714. Пухальський Вадим Валентинович. Механізм управління інвестиційною діяльністю промислового підприємства (на прикладі машинобудування): дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Хмельницький держ. ун-т. - Хмельницький, 2004.
Анотація до роботи:
Пухальський В.В. Механізм управління інвестиційною діяльністю промислового підприємства (на прикладі машинобудування). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Хмельницький державний університет, Хмельницький, 2004.
Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню, формуванню методичних підходів і прикладних рекомендацій щодо розробки механізму управління інвестиційною діяльністю промислового підприємства та оптимізації фінансових результатів на основі оцінки ефективності використання інвестиційних ресурсів. Узагальнено теоретичні основи управління інвестиційною діяльністю та уточнено сутність категорії “інвестиції”; удосконалено класифікацію інвестицій класифікаційною ознакою за потребою виникнення на підприємстві. Проаналізовано сучасний стан, структуру та динаміку інвестиційної діяльності промислових підприємств. Запропоновано механізм управління інвестиційною діяльністю на промисловому підприємстві за умов трансформації; подальший розвиток одержав підхід щодо розробки інвестиційної стратегії; доповнено методику проведення аналізу фінансового стану; розроблено підхід до оцінки фінансового результату від інвестиційної діяльності.
У результаті проведеного наукового дослідження, відповідно до поставленої мети і конкретних завдань автором одержані такі теоретичні та практичні результати:
Вивчення існуючих в економічній літературі концептуальних підходів до розуміння категорії “інвестиції” дозволили визначити інвестиції капіталом в формі власних, позикових і залучених матеріальних і нематеріальних цінностей, що вкладається в об’єкти виробничого та невиробничого призначення з метою забезпечення його збільшення, а також досягнення позаекономічних ефектів екологічного та соціального характеру з урахуванням можливих втрат від ризику та інфляції. Наведене уточнення категорії “інвестиції” надає закінченості діалектичному зв’язку в ланцюжку понять “капітал – форма інвестування – об’єкт інвестування – мета інвестування – інвестиційний ризик”. Крім того, вдосконалення понятійного апарату у цьому напрямку створює наукову базу для проведення поглиблених наукових досліджень, які сприятимуть подальшому розвитку теорії інвестицій.
На основі дослідження взаємозв’язку інвестицій з послідовністю етапів життєвого циклу підприємства доповнено класифікацію інвестицій класифікаційною ознакою за потребою виникнення на підприємстві. Запропонована класифікаційна ознака дає можливість визначати потребу в інвестиційних ресурсах відповідно до стадій розвитку підприємства.
У дисертації розроблено та обґрунтовано механізм управління інвестиційною діяльністю підприємства за умов ринкової трансформації та розкрито його мету, функції, завдання, принципи побудови. Запропонований механізм реалізується шляхом формування цілей, завдань, основних функцій управління, принципів функціонування, методів і засобів управління та критеріїв оцінки ефективності інвестування. Перевагами розробленого механізму є безпосередній взаємозв’язок інвестиційних заходів, який полягає у взаємозалежності та взаємодоповненні, що зумовлює їхню циклічність. Крім того, виникнення змін на будь-якому етапі викликає об’єктивну необхідність в здійсненні перетворень, що забезпечує саморозвиток механізму. Дані переваги концентруються в характеристиках розробленого механізму, а саме: гнучкості, динамічності, синергійності, ефективності, мотиваційності, інформативності та циклічності.
Інвестиційна стратегія є важливою складовою механізму управління інвестиційною діяльністю підприємства, тому у дисертації подальший розвиток одержав підхід щодо розробки інвестиційної стратегії підприємства у вигляді сукупності аспектів. Використання удосконаленого підходу до розробки інвестиційної стратегії дозволяє формувати найбільш ефективні інвестиційні стратегії, що забезпечують вірогідність у досягненні цілей інвестування, вирішення певних інвестиційних задач, які пов'язані з розвитком підприємства в умовах зміни зовнішнього середовища.
Для цілей удосконалення системи управління інвестиційною діяльністю запропоновано формалізований підхід щодо залучення інвестиційних ресурсів на підприємство, який засновано на використанні системи, що включає три послідовно взаємопов’язані між собою підсистеми, а саме: обґрунтування необхідності і економічної доцільності залучення інвестицій; визначення оптимальної потреби в інвестиціях; оцінку ефективності інвестування.
Аналіз фінансового стану підприємства є інформаційною базою для прийняття ефективних рішень щодо управління інвестиційною діяльністю. Однак, діюча методика аналізу фінансового стану не дає об’єктивної оцінки реального стану справ на підприємстві, тому нами запропоновано її удосконалення шляхом зміни підходів до розрахунку показників проміжної та загальної ліквідності. Доповнена методика на основі розроблених коефіцієнтів реальної та строкової ліквідності може стати ефективним інструментом діагностики фінансового стану підприємства, на підставі якої менеджери, інвестори, кредитори можуть приймати рішення стосовно залучення (вкладення) інвестицій.
Розроблено економіко-математичну модель управління інвестиційними ресурсами, що дозволяє оцінити результати вкладення інвестиційних ресурсів в інвестиційну діяльність підприємства, виявити причини недоліків та резерви для підвищення ефективності інвестицій.
Результативність інвестування є важливою складовою механізму управління інвестиційною діяльністю підприємства, тому у дисертації розроблено й обґрунтовано підхід до оцінки фінансового результату від інвестиційної діяльності за умов трансформації фінансової звітності. Запропоновані показники та коефіцієнти дозволяють в комплексі проаналізувати фактичний фінансовий результат від інвестиційної діяльності підприємства, дослідити його вплив на величину прибутку від звичайної діяльності, виявити резерви збільшення прибутку від різних видів інвестиційної діяльності.
Обґрунтовані теоретичні положення, сформовані методичні підходи і прикладні рекомендації, щодо розробки механізму управління інвестиційною діяльністю промислового підприємства апробовані та впроваджені на машинобудівних підприємствах Хмельницької області та можуть бути використані в інвестиційній діяльності більшості промислових підприємств України.
Публікації автора:
Статті у фахових наукових виданнях
Пухальський В.В. Лізинг: економічний зміст, історія розвитку та перспективи становлення в Україні // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2001. – №4. – С. 151-153 (0,30 друк. арк.).
Пухальський В.В. Стан та перспективи розвитку машинобудівної промисловості // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2001. – №6. – С. 148-150 (0,14 друк. арк.).
Пухальський В.В. Вплив амортизаційної політики на лізинг // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2002. – №4. – С. 194-199 (0,36 друк. арк.).
Пухальський В.В. Вплив організаційно-технологічних заходів на конкурентноздатність підприємства // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2002. – №2. Ч.1. – С. 194-196 (0,16 друк. арк.).
Пухальський В.В. Удосконалення інвестиційної діяльності підприємств на регіональному ринку інвестицій // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 15-16 квітня 2003 року. – Чернівці: АНТ Лтд., 2003. – Вип. І. – С. 258-261 (0,15 друк. арк.).
Пухальська Г.В., Литвинчук Т.В., Пухальський В.В. Удосконалення методики аналізу фінансових результатів за умов подальшого реформування обліку і звітності в Україні // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – №1.Ч.2. – С. 67-70 (особистий внесок: розроблено алгоритм розрахунку фінансових результатів за видами економічної діяльності підприємства. - 0,20 друк. арк.).
Пухальський В.В. Методологія побудови інвестиційної стратегії підприємства // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – №6. Ч.2. – С. 151-155 (0,34 друк. арк.).
Нижник В.М., Пухальський В.В. Оцінка ефективності інвестицій: проблеми, методологія, практика застосування за умов сталого розвитку // Економіст. – 2003. – №10. – С. 50-51(особистий внесок: визначено склад власних інвестиційних ресурсів підприємства за умов трансформації; запропоновано підхід до оцінки фінансового результату від інвестиційної діяльності; розроблено двофакторну мультиплікативну модель залежності інвестиційного прибутку від загального обсягу інвестицій та їх ефективності. - 0,22 друк. арк.).
Інші наукові роботи
Пухальський В.В. Складові елементи механізму управління інвестиційним процесом за умов євроінтеграційних процесів // Сучасні технології виробництва в розвитку економічної інтеграції та підприємництва: Матеріали першої Українсько-Польської наукової конференції, 16-18 жовтня 2003 року, смт. Сатанів. – Хмельницький: ТУП, 2003. – С. 207-209 (0,10 друк. арк.).