Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шеремета Оксана Вікторівна. Механізм бюджетування витрат операційної діяльності : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Шеремета О.В. Механізм бюджетування витрат операційної діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування). – Хмельницький національний університет. – Хмельницький, 2009.

У дисертаційній роботі розглянуто теоретичні положення та розроблено методичні рекомендації щодо удосконалення бюджетування витрат операційної діяльності у рамках механізму бюджетування машинобудівного підприємства. Уточнено поняття «бюджет підприємства», «бюджетування», доповнено методи розробки бюджетів, характеристики та етапи бюджетування як управлінської технології. Розглянуті питання використання ознак групування витрат у процесі бюджетування, розроблено класифікацію інших операційних витрат. В результаті комплексного дослідження запропоновано механізм бюджетування, визначено його складові та фактори впливу.

Вперше запропоновано при бюджетуванні витрат операційної діяльності здійснювати дворівневий розподіл непрямих витрат на основі типізації структурних підрозділів та з використанням бюджетних баз. На основі класифікації інших операційних витрат запропоновано витрати на робочу силу планувати поряд з витратами на оплату праці та відрахуваннями на соціальні заходи, витрати на засоби праці – поряд з амортизаційними відрахуваннями.

Проведене дослідження дозволило зробити теоретичні узагальнення та обґрунтувати практичні рекомендації щодо удосконалення бюджетування витрат операційної діяльності машинобудівних підприємств в рамках цілісного механізму бюджетування. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і завдань дослідження та дають змогу зробити такі висновки:

  1. Узагальнення теоретичних положень в процесі дослідження дозволило сформулювати наступне визначення бюджету підприємства (установи, організації) – це внутрішній документ, представлений у формі розпису доходів і/або видатків підприємства, підрозділу, центру відповідальності, що складається на певний період шляхом багатоваріантного аналізу діяльності підприємства.

  2. В ході дослідження обґрунтовано розуміння бюджетування як технології управління, для якої характерні такі основні ознаки: в процесі складання бюджетів обробляється значний масив інформації; в результати аналізу наявної інформації приймаються рішення, які представляють у формі планових бюджетних показників; виконання бюджетів передбачає реалізацію попередньо прийнятих управлінських рішень; бюджетування передбачає фіксацію планових та звітних бюджетних показників.

  3. В процесі аналізу досвіду використання бюджетів на підприємствах області було виявлено неоднозначність сприйняття економічного елементу «Інші операційні витрати». Це пов’язано з наявністю двох статей витрат з однаковою назвою «Інші операційні витрати» та різним економічним змістом згідно класифікації витрат за економічними елементами та відповідно до П(С)БО 16. З метою усунення цього протиріччя запропоновано у другому розділі форми №2 «Звіт про фінансові результати» за кодом рядка 270 перейменувати статтю на «Інші витрати операційної діяльності». Таку назву вважаємо за доцільне використовувати не лише у фінансовій звітності, але й у внутрішній управлінській, в тому числі при розробці бюджетів підприємства.

  4. При бюджетуванні витрат за економічними елементами виділено періодичні, обов’язкові, управлінські при складанні бюджету інших витрат операційної діяльності з метою врахування факторів їх формування та визначення резервів коригування витрат в процесі виконання. У свою чергу у складі управлінських витрат виділено витрати на робочу силу, засоби праці, поточне управління, реалізацію та втрати внаслідок прийняття управлінських рішень.

  5. Сформовано механізм бюджетування, визначено його складові та фактори впливу внутрішнього та зовнішнього середовища підприємства. Врахування цих факторів дозволяє менеджерам побудувати оптимальний для даного підприємства механізм бюджетування.

  6. При бюджетуванні витрат операційної діяльності використано групування витрат за відношенням до зміни обсягу виробництва та способом перенесення вартості на собівартість продукції з визначенням методів бюджетування за кожною із груп. Для покращення бюджетування непрямих витрат запропоновано здійснювати дворівневий їх розподіл: на рівні підприємства та рівні підрозділу. При групуванні витрат на рівні підрозділу застосовано таке поняття, як «бюджетна база». Бюджетна база – це кількісний показник діяльності об’єкту бюджетування, зміна величини якого викликає відповідні безпосередні зміни у величині витрат об’єкту бюджетування.

  7. У рамках механізму бюджетування у відповідності до результатів роботи, структури і величини витрат підрозділу здійснено класифікацію структурних підрозділів машинобудівних підприємств на виробничі, обслуговуючі та допоміжні, техніко-економічні та соціальні з метою формування типових бюджетів операційної діяльності.

  8. При плануванні інших витрат операційної діяльності за основу розрахунку окремих груп витрат запропоновано використовувати законодавчі обмеження, що застосовуються до даної групи з встановленням граничних та найбільші ймовірних значень. Це дозволить економістам визначати резерви для коригування бюджетних показників при різкій зміні умов функціонування.

  9. З метою визначення ефективності використання окремих ресурсів підприємства віднесено витрати на робочу силу, виділені зі складу інших витрат операційної діяльності, до бюджету витрат на персонал (поряд з витратами на оплату праці та відрахуваннями на соціальні заходи), інші витрати на засоби праці – до бюджету витрат на засоби праці (поряд з амортизаційними відрахуваннями).

  1. Відповідно до основних характеристик запропонованого механізму бюджетування сформовано систему бюджетів витрат операційної діяльності, зазначено порядок розрахунку та консолідацію бюджетних показників витрат усіх рівнів, розроблено формати бюджетів витрат операційної діяльності для рівня підрозділу та підприємства в цілому.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

  1. Шеремета О.В. Бюджетування і бюджетне планування / О.В. Шеремета // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2005. – № 5. – С. 85–88. (0,26 д.а.)

  2. Шеремета О.В. Бюджет підприємства. Види бюджетів / О.В. Шеремета // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2006. – Т. 1, № 4. – С. 66–69. (0,26 д.а.)

  3. Шеремета О.В. Принципи бюджетування / О.В. Шеремета // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2006. – Т. 2, № 2. – С. 92–95. (0,3 д.а.)

  4. Шеремета О.В. Управління персоналом у системі бюджетування / О.В. Шеремета // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие : сб. науч. тр. – Донецк, 2006. – Т. 3. – С. 381–387. (0,29 д.а.)

  5. Шеремета О.В. Групування витрат за економічними елементами у процесі управління підприємством / О.В. Шеремета, В.В. Лук’янова // Науковий вісник. Одеський державний економічний університет. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. Науки: економіка, політологія, історія. – 2007. – № 7 (44). – С. 46–54. (0,3 д.а. особисто автору належать 0,27 д.а.). Автором здійснено групування інших операційних витрат.

  6. Шеремета О.В. Планування управлінських витрат / О.В. Шеремета // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2007. – Т. 1, № 3. – С. 141–144. (0,38 д.а)

  7. Шеремета О.В. Функції, переваги та недоліки бюджетування // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Випуск 232: В 5 т. – Т.ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 504–510 (0,33 д.а.)

  8. Шеремета О.В. Розрахунок впливу факторів на бюджетні показники підприємства / О.В. Шеремета // Вчені записки Кримського інженерно-педагогічного університету. Економічні науки. – Сімферополь : НІЦ КІПУ, 2007. – Вип. 10. – С. 334–337. (0,27 д.а.)

  9. Шеремета О.В. Механізм бюджетування на підприємстві / О.В. Шеремета // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць. – Одеса, 2008. – Вип. 31. – С. 442–448. (0,48 д.а.)

  10. Шеремета О.В. Особливості формування бюджетної структури машинобудівних підприємств / О.В. Шеремета // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2008. – Т. 1., № 4 – С. 147–150. (0,31 д.а.)

в інших виданнях:

  1. Шеремета О.В. Побудова регресійних моделей для бюджетних показників підприємства / О.В. Шеремета // Актуальні проблеми комп’ютерних технологій : зб. наук. пр. наук-техн. конф. – 2006. – С. 106–109. (0,2 д.а)

  2. Шеремета О.В. Цілі, переваги та недоліки бюджетування / О.В. Шеремета // Регіональні аспекти економіки та освіта : зб. тез доп. міжнар. наук.-практ. конф. молодих учених, аспірантів та студ. старших курсів ВНЗ (Кременчук, 12 – 13 травня 2006 р.). – Кременчук, 2006. – С. 182–184. (0,11 д.а.)

  3. Шеремета О.В. Основні тенденції машинобудування Хмельниччини / О.В. Шеремета // Стан та перспективи розвитку регіону в умовах удосконалення інституціональної структури суспільства : матеріали щорічної наук.-практ. конф. (Одеса, 25 травня 2007 року). – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2007. – С. 107–109. (0,15 д.а)