Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Переверзева Світлана Олександрівна. Механізм регулювання комерційної діяльності авіакомпаній України: дисертація канд. екон. наук: 08.07.04 / Національний авіаційний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Переверзева С.О. «Механізм регулювання комерційної діяльності авіакомпаній України». Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і зв’язку. – Національний авіаційний університет, Київ, 2003.

Робота присвячена дослідженню ефективності комерційної діяльності авіакомпаній України в умовах комерціалізації міжнародних повітряних перевезень при наявності обмежень, які встановлюються органами державного регулювання для забезпечення необхідного рівня безпеки польотів, авіаційної безпеки та екологічної чистоти навколишнього середовища. Аналіз тенденцій зміни авіаційних перевезень в Україні за останні роки і нормативно-правового забезпечення діяльності авіакомпаній в умовах переходу на ринкові відносини показав недосконалість існуючої нормативно-правової бази та необхідність приведення її до міжнародних стандартів. В роботі розроблено пропозиції з удосконалення цієї бази та з державної підтримки ЦА України на сучасному етапі економічного розвитку.

З використанням принципів системного аналізу сформульовано концепцію організації комерційної діяльності авіакомпанії в нових економічних умовах, розроблено методичні рекомендації з адаптації до вимог ІКАО системи розрахунків основних показників комерційної діяльності авіакомпанії, запропоновано уніфіковану методику визначення тарифів для авіамаршрутів будь-якої складності.

Розроблено метод автоматизованого оперативного контролю комерційної діяльності авіакомпанії, який враховує доходи від перевезення пасажирів, багажу, вантажів і пошти. Удосконалено модель оцінки економічної ефективності діяльності авіакомпанії. Модель являє собою універсальний продукт для ПК, який дає можливість аналізувати вплив багатьох експлуатаційних факторів на ефективність рейсу, повітряної лінії, авіакомпанії. Як критерії оцінки ефективності використано критерії, рекомендовані ІКАО.

Моделювання механізму ефективної комерційної діяльності авіаліній забезпечує можливість позитивних якісних змін в організації даного напрямку діяльності авіакомпаній.

  1. У нормативно – правовому регулюванні повітряних комерційних перевезень в Україні беруть участь як принципи і норми міжнародного повітряного права, так і норми національного законодавства України. За роки незалежності в Україні створено нормативно – правову базу організації повітряних комерційних перевезень, яка забезпечує доступ до ринку авіапідприємств усіх форм власності.

  2. Посилюється жорстка конкурентна боротьба за український авіаційний ринок. У 2002 році 42 іноземні авіакомпанії, які виконують регулярні рейси в Україну, перевезли приблизно 1,6 млн. пасажирів, а частка українських авіакомпаній у МПП склала лише 45,6 відсотків. Конкурентоспроможність вітчизняних авіакомпаній, яка обумовлена, у першу чергу, станом парку ПС, поступається закордонним авіакомпаніям.

  3. Процеси лібералізації авіатранспортної галузі, які розпочалися в Україні, не знайшли відображення в державних нормативно – правових документах щодо організації міжнародних повітряних перевезень, і, насамперед, у Повітряному кодексі України. Діючий кодекс не відображає структурних змін в бік ринкової економіки і не забезпечує децентралізації управління суб'єктами господарювання ЦА України. При вирішенні питань щодо визначення призначеного авіаперевізника для експлуатації МПЛ рекомендується використовувати критерій основного місця діяльності та фактичного нормативного контролю. З метою забезпечення авіакомпаніям широкого доступу до ринків капіталу, зменшення фінансової залежності від уряду, підвищення ефективності зовнішньоекономічної діяльності і підвищення конкурентноздатності, органам державного регулювання варто законодавчо закріпити процес лібералізації міжнародних повітряних перевезень, зокрема, переглянути статтю 4 «Господарська та комерційна діяльність авіації України» Повітряного кодексу України.

  4. Запропонована в дисертації модель оцінки економічної ефективності діяльності авіакомпанії надає широкі можливості для аналізу впливу визначальних факторів як на ефективність рейсу, так і на ефективність роботи авіакомпанії в цілому. Універсальність програми полягає в тому, що при визначенні витрат на здійснення рейсу можуть використовуватися як аналітичні методи розрахунку, так і введення в ПК оператором конкретних даних по окремих статтях витрат. Графоаналітичний метод програми дозволяє визначити рівень комерційного завантаження, який відповідає беззбитковості рейсу та інтервали часу для прийняття рішень по даному рейсу.

  5. Запропонований універсальний програмний продукт дозволяє визначити дохідну і видаткову частини рейсу, авіалінії, авіакомпанії за визначений інтервал часу, включаючи такі важливі елементи для прийняття рішень стратегічного і тактичного плану, як визначення комерційного завантаження для забезпечення беззбитковості рейсу, конкретизація інтервалів часу прийняття рішень, управління прибутковістю рейсу в процесі бронювання.

  6. З огляду на те, що прийняття обґрунтованих економічних управлінських рішень залежить від достовірності інформації, наведеної у фінансовій звітності, розроблена в дисертації програма «Автоматизований оперативний контроль комерційної діяльності авіакомпанії» забезпечує одержання такої інформації, джерелом якої є первинна польотна звітна документація по кожному рейсу. Комбінація двох програм - програми автоматизованого оперативного контролю комерційної діяльності та програми визначення економічної ефективності діяльності авіакомпанії забезпечує вирішення для авіакомпанії ключових задач: аналізу економічної ефективності рейсу та оперативності обробки інформації, що надходить і аналізу ефективності рішень, що приймаються.

Публікації автора:

  1. Переверзева C.A. Основные тенденции развития авиакомпаний (по материалам ІКАО и ІАТА) // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Зб. наук. пр.: Вип. 3. – К.: НАУ, 1998. – С. 80 – 85.

  2. Кулаєв Ю.Ф., Переверзева С.О. Структура міжнародних авіаційних пасажирських тарифів ІАТА: досвід для діяльності цивільної авіації України // Економіка і управління. – 2000. – №2 (7). – С.73 – 79.

  3. Щелкунов В.И., Переверзева С.А. Автоматизированный оперативный контроль коммерческой деятельности авиакомпании // Проблеми інформатизації та управління: Зб. наук. пр.: Вип. 6. – К.: НАУ, 2002. – С. 73 –79.

  4. Переверзева С.А. Особенности государственного регулирования международных воздушных перевозок // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Зб. наук. пр.: Вип. 8. – К.: НАУ, 2002. – С. 54 – 58.

  5. Щелкунов В.И., Переверзева С.А. Основные составляющие жизнедеятельности авиакомпаний Украины в условиях перехода на рыночные экономические отношения // Проблеми інформатизації та управління: Зб. наук. пр.: Вип. 7. – К.: НАУ, 2003. – С. 21 –25.

Особистим внеском Переверзевої С.О. у роботі «Структура міжнародних авіаційних пасажирських тарифів ІАТА: досвід для діяльності цивільної авіації України» є побудова міжнародних авіаційних пасажирських тарифів ІАTА для маршруту будь якої складності і розробка рекомендації по використанню тарифної політики ІАTА в діяльність авіакомпаній в Україні; у роботі «Автоматизированный оперативный контроль коммерческой деятельности авиакомпании» - розроблено автоматизований метод оперативного контролю комерційної діяльності авіакомпанії; у роботі «Основные составляющие жизнедеятельности авиакомпаний Украины в условиях перехода на рыночные экономические отношения» - запропоновано структуризацію комерційної діяльності авіакомпанії.