Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Кравцова Альона Михайлівна. Механізм формування та ефективного використання фінансових ресурсів машинобудівного підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Кравцова А. М. Механізм формування та ефективного використання фінансових ресурсів машинобудівного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування). – Хмельницький національний університет. – Хмельницький, 2008.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню, пошуку методичних підходів і прикладних рекомендацій щодо розробки механізму формування та ефективного використання фінансових ресурсів машинобудівного підприємства та оптимізації розміру фінансових ресурсів на основі оцінки їх потреб, формування, розподілу та ефективного використання.

Здійснено дослідження проблем формування та використання фінансових ресурсів на машинобудівних підприємствах, на основі якого уточнено поняття “фінансові ресурси”, доповнено класифікацію джерел фінансових ресурсів ознакою “обґрунтовані залучені фінансові ресурси”. Запропоновано інноваційний підхід до вибору критеріїв і показників комплексної оцінки ефективності процесів формування та використання фінансових ресурсів машинобудівного підприємства, що дозволяє здійснювати аналіз ефективності та результативності зазначених процесів. На основі комплексного дослідження щодо систематизації зовнішніх та внутрішніх факторів і обмежень, які впливають на процеси формування та використання фінансових ресурсів, удосконалено схему управління фінансовими потоками та систему управління фінансовими ресурсами на основі логістичних методів, що забезпечує ефективність діяльності та адаптації машинобудівних підприємств до ринкових умов господарювання. Запропоновано механізм формування та ефективного використання фінансових ресурсів машинобудівного підприємства та визначено його сутність, структуру й основні елементи, що дає змогу розкрити в теоретичному та практичному плані якісні й кількісні характеристики дії механізму за умов інноваційного розвитку економічних процесів в Україні.

Отримані у процесі дослідження наукові результати вирішують завдання, пов’язані з процесами формування та ефективного використання фінансових ресурсів машинобудівних підприємств, а саме:

  1. Дослідження існуючих точок зору щодо визначення понять “фінансові ресурси” і “капітал” дозволили визначити фінансові ресурси підприємства як сукупність власних і залучених ззовні грошових коштів та їх еквівалентів, що змінюються у процесі господарського кругообігу та призначені для фінансування діяльності підприємства як у фондовій, так і нефондовій формах, а також спрямовані на реалізацію підприємницької ідеї та отримання прибутку. Доцільним буде вживання категорії “фінансові ресурси” з метою подальшої оцінки наслідків процесів їх формування, розміщення та використання.

  2. Проведений аналіз існуючих джерел формування фінансових ресурсів дозволив зробити висновок, що до їх складу відносяться власні, позикові і обґрунтовані залучені фінансові ресурси. Необхідним є виділення в окрему групу джерел, отриманих на безповоротній основі, адже для підприємств дане джерело відіграє важливе значення і займає значну частку в покритті запасів і витрат.

  3. На основі вивчення існуючих підходів до формування критеріїв і показників оцінки ефективності формування та використання фінансових ресурсів підприємств запропоновано залучати власну систему критеріїв, розрізняти поняття “ефективність” і “результативність”, вважаючи останнє ширшим поняттям. Так, результативність процесів формування та використання фінансових ресурсів сумарно характеризує вказані процеси з кількісної сторони у вигляді кінцевої продукції та якісної – з урахуванням ефективності цих процесів. Отже, ефективність процесів є складовою частиною їх результативності.

  4. Запропонована комплексна система аналізу ефективності процесів формування та використання фінансових ресурсів дозволяє здійснювати моніторинг фінансового менеджменту на рівні машинобудівних підприємств або регіону чи окремої галузі, що відповідно дає змогу практично зменшити кількість збиткових підприємств. А показник результативності зазначених процесів застосовується для їх регулювання, що дозволяє виявити тенденції розвитку господарської діяльності та конкурентноспроможність машинобудівних підприємств.

  5. Визначено і класифіковано фінансові потоки, досліджено фактори впливу на вхідні та вихідні їх характеристики, розроблено схему управління фінансовими потоками машинобудівних підприємств з метою ефективного управління ними.

  6. Обґрунтовано логістичний підхід до управління фінансовими ресурсами, який покладено в основу побудови механізму їх формування та ефективного використання на машинобудівному підприємстві.

  7. Визначено прогнозні значення показників результативності процесів формування та ефективного використання фінансових ресурсів машинобудівних підприємств Вінниччини. За допомогою методу лінійної регресії на основі вивченої структури взаємозв’язків й елементів процесів формування та використання фінансових ресурсів отримано прогнозні показники напрямку майбутнього розвитку цих процесів, сформовано уявлення про те, як вони будуть розвиватися в подальшому. Це дозволяє приймати важливі управлінські рішення на основі кількісних оцінок, а також отримувати найбільш бажані, необхідні результати.

  8. Теоретично та методологічно обґрунтована необхідність створення механізму формування і ефективного використання фінансових ресурсів машинобудівних підприємств. Описано основні елементи зазначеного механізму та схема їх взаємодії.

  9. Побудовано структуру та розроблено механізм формування і ефективного використання фінансових ресурсів машинобудівного підприємства, визначено практичну корисність його застосування. Розроблений нами механізм реалізується шляхом формування цілей, завдань, основних функцій, принципів функціонування, методів, засобів та критеріїв оцінки управлінських рішень. З огляду на це, оцінка рішень щодо формування та ефективного використання фінансових ресурсів має проводитися для кожного підприємства окремо, при цьому доцільно орієнтуватися на реальні економічні можливості конкретного підприємства.

  10. У складі одного із блоків запропонованого механізму важлива роль відводиться внутрішньому контролю показників результативності процесів формування та використання фінансових ресурсів машинобудівного підприємства для прийняття оперативних управлінських рішень щодо виконання поставлених завдань. Створення системи внутрішнього контролю є невід’ємною складовою частиною побудови всієї системи управління підприємством з метою забезпечення ефективності його функціонування.

  11. Як критерій оцінки управлінських рішень щодо формування та ефективного використання фінансових ресурсів запропоновано показник результативності цих процесів як основу комплексної системи аналізу. Це дає можливість враховувати індивідуальні особливості розвитку машинобудівних підприємств, отримувати комплексну оцінку результативності процесів формування та використання фінансових ресурсів з визначенням впливу факторів на показник результативності, розробляти систему заходів щодо підвищення результативності процесів та усунення негативного впливу чинників внутрішнього і зовнішнього середовища.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

  1. Кравцова А. М. Логістичні методи в управлінні фінансовими ресурсами машинобудівних підприємств / А. М. Кравцова, В. М. Нижник // Збірник наукових праць Донецького державного університету управління. Серія “Економіка: Особливості регулювання в державному секторі економіки”. – Донецьк. – 2007. – Т. VІІ, Вип. 73. – С. 58–67 (0,5 д. а., особисто автору належить 0,25 д. а. – аналіз підходів до управління фінансовими ресурсами та використання логістичних потоків для ефективного управління виробничими економічними системами).

  2. Кравцова А. М. Особливості побудови механізму управління фінансовими ресурсами промислових підприємств / А. М. Кравцова // Науковий Вісник Буковинської державної фінансової академії: Збірник наукових праць. Вип. 8: Економічні науки. – Чернівці. – 2007. – С. 443–453 (0,6 д. а.).

  3. Кравцова А. М. Оцінка процесів формування та використання фінансових ресурсів машинобудівних підприємств за кінцевими результатами / А. М. Кравцова, В. М. Нижник // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2007. – Т. 2 (97), № 5. – С. 17–21 (0,5 д. а., особисто автору належить 0,25 д. а. – удосконалення підходу до оцінки результативності процесів формування та використання фінансових ресурсів і здійснення відповідного порівняння).

  4. Кравцова А. М. Управління фінансовими потоками промислового підприємства / А. М. Кравцова // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2006. – Т. 2., № 5. – С. 176–182 (0,7 д. а.).

  5. Кравцова А. М. Оцінка ефективності процесу використання фінансових ресурсів підприємства / А. М. Кравцова // Экономика Крыма. – 2006. – № 16. – С. 47–50 (0,4 д. а.).

  6. Кравцова А. М. Фінансове забезпечення науково-технічної та інноваційної діяльності підприємств / А. М. Кравцова, О. В. Сторожук // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Т. ІІ., Вип. 208. – С. 399–403 (0,3 д. а., особисто автору належить 0,15 д. а. – систематизація джерел фінансування інноваційних процесів та особливостей їх використання за умов формування інноваційної моделі розвитку економіки).

  7. Кравцова А. М. Аналіз ресурсного забезпечення інвестиційних процесів підприємств регіону / А. М. Кравцова // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Т. ІІ., Вип. 198. – С. 483– 488 (0,4 д. а.).

  8. Кравцова А. М. Поліпшення використання підприємствами інвестиційних ресурсів в регіоні / А. М. Кравцова // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. – 2004. – Т. 2., № 3. – С. 54–56 (0,3 д. а.).

  9. Кравцова А. М. Капітал як складова частина фінансових ресурсів підприємства: понятійний аспект / А. М. Кравцова // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Т. ІІ., Вип. 192. – С. 464–471 (0,5 д. а.).

в інших наукових виданнях:

  1. Кравцова А. М. Дослідження елементів системи управління фінансовими ресурсами машинобудівних підприємств / А. М. Кравцова // Євроатлантична інтеграція України: можливості та перспективи: міжн. наук.-практ. конф., 4 бер. 2008 р. : тези допов. – Вінниця: ВТЕІ КНТЕУ, 2008. – С. 220–226 (0,3 д. а.).

  2. Кравцова А. М. Планування як складова фінансового механізму / А. М. Кравцова // Особливості фінансово-бюджетного регулювання соціально-економічного розвитку регіону: міжн. наук.-практ. конф., 8–9 жовт. 2007 р. : тези допов. – Чернівці, 2007. – С. 140–143 (0,2 д. а.).

  3. Кравцова А. М. Процес формування структури джерел фінансування підприємства в умовах обмежень / А. М. Кравцова // Сучасний стан і тенденції розвитку економіки регіонів в контексті євроінтеграційних процесів: міжн. наук.-практ. конф., 14–17 вер. 2007 р. : тези допов. – Вінниця: ВТЕІ КНТЕУ, 2007. – С. 307–313 (0,4 д. а.).

  4. Кравцова А. М. Аналіз використання фінансових ресурсів промислового підприємства / А. М. Кравцова // Пріоритети економічного розвитку України: історія та сьогодення: всеукр. наук.-практ. конф., 10–11 квіт. 2007 р. : стаття. – Вінниця: ВТЕІ КНТЕУ, 2007. – С. 151–160 (0,6 д. а.).

  5. Кравцова А. М. Вимірювання результативності фінансової діяльності підприємств / А. М. Кравцова, Н. В. Поліщук // Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках: всеукр. наук.-практ. конф., 3–4 лют. 2006 р. : тези допов. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. 3. – С. 82–84 (0,2 д. а., особисто автору належить 0,1 д. а. – пропозиція здійснення оцінки результативності фінансової діяльності підприємств).

  1. Кравцова А. М. Критерії ефективності процесів використання фінансових ресурсів підприємства / А. М. Кравцова // Проблеми управління підприємництвом у сучасних умовах: всеукр. наук.-практ. конф., 9–12 лист. 2005 р. : тези допов. – Сімферополь: Кильбер, 2005. – Ч. 1. – С. 34–35 (0,2 д. а.).

  2. Кравцова А. М. Оцінка вартості окремих елементів капіталу підприємства з метою визначення ефективності його формування / А. М. Кравцова, А. Ю. Сальникова // Проблеми підвищення ефективності діяльності підприємств в сучасних умовах: всеукр. наук.-практ. конф., 6–8 жовт. 2005 р. : тези допов. – Севастополь: СевНТУ, 2005. – С. 250–251 (0,1 д. а., особисто автору належить 0,05 д. а. – розробка методики оцінки вартості окремих елементів капіталу).

  3. Кравцова А. М. Шляхи оптимізації структури фінансових ресурсів суб’єктів господарювання / А. М. Кравцова // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: міжнар. наук.-практ. конф., 15 трав. 2003 р. : тези допов. – Хмельницький: Евріка, 2003. – С. 65–69 (0,3 д. а.).