Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


198. Гульчій Олеся Петрівна. Медико-соціальні закономірності формування перинатальної патології та оптимізація медичної допомоги вагітним і новонародженим: дис... д-ра мед. наук: 14.02.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Гульчій О.П. Медико-соціальні закономірності формування перинатальної патології та оптимізація медичної допомоги вагітним та новонародженим.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2004.

У дисертації розроблено та науково обґрунтовано шляхи формування належного репродуктивного здоров’я за рахунок профілактики перинатальної патології та захворюваності немовлят. Дослідження показали, що є великі резерви формування репродуктивного здоров’я жінок, у разі застосування заходів щодо агресивних чинників довкілля, насамперед, матеріально-побутових груп факторів та дії інших чинників сучасного життя на організм вагітних та новонароджених. Дисертант розробив та науково обґрунтував концептуально-модельні уявлення про покращання репродуктивного здоров’я, визначив найбільш значущі фактори ризику та показав етіопатогенетичну роль основних з них у формуванні негативного репродуктивного здоров’я.

Вивчено стан акушерсько-гінекологічної служби в країні, розроблено рекомендації по удосконаленню діяльності такої служби у плані зниження показників перинатальної патології та захворюваності новонароджених, тобто покращання критеріїв формування репродуктивного здоров’я.

Зроблено основні висновки, що мають теоретичне та прикладне значення у формуванні такого здоров’я.

Основні наукові та практичні результати дисертаційного дослідження визначені встановленими особливостями та рядом закономірностей формування перинатальної патології під дією факторів ризику різної етіопатогенетичної природи.

Розроблено та науково обґрунтовано концептуальну модель профілактичних засад медико-соціальних та організаційних заходів збереження та покращання репродуктивного здоров’я.

  1. Комплексним медико-соціальним дослідженням встановлено, що нинішні проблеми здоров’я нації, зокрема негативні тенденції у формуванні репродуктивного здоров’я, обумовлені насамперед здоров’ям жінок фертильного віку та новонароджених. Загалом стан проблеми перинатальної патології, медичного забезпечення вагітних та новонароджених склали основу цього дисертаційного дослідження.

  2. Встановлені медико-соціальні особливості та окремі закономірності формування патології вагітних жінок і немовлят на тлі дії факторів ризику різної природи, дозволили обґрунтувати комплекс заходів щодо підвищення ефективності медичного забезпечення цієї категорії пацієнтів.

  3. Доведено, що основною групою факторів ризику патології перинатального періоду є матеріально-побутові умови, зокрема фактор харчування, який набув негативної дії на сучасному етапі соціально-економічних перетворень у державі. Зокрема, обсяги споживання всіх продуктів харчування зменшилися на 29,0%, різко скоротилося споживання продуктів тваринного походження, зокрема протеїну (з 105,3 г в 1990 р. до 74,1 г на душу населення протягом доби в 2000 р., що менше від норми). Калорійність їжі знизилась на 28% (з 3597 в 1990 р. до 2599 кКал за добу в 2000 р.) при добовій нормі калорійності 2800-3000 кКал. Значно скоротилось вживання мікро- та макроелементів і вітамінів.

  4. Розроблено систему ранжування сили дії основних факторів ризику різного походження на стан здоров’я матері й новонародженого; виділено основні чинники та визначений їх внесок у формування стану здоров’я вагітних, породіль та новонароджених, що покладено в основу концепції та моделі єдиної системи лікування та профілактики перинатальної патології та захворювань новонароджених.

  5. Показано, що у формуванні патології вагітності 19,8% впливу належить групі факторів ризику, об’єднуючих сімейний статус та дитинство вагітних, 18,8% – умовам харчування, 15,9% – стану довкілля та дії екологічних чинників, 15,6% – психологічному та фізичному навантаженню та 14,2% – умовам праці та відпочинку вагітних.

Доведено, що ускладнення післяпологового періоду на 29,3% формуються під впливом стану здоров’я вагітних, на 51,8% – несприятливих умов перебігу вагітності та пологів і на 18,9% – несприятливих екологічних умов та стресових ситуацій.

  1. Встановлено, що рівень перинатальної смертності в Україні формується під дією семи груп факторів ризику, серед яких на частку несприятливих умов перебігу пологів припадає 40% впливу, на умови харчування 13%, на соціально-біологічні умови та здоров’я матері – по 11%, спосіб життя та несприятливі умови перебігу вагітності – по 9%, умови праці – 7% впливу, що загалом утворює напрямки та складає зміст заходів щодо зниження перинатальної смертності.

Встановлено, що рівень захворюваності новонароджених формується під дією восьми основних груп факторів ризику, серед яких частка несприятливих умов перебігу вагітності та пологів складає 34,0% впливу, стан здоров’я матері – 14,0%, дотримання здорового способу життя вагітними – 12,0%, умови їх харчування – 11,0%, екологічні умови – 10,0%.

  1. Доведено, що за період 1993-2000 рр. мають місце різноспрямовані зміни показників діяльності акушерсько-гінекологічних закладів України на національному, регіональному та місцевому рівнях. Покращились показники обсягів роботи жіночих консультацій, що вплинуло на наслідки вагітностей: суттєво знизилась частота передчасних пологів – на 23,1% та мимовільних викиднів – на 37,5%. Загалом про покращання ефективності роботи акушерських стаціонарів свідчать зменшення летальності серед вагітних, роділь та породіль на 27,3%, а також позитивна динаміка показників материнської і перинатальної смертності (зниження відповідно на 24,7% і 21,3%). При збереженні переліку класичних показань до кесаревих розтинів, їх частота зросла на 54,8%, що пов’язано з покращанням відбору вагітних для проведення цієї операції.

  2. Встановлені негативні тенденції динаміки показників репродуктивного здоров’я жінок Україні: зростання частоти ускладнень вагітності на 37,0%, ускладнень перебігу пологів та післяпологового періоду – на 54,0% і захворюваності новонароджених – на 48,6%. Доведено, що значною мірою на ці негативні зрушення впливало погіршення умов життя населення України, пов’язане не тільки з наслідками трансформації суспільства, а й з якістю роботи профільних медичних закладів.

  3. Встановлені закономірності формування здоров’я вагітних і новонароджених під впливом чинників різного походження дозволили обґрунтувати та розробити концептуальну модель збереження та покращання репродуктивного здоров’я на міжнародному, національному, регіональному, місцевому та індивідуальному рівнях. Значущими складовими моделі є створення та реалізація відповідної гендерночутливої законодавчої бази, удосконалення інфраструктури системи охорони здоров’я та розширення доступності належної медико-санітарної допомоги з пріоритетним фінансуванням потреб. Окремі вузли такої моделі апробовані у практичній охороні здоров’я.

Публікації автора:

а) у наукових виданнях, що регламентовані ВАК України:

  1. Деякі особливості захворюваності жінок у період вагітності /Ю.В.Вороненко, О.П.Гульчій, В.В.Литвинчук, В.Б.Замкевич //Педіатрія, акушерство та гінекологія.-1997.-№6.-С.77-79. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, узагальнення результатів, написання висновків.

  2. Вороненко Ю.В., Гульчій О.П., Замкевич В.Б. Деякі особливості екстрагенітальної захворюваності вагітних жінок, які мешкають у сільській місцевості //Педіатрія, акушерство та гінекологія.-1998.-№2.-С.100-103. Дисертантом проведено збір та аналіз статистичного матеріалу, визначення методологічних підходів, узагальнення результатів і сформульовані висновки.

  3. Макросомія і чинники ризику її формування та вплив на перебіг і наслідки пологів /Ю.В.Вороненко, О.П.Гульчій, В.В.Литвинчук, Л.І.Дяченко //Укр. мед. часопис.-1998.-№6.-С.77-79. Дисертантом проведено визначення методологічних підходів, узагальнення результатів.

  4. Вороненко Ю.В., Гульчій О.П. Перебіг вагітності у жінок, які мешкають у різних екологічних умовах //Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України.-1999.-№1.-С.39-43. Дисертантом проведено аналіз літературних джерел, збір та аналіз даних, визначення методологічного забезпечення, узагальнення результатів, написання висновків.

  5. Гульчій О.П. Особливості перебігу пологів у жінок, які мешкають у Києві та Київській області, та деякі чинники, що їх визначають //Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України.-1999.-№1.-С.27-30.

  1. Вороненко Ю.В., Гульчій О.П., Замкевич В.Б. Фактори ризику анемії у вагітних жінок, які мешкають у різних екологічних умовах //Арх. клинич. и эксперим. медицины.-1999.-Т.8.-№2.-С.222-225. Дисертанту належать методологічне забезпечення, збір та аналіз матеріалу, формулювання висновків.

  2. Стан здоров’я немовлят, народжених матерями з різним соціоекономічним становищем /З.А.Шкіряк-Нижник, Н.В.Числовська, О.П.Гульчій, С.І.Шостак, М.В.Ніколаєв //Пробл. медицини.-1999.-№9(13).-С.25-27. Дисертанту належать збір та узагальнення даних, методологічне забезпечення, написання висновків.

  3. Organochlorines in Breast Milk from Two Cities in Ukraine /B.Gladen, S.Monaghan, E.Lukyanova, O.Hulchiy, Z.Shkyryak-Nyzhnyk, D.Sericano, R.Little //Environmental Health Perspectives.-1999.-Vol.107, N6.-P.459-462. Дисертанту належать збір та узагальнення даних, порівняльний аналіз матеріалів, участь у формулюванні висновків.

  4. Вороненко Ю.В., Гульчій О.П., Замкевич В.Б. Прогнозування розвитку пізніх токсикозів у вагітних жінок, які мешкають у різних екологічних умовах //Таврический медико-биологический вестник.-1999.-№2.-С.10-12. Дисертанту належать методологічне забезпечення і узагальнення результатів.

  5. Preterm Birth in Two Urban Areas of Ukraine /S.Monaghan, R.Little, O.Hulchiy , H.Strassner, B.Gladen //Obstetrics and Gynecology.-2000.-Vol.95, N5.-P.752-755. Дисертанту належать збір та порівняльний аналіз даних, участь у написанні висновків.

  6. Деякі особливості викладання соціальної медицини та організації охорони здоров’я на сучасному етапі реформування охорони здоров’я /Ю.В.Вороненко, О.П.Гульчій, О.Г.Назарова, С.М.Зоріна, Л.О.Прус, А.П.Чуйко //Вісн. соц. медицини та організації охорони здоров’я України.-2000.-№3.-С.77-79. Дисертанту належить написання статті з використанням власного матеріалу.

  7. Спосіб прогнозування пізніх гестозів у вагітних жінок: Пат. 31637А України /Ю.В.Вороненко, В.Б.Замкевич, О.П.Гульчій. – 98105252, заявл. 6.10.98, опубл. 15.12.2000. Бюл. №7-11. Дисертант брав участь на усіх етапах підготовки створення способу.

  8. Соціальна медицина та організація охорони здоров’я: Підручник /Ю.В.Вороненко, В.Ф.Москаленко, О.А.Грандо, Н.Г.Гойда, О.П.Гульчій, М.О.Дяченко, В.І.Журавель, С.М.Зоріна, Б.П.Криштопа, Г.В.Кухленко, О.Г.Назарова, О.А.Полянський, М.Г.Проданчук, О.Г.Процек, Л.О.Прус, В.В.Рудень, В.С.Столяров, Ф.Я.Ступак, О.Б.Тонковий, А.П.Чуйко.
    -Т.: Укрмедкнига, 2000.-680с. Дисертант безпосередньо брав участь у написанні ІV підрозділу VІ розділу, розділу VІІ, підрозділу ІІ розділу VІІІ, І та ІІ підрозділів ІХ розділу.

  9. Risk Factors for Spontaneous Preterm Birth in Two Urban Areas of Ukraine /S.C.Monaghan, R.Little, O.Hulchiy, H.Strassner, B.Gladen //Pediatric and Perinatal Epidemiology.-2001.-N15(2).-P.123-130. Дисертанту належать збір та аналіз матеріалу досліджень, участь у формулюванні висновків.

  10. Hospital Admissions During Pregnancy in Two Urban Areas of Ukraine /R.Little, A.Little, N.Chislovska, O.Hulchiy, B.Gladen //Pediatric and Perinatal. Epidemiology.-2001.-Vol.15(4), N4.-P.323-327. Дисертанту належать збір і порівняльний аналіз даних, участь у формулюванні висновків.

  11. Гульчій О.П. Роль міжнародного співробітництва у підготовці іноземних студентів //Мед. освіта.-2002.-№2.-С.21-23.

  12. Організаційні моделі сімейної медицини та шляхи їх впровадження /Ю.В.Вороненко, О.П.Гульчій, Л.О.Прус, А.П.Чуйко, В.Б.Замкевич //Сімейна медицина.-2002.-№1-2.-С.3-6. Дисертант брав участь у формуванні моделей.

  13. Посібник із соціальної медицини та охорони здоров’я: посібник /Ю.В.Вороненко, О.П.Гульчій, С.М.Зоріна, Л.О.Прус, О.Б.Тонковид, А.П.Чуйко, Е.М.Захарченко /Під ред. Ю.В.Вороненка.-К.: Здоров’я, 2002.-359с. Дисертант брав безпосередньо участь у підготовці всього збірника.

  14. Особенности психоэмоционального состояния женщин в современных условиях /В.В.Подольский, В.Л.Дронова, О.Г.Даниленко, О.П.Гульчий, З.М.Латышева //Здоровье женщин.-2003.-№1.-С.106-108. Дисертанту належать аналіз науково-інформаційних джерел, участь у формулюванні висновків.

  15. Особенности биофизического профиля плода у беременных под воздействием табакокурения /В.В.Подольский, Г.И.Геревич, З.М.Латышева, О.П.Гульчий //Здоровье женщин.-2002.-№4.-С.9-10. Дисертанту належать збір та аналіз даних, участь у формулюванні висновків.

  16. Placental Weight and its Ratio to Birth Weight in a Ukrainian City /R.Little, T.Zadorozhnaja, O.Hulchiy, N.Mendel, Z.Shkyryak-Nyzhnyk, N.Chyslovska, B.Gladen //Early Human Development.-2003.-Vol.71.-P.117-127. Дисертанту належать збір і порівняльний аналіз даних, участь у формулюванні висновків.

б) в інших наукових виданнях за темою дисертації:

  1. Hulchiy O., Voronenko Y. Health Status of Women and Children in Kiev Pre- and Post-Chornobyl //National Council for International Health. Health and Environment Meeting the Challenge for Human Development.-Arlington VA, USA, 1993.-P.4.

  2. Hulchiy O. Health Status of Pregnant Women in the Kyiv Sub-Cohort of the Children of Ukraine Study //Assessing the Impact of Environmental Factors on Reproductive Health. Ukraine/U.S.Symposium.-Kyiv, 1996.-P.24-25.

  3. Voronenko Y., Hulchiy O., Tonkovyd O. Environmental Risk Factors and Reproductive Health //Fogarty International Center. Environmental Research Forum.-Lviv, Ukraine, 1997.-P.30.

  4. Вороненко Ю.В., Гульчій О.П., Замкевич В.Б. Вивчення здоров’я вагітних, як основа розробки профілактичних програм //Конф. мед. ф-ту Сумського держ. ун-ту.-Суми, 1999.- С. 80-81.

  5. Тенденції у зміні здоров’я дітей першого року життя, які мешкають у Києві / Ю.В. Вороненко, О.П. Гульчій, А.П. Чуйко, Л.О. Прус,
    В.С. Швецов // Зб. наук. робіт Українського інституту соціальної гігієни та управління охороною здоров’я. - 1993.-С.30-33.

  6. Шкіряк-Нижник З.А., Гульчій О.П., Числовська Н.В. Досвід роботи етичного комітету при виконанні мультицентрових епідеміологічних досліджень (програма «Сім’я та діти України») //І Нац. конгр. з біоетики.-Київ, Україна, 2001.-С.73.

  7. Етичні принципи при виконанні досліджень плаценти та проб грудного молока на вміст токсикантів довкілля /Т.Д.Задорожна, З.А.Шкіряк-Нижник, О.П.Гульчій, Н.В.Числовська //І Нац. конгр. з біоетики.-Київ, Україна, 2001.-С.119.

  8. Voronenko Y., Hulchiy O. Major Health Issues and Reforming of Public Health Training in Ukraine //The Impact of Health Training on Population Health and Health policy. 23 ASPHER annual conf.. Hungary, 2001.-P.32.

  9. Особливості мікробіоценозу урогенітальних органів у здорових жінок /В.В.Подольський, В.Л.Дронова, Г.А.Лисяна, О.П.Гульчій, О.В.Басистий, В.В.Тетерін //Вісн. наук. досліджень.-2003.-№1.-С.162-165. Дисертант брав участь у зборі матеріалу та його аналізі, формулюванні висновків.

  10. Гульчій О.П. Моделювання спільної дії факторів ризику різного походження на формування перинатальної смертності //Зб. наук. праць Асоц. акушер-гінекологів України.-К., 2003.-С.440-444.

  11. Особливості використання епідеміологічних досліджень для визначення стану репродуктивного здоров’я жінок фертильного віку, мешканок промислового регіону /В.В.Подольський, В.В.Тетерін, О.П.Гульчій, В.М.Дідиченко //Вісн. наук. досліджень.-2003.-№1.-С.56-58. Дисертанту належать аналіз науково-інформаційних джерел, участь у формулюванні висновків.