Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Сердюк-Копчекчі Юлія Володимирівна. Механізм управління фінансовим потенціалом промислових підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Сердюк-Копчекчі Ю.В. Механізм управління фінансовим потенціалом промислових підприємств. - Рукопис.

Диссертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 - Гроші, фінанси і кредит. - Донецький національний університет, Донецьк, 2008.

На теоретичному, методологічному та практичному рівнях у дисертаційній роботі розроблено механізм управління фінансовим потенціалом промислових підприємств.

Визначено умови стійкого розвитку промислових підприємств на основі підвищення ефективності використання їх фінансового потенціалу.

Розроблено на основі системного підходу концепцію механізму управління фінансовим потенціалом промислових підприємств, який включає в себе моделі діагностики, моніторингу та оцінки структурної динаміки фінансового потенціалу, що дозволяють сформувати стратегічний вектор стійкого розвитку промислових підприємств, який направлено на зниження трудомісткості управлінських робіт, підвищення обсягу продукції, зниження витрат ресурсів у основному виробництві.

Запропоновано напрямки вдосконалення інформаційній системи обліку в управлінні фінансовим потенціалом промислових підприємств, які забезпечують цей процес релевантною інформацією з оперативних аналітичних звітів, що є особливо важливим для промислових підприємств, які прагнуть до ефективного використання своїх фінансових ресурсів в умовах консолідуємого управління їх фінансовим потенціалом.

Механізм управління фінансовим потенціалом промислових підприємств має досить універсальне застосування для різних об’єктів управління. Використання його моделей дозволяє підвищувати ефективність функціонування виробничих систем в умовах ринкових відносин. Основні результати дослідження були використані при управлінні фінансовим потенціалом ВАТ « Єнакіївський металургійний завод».

У дисертації одержано теоретичне узагальнення й отримано нове рішення наукового завдання - розробки концепції механізму управління фінансовим потенціалом промислових підприємств, який функціонує в умовах ринкової економіки. Результати дослідження дозволяють зробити наступні висновки:

  1. Науково обґрунтовано, що здатність до розвитку промислових підприємств ототожнюється з поняттями виробничий, економічний, інноваційний, трудовий, інтелектуальний, техніко-технологічний і багатьма іншими потенціалами. У свою чергу, зі сталим їхнім розвитком слід ототожнювати поняття фінансовий потенціал, оскільки всі перераховані вище потенціали являють собою сукупність наявних у промислових підприємств можливостей по використанню зконцентрованих ресурсів, що вказує на наявність у них статичного характеру. Для приведення цих ресурсів у динамічний стан необхідна рушійна сила - фінансовий потенціал.

  2. Визначено, що фінансовий потенціал являє собою сукупність фінансових ресурсів, які характеризуються можливістю їх залучення для фінансування як поточної діяльності промислових підприємств, так і стратегічних напрямків їх розвитку.

  3. Доведено, що управління фінансовим потенціалом промислових підприємств, являє собою цілеспрямований управлінський вплив на фінансові ресурси з метою досягнення фінансового добробуту промислових підприємств і нарощування рівня їх фінансового потенціалу для розвитку й відновлення виробництва на його інноваційній основі.

  4. Класифіковано методи управління фінансовим потенціалом промислових підприємств, які діляться на три групи залежно від етапів управління даним процесом і використовуються в певній послідовності, це: методи діагностики управління фінансовим потенціалом; методи регулювання структурної динаміки фінансового потенціалу; методи обґрунтування й прийняття рішень щодо управління фінансовим потенціалом.

  5. Запропонована стратегія ефективного управління фінансовим потенціалом промислових підприємств, на основі розрахунку показників управління: ліквідністю, рентабельністю, платоспроможністю, концентрацією фінансових ресурсів, діловою активністю, що характеризують тип фінансової стійкості, яка виступає критерієм оцінки ефективності управління фінансовим потенціалом промислових підприємств.

  6. Розроблено концепцію механізму управління фінансовим потенціалом промислових підприємств, який не обмежується реалізацією однієї функції управління, а є координуючою системою забезпечення взаємозв'язків між діагностикою, оцінкою й моніторингом показників управління фінансовим потенціалом, що сприяє підвищенню ефективності використання фінансових ресурсів.

  7. Проаналізовано діючі моделі діагностики фінансового потенціалу промислових підприємств, що дало можливість визначити, що в основі їх лежить рішення лише одного завдання - визначення класифікації промислових підприємств за ймовірностю їх банкрутства з використанням багатьох незалежних факторів впливу. При цьому, результати прогнозування банкрутства промислових підприємств виявили низьку точність отриманих оцінок реального фінансового потенціалу промислових підприємств. Все це не дозволяє повною мірою оцінити фінансовий потенціал на предмет можливого залучення фінансових ресурсів в управлінні промислових підприємств і реалізації стратегічних напрямків їх розвитку.

  8. Запропоновано модель діагностики фінансового потенціалу промислових підприємств із набором незалежних і найбільш інформативних факторів впливу, що забезпечують адекватний розподіл фінансових показників промислових підприємств банкрутів і фінансово стійких, в умовах вітчизняної економіки. Така постановка завдання зводиться до оптимального стиску інформації про фінансовий стан промислових підприємств, тобто до відображення цієї інформації мінімальною кількістю параметрів при заданому рівні точності або до мінімізації втрат інформації при заданій кількості узагальнених координат. Все це дає можливість виявити й оцінити проблеми ефективного управління фінансовим потенціалом промислових підприємств.

  9. Визначено, що оцінка рівнів фінансового потенціалу промислових підприємств залежить від оптимальної структури джерел капіталу (співвідношення власних і позикових коштів) і оптимальності структури активів промислових підприємств і, у першу чергу, від співвідношення основних і оборотних коштів, а також від урівноваженості його активів і пасивів за функціональною ознакою.

  10. Запропоновано модель оцінки структурної динаміки фінансового потенціалу промислових підприємств, в основі якої лежить особливе представлення зв'язку фінансових ресурсів і кінцевого результату, що дозволяє вимірювати рівень незбалансованості й диспропорційності структури фінансового потенціалу, а також установити вплив темпів росту фінансових ресурсів на динаміку системно корисного результату діяльності промислових підприємств.

  11. Запропоновано моніторинг фінансового потенціалу промислових підприємств, який адаптовано до умов ринкових відносин, при яких показники його управління відповідають цілям і завданням проведення моніторингових досліджень, що виражаються в комплексності охоплення багатоконтурного зовнішнього середовища фінансового потенціалу з метою розробки оптимальних варіантів оперативних, тактичних і стратегічних управлінських рішень.

  12. Запропонована інформаційна система обліку в управлінні фінансовим потенціалом промислових підприємств, яка складається із взаємозалежних підсистем, де бухгалтерська підсистема є найбільш важливою, тому що вона відіграє провідну роль в управлінні фінансовими потоками всіх підрозділів промислових підприємств. При цьому розроблено концепцію ділової облікової інформації, яка відрізняється методологічною основою і можливістю її реагування на цілий комплекс внутрішніх і зовнішніх факторів.

  13. Проаналізовано вплив фінансового потенціалу на сталий розвиток підприємств металургійної промисловості України, при цьому було виявлено, що складність організації їх виробничого процесу в умовах ринкових відносин, пояснюється насамперед, наявністю цілого комплексу внутрішніх і зовнішніх фінансових проблем, таких як: відсутність достатнього фінансування для впровадження інновацій; висока вартість оборотних активів; брак коштів для здійснення операційної діяльності; відсутність економічно обґрунтованих калькуляцій витрат; наявність безнадійних боргів; розбалансування фінансових потоків; наявність фінансових складових, які ведуть до банкрутства. Змінити ситуацію, що складається, можливо тільки завдяки ефективному управлінню фінансовим потенціалом промислових підприємств.

  14. Апробацію механізму управління фінансовим потенціалом промислових підприємств було здійснено на ВАТ “Єнакіївський металургійний завод”, що дозволило збільшити рівень його фінансового потенціалу на 18% і тим самим сформувати стратегічний вектор сталого розвитку заводу в умовах ринкових відносин, підвищити обсяг продукції, що випускається, на 0,7-1 %, зменшити рівень витрат в основному виробництві на 0,5-0,8 %.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

1.Сердюк-Копчекчи Ю.В. Экономические законы в процессе управления конкурентоспособностью предприятия/ Ю.В.Сердюк-Копчекчи// Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. -Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, ЛТД».- 2005.-Вип. 2(17).- С.174-176.

2. Сердюк-Копчекчи Ю.В. Финансовый потенциал как фактор устойчивого развития промышленного предприятия/ Ю.В.Сердюк-Копчекчи // Финансы, учет, банки. - ДонНУ, Каштан.- 2006.- Вып. 12 Донецк.- С. 181-186.

3. Сердюк-Копчекчи Ю.В. Модель оценки структурной динамики финансового потенциала промышленного предприятия/ Ю.В.Сердюк-Копчекчи, П.В. Егоров // Вісник Донецького університету економіки та права.- Донецьк: ДонУЕП.- 2006.- С.42-52. (Особистий внесок здобувача: розроблено модель оцінки структурної динаміки фінансового потенціалу промислових підприємств)

4. Сердюк-Копчекчи Ю.В. Концепция механизма управления финансовым потенциалом промышленного предпрития/ Ю.В.Сердюк-Копчекчи, П.В. Егоров // Економіка промисловості.- 2007. - Вип. 1(36).- С. 15-22. (Особистий внесок здобувача: розроблено на основі системного підходу концепцію механізму управління фінансового потенціалу промислових підприємств)

5.Сердюк-Копчекчи Ю.В. Модель диагностики финансового потенциала промышленных предприятий/ Ю.В.Сердюк-Копчекчи // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ, Каштан.- 2007. – Вып. 13.- С.92-102.

6.Сердюк-Копчекчи Ю.В. Особенности управления финансовым потенциалом промышленного предприятия/ Ю.В. Сердюк-Копчекчи // Вісник Донецького університету, «Економіка і право».- 2007. - № 1.- С.415-423.

7. Сердюк-Копчекчі Ю.В. Модель фінансового потенціалу промислових підприємств/ Ю.В.Сердюк-Копчекчі, П.В.Єгоров // Економіка і організація управління.- Донецьк: ДонНУ, Каштан.- 2008.- Вип. 3.- С. 17-30. (Особистий внесок здобувача: розроблено моніторинг фінансового потенціалу промислових підприємств, який адаптовано к умовам ринкових відносин)

8.Сердюк-Копчекчи Ю.В. Информационная система учета в управлении финансовым потенциалом промышленных предприятий/ Ю.В.Сердюк-Копчекчи // Економіка промисловості.- 2008.- Вип. 1(40).- С. 99-105

За матеріалами конференцій:

9. Сердюк-Копчекчи Ю.В. Системный анализ управления коннкуренто-способностью предприятия/ Ю.В.Сердюк-Копчекчи// Фінансовий і банківський менеджмент: досвід та проблеми: Тези доповідей і виступів VII Міжнар. наук. конф. студентів і молодих вчених. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд».- 2005.- С. 104-106.

10. Сердюк-Копчекчи Ю.В. Организационные аспекты управления конкурентоспособностью инновационных промышленных технологий / Ю.В.Сердюк-Копчекчи// Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України: Матеріали IV Всеукраїнської Наук.-практ. конференції молодих вчених.- Т.1.- Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2006. - С. 65-67.

11. Сердюк-Копчекчи Ю.В. К вопросу управления финансовым потенциалом промышленного предприятия/ Ю.В.Сердюк-Копчекчи // Фінансовий і банківський менеджмент: досвід та проблеми: Тези доповідей і виступів VIII Міжнар. наук. конф. студентів і молодих вчених. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд».- 2006.- С. 155-156.

12.Сердюк-Копчекчі Ю.В. Об’єктивна необхідність розвитку методологічної бази стратегічного управління конкурентоспроможним потенціалом промислових підприємств/ Ю.В.Сердюк-Копчекчі// Перспективи та пріорітети розвитку економічного аналізу: Тези доповідей і виступів III Всеукраінської конф. студентів, аспірантів і молодих вчених. – Донецьк: Тов «Юго-Восток, Лтд».- 2006.- С. 102-103.

13.Сердюк-Копчекчи Ю.В. Проблемы проведения диагностики финансового потенциала промышленных предприятий/ Ю.В.Сердюк-Копчекчи // Фінансовий і банківський менеджмент: досвід та проблеми: Тези доповідей і виступів IХ Міжнар. наук. конф. студентів і молодих вчених. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд».- 2007.- С.124-125.

14.Сердюк-Копчекчі Ю.В. Механізм управління фінансовим потенціалом промислових підприємств/ Ю.В.Сердюк-Копчекчі // Збірник тез та доповідей V Ювілейна Міжнар. наук.–практ. конф. молодих вчених; «Економічний і соціальний розвиток України в ХХI столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації», [ у двух частинах]. -Тернопіль: Економічна думка.- 2008. – ч.2 .- С. 487-488.