Ободець Роман Васильович. Механізми державного управління ресурсним забезпеченням соціально-економічного розвитку регіону : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2007.
Анотація до роботи:
Ободець Р.В. Механізми державного управління ресурсним забезпеченням соціально-економічного розвитку регіону. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2007.
У дисертаційній роботі розроблено концептуальні засади і на їх основі комплекс засобів і способів, які удосконалюють механізми державного управління ресурсним забезпеченням соціально-економічного розвитку. Концептуальні засади ґрунтуються на механізмах інформаційного забезпечення стану споживання ресурсів та їх ефективного розподілу і використання. Вони спрямовані на розширення ресурсної бази місцевого та регіонального розвитку, погодження, координацію засобів, способів та ініціатив органів влади на державному, регіональному та місцевому рівнях. Надається розгорнутий аналіз ресурсного потенціалу Донецького регіону з метою виявлення кількості наявних ресурсів і можливостей їх використання.
Визначено роль і значення державної регіональної політики в соціально-економічному розвитку регіону, нормативно-правові та інституційні засади реалізації такої політики. Досліджено теоретичні аспекти управління ресурсним забезпеченням, в результаті розширено поняття „ресурсне забезпечення”, що являє собою сукупність матеріальних та нематеріальних ресурсів, які спрямовані на підтримку і реалізацію заходів за відповідною програмою.
Запропоновано методичні засади реалізації механізмів державного управління ресурсним забезпеченням регіону, які включають до себе результати проблемно-орієнтованого моніторингу ресурсних потоків в окремому місті та регіоні.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення нового рішення наукового завдання, що полягає в обґрунтуванні і розробці теоретичних та методичних засад щодо удосконалення механізмів державного управління ресурсним забезпеченням соціально-економічного розвитку регіону. Все це дозволяє сформулювати низку висновків і пропозицій теоретичного і практичного характеру.
1. Особливості історичних, природно-географічних, економічних чинників, кардинальних змін у структурі власності, дезінтеграції господарського простору країни, різних можливостей пристосування регіонів до нових умов господарювання обумовлює поглиблення диференціації їх соціально-економічного становища і передбачає формування якісно нової державної регіональної політики. Виявлено, що на даний момент бракує досвіду розробки та реалізації методичних аспектів підвищення рівня соціально-економічного розвитку регіону та його ресурсного забезпечення. Зволікання з відпрацюванням системної державної регіональної політики є однією з головних причин повільного здійснення ринкових перетворень на місцях, недостатнього розв’язання соціальних проблем. Тому предметом регіональної політики держави має стати цілеспрямований розвиток її територій шляхом конструктивного вирішення пріоритетних регіональних проблем.
2. У процесі дослідження нормативно-правових та інституційних засад формування та реалізації регіональної політики встановлено, що проблемні питання регіональної політики формуються саме в контексті соціально-економічного розвитку, який вимагає: по-перше, визнання необхідності врахування регіональної специфіки при розробці економічної, соціальної та фінансової політики держави; по-друге, визначення стратегії територіального розвитку України, послідовна реалізація якої має стати одним з основних завдань регіональної політики; по-третє, відмову від індивідуальних пільг регіонам і перехід до прийняття обґрунтованих заходів державної підтримки регіонів різних типів, що мають суттєві особливості, які безпосередньо впливають на характер і результат господарської діяльності; по-четверте, формування для кожної адміністративно-територіальної одиниці власного комплексного господарського механізму, що охопив би всі сфери економічного і соціального розвитку та був побудований на базі загальноукраїнських принципів та законів з урахуванням місцевих особливостей і інтересів свого населення.
3. У результаті аналізу основних тенденцій соціально-економічного розвитку Донецької області виявлено позитивне зростання всіх показників. Хоча область виробляє більше всіх промислової продукції в Україні - 28,9%, але посідає третє місце за грошовими доходами на душу населення, п'яте - за використанням національного доходу, одне з останніх за наданням населенню побутових послуг, із збільшенням індексів виробництва за останні п’ять років зростає питома вага витрат ресурсів на одиницю продукції. Постає необхідність створення ефективних механізмів стимулювання соціально-економічного розвитку на регіональному рівні, пом'якшення негативних наслідків територіальних диспропорцій. Це потребує більш детальної уваги з боку теоретико-методичних розробок щодо організації ефективного контролю ресурсного споживання.
4. З метою виявлення елементів механізмів державного управління ресурсним забезпеченням соціально-економічного розвитку регіону проведено дослідження теоретичних положень ресурсного забезпечення, яке виявило його основні складові (матеріальні і нематеріальні ресурси), розширило поняття „ресурсне забезпечення” як потенційну можливість залучення ресурсів до відповідного процесу з урахуванням їх обмеженості.
5. Дослідження зарубіжного досвіду застосування технології індикативного планування, зокрема, Китаю, Японії, США, Канади, Німеччини, Франції та його узагальнення сприяло формуванню вітчизняної моделі індикативного планування, забезпеченню її методологічної, інформаційної та організаційної основи. У зв’язку з чим, систематизовано принципові підходи щодо використання технології індикативного планування з урахуванням ресурсного потенціалу регіону, організації управління соціально-економічним розвитком та його ресурсне забезпечення.
6. Стимулювання ресурсозбереження з боку держави, бюджетне фінансування або надання кредитних, податкових пільг, проголошених у Законі України „Про ресурсозбереження”, як основи державної регіональної політики не набуло підтримки, не тільки серед суб’єктів господарювання, але й серед органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Такий напрям дослідження виявив зволікання державних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з розпорядженням наявними ресурсами, а також їх неефективним використанням, розподіленням та здійсненням контролю за споживанням.
7. Запропоновано концептуальні засади державного управління ресурсним забезпеченням соціально-економічного розвитку відповідно до Конституції України, Європейської Хартії місцевого самоврядування та чинного законодавства, які спрямовані на розширення ресурсної бази місцевого та регіонального розвитку. Такі засади базуються на принципах комплексності, відкритості та партнерства і реалізуються за допомогою діючих механізмів інформаційного забезпечення органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо стану споживання ресурсів та їх ефективного розподілення. До цих засад належить і відпрацьований порядок розробки плану економічного і соціального розвитку регіону, удосконалений за допомогою додаткового елементу проблемно-орієнтованого моніторингу ресурсного забезпечення такого плану. Ефективне ресурсне забезпечення соціально-економічного розвитку мають створювати політичні, правові, організаційні, фінансові, інформаційні та інші умови реалізації державної регіональної політики.
8. Сформовано методичні положення щодо визначення показників рейтингового оцінювання стану ресурсного забезпечення відповідного міста регіону, які базуються на результатах моніторингових досліджень та комплексу заходів на відповідних етапах проведення експертної оцінки. На підготовчому етапі формуються критерії оцінювання, розробляються форми, перелік чинників за окремими видами ресурсів, які відповідають визначеним принципам державного управління, законодавчій та нормативно-правовій базі. На першому етапі, для проведення експертного оцінювання створюються робочі групи, склад яких затверджується наказом керівника органу виконавчої влади із закріпленням членів групи за конкретними окремими групами міст, районів і за окремими видам ресурсів. На другому етапі визначається вагомість кожного заходу, це дає можливість у подальшому визначити рівень експерта та скорегувати експертну оцінку за кожним чинником. На основі матриці експертної оцінки обчислюється показник рейтингового оцінювання стану ресурсного потоку щодо окремого ресурсу. Мінімальне значення рейтингу відповідає такому місту, де діяльність органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування не відповідає концептуальним засадам ресурсного забезпечення. На наступному етапі показники матриці рейтингового оцінювання підприємств-постачальників ресурсів стандартизуються відповідно до еталонного міста і формується матриця стандартизованих показників рейтингового оцінювання.
Публікації автора:
Статті в наукових фахових виданнях
Ободець Р.В., Пузик В.В. Механізм ресурсного забезпечення регіону на основі індикативного планування // Зб. наук. праць ДонДАУ: „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія „Державне управління”, т.ІV, вип.45. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 72-77.
Ободець Р.В. Виявлення внутрішніх резервів та економія ресурсів в галузі регіону // Зб. наук. праць ДонДУУ: „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія „Державне управління”, т.V, вип.31.- Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С. 177-185.
Ободець Р.В. Формування регіонального ситуаційного центру, як варіант досконалого управління ресурсним забезпеченням регіону // Зб. наук. праць ДонДУУ: „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія „Державне управління”, т.V, вип.50. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С. 156-162.
Ободець Р.В., Тарасова Н.О. Механізм ресурсного забезпечення соціально-економічного розвитку депресивних територій // Зб. наук. праць ДонДУУ: „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія „Державне управління”, т.VІ, вип.51. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 79-84.
Особистий внесок: проведено дослідження статистичних даних щодо депресивних міст Донецького регіону, виявлено основні напрями їх ресурсного забезпечення.
Ободець Р.В. Теоретичні аспекти ресурсного забезпечення господарської системи регіону // Зб. наук. праць ДонДУУ: „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія „Державне управління”, т.VІІ, вип.61. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С. 122-129.
Ободець Р.В. Формування концептуальних засад ресурсного забезпечення соціально-економічного розвитку регіону // Зб. наук. праць ДонДУУ: „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія „Державне управління”, т.VІІ, вип.72. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С. 188-196.
Друковані праці наукових конференцій, статті в інших виданнях
Ободець Р.В., Тахтай І.Ю., Гошкодеря В.С. Удосконалення системи регіонального управління за допомогою маркетингових досліджень // Матеріали 5-ої міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених „Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі”. – Донецьк: РВА ДонНТУ, 2004. – С.79-80
Особистий внесок: розглянуто теоретичні аспекти системи регіонального управління.
Ободець Р.В., Чорненька А.А. Кадровий потенціал як основа підвищення соціально-економічного розвитку регіону // Матеріали Загальноукраїнської науково-практичної конференції „Захід-Схід: проблеми регіональної політики в Україні очима молоді”. – Донецьк: Донецький інститут ринку та соціальної політики, 2005.- С. 154-155.
Особистий внесок: проведено аналіз кадрового потенціалу Донецького регіону.
Ободец Р.В., Осипенко И.Н. Экономические аспекты реформирования управления топливно-коммунальным хозяйством Украины в рыночных условиях хозяйствования // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Наука та інновації - 2005”. Том 3. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005 – С. 16-18.
Особистий внесок: розглянуто формування ресурсних потоків у житлово-комунальному господарстві регіону.
Ободець Р.В. Удосконалення механізму державного регулювання енергозбереження в господарській системі на регіональному рівні // Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції. / Під заг. ред. Дорофієнка В.В. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С. 135-138.
Ободец Р.В., Осипенко И.Н. Пути повышения эффективности использования топливно-энергетических ресурсов в управлении теплоснабжением в регионе // V Міжнародна науково-практична конференція „Сталий розвиток міст: сучасні технології управління міським та регіональним розвитком”. – Харків: ХНАМГ, 2006. – С.195-198
Особистий внесок: досліджено теоретичні аспекти підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів.
Ободец Р.В., Трынченкова Е.С. Формирование системы мониторинга ресурсного обеспечения региона // Матеріали всеукраїнської студентської науково-практичної конференції „Україна конкурентоспроможна: інноваційні ідеї та рішення”. – Донецьк: „ВІК”, 2006 – С. 78-80
Особистий внесок: розглянуто формування системи моніторингу в Донецькому регіоні.
Ободець Р.В., Дорофієнко В.В. Удосконалення ресурсного забезпечення соціально-економічного розвитку в регіоні (на прикладі Донецького регіону) // Сб. межвузовских науч. трудов студентов, магистров, аспирантов и соискателей. Вып 2. Макеевка: ДонГАСА, 2003. – С. 141-145
Особистий внесок: розкрито теоретичні та практичні аспекти ресурсного забезпечення соціально-економічного розвитку регіону.
Ободец Р.В., Дорофиенко В.В. Усовершенствование ресурсного обеспечения социально-экономического развития региона // Сб. межвузовских науч. трудов студентов, магистров, аспирантов и соискателей. Вып 3. / Под общ. ред. д.э.н., профессора Дорофиенко В.В. - Макеевка: ДонГАСА, 2004. – С. 85-88.
Особистий внесок: розкрито теоретичні та практичні аспекти ресурсного забезпечення соціально-економічного розвитку на прикладі Донецького регіону.
Ободець Р.В., Красова О.В. Місце методу управління за цілями в управлінні організаціями невиробничої сфери в Україні // Матеріали студентської науково-практичної конференції „Менеджмент ХXI ст.: еволюційне та революційне” (тези доповідей в м.Святогірську) Том І, ДонДУУ. – Донецьк: „ВІК”, 2005. – С.48-50.
Особистий внесок: запропоновано застосування методів управління за цілями у відділі контролю апарату управління Донецької обласної державної адміністрації.
Ободец Р.В., Москаленко Д.И. Практика внедрения мониторинговых исследований с позиции эффективного развития экономической системы // Праці Сьомої Міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Частина 3. / Ред.кол. Ступін О.Б. та ін. – Д: ДонНУ, 2006 – С.247-249.
Особистий внесок: розглянуто основні переваги використання моніторингових досліджень ресурсних потоків у регіоні.
R.V. Obodets, T.I. Zagoruiko Determination of the operational system // Матеріали 30 (3 міжнародної) наукової конференції студентів, аспірантів і молодих вчених. Макіївка: ДонДАБА, 2004. – С. 224-226.
Особистий внесок: проаналізовано теоретичні аспекти поняття „система”.