Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


656. Пашко Євгенія Олександрівна. Механізм інтеграції України до світового валютного ринку: дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Пашко Євгенія Олександрівна “Механізм інтеграції України до світового валютного ринку”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів механізму інтеграції валютного ринку України до світового валютного ринку. В роботі визначено теоретичні засади інтегрування національних економік до світового економічного простору. Проаналізовано особливості розвитку національного валютного ринку, а також надано оцінку сучасного стану розвитку світового валютного ринку.

На основі дослідження та аналізу статичних даних з’ясовано перешкоди розвитку національного валютного ринку та окреслено приоритетні напрями подальшого розвитку національного валютного ринку із вимогами національної економічної безпеки на шляху інтегрування економіки країни до світового економічного простору.

Запропоновано основи механізму інтеграції України до світового валютного ринку, які включають систематизацію елементів взаємодії суб’єктів національного валютного ринку з суб’єктами регіонального та світового валютного ринку, а також економіко-математичну модель розрахунку ступеня залежності збалансованості реального, грошового та зовнішнього секторів в економіці України від державної валютної, бюджетної та грошової політики та механізм управління процесом формування ефективної інтеграції України до світового валютного ринку.

В результаті проведеного дослідження здійснено вирішення важливої наукової задачі обґрунтування напрямів і пріоритетів інтеграції країн до світової валютної системи, розробки механізму інтеграції України до світового валютного ринку.

В результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки:

  1. З поглибленням господарських зв’язків процес глобалізації руху валютних та фінансових потоків впливає на розвиток економіки країн. Глобальна фінансова архітектура змінила характеристику сучасного валютного ринку, яка відображає не тільки значне зростання його обсягів, але й зміни в структурі учасників та характер проведення ними валютних операцій. При цьому інтеграція країн з перехідною економікою до світового економічного простору зробила необхідним розвиток національних валютних ринків, формування офіційних золотовалютних резервів країни, забезпечення конвертованості та стабільності національної грошової одиниці.

  2. Фінансова безпека є невід`ємним елементом економічної політики держави, яка має базуватись на принципах захисту грошової одиниці від зовнішніх коливань, дотриманні стабільності відсоткових ставок та фіскальному регулюванні економіки. Її метою є збереження стабільності внутрішньої економічної системи, підвищення конкурентоспроможності, залучення більших обсягів інвестиційного капіталу. Аналіз шляхів та методів забезпечення фінансової безпеки країн ЄС на міждержавному рівні показує, що спільні зусилля країн цього угруповання в питаннях об`єднання валютних систем, уніфікації податкових ставок, дають синергетичний ефект, який проявляється в більшому ступені захищеності національних економік від зовнішніх криз та можливостях поглиблення внутрішньо-інтеграційних процесів.

  1. Запропоновано модель інтеграції України до світового валютного ринку, що передбачає інтеграцію на національному, регіональному та глобальному рівнях, які включають систематизацію елементів взаємодії суб’єктів національного валютного ринку з суб’єктами регіонального та світового валютного ринку шляхом створення єдиної валютної системи, конвергенції національних валютних політик, взаємодії з міжнародними валютно-фінансовими та кредитними організаціями, організації діяльності комерційних банків на міжнародному валютному ринку на засадах співробітництва з міжнародними валютними центрами. При цьому перспективним є вектор інтеграції до Європейського союзу.

  2. Економіко-математична модель розрахунку ступеня залежності збалансованості реального, грошового та зовнішнього секторів в економіці України від державної валютної, бюджетної та грошової політики. Запропонована модель вирішує найважливішу для теорії та практики відкритої економіки проблеми: вибору необхідної кількості інструментів економічної політики для досягнення макроекономічного балансу; визначення інструментів, які можуть найбільш ефективно використовуватися для досягнення встановлених цілей; визначення послідовності прийняття цих інструментів.

  3. Створення механізму державних гарантій за рахунок коштів золотовалютних резервів країни при вірному розподілі владою залучених капіталів, які повинні сприяти високотехнологічній орієнтації експорту країни. Запропонована методика з комплексної оцінки ступеня відкритості національної економіки, яка полягає в визначенні очікуваного ефекту впливу зміни залежності курсу національної грошової одиниці до світових резервних валют (долару США та євро) на динаміку імпорту та внутрішнього виробництва, що збільшує обсяги експорту та валютних надходжень до бюджету України.

  4. Удосконалена модель взаємозалежності організаційно-економічних механізмів розвитку національної економіки розкриває взаємодію макроекономічних важелів державного регулювання з метою забезпечення рівноправних відносин національної економіки та зовнішнього світу, перетворення капіталу в доходи, рівноваги між виробництвом і споживанням в контексті інтеграції національного валютного ринку до світового економічного простору.

  5. Використання запропонованого автором механізму управління процесом інтеграції України до світового валютного ринку дозволяє проводити аналіз розвитку світового валютного ринку на державному рівні, що забезпечить вплив на формування напрямів національної валютної політики і надасть можливість здійснювати прогноз розвитку національного валютного ринку за умови взаємодії показників зовнішнього і внутрішнього середовища, ресурсного менеджменту і адміністративних важелів регулювання.

  6. Створення цілеспрямованого державного механізму відповідно до вимог національної фінансової безпеки є передумовою інтеграції національного валютного ринку до світового економічного простору.

Основні положення, теоретичні і практичні висновки дисертації відображені в таких публікаціях автора, що надруковані у фахових виданнях:

  1. Пашко Є.О. Оцінка тенденцій та передумов інтеграції України до світового валютного ринку // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Ч. 2. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – С.591-597 (0,5 д.а.).

  2. Пашко Є.О. Засади співробітництва України зі світовими фінансовими інститутами на прикладі Світового банку // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Збірник наукових праць. Вип. № 43. Ч. 2. – К.: Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка, 2003. – С.30-38 (0,45 д.а.).

  3. Пашко Є.О. Розвиток кредитних відносин вітчизняних банків і світових валютно-фінансових організацій в контексті інтеграції України у світовий валютний ринок // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Ч. 3. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С.740-742 (0,4 д.а.).

  4. Пашко Е.А. Роль Черноморского банка торговли и развития в региональной интеграции стран ЧЭС // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2003. – С.434-441 (0,6 д.а.).

  5. Пашко Е.А. Интеграция Украины в мировой валютный рынок // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський Національний Університет. Вип. № 163. – 2002. – С.224-231 (0,4 д.а.).

  6. Пашко Е.А. Роль Национального банка Украины в системе государственного валютного регулирования // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Ч.2. – Донецьк: ДонНУ, 2002. – С.545-547 (0,35 д.а.).

  7. Пашко Є.О. Розвиток інформаційних систем як фактор глобалізації фінансово – банківської сфери // Вісник Технологічного університету Поділля, – Хмельницьк: ТУП, – 2002. – С. 253-256 (0,4 д.а.).

  8. Пашко Є.О. Залучення іноземних інвестицій як фактор припливу валюти в країну // Научно-производственный журнал “Донбасс-Инвест”. – 2002. –
    № 3-4. – С. 141-142 (0,3 д.а.).

  9. Пашко Е.А. Современное состояние мирового валютного рынка // Вісник Донецького університету. Серія В “Економіка і право”. – Донецьк: ДонНУ, 2001. – № 2. – С.183-188 (0,5 д.а.).

Інші видання:

  1. Макогон Ю.В., Орехова Т.В., Власова Т.В., Пашко Е.А., Лысенко К.С. Учебное пособие по курсу “Международная экономика”: Словарь-справочник внешнеэкономических терминов / Под ред. Ю.В.Макогона. – Донецк: ДонНУ, 2003. – 527с. (46,8 д.а.).

Особистий внесок здобувача: підготовлено розділ 4 “Финансы, банковское дело” загальним обсягом 10,1 друкованих аркушів (С. 328-441).

  1. Пашко Є.О. та інші. Навчальний посібник з курсу “Світове господарство та міжнародні економічні відносини” Збірник задач, тестів, ділових ситуацій / Під ред. Ю.В.Макогона. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – 188 с. (12,5 д.а.).

Особистий внесок здобувача: підготовлено задачі та тести за дисциплінами “Міжнародні фінанси”, “Світові фондові ринки” загальним обсягом 0,4 друкованих аркушів (С.17-20, 182-186).

  1. Пашко Е. Развитие на монетарната и валутна политика на Украйна по пътя на интеграцията и в световната икономика // Бизнес управление. – Год. XIII. Кн. 4 – С. 31-40 (0,4 д.а.).

  2. Пашко Е.А., Пенская И.А. Роль денег в экономике: от истоков до евро // Ринкова трансформація економіки. Збірник наукових праць. – Харків: Харківський інститут бізнесу і менеджменту. – Випуск 6. – 2002. – С. 47-51 (0,4 д.а.).

  3. Особистий внесок здобувача: розкрито етапи розвитку світової валютної системи загальним обсягом 0,2 друкованих аркушів (С.48-50).