Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Вакуленко Людмила Леонідівна. Механізм державного регулювання імпорту сільськогосподарської продукції в Україні : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Національний аграрний ун-т. — К., 2005. — 286арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 180-205.



Анотація до роботи:

Вакуленко Л.Л. Механізм державного регулювання імпорту сільськогосподарської продукції в Україну. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” Української академії аграрних наук, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних, методологічних, практичних питань механізму державного регулювання імпорту сільськогосподарської продукції.

Обґрунтовано напрями організаційно-економічного механізму державного регулювання імпорту як системи збалансованої з розвитком правового механізму.

Запропоновано: створити Державний сільськогосподарський багатофункціональний об’єднаний асоціатив (ДСБОА (або Держбас); „метод імпортного експерименту”; „ефект перерозподілу надприбутку”; „ефект бумерангу КоФЕ”.

Обґрунтовано методики оцінки та підходи до формування державного регулювання імпорту сільськогосподарської продукції як систем.

У дисертаційній роботі представлено нове вирішення важливого науково-практичного завдання щодо розвинення теоретичних положень, обґрунтування та розробки методичних підходів і практичних рекомендацій щодо вдосконалення механізму державного регулювання імпорту сільськогосподарської продукції в Україну як системи з усіма її складовими.

1. Досліджено і встановлено зв’язок між теоріями міжнародної торгівлі та сучасною зовнішньоторговельною діяльністю щодо імпортних операцій продукцією сільського господарства, а саме державного протекціонізму, що дало можливість підвищити рівень обґрунтованості методологічних підходів до формування результативного механізму державного імпорту сільськогосподар-ської продукції в Україну, визначення якого отримало подальший розвиток.

2. На основі класифікаційних ознак виділені стадії формування системи механізму державного регулювання імпорту продукції: „стартовий період”; „крок до вільної торгівлі” або „передчасність лібералізації”; „стоп імпорту”; „шлях до СОТ” із вперше запропонованим поділом на підетапи: „кроки до Європи” та „напрям (курс) на євроінтеграцію в оновленій Україні”. Це дозволило виявити як загальні так і специфічні аспекти розвитку імпортних відносин, які покладені в основу формування адаптивно розвиваючої системи механізму державного протекціонізму.

3. Оцінка сучасного стану імпорту та тенденцій розвитку експортно-імпортних процесів показала, що на рівні держави при обґрунтуванні механізмів державного регулювання недостатньо враховується потенціал аграрного сектору економіки та рівень насиченості продуктами харчування населення України. По багатьох видах продукції з коефіцієнтом насиченості внутрішнього ринку 0,5-0,7 має місце вивезення продуктів харчування в інші країни. Обсяги імпортної продукції в Україну не перекривають потребу в продуктах харчування на рівні раціональної норми споживання. За нашими розрахунками потреба в імпорті для насичення продовольчого ринку з коефіцієнтом 1,0 становитиме по м’ясу і м’ясопродуктах 2124,6 тис. тонн, молоку – 3,4 млн. тонн, яйцях – 1204,5 млн. штук. В дисертаційній роботі визначена потреба в імпорті сільськогосподарської продукції з врахуванням темпів вітчизняного виробництва 2; 4; 6; 10%.

4. Для забезпечення системності та комплексності при формуванні результативного механізму державного регулювання імпорту сільськогосподар-ської продукції обґрунтовані методологічні підходи в основу яких покладено: особливості розвитку зовнішньоекономічної діяльності (інтернаціоналізація, лібералізація, транснаціоналізація, конкурентоспроможність, інтеграція, ситуаційні процеси); цільова спрямованість державного регулювання імпорту продукції як цілісної системи; організаційно-економічний та правовий механізми, як цілісна збалансована система; класифікаційні ознаки для виділення класифікаційних груп та вдосконалення процедури дослідження від загального до конкретного; „метод імпортного експерименту”; матричне бачення об’єктивної необхідності державного регулювання імпорту продукції; „ефекту перерозподілу надприбутку” та інше.

5. Удосконалено економічні ефекти. Для виявлення короткочасного фіскального ефекту залежно від рівня ставок ввізного мита нами запропоновано ефект бумерангу КоФЕ від дії короткочасного фіскального ефекту (КоФЕ). Це дозволить в динаміці одержувати інформацію ситуаційного характеру щодо можливого послаблення зовнішньоторговельних відносин, із-за розвитку конфліктності, викликаних розбалансованістю в єдності соціально-економічних інтересів взаємодіючих держав та внаслідок диспаритету цін на імпортну продукцію та продукцію вітчизняного виробництва, наближення обсягів імпорту до критичної межі. На основі одержань своєчасної інформації ситуаційного характеру створюються умови для обґрунтування рішень щодо використання механізмів лібералізму так і державного регулювання імпорту сільськогосподарської продукції адаптованих до ситуаційних змін. Це сприятиме забезпеченню єдності інтересів в системі зовнішньоекономічної діяльності. Для підвищення рівня інформаційного забезпечення системи державного регулювання імпорту зазначеної продукції представлена класифікація „Етапів інформування про факти зростання імпорту” з поділом на підетапи з виділенням організації інформаційного забезпечення технології інформаційних процесів, відповідальних за формування банку інформації.

6. Для визначення обсягів імпорту сільськогосподарської продукції розроблена методика яка покладена в основу обґрунтування кількісних параметрів обсягу імпорту для задоволення потреб населення України. В її основу покладено раціональні норми споживання на душу населення, рівень насиченості внутрішньодержавного продовольчого ринку, можливі темпи приросту власного виробництва.

7. На основі проведених досліджень виявлено, що існуючий організаційно-економічний механізм державного регулювання імпортних процесів своєчасно не адаптується до трансформації в зовнішньому середовищі. Правовий механізм як нормативно-правова база організаційно-економічного механізму упереджувально не адаптований до ситуаційних змін у зовнішньоекономічній діяльності. Представлено основні напрямки формування організаційно-економічного механізму державного регулювання імпорту сільськогосподарської продукції на збалансованій системі правового забезпечення сприятимуть підвищенню результативності державного регулювання експортно-імпортних процесів. Для посилення дії механізму правового забезпечення державного регулювання ввезення досліджуваної продукції систематизовано комплекс основних законів та законодавчих актів, які в своїй єдності сприятимуть досягненню цільової спрямованості державного регулювання в представлених нами ситуаціях на внутрішньому продовольчому ринку України. Досліджена проектна організаційна структура управління, система тарифів, акцизні збори, ПДВ залежно від цільової спрямованості рішень щодо розвитку імпортних процесів, внутрішнього насичення ринку, кон’юнктури ринку, виникаючих ситуацій у міждержавних відносинах. Підвищенню дії правового механізму регулювання імпорту сільськогосподарської продукції сприятиме запропонована нами технологія формування упереджувальної системи розробки складових названого механізму державного регулювання.

8. Для підвищення результативності координаційно-регулюючих функцій запропоновано створення Державного сільськогосподарського багатофункціо-нального об’єднаного асоціативу, поклавши на нього виконання функцій: прогнозування, потреби обсягів імпорту продукції, здійснення функціональної координації суб’єктів регулювання імпортних процесів.

9. З майбутнім входженням України в СОТ враховано можливі наслідки як позитивного так і негативного характеру на розвиток аграрної економіки. Це дозволить забезпечити єдність інтересів в системі світового співтовариства. Проведено дослідження оцінки соціальних та економічних наслідків приєднання України до СОТ, виходячи з позицій органів державного управління, інших об’єктів і суб’єктів експортно-імпортного регулювання та автора.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Вакуленко Л.Л. Основні переваги від вступу України до СОТ // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2004. – № 34 (46). – Серія „Економічні науки” – С. 37-39.

2. Вакуленко Л.Л. Методологічні аспекти регулювання імпорту зерна на ринку продовольства України // Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії – Кам’янець-Подільський, 2004. – Випуск 12. – Том 2: Економічний факультет. – С. 34-36.

3. Вакуленко Л.Л. Методологічні аспекти державного регулювання імпорту сільськогосподарської продукції в Україну // Вісник ХНАУ. Сталий розвиток аграрного сектора економіки – Харків, 2004. – № 3. – Серія „Економіка АПК і природокористування” – С. 60-64.

4. Вакуленко Л.Л. Тенденції розвитку зовнішньоекономічної діяльності АПК України // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Випуск 195: В 4-х томах. – Т. IV. – С. 909-914.

5. Вакуленко Л.Л. Вплив державних інститутів на зовнішньоекономічну діяльність України // Вісник ХНАУ. Ринкові трансформації та розвиток продуктивних сил аграрного сектора – Харків, 2004. – № 10. – Серія „Економіка АПК і природокористування”. – С. 377-381.

6. Вакуленко Л.Л. Значення СОТ для АПК України // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2005. – № 51(74). – Серія „Економічні науки”. – С. 39-41.

7. Вакуленко Л.Л. Об’єктивна необхідність державного регулювання імпорту сільськогосподарської продукції в Україну // Збірник наукових праць Подільського державного аграрно-технічного університету – Кам’янець-Подільський: Вид-во ТОВ „Абетка”, 2005. – Випуск 13. – С. 401-406.

8. Вакуленко Л.Л. Законодавчо-нормативна база державного регулювання імпорту сільськогосподарської продукції в Україну // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону: Науковий збірник.– Івано-Франківськ: Видавничо-дизайнерський відділ ЦІТ, 2006. – Випуск ІІ. – С. 76-79.

Статті в інших виданнях:

1. Вакуленко Л.Л. Роль інформаційної системи в удосконаленні регулювання імпортних операцій в Україні // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Збірник наукових праць – Кривий Ріг: Видавничий відділ НМетАУ, 2004. – Випуск 4: В 3-х томах. – Том 3: Теорія та методика навчання інформатики. – С. 22-25.

2. Польовий Л., Токарєв М., Поєдинок Л., Вакуленко Л. Відтворні функції великої рогатої худоби залежно від їхньої поведінки // Тваринництво України. – 2003. – № 5. – С. 27-28.

Матеріали і тези конференцій:

1. Вакуленко Л.Л. Елементи державного регулювання імпорту аграрної продукції в контексті міжнародних стандартів обліку // Концептуальні підходи до підготовки спеціалістів з обліку та аудиту в сучасних умовах України – Харків: ХІБМ, 2004. – С. 197-200.

2. Вакуленко В.Л., Вакуленко Л.Л. Деякі аспекти вдосконалення законодавчо-правової бази України з регулювання експортно-імпортних операцій // Наукові пошуки молоді на початку ХХІ століття: Матеріали наук. конф. – Біла Церква, 2004. – С. 101-103.

3. Вакуленко Л.Л. Методологічні аспекти зовнішньоекономічної діяльності в аграрному секторі України // Матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції „Науковий потенціал світу ‘2004” – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том 9: Зовнішньоекономічна діяльність. – Серія: Економіка. – С. 11-12.

4. Вакуленко Л.Л. Значення ЄС для АПК України // Матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції „Науковий потенціал світу ‘2004” – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том 24: Економіка АПК. – Серія: Економіка. – С. 10-11.

5. Вакуленко Л.Л. Особливості методів платежу і форм розрахунків за експортно-імпортними операціями // Вісник аграрної науки Причорномор’я – Миколаїв, 2004. – Спеціальний випуск 2 (26). – Том 1. – С. 69-75.

6. Вакуленко Л.Л. Тарифні методи державного регулювання імпорту сільськогосподарських товарів в Україну // Наукові праці Полтавської державної аграрної академії – Полтава, 2005. – Том 3 (22): Економічні науки. – С. 302-304.