. – Т.13, Ч. 2. – С. 97-99.

  7. Децик О. З. Особливості та закономірності впливу чинників середовища на здоров’я жінок у пери- та постменопаузі за вислідами кореляційно-регресійного та стратифікаційного аналізу // Acta Medica Leopoliensia (Львівський медичний часопис). – 2006. – Т. 12, № 2. – С.99-103.

  8. Децик О. З. Особливості індивідуального способу життя та його вплив на здоров’я жінок у пери- та постменопаузі // Буковинський медичний вісник. – 2006. - № 3. – С.33-36.

  9. Децик О. З. Особливості сімейного стану та його вплив на здоров’я жінок в пери- і постменопаузі // Галицький лікарський вісник. – 2006. - Т. 13, Ч. 3. – С. 33-35.

  10. Децик О. З. Кольцова Н. І. Порівняльний аналіз захворюваності жінок, старших 40 років, як основа для прийняття рішень у практиці сімейної медицини // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2006. – № 3. – С. 43-46. Дисертанту належать збір, обробка та узагальнення даних, методологічне забезпечення, написання висновків, оформлення статті.

  11. Децик О. З. Аналіз смертності та потенціально втрачених років життя жінок в пери- та постменопаузі // Педіатрія, акушерство, гінекологія. – 2006. - № 4 (416). – С. 96-99.

  12. Децик О. З., Кольцова Н. І. Остеопороз і менопауза: погляд організатора охорони здоров’я // Проблеми остеології. – 2006. – Т. 9, № 2-3. – С. 93-98. Дисертантом проведено збір, обробку та аналіз статистичного матеріалу, визначення методологічного забезпечення, узагальнення результатів і написання висновків, оформлення статті.

  13. Особливості інвалідизації жінок в перименопаузі / О. З. Децик, Н. І. Кольцова, М. Д. Олінійчук, Л. В. Процик // Запорожский медицинский журнал. – 2006. – Т.2, № 5 (38). – С. 123-126. Дисертанту належать обробка, аналіз та узагальнення статистичного матеріалу, методологічне забезпечення, формулювання висновків, оформлення статті.

  14. Децик О. З. Інтегральна характеристика стану здоров’я жінок в пери- і постменопаузі // Педіатрія, акушерство, гінекологія. – 2006. - № 5 (417). – С. 101-104.

  15. Децик О. З. Кольцова Н. І. Про особливості соціальної захищеності і дотримання прав жінок-пацієнток у віці від 40 років і старших з позиції їх медичного забезпечення // Охорона здоров’я України. – 2006. - № 3-4 (22-23). – С. 38-41. Дисертантом проведено збір, обробку та аналіз статистичного матеріалу, визначення методологічного забезпечення, узагальнення результатів і формулювання висновків, оформлення статті.

  16. Децик О. З. Результати аналізу захворюваності жінок старших 40 років за даними самооцінки здоров’я та медичних оглядів як основа моделювання потреби в медичній допомозі // Галицький лікарський вісник. – 2006. - Т. 13, Ч. 4. – С. 113-115.

  17. Децик О. З. Проблема менопаузи з позицій організації охорони здоров’я // Здоровье женщины. – 2006. - № 4 (28). – С. 37-39.

  18. Децик О. З. Науково-методичні підходи до організації комплексного спостереження за станом здоров’я жінок у пери- та постменопаузі на рівні первинної медико-санітарної допомоги // Охорона здоров’я України. - 2007. - № 1 (25). – С. 56-58.

  19. Децик О. З., Кольцова Н. І. Бідність як детермінант нездоров’я жінок в пери- і постменопаузі // Охорона здоров’я України. - 2007. - № 1 (25). – С. 167-168. Дисертанту належать збір, обробка, аналіз та узагальнення даних, методологічне забезпечення, написання висновків, оформлення статті.

  20. Децик О. З. Медико-організаційні аспекти профілактики хвороб системи кровообігу у жінок в пери- і постменопаузі // Галицький лікарський вісник. – 2007. - Т. 14, Ч. 1. – С. 100-103.

  21. Децик О. З. Медико-соціальні аспекти профілактики патологічних станів і хвороб, асоційованих з менопаузою на рівні первинної медико-санітарної допомоги // Здоровье женщины. – 2007.- № 1 (29). – С. 78-81.

  22. Децик О. З. Якість життя та здоров’я жінок у пери- та постменопаузі // Здоровье женщины. – 2007.- № 2 (30). – С. 100-103.

  23. Децик О. З. Особливості смертності жінок в пери- і постменопаузі від злоякісних новоутворень // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2007. – № 2. – С. 31-37.

  24. Децик О. З. Організаційні аспекти управління здоров’ям жінок у пери- та постменопаузі // Охорона здоров’я України. – 2007. - № 3-4 (27-28). – С. 60-63.

В інших виданнях:

  1. Децик О. З., Кольцова Н. І. Роль сімейного лікаря в профілактиці захворювань і комплексному лікуванні жінок інволюційного віку // Підготовка сімейних лікарів та моделі впровадження сімейної медицини в Україні: Всеукр. наук.-практ. конф. Чернівці, 13-14 квітня 2005 р. – Чернівці, 2005. – С. 88.

  2. Децик О. З., Кольцова Н. І. Про підходи до профілактики розвитку артеріальної гіпертензії у жінок в пери- та постменопаузі з позицій адаптації // Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування: Регіон. наук.-практ. конф. Івано-Франківськ, 23 березня 2006 р. – Івано-Франківськ, 2006. – С. 27-28.

  3. Децик О. З., Кольцова Н. І. Роль сімейного лікаря у вирішенні проблем жінок старших 40 років // Становлення сімейної медицини в Україні: Всеукр. наук.-практ. конф. Тернопіль, 2-3 листопада 2006 р. – Тернопіль, 2006. – С. 20-21.

  4. Децик О. З., Кольцова Н. І. Обґрунтування особливостей профілактики соціально вагомих хвороб, що супроводжують менопаузу, на рівні первинної медико-санітарної допомоги // Українські медичні вісті. – 2007. – Т. 7, Ч. 1-2 (66-67). – С.33-34.

Патенти:

Спосіб формування груп спостереження на підставі стратифікації ризику хвороб: Пат. на корисну модель № 24636 Україна / О. З. Децик, Н. І. Кольцова (Україна). - № 24636; Заявл. 12.02.07; Опубл. 10.07.07, Бюл. № 10. – 4 с.

Методичні рекомендації:

Організація комплексних заходів профілактики патологічних станів і хвороб, що супроводжують менопаузу, лікарями загальної практики/сімейної медицини: Методичні рекомендації / Н. І. Кольцова, Л. В. Глушко, І. П. Вакалюк, О. З. Децик. – К., 2007. – 17 с.

Інформаційні листи:

  1. Децик О. З. Методика прогнозування частки хронічних хворих серед жінок старших 40 років за даними інтерв’ю: Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я. – К., 2006.- Вип. 1 з проблеми “Соціальна гігієна”, № 46. – 3 с.

  2. Децик О. З. Методика комплексного спостереження за станом здоров’я жінок у пери- та постменопаузі на підставі стратифікації ризику соціально важливих хвороб: Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я. – К., 2007.- Вип. 5 з проблеми “Соціальна гігієна”, № 36. – 7 с.

Галузеві нововведення:

  1. Децик О. З. Методика комплексного спостереження за станом здоров’я жінок у пери- та постменопаузі на підставі стратифікації ризику соціально важливих хвороб: Реєстр № 5/26/07 // Реєстр галузевих нововведень. – К., 2007. – Вип. 26-27.

  2. Організація комплексних заходів профілактики патологічних станів і хвороб, що супроводжують менопаузу, лікарями загальної практики/сімейної медицини: Реєстр № 6/26/07 / Н. І. Кольцова, Л. В. Глушко, І. П. Вакалюк, О. З. Децик // Реєстр галузевих нововведень. – К., 2007. - Вип. 26-27.