Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


18. Бавін Єгор Володимирович. Механізм оподаткування прибутку і ефективність функціонування промислових підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Бавін Є.В. Механізм оподаткування прибутку і ефективність функціонування промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2005.

Дисертацію присвячено вирішенню актуальної наукової задачі вдосконалення механізму оподаткування прибутку і підвищення ефективності його регулюючого впливу на функціонування промислових підприємств. Досліджено теоретичні основи оподаткування прибутку підприємств, класифіковано чинники, що визначають використання податку на прибуток підприємств у складі системи оподаткування. Виконано аналіз механізму оподаткування прибутку підприємств в Україні. Обґрунтовано принципи побудови і сформовано економіко-математичну модель впливу податку на прибуток на функціонування промислових підприємств і доходи бюджету. Розроблено рекомендації з удосконалення механізму оподаткування прибутку підприємств і пропозиції щодо внесення змін і доповнень до чинного законодавства.

У дисертаційній роботі теоретично узагальнено і запропоновано нове вирішення актуальної наукової задачі удосконалення механізму оподаткування прибутку і підвищення ефективності його регулюючого впливу на функціонування підприємств.

Воно спирається на такі основні наукові результати й положення.

1. Запропоновано класифікацію факторів, що визначають раціональні підстави використання податку на прибуток підприємств у складі системи оподатковування (групи факторів фінансової ефективності, плата за суспільні послуги, регулювання господарських процесів).

2. На основі аналізу механізму оподаткування прибутку підприємств в Україні, у тому числі прибутку, що розподіляється на дивіденди, а також результатів застосування пільг з податку на прибуток виявлено проблеми, що перешкоджають підвищенню його ефективності, зокрема недоліки у методі розрахунку податку, правилах визнання доходів і видатків, у визначенні оподатковуваної бази.

3. З метою визначення шляхів виявлених проблем обґрунтовано принципи побудови і розроблено економіко-математичну модель впливу податку на прибуток підприємств на функціонування промислових підприємств і доходи бюджету. За її допомогою:

виведено загальну умову, за якої зниження ставки податку на прибуток промислових підприємств не призводить до зменшення їхніх платежів до бюджету;

запропоновано метод розрахунку збільшення (скорочення) доходів держави, обумовлених зміною ставки податку на прибуток підприємств.

4. Спираючись на результати виконаного аналізу і економіко-математичного моделювання, розроблено рекомендації щодо вдосконалення механізму оподаткування прибутку підприємств і пропозиції із внесення змін і доповнень до чинного законодавства щодо:

зміни механізму розрахунку оподатковуваного прибутку і зближення бухгалтерського і податкового обліку за рахунок переходу від визнання доходів і витрат підприємств за правилом першої з подій, що сталася раніше, на загальновизнані правила, встановлені обліковими стандартами;

скорочення податкового клина між емісійним і позиковим способами фінансування суб'єктів господарювання за рахунок переходу на шедулярну систему, яка передбачає застосування на рівні підприємств зниженої ставки податку для прибутку, що розподіляється на дивіденди;

поступової відмови від політики надання часткових (у тому числі галузевих) пільг з податку на прибуток як таких, що легко піддаються політичним маніпуляціям в умовах недосконалості демократичних інститутів і процедур прийняття фіскальних рішень.

5. Реалізація обґрунтованих за результатами дослідження пропозицій з удосконалення механізму оподаткування прибутку підприємств за рахунок зміни правил визнання доходів і витрат, удосконалення порядку оподаткування прибутку, що розподіляється на дивіденди, реформування комплексу пільг по податку на прибуток створюють сприятливі умови для вирішення двоєдиної задачі – підвищення ефективності податкової системи України і забезпечення сталого розвитку підприємств реального сектора економіки.

Публікації автора:

1. Вишневський В.П., Бавін Є.В. Дослідження впливу зміни податкового навантаження на формування дохідної частини бюджету в 2005 р. // Бюджетна політика у контексті стратегії соціально-економічного розвитку України: У 6 т. Т. 3: Розвиток системи податків як основи зміцнення дер-
жавних фінансів. – К.: НДФІ, 2004. – С. 264-286.

Особистий внесок: запропоновано методичний підхід до визначення податкового навантаження і виконано розрахунки наслідків його зміни для доходів бюджету.

  1. Бавин Е.В. К вопросу о роли прибыли в смешанной экономике: теоретический и практический аспекты // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2001. – С. 366-375.

  2. Вишневський В.П., Амоша О.О., Бавін Є.В. До питання про теоретичні засади формування податкової системи України // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. – 2001. – С. 3-5.

Особистий внесок: обґрунтовано доцільність зміни правил визнання доходів і витрат суб’єктів господарювання при розрахунку податку на прибуток підприємств.

  1. Вишневський В.П., Амоша О.О., Бавін Є.В. Шляхи реформування податкової системи України // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – С. 16-22.

Особистий внесок: обґрунтовано пропозиції з удосконалення механізму оподаткування прибутку підприємств.

  1. Вишневский В.П., Зуев Л.А., Бавин Е.В. Математическая модель оценки влияния налога на прибыль на доходы бюджета с учетом отраслевой структуры промышленности // Новое в экономической кибернетике. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – № 1. – С. 19-34.

Особистий внесок: обґрунтовано принципи побудови економіко-математичної моделі впливу податку на прибуток на доходи бюджету.

  1. Вишневский В.П., Зуев Л.А., Бавин Е.В. Моделирование последствий изменения ставки налога на прибыль промышленных предприятий на доходы бюджета // Економіка промисловості. – 2003. – № 4. – С. 174-189.

Особистий внесок: виконано інтерпретацію результатів обчислювальних експериментів і обґрунтовано пропозиції з удосконалення податку на прибуток підприємств.

  1. Бавин Е.В. Совершенствование механизма налогообложения прибыли предприятий, распределяемой на дивиденды // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2003. – С. 243-252.

  2. Бавин Е.В. Налогообложение дивидендов промышленных предприятий и международная налоговая нейтральность // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2004. – С. 620-623.

  3. Вишневский В.П., Бавин Е.В. Влияние льгот по налогу на прибыль на развитие промышленности // Тез. докл. и сообщ. Всеукраинской науч.-практ. конф. "Проблемы развития предприятий и новых экономических структур в современных условиях". – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2004. – С. 258-260.

Особистий внесок: обґрунтовано доцільність поступового переходу від галузевих до загальносистемних податкових пільг, призначених для стимулювання інноваційного шляху розвитку національної економіки.