Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Дейч Сергій Борисович. Механізми державного регулювання взаємодії великих промислових підприємств з підприємствами малого і середнього бізнесу : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Дейч С.Б. Механізми державного регулювання взаємодії великих промислових підприємств з підприємствами малого і середнього бізнесу – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2007.

Дисертацію присвячено вирішенню проблеми розвитку малого і середнього бізнесу в Україні шляхом формування механізмів державного регулювання взаємодії великих промислових підприємств із підприємствами малого і середнього бізнесу. У роботі, визначено детермінанти моделі малого і середнього бізнесу, класифіковані як детермінанти можливості виникнення та якісного стану; виявлено характеристики моделі, характерної для України. В практичній частині дослідження розглянуто організаційний аспект механізму державного регулювання взаємодії промислових підприємств з підприємствами малого і середнього бізнесу, сформульовано характеристики інтеграції підприємств по типу субконтрактінга та запропоновано використання розробленого механізму для реформування діяльності природних монополій України. Сформовано механізм стимулювання розвитку малого і середнього бізнесу в Донецькому регіоні. Удосконалено положення „Регіональної стратегії розвитку малого бізнесу в Донецькій області до 2010 року” в частині основних цілей цієї стратегії, визначена необхідність становлення „м'яких”, мережних бізнес-структур у вигляді регіональних кластерів, замість „жорстких”, вертикально-інтегрованих.

Основний науковий результат дисертаційної роботи складається в удосконаленні процесів державного регулювання взаємодії великих промислових підприємств із підприємствами малого і середнього бізнесу за допомогою розроблених механізмів державного стимулювання їх взаємодії в цілому по Україні, для природних монополій України й у регіональному аспекті на прикладі Донецького регіону.

У процесі дисертаційного дослідження були обґрунтовані наступні висновки, що дозволяють сформувати механізми державного регулювання взаємодії промислових підприємств із підприємствами малого і середнього бізнесу.

1. Аналіз теоретичних основ становлення малого і середнього бізнесу показав, що:

модель малого і середнього бізнесу, що формується в тій чи іншій країні є унікальною і залежить від впливу визначальних чинників (детермінант);

детермінанти моделі малого і середнього бізнесу доцільно розділити на детермінанти можливості його виникнення і детермінанти його якісного розвитку. Єдиним детермінантом можливості виникнення малого і середнього бізнесу є державний (у тому числі – правовий) детермінант. До детермінантів якісного розвитку малого і середнього бізнесу можна віднести: соціально-культурний чинник, якісний стан національної економічної системи, якісний стан галузей, у яких діють малі підприємства і професійні характеристики трудових ресурсів.

2. Стан національної економічної системи впливає на структуру малого і середнього бізнесу, визначаючи як частку цього виду бізнесу в економіці, так і його галузеву приналежність. Крім того, кожному технологічному укладу відповідає найбільш адекватна модель малого і середнього бізнесу, життєздатна в умовах домінування заданого цим укладом типу виробництв.

3. На сучасному етапі розвитку, з урахуванням аналізу детермінант можливості виникнення і якісного розвитку моделі малого і середнього в Україні можна стверджувати, що роль держави як основного регулятора економічних процесів у цьому випадку складається:

у розробці і реалізації стратегії економічного розвитку країни, спрямованої не на тактичне подолання кризових явищ, а заснованої на необхідності стратегічної структурної перебудови національної економічної системи;

у впровадженні інтегруючих програм, що забезпечують взаємодію великих промислових підприємств пріоритетних галузей економіки, які мають інноваційну високотехнологічну спрямованість, і підприємств малого бізнесу, у тому числі, як інфраструктури для розвитку пріоритетних галузей.

В цілому, представлений підхід до розвитку малого і середнього бізнесу України вимагає розробки і впровадження механізмів державного регулювання, що діють на основі цільових інтегруючих програм.

4. Запропонований державний механізм стимулювання взаємодії підприємств великого бізнесу з малими і середніми підприємствами дозволить вирішити такі проблеми української економіки:

стимулювати розвиток малого і середнього бізнесу на довгостроковій основі;

поліпшити рівень конкуренції на ринках галузей, на яких функціонують великі промислові підприємства;

сформувати регіональні і локальні промислові кластери, що дають довгострокову конкурентну перевагу регіональній і місцевій економічним системам;

підвищити рівень систем менеджменту, що використовуються для забезпечення координації функціонування вертикально-інтегрованих бізнес-структур.

5. Впровадження механізму взаємодії великих підприємств із підприємствами малого і середнього бізнесу може бути реалізоване в рамках структури, сформованої на базі Держпідприємництва України, що має регіональні представництва і відповідає за координацію діяльності органів виконавчої влади, пов'язаної з розробкою і реалізацією заходів щодо проведення державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності, ліцензування підприємницької діяльності, державної реєстрації підприємництва.

6. Система взаємодії великого підприємства з підприємствами малого і середнього бізнесу полягає в наступному.

Основне підприємство формує систему менеджменту, що включає принципи взаємодії з партнерами, які забезпечують надалі коеволюцію підприємств малого і середнього бізнесу з цим підприємством. Принципи взаємодії передаються через навчальний центр підприємства, що підтримує інформаційну взаємодію в структурі промислового кластера.

Взаємодія підприємств здійснюється за допомогою автоматизованої системи управління основним підприємством: MRP, MRP ІІ, ERP, чи будь-якої іншої системи. При цьому в ній обов'язково повинний бути модуль взаємодії з постачальниками. Крім того, система електронних комунікацій між підприємствами кластера забезпечує постійну взаємодію в режимі реального часу.

У цілому, не втрачаючи якості взаємодії, інформаційні технології і технології електронних комунікацій дозволяють зробити "м'яку" форму промислової інтеграції підприємств стійкою і конкурентноздатною.

7. Запропонований механізм може бути корисним і для застосування на базі природних монополій України.

На рівні природних монополій рекомендується:

впровадження системи менеджменту, що дає можливість координувати діяльність підприємств, взаємодіючих з монополією;

впровадження системи автоматичного управління виробництвом і постачаннями, що дає можливість координації діяльності взаємодіючих підприємств у віртуальному просторі - систем MRP, MRP ІІ, ERP;

створення на базі монополії навчального центра, метою якого є передача стандартів управління і принципів взаємодії малим і середнім підприємствам, що беруть участь в основній діяльності монополії.

Кінцевим результатом дії державного механізму сприяння взаємодії підприємств малого і середнього бізнесу з природними монополіями України є такий стан природних монополій, що дозволяє створити мережне об'єднання постачальників, яке не порушує конкурентного стану суміжних ринків.

8. У процесі аналізу моделі малого і середнього бізнесу в Донецькому регіоні була обґрунтована необхідність реструктуризації економіки області в напрямку її демонополізації, заборони на корпоратизацію, розвитку субконтрактінга і формування стійких регіональних кластерів.

У рамках розглянутого механізму запропоновано виділити два основних напрямки бізнес-взаємодій, що потенційно повинні привести до становлення двох типів регіональних кластерів: галузевих й інноваційних. Галузеві кластери ініціюються групою підприємств, а інноваційні - одним підприємством-лідером. Обидва типи кластерів спрямовані на досягнення наступних цілей:

підвищення конкурентноздатності учасників кластера за рахунок впровадження нових технологій;

зниження витрат і підвищення ефективності відповідних наукомістких послуг за рахунок ефекту синергії та уніфікації підходів у логістиці, інжинірингу, інформаційних технологіях, менеджменті якості і т.ін.;

забезпечення зайнятості в умовах реформування великих підприємств і аутсорсінга;

консолідоване лобіювання інтересів учасників кластера в різних органах влади.

9. Механізм взаємодії великих підприємств із підприємствами малого і середнього бізнесу Донецького регіону передбачає активну участь державних органів регіонального управління. В цілому підсистема управління реалізації цього механізму включає участь: Донецької обласної державної адміністрації, Донецької торгово-промислової палати; наукових, науково-дослідних і навчальних організацій регіону; експертно-аналітичного забезпечення процесу становлення і функціонування кластерів Донецького регіону; а також банків і інших фінансових установ.

Підсистема управління розглядається як активний учасник регіональних кластерів, здатний стимулювати, або сповільнювати процеси їх розвитку.

10. Основною організаційною формою, що забезпечує становлення регіональних кластерів як мережних структур, є центр субконтрактації. Функціонування регіональних кластерів доцільно організувати в рамках єдиної системи менеджменту, що враховує необхідність інформаційного обміну між підприємствами учасниками, та сприяє їх погодженому розвитку.

Таким чином, механізми державного регулювання взаємодії великих підприємств із підприємствами малого і середнього бізнесу в цілому по Україні, для природних монополій і в регіональному аспекті (на прикладі Донецького регіону) дозволять збільшити частку малого і середнього бізнесу з урахуванням характеристик національної економічної системи. Крім того, впровадження цих механізмів буде мати позитивні наслідки для становлення конкурентноздатної економіки, зниження рівня її монополізації і підвищення якості сучасних систем управління промисловими підприємствами.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Дейч С.Б. Механизмы государственного регулирования развития малого бизнеса в Украине // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління „Фінансовий механізм державного управління економікою України”. – Т.VІ. – вип. 49, серія „Державне управління” – Донецьк, ДонДУУ, 2005. – С. 135-145.

  2. Дейч С.Б. Детермінанти розвитку малого і середнього бізнесу // Менеджер. - №1(35). – 2006. – С.166-173.

  3. Дейч С.Б. Державний механізм стимулювання взаємодії підприємств великого бізнесу з малими і середніми підприємствами // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління „Фінансовий механізм державного управління економікою України”. – Т.VІІ. – вип. 73, серія „Державне управління” – Донецьк, ДонДУУ, 2006. – С. 28-36.

  4. Дейч С.Б. Державний механізм сприяння взаємодії підприємств малого і середнього бізнесу з природними монополіями України // Науково-виробничий журнал “Держава та регіони” Гуманітарного університету “ЗІДМУ”. – серія “Державне управління” №4, 2006. – С. 58-62.

  5. Поважний О.С., Дейч С.Б. Модель малого і середнього бізнесу Донецького регіону та механізм стимулювання її розвитку // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління „Фінансовий механізм державного управління економікою України”. – Т.VІІІ. – вип. 77, серія „Державне управління” – Донецьк, ДонДУУ, 2007. – С. 57-64.

Особистий внесок: визначено характеристики моделі малого і середнього бізнесу Донецького регіону та сформовано основні положення механізму державного стимулювання розвитку цього сектору регіональної економічної системи.

Матеріали наукових конференцій

  1. Дейч С.Б. Роль держави у становленні ефективної моделі малого і середнього бізнесу в Україні // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і технології: крок у майбутнє - 2006”. - http://www.rusnauka.com/NTSB_2006/Economics/15_deych%20s.b.doc.htm.