Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Надпровідність


Візніченко Роман Володимирович. Механізми енергетичних втрат в плавлених текстурованих ВТНП в змінному магнітному полі: Дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.22 / НАН України; Інститут металофізики. - К., 2001. - 149арк. - Бібліогр.: арк. 136-149.



Анотація до роботи:

Візніченко Р.В. Механізми енергетичних втрат в плавлених текстурованих ВТНП в змінному магнітному полі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.22 – надпровідність. Інститут металофізики НАН України, Київ, 2001.

В роботі досліджено механізми втрат енергії в масивних жорстких ВТНП в змінному магнітному полі. На основі левітаційної системи ПМ – ВТНП створено метод резонансних коливань, за допомогою якого проведено комплексне дослідження низки ВТНП зразків. Встановлено, що залежність резонансної частоти коливань магніту від амплітуди є наслідком власної нелінійності системи та часткового проникнення змінної компоненти поля в надпровідник. Встановлено, що енергетичні втрати в досліджених ВТНП в неоднорідному змінному полі відбуваються за трьома механізмами: втрати внаслідок проникнення паралельної поверхні компоненти змінного поля в надпровідник, втрати при русі перпендикулярних поверхні ділянок вихорів та втрати при подоланні поверхневого бар’єру.

В результаті виконання дисертаційної роботи на основі комплексного дослідження левітаційної системи ПМ – ВТНП методом резонансних коливань визначено механізми енергетичних втрат в плавлених текстурованих ВТНП в змінному магнітному полі. При цьому виявлено експериментально та описано теоретично три механізми енергетичних втрат у жорстких масивних надпровідниках: гістерезні втрати енергії при проникненні паралельної поверхні компоненти магнітного поля; втрати енергії при русі нормальної компоненти магнітного потоку; дисипація енергії при проходженні вихорів через динамічний поверхневий бар’єр.

Використання для вивчення механізмів енергетичних втрат в масивних квазімонокристалічних ВТНП методу резонансних коливань дозволило отримати оригінальні експериментальні дані та забезпечило їх надійність, а їх гарне узгодження з розрахунками свідчить про обгрунтованість розроблених фізичних моделей. Це простий за конструкцією, неруйнівний, автоматизований метод вивчення макроскопічних магнітних властивостей надпровідників на основі левітаційної системи ПМ – ВТНП. Він включає в себе оригінальне експериментальне обладнання, ретельно розроблений алгоритм вимірювання та обробки отриманих даних, а також моделі, які пов’язують механічні характеристики системи ПМ – ВТНП з магнітними властивостями надпровідників.

Досягнуте розуміння механізмів енергетичних втрат може бути використано для визначення критичної густини струму в масивних надпровідниках, воно дає важливу інформацію про динаміку компактних неоднорідних вихорових структур, по якій може бути розрахована в’язкість руху вихорів, оцінена швидкість руху змінного потоку та глибина його проникнення в зразок. Результати щодо поверхневого механізму втрат дозволяють оцінити величину поверхневого бар’єру для входження потоку та визначити його вплив на об’ємні втрати в надпровіднику.

Одержані результати мають також важливе практичне значення: розроблена левітаційна методика може бути використана для визначення критичної густини струму в масивних надпровідниках та її профілів при деградації матеріалу, розробки підходів для мінімізації втрат енергії в надпровідних підшипниках, які використовуються в більшості застосувань масивних ВТНП.

Основна сутність та новизна роботи полягають у наступних головних результатах та висновках:

1. Вдосконалено та розвинуто далі метод резонансних коливань, за допомогою якого проведено комплексне дослідження амплітудних та частотних залежностей енергетичних втрат для низки масивних квазімонокристалічних ВТНП в змінному магнітному полі. Проведено також експериментальне дослідження особливостей енергетичних втрат для неоднорідних зразків та зразків з гладкою поверхнею.

2. Встановлено, що амплітудно-частотні характеристики системи ПМ – ВТСП добре описуються моделлю зображень для ідеально жорстких надпровідників, а залежність резонансної частоти коливань магніту від його амплітуди є наслідком як власної нелінійності системи, так і часткового проникнення змінної компоненти поля в надпровідник.

3. Виділено компоненту енергетичних втрат пропорційну кубу амплітуди коливань магніту, яка визначається проникненням в надпровідник складової магнітного поля паралельної його поверхні. Ця частина втрат у полях до 200 Гс є зворотно пропорційною критичній густині струму Jc і для низьких частот не залежить від частоти зміни поля.

4. Створено модель, яка описує втрати енергії пропорційні квадрату амплітуди коливань магніту в системі ПМ – ВТНП. Даний вид втрат енергії обумовлений рухом нормальної компоненти змінного потоку, не залежить від частоти поля в дослідженому діапазоні частот і відбувається в тонкому приповерхневому шарі близько 1 мкм.

5. Запропоновано модель критичного стану для неоднорідних масивних жорстких надпровідників. Знайдено алгоритм реконструкції профілів густини критичного струму та густини магнітного потоку в приповерхневому шарі неоднорідного надпровідника за даними про енергетичні втрати в системі ПМ – ВТНП.

6. Визначено внесок поверхневого бар’єру в механізми енергетичних втрат в масивних ВТНП. Він полягає у зменшенні об’ємних втрат енергії в надпровіднику внаслідок зменшення кількості проникаючого потоку, а також у появі додаткового поверхневого механізму втрат, пов’язаного з подоланням поверхневого бар’єру.

7. Встановлено, що механізм проникнення вихорів у надпровідник в неоднорідному полі залежить від швидкості їх розповсюдження, а саме: при малих швидкостях вихори заходять у надпровідник у формі петель, минаючи поверхневий бар’єр, а при великих – у вигляді ліній з подоланням поверхневого бар’єру Біна-Лівінгстона.

8. Показано, що перехід між вказаними механізмами проникнення пов’язаний із досягненням критичної швидкості руху перпендикулярних поверхні ділянок вихорів в режимі вільної течії потоку.

Публікації автора:

1. Визниченко Р.В., Кордюк А.А., Немошкаленко В.В. Применение метода изображений для расчета частотных характеристик системы ПМ-ВТСП. // Металлофизика и новейшие технологии - 1998. - т.20, № 4. - С.16-19.

2. Визниченко Р.В., Кордюк А.А., Немошкаленко В.В. Определение критической плотности тока в массивных YBCO сверхпроводниках. // Металлофизика и новейшие технологии, - 1998. - т.20, № 5. - С. 9-12.

3. Немошкаленко В.В., Кордюк А.А., Визниченко Р.В. Определение профилей критического тока в массивных ВТСП методом резонансных колебаний. // Металлофизика и новейшие технологии, - 1998. - т.20, №12. - С. 12-16.

4. Kordyuk A.A., Nemoshkalenko V.V., Viznichenko R.V., Gawalek W. The investigation of magnetic flux dynamics in bulk HTS with levitation techniques. // Mat. Sci. Eng. B, - 1998. - v.53, No.1-2. - P. 174-176.

5. Kordyuk A.A., Nemoshkalenko V.V., Viznichenko R.V., Gawalek W., Reconstruction of critical current density profiles from AC loss measurements. // Physica C, - 1998. - v.310, no.1-4. - P. 173-176.

6. Kordyuk A.A., Krabbes G., Nemoshkalenko V.V., Viznichenko R.V. Surface Influence on Flux Penetration into HTS Bulks. // Physica B, - 2000. - v.284-288. - P. 903-904.