Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


912. Хромов Микола Іванович. Механізм державного регулювання зайнятості в промисловому регіоні: дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / Донецький національний ун- т. - Донецьк, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Хромов М.І. Механізм державного регулювання зайнятості в промисловому регіоні – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, м. Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню і розробці методів підвищення ефективності механізму державного регулювання зайнятості в промисловому регіоні. У роботі зроблений аналіз підходів до визначення сутності і ролі державного регулювання зайнятості в сучасному суспільстві, на підставі якого запропоновано основні напрямки підвищення його ефективності в промисловому регіоні. Розроблено методи кількісної оцінки рівня соціальної та економічної ефективності державної політики зайнятості.

Одним із напрямів підвищення ефективності механізму регулювання зайнятості є реалізація стратегії державного регулювання зайнятості в регіоні на основі комплексу заходів щодо зниження безробіття і підвищення зайнятості; підвищення соціально-економічної ефективності державного регулювання, оптимізації витрат на систему зайнятості. Зниження рівня безробіття ґрунтується на методології управління соціальним ризиком безробіття.

Розроблено метод експериментального моделювання фінансових потоків регіону на проведення політики зайнятості на основі застосування теорії експериментальної економіки. Проведена комплексна оцінка ефективності політики зайнятості на рівні регіону. Запропоновано шляхи удосконалювання механізму перерозподілу коштів регіону на основні напрямки політики зайнятості.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і вирішено важливу наукову задачу удосконалення механізму державного регулювання зайнятості в сучасних соціально-економічних умовах для крупного промислового регіону. Результати дослідження дають змогу зробити такі основні висновки.

1. Сутність удосконалення механізму державного регулювання зайнятості полягає у забезпеченні збалансованості інтересів держави і громадян з приводу задоволення потреб у роботі і, як наслідок, отримання доходів, що дозволяють забезпечити гідний рівень життя – з одного боку, і забезпечення економічного зростання – з іншого, що досягається найефективнішими економічними способами.

2. Державне регулювання ринку праці в Україні і її регіонах здійснюється за допомогою діяльності державної служби зайнятості. Ефективна організація регулювання зайнятості припускає створення механізму регулювання зайнятості, який відповідає сучасним вимогам стосовно забезпечення комплексного вирішення задач, що стоять перед службою зайнятості. Механізм регулювання зайнятості в системі ринкових відносин покликаний задіювати економічні стимули, сприяючи досягненню цілей соціально-економічного розвитку. В крупному промисловому регіоні стратегічними напрямками державного регулювання зайнятості з урахуванням специфіки регіону є: управління безробіттям, забезпечення балансу на ринку праці та збільшення зайнятості, оцінка соціально-економічної ефективності роботи регіональних служб зайнятості, забезпечення раціонального розподілу витрат на фінансування заходів щодо підвищення зайнятості.

3. Запропоновано підвищення зайнятості за рахунок зниження рівня безробіття, що ґрунтується на методології управління соціальним ризиком втрати місця роботи і складається з: ідентифікації ризику і його оцінки; оцінки ефективності можливих методів впливу на ризик; вибору методу впливу на ризик; контролю і оцінки ефективності заходів, що проводяться, і коригування результатів.

4. Порівняння методів управління зайнятістю доцільно проводити на основі оцінки соціально-економічної ефективності кожного конкретного заходу і всієї державної системи регулювання зайнятості. Оцінка соціально-економічної ефективності регулювання зайнятості має становити собою комплексне дослідження, яке складається зі: встановлення індикаторів зайнятості, що відповідають певному етапу розвитку і відповідним цілям; визначення обсягів необхідних витрат; розрахунку і аналізу ефективності витрат; розрахунку і аналізу соціально-економічної ефективності заходів.

5. Аналіз ринку праці в Донецькому регіоні показав, що проблемним сегментом є незбалансованість ринку праці відносно до структури економіки регіону. Для вирішення даної проблеми необхідно з метою забезпечення регулювання зайнятості на регіональному рівні розробити стратегічні плани професійного навчання і перекваліфікації населення. Роль державної служби зайнятості має полягати в прогнозуванні структурних зрушень в економіці регіону і розробці відповідних потребам регіону програм працевлаштування.

6 Для досягнення цілей регіональної політики зайнятості розроблено стратегію державного регулювання зайнятості населення крупного промислового регіону. Реалізація напрямів запропонованої стратегії сприятиме вирішенню основних задач, необхідних для досягнення і підтримки прийнятного рівня зайнятості в регіоні. Якість і рівень здійснення заходів пропонується оцінювати відповідно до розроблених за кожним із напрямів критеріїв.

7. Розроблено систему показників соціально-економічної оцінки діяльності регіональних служб зайнятості в сучасних умовах: запропоновано комплексний підхід до оцінки регіональної політики зайнятості з точки зору економічної ефективності і соціального ефекту. Розроблені підходи до оцінки економічної і соціальної ефективності політики зайнятості дозволяють визначити напрями удосконалення регіонального регулювання зайнятості.

8. З метою удосконалення державного регулювання зайнятості в регіоні пропонується використання експериментального підходу. Розроблено модель розподілу фінансових потоків у сфері регулювання зайнятості в регіоні із застосуванням методу імітаційного моделювання (система динамічного моделювання PowerSim). В результаті отримано набір варіантів розподілу коштів Фонду за різними напрямами діяльності, що дозволить керівникам служби зайнятості обирати найбільш раціональні з них. Раціональність вибору оцінюється відповідно до рівня зайнятості населення області, можливого за даного варіанту розподілу коштів Фонду.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Хромов Н.И. О путях преодоления проблемы “длительной безработицы” в Донецкой области // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2003.- С. 38-45. – 0,4 д.а.

  2. Хромов Н.И. Особенности состояния рынка труда Донецкой области // Вісник Донецького університету. – Донецк: ДНУ. – 2002. – Серія В. – №1. – С. 37-42. – 0,4 д.а.

  3. Хромов Н.И., Козенко Т.Н. Актуальные вопросы государственного социального страхования на случай безработицы // Социально-экономические аспекты про-мышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины - 2001.- С. 102-109. – 0,4 д.а.

Особистий внесок автора: визначено основні проблеми державного соціального страхування на випадок безробіття та напрямки їх вирішення.

  1. Хромов М.І. Впровадження нових форм та методів роботи служби зайнятості // Вісник СНУ ім. В. Даля. – Луганськ – №1. – Ч.2. – 2004. – С. 217-220. – 0,4 д.а.

  2. Хромов Н.И. Социально-экономические причины и последствия семейной безработицы // Вісник Технологічного університету Поділля. – Ч. 1. – Т. 2. – Хмельницьк: Економічні науки. – 2003. – С. 82-84. – 0,4 д.а.

  3. Хромов Н.И. Инвестиционная политика – один из элементов предупреждения трудовой миграции // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Ч.1. – Донецк: ДНУ. - 2004. – С. 324-326. – 0,8 д.а.

  4. Хромов Н.И., Лукьянченко Н.Д. Зарубежный опыт программного регулирования занятости и возможности его использования в Украине // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДНУ. - 2003. – Ч.1. – С. 69-73. – 0,4 д.а.

Особистий внесок автора: досліджено зарубіжний досвід регулювання зайнятості.

Публікації в інших виданнях:

  1. Хромов М.І. Аналіз ситуації на ринку праці Донецької області: проблеми і перспективи. – Тернопіль: Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці. – 2004. – С. 163-167. – 0,2 д.а.