Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Соціологічні науки / Соціальна структура, соціальні інститути та процеси


Чернявська Оксана Володимірівна. Механізм впливу соціальних змін на соціальну напруженість в сучасній Україні (на прикладі мегаполісу) : Дис... канд. наук: 22.00.07 - 2002.



Анотація до роботи:

Чернявська О.В. Механізм впливу соціальних змін на соціальну напруженість в сучасній Україні (на прикладі мегаполісу). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата соціологічних наук за спеціальністю 22.00.07 – теорія та історія соціології. – Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. – Харків, 2001.

Дисертацію присвячено дослідженню механізму впливу соціальних змін на соціальну напруженість в сучасній Україні. Грунтовно викладено теоретико-методологічні основи дослідження соціальної напруженості. Визначені загальні особливості соціальних змін в пострадянських суспільствах. Відзначено, що соціальна напруженість є однією з характерних особливостей процесів соціальних змін в сучасному українському суспільстві, ступеня соціальної стабільності. Запропоновано визначення і подальший аналіз поняття соціальної напруженості та потенціалу соціальної напруженості.

Розроблено поняття механізму впливу соціальних змін на соціальну напруженість, який покликаний сприяти оптимізації процесів регулювання виникнення і розвитку соціальної напруженості та соціальних конфліктів. Запропонована його модель в сучасних умовах в Україні. Докладно аналізуються елементи механізму: соціальна диференціація, соціальна незадоволеність, політична культура, ціннісно-нормативний компонент, соціально-психологічна адаптація.

Демонстрацію моделі механізму впливу соціальних змін на соціальну напруженість проведено на аналізі вивчення соціально-політичної ситуації в сучасному українському мегаполісі. Робота має теоретико-прикладний характер. В ній запропоновані рекомендації щодо поліпшення ефективності соціального управління зниження соціальної напруженості, регулювання вже існуючих соціальних конфліктів та прогнозуванні можливих.

У цьому розділі дисертаційної роботи підбито підсумки, узагальнено результати проведеного дослідження механізму впливу соціальних змін на соціальну напруженість в умовах системної трансформації в сучасній Україні, визначено перспективи подальшого наукового вивчення проблеми та можливості використання результатів у практиці соціального управління.

Стисло характеризується проблемна ситуація, яка полягає в протиріччі між нагальною, особливо для посттоталітарних країн, потребою в соціальних змінах і порушенні соціальної стабільності у суспільстві під час їх. Виникає гостра необхідність в поліпшенні ефективності регулювання цим процесом, для чого необхідно зв`язувати механізм впливу соціальних змін на соціальну напруженість, який розглядається як система зовнішніх і внутрішніх регуляторів, що склалися під впливом соціальних змін, в умовах соціальної трансформації. Ці регулятори відбиваються в суспільній свідомості і стимулюють формування та розвиток потенціалу соціальної напруженості, регулюють поведінку носіїв цього потенціалу (окремих індивідів, соціальних груп, спільнот).

Поглиблений соціологічний аналіз соціальної напруженості в сучасних умовах системної трансформації в посттоталітарних країнах, вивчення особливостей цих соціальних змін дозволили зробити висновок, що вплив соціальних змін на соціальну напруженість відбувається за рахунок порушення балансу між стабілізаційним потенціалом суб’єктів та стабілізаційною здатністю середовища, які при взаємодії породжують конкретні механізми впливу, а саме: соціальну диференціацію, соціальну незадоволеність, політичну культуру (певний її рівень), ціннісно-нормативні орієнтації і соціально-психологічну адаптацію (певний її рівень).

Було підтверджено гіпотезу, що у нестабільних суспільствах вирішальну роль у збереженні соціального порядку відіграє стабілізаційний потенціал соціальних суб'єктів, а не стабілізаційна спроможність соціального середовища, головну роль у стабілізаційному потенціалі соціальних суб'єктів в Україні грає соціально-психологічний ресурс.

Встановлено, що на теперішньому етапі суспільних змін в Україні сталися незворотні зміни в масовій свідомості і поведінці в напрямку ринкових принципів та цінностей, йде поступова соціально-психологічна адаптація основної частини населення до нових умов. Трансформація соціальної поведінки проходить по-різному в різних соціальних групах.

Як можливі напрямки подальшого наукового аналізу соціальної напруженості, механізмів впливу соціальних змін на неї пропонується:

- вивчити проблему соціального терпіння як фактору соціальної напруженості в регіоні і в країні;

- більш поглиблено вивчити запропоновані елементи загального механізму: соціальну диференціацію, соціальну незадоволеність, політичну культуру, ціннісно-нормативні орієнтації і соціально-психологічну адаптацію, як окремі механізми впливу соціальних змін на соціальну напруженість; досліджувати соціальний механізм процесу соціальної напруженості;

- досліджувати соціальну напруженість не тільки як наслідок впливу соціальних змін, але і як їх детермінанту, стимул, акцентуючи увагу не лише на негативних, але й на позитивних напрямках її впливу; продовжити аналіз стабілізаційного потенціалу соціальної напруженості;

- досліджувати роль новітніх ПР-технологій в регулюванні соціальної напруженості, конфліктності в суспільстві, використання їх в соціальному управлінні цими явищами;

- досліджувати вплив зовнішніх чинників (процесів глобалізації, міжнародних конфліктів тощо) на стан соціальної напруженості в Україні.

Автором розроблені практичні рекомендації щодо регулювання впливу соціальних змін на соціальну напруженість в регіоні, стану соціальної напруженості в цілому. В основі ефективного управління цим процесом повинно бути поєднання внутрішніх і зовнішніх ресурсів системи, відновлення і підтримка балансу між внутрішніми та зовнішніми регуляторами потенціалу соціальної напруженості, який, на думку автора, досягається більшою мірою не за рахунок боротьби з деструктивними стратегіями поведінки соціальних суб’єктів, а за рахунок всебічного розвитку конструктивних її складових.

Публікації автора:

1. Чернявская О.В. Социальная напряженность: взгляд на природу процесса // Харьковские социологические чтения - 97. Научно-методическое обеспечение преподавания социологических дисциплин. Часть 2. - Харьков: Основа, 1997. - С. 381-384.

2. Чернявская О.В. Выборы - 98: социальная напряженность в регионе // Харьковские социологические чтения - 98: Сб. научных работ. - Харьков: ЦЭПП "Радар", 1998. - С. 336-340.

3. Чернявская О.В. Социальная напряженность как общественная реакция на социальные изменения: анализ некоторых тенденций // Вестник Харьковского государственного университета. Социологические исследования современного общества: методология, теория, методы. - 1999. - № 433. - С. 109-114.

4. Чернявская О.В. Социальная напряженность как объект социологического анализа // Методологія, теорія та практика соціологічного аналізу сучасного суспільства. Збірник наукових праць. - Харків: Видавничий центр Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, 1999. – С.147-152.

5. Чернявская О.В. Социальная напряженность и динамика социального конфликта // Вестник Харьковского национального университета им. В.Н.Каразина. Социологические исследования современного общества: методология, теория, методы. - 2000. - № 462. - С. 145- 148.

6. Чернявська О.В. Становлення громадянського суспільства як чинник соціальної напруженості в Україні // Вісник Харківського університету №456. Серія: Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м. Харкова. - Харків 2000, Ч.1. - С. 9-12.

7. Чернявська О.В. Недостатній рівень політичної культури, як чинник соціальної напруженості в сучасній Україні // Методологія, теорія та практика соціологічного аналізу сучасного суспільства. Збірник наукових праць. – Харків: Видавничий центр Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, 2000. – С.175-178.