Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Снігур Ірина Йосипівна. Механізм реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади : дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 226арк. — Бібліогр.: арк. 203-223.



Анотація до роботи:

Снігур І.Й. Механізм реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. – Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2007.

Дисертація, виконана на актуальну для науки теорії держави і права тему, є по суті першою спробою розробити та теоретично обґрунтувати концепцію механізму реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади.

У роботі здійснено теоретико-правовий аналіз права громадян на участь у здійсненні державної влади, визначено поняття механізму реалізації цього важливого політичного права. З’ясована й проаналізована структура механізму реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади, визначено провідне місце правової культури та правосвідомості в структурі даного механізму.

Особлива увага приділена обґрунтуванню місця юридичних гарантій, зокрема нормативно-правових та організаційно-правових, в системі гарантій права громадян на участь у здійсненні державної влади. З’ясовано аспекти такої особливої гарантії даного права, як юридична відповідальність за його порушення.

До узагальнених основних теоретичних висновків та науково-практичних рекомендацій, що одержані внаслідок проведеного дослідження, належать наступні.

1. У сучасній демократичній, соціальній, правовій державі політичні права повинні сприйматися як одна з базових демократичних цінностей, що забезпечує громадянам участь у здійсненні державної влади, у чому і полягає їх головне призначення.

2. Провідне місце в системі політичних прав належить праву громадян на участь у здійсненні державної влади, яке є окремим, самостійним, важливим і комплексним політичним правом, що одночасно виступає і принципом взаємовідносин між державою та її громадянами, а також включає в себе певний обсяг правомочностей.

3. Пропонується авторська класифікація правомочностей, які входять до змісту права громадян на участь у здійсненні державної влади: 1) за порядком реалізації: ініціативні, процедурні та ті, що мають змішаний характер; 2) за участю у реалізації державної влади: правомочності з участі у формуванні органів державної влади та з участі у роботі органів державної влади; 3) за кількістю суб’єктів: правомочності, які реалізуються індивідуально, колективно або мають змішаний порядок реалізації; 4) за значенням: основні та додаткові; 5) за обов’язковістю для органів державної влади врахування рішень, прийнятих громадянами внаслідок вчинення дій, що становлять зміст суб’єктивного права: правомочності, що мають обов’язкове значення, та правомочності, які не є обов’язковими для органів державної влади; 6) за формою закріплення: закріплені законодавчо та ті, що природньо випливають з життя та діяльності самої людини; 7) за джерелом закріплення: зафіксовані в національному законодавстві (конституціях, інших нормативно-правових актах) та в міжнародно-правових документах.

4. З позицій теорії держави та права більш точним та узагальнюючим (відносно інших інтерпретацій даного суб’єктивного права, що містяться у конституціях зарубіжних країн і міжнародних документах), а також таким, що безпосередньо випливає з положення про народовладдя, терміном є „право громадян на участь у здійсненні державної влади”.

5. Суть обґрунтованої автором концепції механізму реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади полягає в системі засобів, якими є гарантії даного права, правосвідомість та правова культура громадян та інші елементи структури даного механізму, за допомогою яких громадяни можуть брати участь у здійсненні державної влади, використовуючи можливості, що становлять зміст вказаного політичного права.

6. Взявши за основу традиційний у юридичній науці поділ гарантій будь-якого суб’єктивного права на загальні та юридичні, автор пропонує наступне визначення важливого структурного елементу механізму реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади – гарантій даного права. Це система загальних гарантій (загальносоціальні умови: економічні, політичні, соціальні, ідеологічні) та юридичних гарантій (юридичних засобів: норм та інституцій), за допомогою яких втілюються в життя можливості, закріплені в цьому праві, громадяни беруть участь у громадсько-політичному житті держави та здійсненні державної влади, відбувається реалізація, охорона та захист права громадян на участь у здійсненні державної влади.

7. Універсальне значення поділу юридичних гарантій права громадян на участь у здійсненні державної влади на нормативно-правові (сукупність передбачених нормами матеріального та процесуального права юридичних засобів) та організаційно-правові (система органів державної влади та інститутів громадянського суспільства) створює додаткові можливості для більш повного аналізу юридичних гарантій цього права.

8. Особливою гарантією права громадян на участь у здійсненні державної влади є юридична відповідальність, яка проявляється у двох формах: 1) юридична відповідальність органів та посадових осіб за неналежне виконання покладених на них функцій та повноважень; 2) юридична відповідальність за протидію участі громадян у здійсненні державної влади.

9. Автор висуває ряд пропозицій щодо усунення прогалин чинного законодавства, яке регулює механізм реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади:

– Виходячи з того, що безпосередня участь у здійсненні правосуддя повинна розглядатися як суб’єктивне право громадянина, що не виключає його розуміння в якості громадянського обов’язку, дисертант вважає логічним до ч. 1 ст. 38 Конституції додати положення ч. 4 ст. 124 Конституції України, за яким „народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних”, виклавши ч. 1 ст. 38 Конституції у наступному формулюванні: „Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, у здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування”.

– Уявляється необхідним прийняти окремий Закон „Про участь громадян у здійсненні правосуддя”, який би визначив правовий статус народних засідателів та присяжних, а також регламентував усі питання, пов’язані з реалізацією ними цього права.

– Істотним недоліком чинного законодавства є те, що звернення до органів державної влади, які надсилаються з використанням новітніх інформаційних технологій, зокрема Інтернету (електронною поштою), не підпадають під дію Закону України „Про звернення громадян”. Це стосується і відповідей на такі „електронні” звернення, які не можуть вважатися офіційними документами, оскільки не мають письмового вигляду, як того вимагає законодавство. Ця прогалина зумовлює необхідність внесення змін до чинного законодавства.

– Погоджуючись з висловленою в юридичній літературі позицією про необхідність прийняття закону „Про конституційну відповідальність”, видається за доцільне чільне місце в цьому нормативно-правовому акті відвести конституційно-правовій відповідальності за порушення права громадян на участь у здійсненні державної влади, розмежуванню санкцій конституційної відповідальності та санкцій інших галузей права, які застосовуються у випадку порушення цього права.

Публікації автора:

1. Снігур І.Й. До питання про поняття механізму реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2005. – Вип. 28. – С. 130-135.

2. Снігур І.Й. Право громадян на участь у здійсненні державної влади // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – К.: НАВСУ, 2005. – № 3. – С. 107-117.

3. Снігур І.Й. Правова культура в контексті реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади // Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ. – К.: КНУВС, 2006. – № 3. – С. 98-109.

4. Снігур І.Й. Місце юридичних гарантій у системі гарантій права громадян на участь у здійсненні державної влади // Правове регулювання економіки: Збірник наукових праць. – К.: Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, 2006. – № 6. – С. 239-248.

5. Снігур І.Й. Юридичні гарантії прав та свобод людини і громадянина як необхідна умова їх реальності // Юридичні читання молодих вчених: Збірник матеріалів всеукраїнської наукової конференції 23-24 квітня 2004 р. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2004. – С. 131-135.

6. Снігур І.Й. До питання про участь громадян у здійсненні державної влади або роздуми про демократію // ПОЛІТ-2005: Збірник матеріалів V-ої Міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених 12-13 квітня 2005 р. – К.: НАУ, 2005. – С. 556.

7. Снігур І.Й. Загальні гарантії права громадян на участь у здійсненні державної влади // Другі юридичні читання: Збірник матеріалів Всеукраїнської наукової конференції 18 травня 2005. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2004. – С. 132-134.

8. Снігур І.Й. Реалізація права громадян на участь у здійсненні державної влади в Україні // Верховенство права у процесі державотворення та захисту прав людини в Україні: Збірник матеріалів Всеукраїнської наукової конференції 28-29 квітня 2005 р. – Острог: НаУ „Острозька академія”, 2005. – С. 134-135.

9. Снігур І.Й. Діалог між владою та громадянами в контексті реалізації права на участь у здійсненні державної влади // Правове життя: сучасний стан та перспективи розвитку: Зб. тез наук. доп. II Міжнар. наук.-практ. конф. студ. та аспірантів (17-18 березня 2006 р.). – Луцьк: РВВ „Вежа” Волинського державного університету імені Лесі Українки, 2006. – С. 254-255.

10. Снігур І.Й. Правовий нігілізм як перешкода на шляху формування правової культури громадян // Від громадянського суспільства – до правової держави: Збірник матеріалів I міжнародної науково-практичної конференції (28 квітня 2006 р.). – Харків: Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2006. – С. 153-156.