Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Портнова Галина Олександрівна. Механізм вибору виду й оцінки ефективності реструктуризації промислового підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Портнова Г.О. Механізм вибору виду й оцінки ефективності реструктуризації промислового підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (переробна промисловість). – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних, методичних та практичних аспектів реструктуризації промислових підприємств у сучасних умовах господарювання на засадах системного підходу. Розглянуто сутність, необхідність і цілі реструктуризації, методичну основу оцінки вартості підприємства у процесі його реструктуризації. Здійснено класифікацію реструктуризації за способами, напрямами, видами, формами і типами.

Розроблено комплексну програму реструктуризації, яка базується на сучасних теоріях управління і враховує взаємодію суб’єктів і об’єктів для досягнення намічених цілей.

Запропоновано методичний підхід до вибору ефективного виду реструктуризації. Критеріями вибору є такі узагальнюючі показники ефективності діяльності підприємства: результативності діяльності підприємства, що характеризує ступінь наближення підприємства до еталонного нормативу; мінливості характеру функціонування, що виявляє зміну структури виконаних і невиконаних еталонних співвідношень з точки зору спрямованості змін на реалізацію фінансово-економічних цілей, заданих у еталонному нормативі; комплексного рівня розвитку підприємства, що являє собою оцінку результативності діяльності підприємства, скориговану на мінливість його характеру функціонування.

Розроблено механізм оцінки ефективності реструктуризації підприємств як збільшення ринкової вартості підприємства до і після її здійснення.

Механізм вибору виду й оцінки ефективності реструктуризації використано на прикладі машинобудівних підприємств Донецької області.

Ключові слава: реструктуризація, класифікація, комплексна програма, еталонний норматив, вартість підприємства, механізм, ефективність, машинобудівні підприємства.

У дисертації узагальнено теоретичні і методичні підходи до вирішення проблем реструктуризації промислових підприємств: її сутності і класифікації, моделювання процесу реструктуризації, вибору виду реструктуризації та оцінки її результату.

1. Вивчення зарубіжних і вітчизняних наукових розробок з проблем реструктуризації дозволило сформулювати соціально-економічну характеристику цього процесу, сутність якої полягає в узгодженні якісних параметрів діяльності промислових підприємств із вимогами закономірностей формування та розвитку ринкового господарства.

2. Відсутність єдиної думки щодо тлумачення сутності реструктуризації є перешкодою для вирішення практичних завдань, пов’язаних з її здійсненням. Реструктуризацію розглянуто як комплекс взаємозалежних економічних, організаційно-технічних, правових заходів, спрямованих на ефективне використання потенціалу підприємства, збільшення його конкурентоспроможності і ринкової вартості. Таке визначення включає перелік заходів здійснення реструктуризації та кінцеву мету, яка полягає у підвищенні конкурентоспроможності та ринкової вартості підприємства. У даний час питання реструктуризації розглядаються тільки підприємствами, які перебувають у кризовій ситуації. Обґрунтовано необхідність реструктуризації функціонуючих підприємств як спосіб виходу з кризи та створення конкурентних переваг.

3. На відміну від більшості існуючих рекомендацій, які розглядають реструктуризацію як сукупність окремих заходів, доведено, що проблеми реструктуризації слід вирішувати з позицій системного підходу. У зв’язку з цим запропоновано концепцію реструктуризації, яка містить її класифікацію, розробку програми реструктуризації і механізм вибору ефективного виду та оцінки результатів реструктуризації.

Класифікація видів реструктуризації базується на групуванні розглянутих характеристик реструктуризації за визначеними критеріями: рівень проведення (мезо-, макро- та мікроекономічна); термін очікуваних результатів (стратегічна й операційна); джерела фінансування (зовнішня та внутрішня); об’єкт зміни (операційна, фінансова, організаційно-правова й маркетингова); мета зміни (санаційно-відбудовна, адаптаційно-прогресивна і випереджально-посилювальна); спрямованість виробничо-збутової діяльності підприємства (пасивна й активна). За кожним критерієм визначено основні завдання реструктуризації, що дозволяє запропонувати конкретні заходи й оцінити їх ефективність.

4. Запропонована комплексна програма реструктуризації містить ряд послідовних етапів: усвідомлення необхідності змін; формування команди; аналіз зовнішнього середовища і внутрішнього стану підприємства; конкретизацію цілей реструктуризації; вибір виду реструктуризації; розробку програми реструктуризації; її реалізацію; оцінку процесу реструктуризації; коригування програми у разі необхідності.

5. Результатами реструктуризації вважається поліпшення окремих показників господарської діяльності: зниження собівартості, підвищення рентабельності, фінансової стійкості, платоспроможності підприємства. Як результат реструктуризації розглянуто підвищення вартості підприємства, яка інтегрує всі окремі показники ефективності реструктуризації. Будь-яке управлінське рішення має враховувати ступінь його впливу на величину чистого грошового потоку, тому ринкова вартість підприємства приймається як величина дисконтованого грошового потоку.

6. Обґрунтовано, що вибір виду реструктуризації можливий на основі економіко-математичної моделі, яку розроблено з використанням середовища програмування Delphі. У даній моделі використано порівняння позитивних напрямів зміни показників із фактичними за допомогою модифікованого методу теорії графів векторним методом, що дозволило виявити позитивні зміни показників і розрахувати інтегральні показники фінансово-економічного стану підприємств. Основою побудови інтегральних показників є співвідношення нормативних позитивних змін із фактичним їх значенням.

Застосування розробленого механізму вибору виду реструктуризації дозволяє кількісно визначити значення таких інтегральних показників: результативності діяльності підприємства, що характеризує ступінь наближення підприємства до еталонного нормативу; мінливості режиму функціонування, що характеризує зміну структури виконаних і невиконаних еталонних співвідношень з точки зору спрямованості змін на реалізацію фінансово-економічних цілей заданих у еталонному нормативі; комплексного рівня розвитку підприємства, що являє собою оцінку результативності діяльності підприємства, скориговану на мінливість його режиму функці-
онування.

Використання алгоритму розрахунку інтегральних показників реструктуризації дозволяє визначити ефективний вид реструктуризації за максимальним їх приростом. За допомогою даного алгоритму визначається кількісний вплив кожного виду реструктуризації на фінансово-економічний стан і виявляється найбільш ефективний вид реструктуризації. Для визначення результату реструктуризації запропоновано модель розрахунку різниці між вартістю підприємства, визначену за доходним підходом методом дисконтування чистого грошового потоку, до реструктуризації і з урахуванням її здійснення.

7. Реалізація розроблених наукових положень, висновків і рекомендацій у процесі їх упровадження на КП «Зуївський енергомеханічний завод», у ВАТ «Завод коксохімобладнання» та ЗАТ «Новокраматорський машинобудівний завод» підтвердила їх достовірність та доцільність використання планово-економічними службами машинобудівних підприємств.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Портнова Г. Классификация направлений реструктуризации и их применение к моделированию в системе стратегического управления // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2002. – Вип. 7/3. – С. 202 -207.

  2. Портнова Г.А. Использование механизма реструктуризации для повышения эффективности работы предприятия // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер.: Економічна. – Донецьк: ДонНТУ, 2002. – Вип. 53. – С. 210-217.

  3. Портнова Г.О. Основні проблеми та напрями фінансової реструктуризації промислових підприємств в Україні // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. Сер.: Економічні науки. – 2004. – № 3/2. – Спецвип. – С. 91-98.

  4. Портнова Г.А. Система управления качеством в операционной реструктуризации предприятий машиностроения // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ. – 2004. – Ч. 2. – С. 862-871.

  5. Портнова Г.А. Основные аспекты инновационных процессов в операционной реструктуризации предприятий // Менеджер: Вісник Донецького державного університету управління. – 2005. – № 2. – С. 92-99.

  6. Портнова Г.А., Анохина И.Ю. Механизм выбора эффективного вида реструктуризации промышленных предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 219, т. 3. – С. 573-583.

Особистий внесок: конкретизовано завдання реструктуризації за її видами, розроблено аналітичну модель вибору ефективного виду реструктуризації, проведено адаптацію механізму вибору виду на прикладі підприємства.

Матеріали наукових конференцій

  1. Портнова Г. Основные проблемы и направления финансовой реструктуризации промышленных предприятий в Украине // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення» (м. Ялта, 2-3 жовт. 2003 р.). – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – Т.1. – С.121-127.

  2. Портнова Г.А., Малышев И.В. Внедрение новой формы организации производства // Матеріали ІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Економіка підприємства: проблеми теорії та практики» (23 бер. 2004 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 1. – С. 175-177.

Особистий внесок: виявлено актуальність й особливості оперативної реструктуризації, здійснено порівняння методів організації виробництва до і після оперативної реструктуризації.

  1. Портнова Г.А. Разработка системы управления качеством продукции при операционной реструктуризации // Материалы Всеукраинской науч.-практ. конф. «Теория и практика экономики и предпринимательства» (3-5 мая 2004 г.). – Алушта: ТНУ им. В.И. Вернадского, 2004. – С.68-69.

  2. Портнова Г.А. Системный подход к выбору и оценке эффективного варианта реструктуризации // Матеріали V Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України (26 жовт. 2004 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.1. – С. 182-184.

  3. Портнова Г.О. Основні аспекти методичної та законодавчої бази України з питання реструктуризації промислових підприємств // Фінансове та інституційне забезпечення підприємництва в Україні: зб. матер. Всеукраїнської наук.-практ. конф. (24-25 бер. 2005 р.). – К.: Вид-во Європ.ун-ту, 2005. – С. 171-173.

  4. Портнова Г.О. Моделювання етапів реструктуризації в системі стратегічного управління // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: зб. наук. праць ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (Хмельницький, 12 трав. 2005 р.). – Чернівці: Букрек, 2005. – Ч. 2. –
    С. 342-345.

  1. Портнова Г.О. Методичні основи визначення результату реструктуризації // Материалы IV Междунар. науч.-практ. конф. «Теория и практика экономики и предпринимательства» (Алушта, 10-12 мая 2007 г.). – Симферополь, 2007. – С. 92-93.