Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шварц Ірина Володимирівна. Механізм забезпечення ефективності антикризового управління підприємством (на прикладі машинобудівних підприємств) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Шварц І.В. Механізм забезпечення ефективності антикризового управління підприємством (на прикладі машинобудівних підприємств). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування). Хмельницький національний університет, Хмельницький, 2008.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічних питань та рекомендацій щодо створення механізму забезпечення ефективності антикризового управління машинобудівним підприємством. У роботі уточнені категорії “криза”, “антикризове управління”; досліджено особливості та коло основних проблем антикризового управління в Україні; обґрунтовано категорію ”антикризовий потенціал підприємства” як здатність виробничої економічної системи протистояти реальним та потенційним кризовим явищам у функціонуванні, зберігаючи при цьому тенденцію до сталого розвитку; розроблено методичний підхід до оцінювання рівня антикризового потенціалу підприємства; здійснено інституціональний аналіз підприємства, в т.ч. з точки зору його антикризового потенціалу на основі нечітко-множинного підходу; розроблено рекомендації щодо антикризової політики підприємства з посиленням інноваційної та маркетингової складових; запропоновано методично-аналітичні засоби у вигляді матриць для визначення інноваційної та маркетингової стратегій; розроблено атлас антикризового управління підприємством як інструмент оперативного управління у кризовій ситуації, розроблено механізм забезпечення ефективності антикризового управління підприємством.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у створенні механізму забезпечення ефективності антикризового управління на підприємстві.

Отримані у ході дослідження результати дають змогу зробити такі висновки.

1. Як засвідчили результати досліджень, питання щодо чіткого висвітлення змісту понять “криза”, “антикризове управління”, його місця та ролі в економіці залишається недостатньо розробленим. В роботі визначено кризу підприємства як безпосередню загрозу його функціонуванню, а поняття “антикризове управління” – як процес планування та проведення заходів по збереженню та покращенню базисних показників сталості та розвитку інститутів підприємства, а також створення моніторингової системи аналізу відповідних показників. На сьогодні найбільш коректним та дієвим є системний підхід до забезпечення ефективності антикризового управління як комплексу заходів – від попередньої діагностики кризи до її подолання, що передбачає прискорену і дієву реакцію на істотні зміни зовнішнього і внутрішнього середовища на основі заздалегідь розроблених антикризових програм. Розглядаючи антикризове управління з позицій взаємообумовленості понять “фінансова стійкість підприємства”, “економічна безпека” та “потенціал”, було визначено поняття “антикризовий потенціал підприємства” як здатність виробничої економічної системи протистояти реальним та потенційним кризовим явищам у функціонуванні, зберігаючи при цьому тенденцію до сталого розвитку.

2. До загальних причин зменшення виробництва на підприємствах машинобудівної промисловості слід віднести наслідки загальної економічної кризи в країні, недооцінку ролі і значення машинобудівної промисловості в макроекономічній політиці держави, скорочення кадрового потенціалу, недостатній споживчий попит, недосконалість цінової, податкової і кредитної політики та інші чинники. До галузевих регіональних проблем можна віднести відсталість матеріально-технічної бази підприємств. Водночас, проблемою, характерною для більшості промислових підприємств України, є недооцінювання ролі антикризового управління. У зв’язку з цим, доведена доцільність застосування такого управління на промислових підприємствах на постійній основі, для чого була розроблена методика оцінки рівня антикризового потенціалу підприємства. При цьому антикризовий потенціал розглядається як сукупність резервів та потенційних можливостей підприємства протистояти кризовим явищам. Розроблена методика передбачає формування бази даних та подальший розрахунок показників, які характеризують чотири основних аспекти діяльності підприємства: фінансовий стан, якість управління, виробничу та маркетингову діяльність. Межі таких показників у процесі дослідження було конкретизовано з урахуванням умов функціонування та специфіки формування капіталу підприємств України та, зокрема, підприємств машинобудування.

Застосування розробленої методики дозволяє забезпечити швидку діагностику та прискорення процесу адекватного реагування підприємства на негативні процеси, що є основним елементом механізму забезпечення ефективності антикризового управління. Водночас, основу даної методики складає сукупність принципів моделювання антикризового потенціалу кожного конкретного підприємства, який формується з врахуванням стану його фінансової, маркетингової та управлінської діяльності.

3. В процесі досліджень доведено ефективність інституціонального підходу до аналізу антикризового управління, за яким підприємство розглядається як сукупність підсистем за процесовою ознакою. Підвищення ефективності антикризового управління машинобудівними підприємствами передбачає, в першу чергу, посилення антикризового потенціалу цих підприємств як комплексного, системного процесу, орієнтованого на максимізацію реалізації потенціалу інститутів та міжінституціональний вплив у межах окремого підприємства.

Результати дослідження показали, що оцінювання інституціональної структури підприємства може мати альтернативні варіанти. Для розв’язку задачі розробки методичного оцінювання інституціональної структури підприємства з позицій антикризового управління запропоновано підхід, що ґрунтується на використанні математичного апарату теорії нечітких множин, і дозволяє провести оцінювання різних складових якісної структури підприємства з урахуванням чинників, що є неформалізованими/слабоформалізованими. Обґрунтовано доцільність застосування цього підходу для складання рейтингу підприємств галузі як основи розроблення галузевих програм розвитку, раціонального розподілу дотацій між підприємствами галузі. Перевагою запропонованого підходу є можливість його використання в умовах якісної або неповної вхідної інформації.

4. Запропоновано принципи формування антикризової політики промислового підприємства як сукупність рішень та заходів, спрямованих на посилення антикризового потенціалу підприємства з урахуванням результатів кількісного та якісного відстежування ознак та проявів кризових тенденцій у часі. Відповідно у межах антикризової політики підприємства виділено інноваційну та маркетингову складові як визначальні з точки зору кризового реагування та запропоновано методично-аналітичні засоби у вигляді матриць для визначення інноваційної та маркетингової стратегій.

5. На підставі результатів дослідження можна запропонувати:

– керівникам вітчизняних машинобудівних підприємств та підприємств інших галузей, підприємцям використовувати у своїй діяльності розроблені підходи щодо формування механізму забезпечення ефективності антикризового управління підприємствами, зокрема, оцінювання їх антикризового потенціалу та моделювання оптимальної антикризової структури;

– Міністерству освіти і науки України при підготовці фахівців з економічних спеціальностей включити до типових програм з дисциплін “Менеджмент”, “Економіка підприємства”, “Фінансовий менеджмент”, “Антикризове управління” розділ “Оцінювання антикризового потенціалу підприємства”.

Публікації автора:

Монографія

1. Мороз О.В., Шварц І.В. Інституціональні особливості превентивного антикризового управління підприємством. Монографія. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2006. – 137 с. (7,97 др. арк., з яких особисто автору належить 6,00 др. арк., автором обґрунтовано ряд теоретичних положень антикризового управління, досліджено проблеми антикризового управління в Україні, розроблено методичні підходи до оцінювання антикризової стійкості підприємства).

У фахових наукових виданнях

2. Шварц І.В. Особливості та передумови ефективності антикризової політики підприємства // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. – Кіровоград: КНТУ, 2007. – Вип. 11. – С. 57–61 (0,20 др. арк.).

3. Шварц І.В. Продуктова та інноваційна складові антикризової стратегії підприємства // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та ресурсного потенціалу регіону: Фінансова політика та інвестиції. Серія: 658. “Підприємництво, менеджмент та маркетинг”: Збірник наукових праць. – Рівне: НУВГП, 2006. – № 2, Вип. 12. – С. 158–162 (0,20 др. арк.).

4. Шварц І.В. Інституціональні складові посилення антикризового потенціалу підприємства // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економіка”. – Суми, 2007. – Вип. 1. – С. 184–189 (0,25 др. арк.).

5. Шварц І.В. Методичні основи оцінювання антикризового потенціалу підприємства // Вісник Хмельницького національного університету (Вісник Технологічного університету Поділля). – Хмельницький: ХНУ, 2006. – № 5, Т. 3. – С. 284–288 (0,20 др. арк.).

6. Шварц І.В., Мороз В.В. Моделювання та оптимізація інституційної системи підприємства // Математичне моделювання. – 2005. – № 2 (14). – С. 27–29 (0,30 др. арк., з яких автору належить 0,20 др. арк.; автором розроблено алгоритм та запропоновано критерії оптимізації інституціональної системи підприємства).

7. Шварц І.В., Мороз В.В. Проблеми антикризового управління підприємством в Україні: класифікація та шляхи подолання // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірн. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 208, Т. 2. – С. 594–598 (0,25 др. арк., з яких автору належить 0,20 др. арк.; автором досліджено проблеми антикризового управління підприємством та запропоновано систему їх класифікації).

8. Мороз О.О., Шварц І.В. Інтегральна методика прогнозування банкрутства приладобудівного підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірн. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 194, Т. 1. – С. 73–79 (0,28 др. арк., з яких автору належить 0,20 др. арк., автором обґрунтовано коефіцієнтний склад методики прогнозування банкрутства).

В інших наукових виданнях

9. Шварц І.В. Баланс інтересів субєктів діяльності підприємства як основа його економічної безпеки // Матеріали регіональної науково-практичної конференції “Організаційно-правові аспекти та економічна безпека сучасного підприємництва”. – Вінниця: ВНТУ, 2006. – С. 91–94 (0,12 др. арк.).

10. Мороз О.О., Шварц І.В., Мороз В.В. Вибір оптимальної антикризової структури підприємства з використанням теорії нечітких множин // Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій. Зб. матер. ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. вчених, викладачів та практичних працівників, 16–17 лютого 2006 р. – Вінниця: Книга-Вега, 2006. – Т. ІІ. – С. 194–197. – (0,20 др. арк., з яких особисто автору належить 0,10 др. арк.; автором розроблено методичний підхід до вибору оптимальної антикризової структури підприємства).

11. Шварц І.В. Підходи до оцінювання антикризової стійкості промислового підприємства // Збірник наукових праць професорсько-викладацького, студентського, магістерського та аспірантського складу: економіка та управління. – Вінниця: ВНТУ, 2006. – С. 40–48 (0,38 др. арк.).

12. Шварц И.В. Антикризисное управление предприятием: институциональный аспект // Современный научный вестник. – 2005. – № 1. – С. 98–101 (0,16 др. арк.).

13. Шварц І., Грабко М., Мороз Є. Методика прогнозування та діагностики кризового стану промислового підприємства // Контроль і управління в складних системах (КУСС-2005). Тези доповідей восьмої міжнародної науково-технічної конференції, 24–27 жовтня 2005 р. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2005. – С. 229–230 (0,10 др. арк., особисто автору належить 0,06 др. арк.; автором розроблена методика прогнозування кризового стану промислового підприємства).

14. Шварц І.В. Оцінка економічної безпеки промислового підприємства в умовах кризового розвитку // Матеріали регіональної науково-практичної конференції “Організаційно-правові аспекти та економічна безпека сучасного підприємництва”. – Вінниця: ВНТУ, 2004. – С. 60–62 (0,12 др. арк.).

15. Мороз О.О., Шварц І.В. Проблеми забезпечення фінансової стійкості сучасного підприємства // Материалы международной научно-практической конференции молодых ученых “Актуальные проблемы финансового менеджмента на предприятиях” – Донецк: ДонНТУ, 2003. – С. 116–119 (0,10 др. арк., особисто автору належить 0,05 др. арк; автором здійснено аналіз проблем забезпечення фінансової стійкості підприємства).

16. Мороз О.О., Шварц І.В. Фактор фінансової стійкості як основа стабільного фінансового стану підприємства // Зб. матер. І Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених, викладачів та практиків 26–27 лютого 2003 р. “Розвиток фінансово-кредитної системи України в умовах ринкової трансформації”. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Ландо Лтд, 2003. – С. 265–266 (0,05 др. арк., з них автору належить 0,04 др. арк.; автором розглянуто категорію “фінансова стійкість” з точки зору фінансового менеджменту).