Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Погрібняк Микола Анатолійович. Механізм державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності. : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Погрібняк М.А. Механізм державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2008.

Дисертація присвячена розв’язанню актуальної наукової задачі поліпшення якості державного управління та місцевого самоврядування. Обґрунтовано структуру механізму регуляторної політики України, яка являє собою систему послідовних стадій та засобів регуляторної діяльності, та здійснено оцінку сучасного стану механізму регуляторної політики в Україні. Вказано основні напрями подальшого вдосконалення механізму регуляторної політики України шляхом обґрунтування теоретичних засад, розробки методики оцінювання застосування механізму регуляторної політики та визначення практичних рекомендацій для регуляторних органів різних рівнів.

У дисертації наведено розв’язання актуальної наукової задачі, що виявляється в розробці основних напрямів подальшого удосконалення МРП України, шляхом обґрунтування теоретичних засад, методики оцінювання застосування МРП та визначення практичних рекомендацій для регуляторних органів.

Результати проведеного наукового дослідження свідчать про досягнення мети й виконання поставлених завдань та дають підстави сформулювати висновки та пропозиції.

1. У вітчизняному законодавстві під поняттям “державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності” розуміється регуляторна діяльність як органів державної влади, так і органів місцевого самоврядування. Таке трактування змісту цієї категорії повинно відповідати іншому терміну – “регуляторна політика органів державної влади та місцевого самоврядування у сфері господарської діяльності”, або у спрощеному та більш лаконічному варіанті – “регуляторна політика”. Поняття “державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності” доцільно застосовувати лише для характеристики регуляторної діяльності органів державної влади.

2. У світі запровадження регуляторної політики розпочалося на початку 70-х років ХХ-го століття, тоді як в Україні цей процес бере свій відлік від кінця 90-х років минулого століття. І хоча Україна й не входить до групи аутсайдерів, у вітчизняну практику здійснення регуляторної політики доцільно включити п'ять складових, застосування яких рекомендовано Єврокомісією: 1) створення мережі консультативних інституцій для запровадження регуляторної політики та надання експертних висновків до проектів регуляторних актів та АРВ; 2) формалізування консультаційних процедур шляхом їх нормативно-правового закріплення чи шляхом затвердження відповідного стандарту; 3) закріплення обов’язкового проведення консультацій із зацікавленими сторонами в ході обговорення проектів регуляторних актів; 4) законодавче закріплення вимоги щодо обов’язкового дослідження впливу проекту регуляторного акту на малі підприємства при підготовці АРВ; 5) визначення підстав та умов обов’язкового встановлення преференцій для суб'єктів малого та середнього підприємництва.

3. МРП слід розглядати як сукупність дев’яти послідовних стадій та засобів регулювання, спрямованих на прийняття якісного управлінського рішення регуляторним органом. Стадії – це окремі види регуляторної діяльності. Кожній стадії притаманний певний набір організаційних та процедурних засобів регулювання.

4. Підстави для судження про якість регулювання господарської діяльності дає рівень застосування у регуляторному процесі стадій та засобів (структурних елементів) МРП. Визначення цього рівня є можливим за допомогою спеціальної методики. З цією метою в дисертації і розроблено методику оцінювання застосування МРП. Остання може використовуватись: регуляторними органами, для здійснення самоконтролю; спеціально уповноваженим органом у сфері регуляторної політики, при здійснення контролю за регуляторними органами; правоохоронними органами, для перевірок діяльності регуляторних органів; громадськістю, об’єднаннями підприємців, іншими зацікавленими особами, при здійсненні громадського контролю за регуляторними органами та/або оскарженні в судовому порядку прийнятих регуляторних актів.

5. МРП в Україні перебуває на стадії становлення. Виявлено, що Верховна Рада України ще повною мірою його не запровадила та не прийняла закон про Регламент Верховної Ради України, який би визначив процедуру підготовки, прийняття та відстеження ефективності законів щодо регулювання сфери господарської діяльності. Регуляторна діяльність Кабінету Міністрів України, в основному, забезпечується міністерствами і здійснюється без належної централізації та координації. Середній рівень виконання міністерствами законодавчо визначених регуляторних вимог незначний і становить 28,8 %.

Рівень застосування МРП у регуляторній діяльності облдержадміністрацій України має значну диференціацію, хоча в цілому і вищий, ніж у міністерств.

Дотримання нормативно-правових вимог здійснення регуляторної діяльності представницькими органами субнаціонального рівня носить фрагментарний характер, а використання МРП знаходиться на низькому рівні. Переважна більшість обласних рад здійснює регуляторну діяльність без задіяння нормативно-визначеного арсеналу засобів та інших складових МРП.

6. Необхідність екстреного видання регуляторних актів для оперативного втручання у сферу господарської діяльності існує на всіх рівнях управління. Порушення процедурних вимог регуляторного законодавства, при прийнятті регуляторних актів за прискореною процедурою, можна вважати виправданим, якщо заподіяна порушенням процедури шкода є менш значною, ніж відвернена шкода. Проте, навіть за таких умов, обов’язковим повинно бути дотримання принципів регуляторної політики, й у першу чергу, – принципу прозорості та врахування громадської думки.

7. Для вдосконалення МРП, у практику діяльності регуляторних органів України варто запровадити такі пропозиції:

1. Верховній Раді України: 1) реалізувати в чинному законодавстві принцип відповідальності, через встановлення цивільно-правової, адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення вимог регуляторного законодавства; 2) посилити чинний МРП, шляхом законодавчого закріплення форм залучення громадськості до прийняття владних рішень; зробити це можна, доповнивши частину 1 статті 5 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, новим абзацом: “залучення громадськості до прийняття владних рішень шляхом проведення регуляторними органами різноманітних заходів з метою встановлення ставлення наукових установ, суб`єктів господарювання та громадських організацій до внесених на їх розгляд проектів регуляторних актів”; 3) частину 3 статті 8 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” доповнити абзацом: “дослідити вплив проекту регуляторного акту на суб’єктів малого підприємництва – малі підприємства та суб’єкти підприємницької діяльності-фізичні особи” з метою узаконення такої складової регуляторної політики як дослідження впливу проекту регуляторного акту на суб’єктів малого підприємництва, яка рекомендована Єврокомісією;

2. Кабінету Міністрів України та міністерствам посилити забезпечення виконання нормативно-правових актів, що регламентують регуляторну діяльність Уряду та міністерств;

3. Держкомпідприємництву: 1) посилювати зусилля для перетворення його в Міністерство чи якийся інший орган, що підпорядковувався б Президенту України, та включення до його компетенції контрольно-наглядової функції у сфері регуляторної політики; 2) домагатися створення наукової ради з питань регуляторної політики;

4. Раді Міністрів АРК, облдержадміністраціям, Київській та Севастопольській міськдержадміністраціям: 1) створити розгалужені регіональні мережі консультативних інституцій з регуляторної політики, які б могли здійснювати незалежний моніторинг регуляторної діяльності; 2) залучати на платній основі наукові та навчальні заклади для науково-методичного забезпечення формування та реалізації регуляторної політики; 3) запроваджувати регіональні програми розвитку громадської активності у сфері державного управління та місцевого самоврядування;

5. Представницьким органам субнаціонального рівня: 1) більше уваги приділяти підготовці, перепідготовці та підвищенню кваліфікації фахівців, на яких покладені обов’язки щодо забезпечення здійснення регуляторної політики; 2) використовувати в практичній роботі розроблені в дисертації типові процедури здійснення окремих стадій регуляторної політики.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Мордвінов О.Г., Погрібняк М.А. Удосконалення методичних підходів до обчислення рейтингу регіонів за розвитком малого підприємництва // Держава та регіони. Серія “Економіка та підприємництво”. – 2004. – № 2. – С. 65–68. – Авторських – 3 с.

2. Погрібняк М.А. Становлення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в Україні // Збірник наукових праць Національної академії державного управління при Президентові України / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – Вип. 1. – С. 204 – С. 212.

3. Мордвінов О.Г., Погрібняк М.А. Рейтинг регіонів за розвитком малого підприємництва як критерій оцінки діяльності органів державної влади // Економіка та держава. – 2005. – № 3. – С. 54–59. – Авторських – 4 с.

4. Погрібняк М.А. Планування діяльності з підготовки проектів регуляторних актів органами місцевого самоврядування // Держава та регіони. – 2005. – № 2. – С. 179–184.

5. Мордвінов О.Г., Погрібняк М.А. "Регуляторна гільйотина" – дієвий засіб зменшення регуляторного навантаження // Економіка та держава. – 2006. – № 3. – С. 27–30. – Авторських – 3 с.

6. Погрібняк М.А. Уточнення сутності поняття “державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності” // Юридичний вісник. – 2006. – №3. – С. 106–111.

7. Погрібняк М.А. Запровадження регуляторної політики в Україні та державах Європейського Союзу // Ефективність державного управління: Збірник наукових праць Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України / За заг. ред. П.І. Шевчука. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2007. – Вип. 12. – С. 367–374.

8. Погрібняк М. А. Принципи регуляторної політики в Україні та державах ЄС // Теорія та практика державного управління: 3б. наук. праць. – Вип. 4 (19). – X.: Вид-во ХарРІДУ НАДУ "Магістр", 2007. – С. 41–47.

Матеріали конференцій, тези доповідей

9. Погрібняк М.А. Регуляторна реформа як засіб побудови сучасної моделі державно-суспільного управління сферою господарських відносин // Збірник тез доповідей учасників “Тижня науки” в Гуманітарному Університеті “ЗІДМУ”: В 3 т. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2003. – Т. 1, ч. 4: Науково-практичний семінар “Актуальні проблеми державного управління та менеджменту”. 30-31 жовтня 2003 р. – С. 26–28.

10. Погрібняк М.А. Оперативне прийняття владних рішень в умовах здійснення регуляторної політики // Актуальні проблеми державного управління на новому етапі державотворення: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, присвяченої 10-річчю Академії, Київ, 31 трав. 2005 р.: У 2 т. / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – Т. 1. – С. 173–174.

11. Погрібняк М.А. Здійснення регуляторної реформи в Україні та ЄС // ДНІ НАУКИ: Зб. тез доповідей: В 3 т. / Гуманітарний університет "ЗІДМУ", 27-28 жовтня 2005; Ред. кол. В.М.Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ "ЗІДМУ", 2005. – Т. 2. – С. 44 – 45.

12. Погрібняк М.А. Регуляторні механізми політико-адміністративного управління в Україні // Наука і вища освіта: Тези доповідей учасників XIV міжвуз. студ. наук. конф., м. Запоріжжя, 11-18 травня 2006 р.: Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”; студентське наук. тов-во. – Запоріжжя: ГУ "ЗІДМУ", 2006. – Ч. 1. – С. 19.

13. Погрібняк М.А. Регуляторна політика як механізм поліпшення політико-адміністративного управління в Україні // ДНІ НАУКИ: Зб. тез доповідей: В 3 т. / Гуманітарний університет "ЗІДМУ", 5-6 жовтня 2006; Ред. кол. В.М.Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ "ЗІДМУ", 2006. – Т. 1. – С. 68–69.

14. Погрібняк М.А. Проблеми здійснення регуляторної політики Верховною Радою України // “Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні” Міжнародна науков-практична конференція. Національна академія державного управління при Президентові України 31 травня 2006 р. – К.: НАДУ, – 2006. – С. 128.

15. Погрібняк М.А. Принципи державної регуляторної політики // Дні науки: Зб. тез доповідей: В 3 т. / Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 11-12 жовтня 2007; Ред. кол. В.М.Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2007. – Т. 3. – С. 63–65.