Кронос Олександр Іванович. Механізми реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин: галузевий аспект : Дис... д-ра наук: 25.00.02 - 2009.
Анотація до роботи:
Кронос О.І. Механізми реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин: галузевий аспект. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2009.
Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню теоретико-методологічних засад розробки та функціонування механізмів реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин.
У дисертації розвинуто наукові погляди на соціальне призначення держави, обґрунтовано сутність сучасної парадигми соціально-трудових відносин.
Проведено аналіз стану й тенденцій розвитку механізмів реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин. Вивчено зарубіжний досвід реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин в частині оплати праці. Визначено теоретичні засади механізмів реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин. Досліджено методологічні засади соціально-трудових відносин на регіональному рівні. Обґрунтовано напрями та шляхи здійснення державної політики в регіоні. визначено фактори формування державної політики в сфері соціально-трудових відносин. Запропоновано основні напрями вдосконалення механізмів реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин.
Одержані в процесі дослідження результати в сукупності розв’язують важливу наукову проблему – формування цілісної методології реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин в сучасних умовах на засадах визначення основних макроорієнтирів оптимізації соціально-трудових відносин в регіонах з урахуванням стандартів ЄС і на цій основі розробки відповідних механізмів: забезпечення продуктивності праці; посилення участі держави в оптимізації відносин між працею і капіталом; реалізації державної політики у сфері СТВ з позицій розвитку корпоративної культури.
Сутність основних висновків і пропозицій полягає в наступному:
1. В умовах перехідної економіки соціально-трудові відносини значною мірою залежать від рівня заробітної плати працюючих, яка, в свою чергу, повинна залежати в повній мірі від продуктивності праці. Ці передумови слугують для вибору пріоритетів щодо формування та коригування державної політики у сфері соціально-трудових відносин.
2. Розвинуто наукові погляди на соціальне призначення держави, яке полягає в тому, що держава формує соціальну політику, стимулює її реалізацію і примушує до її виконання відповідно до структури соціальної сфери як об'єкту управління з виділенням найактуальніших цілей забезпечення. Структурованість об'єкту і соціальної політики обумовлює структуризацію соціальних задач і їх рішень. Найефективнішою формою цієї структуризації є форма програм, які дозволяють збалансувати права і обов'язки розпорядників державних коштів, що направляються на соціальні цілі. Це також дуже важливо для встановлення організаційної і персональної відповідальності за виконанням програм в повному об'ємі у межах виділених ресурсів.
3. Обґрунтовано сутність сучасної парадигми соціально-трудових відносин, яка полягає в необхідності переходу до формування нового типу трудових відносин, що відповідають рівню сучасного інноваційно-інвестиційного виробництва. Перш за все, це диференціація нових умов праці, яка вимагає застосування більшої різноманітності показників оцінки сучасних форм організації праці, а отже і більш складної структури трудових відносин; радикальних структурних змін у цих сферах економіки, які обумовлюють нові пріоритети в розвитку трудових колективів і вимагають врахування таких соціальних показників, як постійне підвищення рівня оплати праці на засадах зростання її продуктивності, захист прав, зростання їх реальної внутрішньої солідарності у відстоюванні своїх виробничих та соціальних прав; врахування специфіки національного трудового менталітету, що має особливе значення для створення механізму ефективної трудової мотивації. Цей механізм необхідний для наближення основної діяльності підприємств різних форм власності до інтересів його працівників і навпаки об’єктивної оцінки можливостей працівників і створення умов для реалізації трудового потенціалу персоналу шляхом системи гнучкої адаптації працівників до вимог ринку.
4. Аналіз стану соціально-трудових відносин показав, що за роки ринкових перетворень в Україні відбулися об’єктивні зміни СТВ, проте в їх розвитку з’явилися негативні тенденції, які привертають особливу увагу науковців, оскільки свідчать про прорахунки у виборі стратегії й тактики економічних реформ: загострилися суперечності між ціною і вартістю робочої сили, між інтересами найманих працівників і роботодавців, спостерігаються деформації ціннісних орієнтирів, накопичення конфліктного потенціалу, втрата ресурсу праці в результаті тривалого безробіття, міграцій, поглинання тіньовою економікою, відбулося зниження довіри до влади і профспілок тощо. Все це ще раз підтверджує тезу про те, в умовах перехідної економіки для ретельного вивчення можливих шляхів стабілізації їх розвитку, створення умов для ефективного використання праці в Україні необхідна розробка цілісної методології формування та реалізації державної політики у сфері СТВ.
5. Визначено, що стан і тенденції розвитку механізму реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, який складається з сукупності форм, методів, важелів впливу держави на стан соціально-трудових відносин, за допомогою яких має здійснюватися узгодження та збалансування інтересів соціальних партнерів, мотиваційне забезпечення оптимізації розвитку СТВ в Україні, знаходяться на недостатньому рівні. Теоретично обґрунтовано удосконалення наступних блоків цього механізму: забезпечення продуктивності праці; посилення участі держави в оптимізації відносин між працею і капіталом; реалізації державної політики у сфері СТВ з позицій розвитку корпоративної культури.
6. Зарубіжний досвід реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин в частині оплати праці показав, що моделі оплати праці, вживані в різних країнах, суто специфічні, часом взаємно виключають один одного, оскільки засновані на різних економічних, політичних, національних етнічних передумовах. Тому важко припустити, що вони зможуть бути пристосовані в умовах України. Механічне перенесення моделей оплати праці країн з розвинутою ринковою економікою в існуючі умови, в яких опинилися підприємства України, практично неможливо. Необхідний перехідний період, протягом якого організаційні технічні умови підприємств були б наближені до міжнародних норм сучасної виробничої діяльності.
В той же час використання окремих елементів матеріального стимулювання в країнах з розвинутою ринковою економікою, а також їх досвід в рішенні проблем регулювання заробітної плати має велике значення при вдосконаленні організації оплати праці працівників підприємств і організацій України в період становлення ринкової економіки.
7. Визначено основні принципи стратегії формування соціально-трудових відносин ринкового типу, а саме: принцип балансу інтересів, який передбачає укладання трудових угод на всіх рівнях у відповідності з рекомендаціями МОП та їх реалізацію за допомогою системи соціального партнерства (трипартизму) з метою уникнення індивідуального та групового егоїзму, запобігання страйків, досягнення консенсусу у взаємовідносинах роботодавців та найманих працівників; принцип рівноправності сторін (у тому числі недопустимості обмеження законних прав найманих працівників та роботодавців) та паритетності представництва; принцип пріоритетності примирних заходів, методів, процедур у розв’язанні проблемних питань розвитку СТВ, соціально-трудових конфліктів; принцип системності (застосування системного підходу до розгляду проблем взаємовідносин роботодавців та найманих працівників); принцип комплексності (урахування комплексу факторів на реалізацію поставленої мети – економічних, соціальних, політичних, організаційних, правових, історичних, культурних, екологічних та інших); принцип домінованості (виокремлення провідних проблем, задач, потреб розвитку СТВ на кожному конкретному етапі ринкових перетворень та відповідних важелів впливової дії); принцип соціальних пріоритетів у розвитку СТВ (передбачає підвищення рівня оплати праці як пріоритетного напрямку соціалізації соціально-трудових відносин).
8. Обґрунтовано напрями та шляхи здійснення державної політики в регіоні, які передбачають: створення правової бази соціально-трудових відносин відповідно стратегічним цілям соціально-економічного розвитку України та узгоджено з тенденціями світової глобалізації; удосконалення законодавчої бази пристосовано до міжнародних трудових норм та міжнародної практики соціально-трудових відносин з урахуванням особливостей національного менталітету; прийняття заходів законодавчого, організаційного, економічного характеру, спрямованих на удосконалення соціально-трудових відносин безпосередньо на підприємствах, в установах; активізацію та використання потенціалу соціального партнерства, сприяння підвищенню ефективності діяльності представницьких інститутів найманих працівників та роботодавців; застосування варіативності форм виробничої демократії — участі персоналу в управлінні виробництвом, участі персоналу організацій в розподілі результатів виробничої діяльності; створення механізмів, що забезпечують «прозорість» господарсько-фінансової діяльності для усіх учасників соціально-трудових відносин, здійснюють об’єктивну оцінку результатів трудової діяльності; розробка механізмів, що забезпечують регулювання СТВ у сфері раці, його важелів та інструментів, адекватних стану ринкових перетворень; опрацювання досвіду формування соціально-трудових відносин, виявлення та усунення перепон на шляху ефективного їх використання узгоджено з інтересами працівників, роботодавців, профспілок, держави.
9. Визначено фактори формування державної політики у сфері соціально-трудових відносин такі, як: соціальні, трудові, економічні та економіко-екологічні, які за ієрархією можуть бути представлені не тільки на національному, але й галузевому, регіональному та виробничому рівнях соціально-трудових відносин. Дані фактори слугують основою формування сценарних умов для прогнозування розвитку соціально-трудових відносин і відповідних механізмів реалізації державної політики у сфері СТВ.
10. Запропоновано механізми реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин в регіоні, які базуються на основних макроорієнтирах оптимізації СТВ, а саме: на рівні розв’язання проблем зайнятості; на рівні проблем міграційних процесів; на рівні вирішення проблеми оплати праці та її удосконалення; на рівні захисту трудових прав громадян; на рівні умов охорони праці та безпечної життєдіяльності; на рівні розвитку соціального партнерства; на рівні розвитку корпоративної культури, а також продуктивності праці з метою збільшення витрат на її оплату.
11. Обґрунтовано операційні цілі щодо зростання рівня продуктивності праці і виробництва на підприємствах, а саме: підвищення ефективності системи матеріальної і моральної мотивації праці; забезпечення умов для зростання рівня продуктивності праці працівника шляхом навчання і підвищення їх кваліфікації; організація роботи з персоналом щодо посадового зростання і планування кар'єри працівника; створення відповідної культури праці працівників на основі забезпечення їх раціональними техніко-організаційними і соціально-економічними умовами праці і стійкої працездатності; створення відповідного соціально-психологічного клімату в трудових колективах, поліпшення відносин між членами колективу.
12. Розроблено показники для аналізу ступеня реалізації завдань відносно підвищення продуктивності праці та заробітної плати щодо визначених пріоритетних цілей, які відображають динаміку зміни тенденцій в досягненні тієї або іншої цілі, а саме: вдосконалення системи нормування праці всіх категорій працівників підприємства та забезпечення умов для зростання рівня продуктивності праці працівника і продуктивності виробництва на підприємстві. Від здатності держави врегулювати ці процеси залежить подальший розвиток національної економіки, конкурентоспроможність і доходи працівників.
Публікації автора:
Монографії
Кирнос А.И. Повышение эффективности управления предприятиями социальной инфраструктуры региона: монография / В.Н.Гончаров, Н.А. Рязанцева, И.Г.Ищук, А.И.Кирнос. – К.: Техника, 2000. – 116 с.
Особистий внесок: розроблено пропозиції щодо удосконалення оперативного управління підприємствами на основі оптимізації.
Кирнос А.И. Обеспечение пропорциональности в деятельности промышленного предприятия: монография / В.А.Бугаев, А.И.Кирнос, А.С.Матриросян / под ред.: проф. Гончарова В.М., проф. Дорофиенко В.В. – Донецк: ДонГАУ, 2001. – 158 с.
Особистий внесок: розроблено методів антикризового управління на основі удосконалення пропорційності підприємства.
Кирнос А.И. Теория и практика разрешения трудовых конфликтов: монография / Л.В.Беззубко, А.Н.Головко, А.И. Кирнос. – Луганск: ЛФ ДонГАСА, 2002. – 218с.
Особистий внесок: проаналізовано теоретичні та практичні проблеми вирішення трудових конфліктів та розроблено рекомендації щодо їх вирішення.
Кирнос А.И. Основы управления социально-трудовыми отношениями в строительстве: монографія / А.И.Кирнос, Л.В.Беззубко. – Макеевка: ДонГАСА, 2003.- 243с
Особистий внесок: розглянуто теоретичні аспекти управління соціально-трудовими відносинами та етапи формування заробітної плати в будівництві.
Кирнос А.И. Теоретические и практические основы организации заработной платы: монография / В.Н.Гончаров, М.И.Радомский, М.С. Радомская, А.И.Кирнос / под. общ.ред., д.э.н., проф. Дорофиенка В.В. – Донецк: ООО «Лебедь». – 2005. – 248 с.
Особистий внесок: розроблено рекомендації щодо вибору та застосування різноманітних систем оплати праці в умовах ринкових відносин.
Особистий внесок: запропоновано напрями підвищення ефективності матеріального стимулювання.
Кирнос А.И. Теоретико-методологические аспекты механизмов государственного регулирования заработной платы как одного из главных факторов социально-трудовых отношений: монография. / Александр Иванович Кирнос. – Донецк: «ВИК», 2007. – 379 с.
Статті у фахових виданнях
Кирнос А.И. Об основных этапах управления трудовыми конфликтами на предприятиях / А.И.Кирнос, Л.В. Беззубко, М.Л.Братковский // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб. наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2001. - т.2, вип. 4, серія «Державне управління». – С. 113-123.
Особистий внесок: уточнено поняття «конфлікт», досліджені причини виникнення трудових конфліктів та розроблені рекомендації щодо зниження рівня соціальної напруги.
Кирнос А.И. Социальное партнерство в условиях рыночных отношений / А.И.Кирнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб. наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2001. - т.2, вип. 5, серія «Державне управління». – С.161-172.
Кирнос А.И. Методические основы анализа объектов обновления основных средств предприятий / А.И.Кирнос, Н.Д.Свиридова // Менеджер – 2001. – №4. – C.71-881.
Особистий внесок: запропоновані методичні основи аналізу об’єктів оновлення основних засобів підприємств.
Кірнос О.І. Оздоровлення виробничо-економічної діяльності підприємства на основі антикризового управління пропорційністю / О.І.Кірнос // Менеджер – 2001. – №3. – C. 59-61.
Кирнос А.И. Условия и направления повышения эффективности развития производственного потенциала организации / А.И.Кирнос, А.В. Бреславцев, А.В.Матюшин // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб. наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2002. - т.3, вип. 17, серія «Державне управління». – С.278-288.
Особистий внесок: запропоновано методичний підхід щодо обґрунтування шляхів підвищення ефективності розвитку виробничого потенціалу організацій, який базується на методології стратегічного управління.
Кірнос О.І. Про деякі особливі форми організації підприємницької діяльності / О.І.Кірнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб. наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2002. - т.3, вип. 18, серія «Державне управління». – С. 50-61.
Кірнос О.І. Ризик в прийнятті рішень / О.І.Кірнос, Н.Л.Сапельнікова // Менеджер – 2002. – №5. – C.144-154.
Особистий внесок: визначені завдання для підсистем управління ризиками, присутніми на підприємствах в ринковому середовищі.
Кірнос О.І. Практика вирішення трудових конфліктів / О.І.Кірнос // Менеджер – 2002. – №6. – C.58-68.
Кірнос О.І. Про основі тенденції розвитку сучасного ринку праці / О.І.Кірнос, Л.Б. Костровец // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2003. - т.4, вип. 21, серія «Державне управління». – С.261-272.
Особистий внесок: відокремлено загальні положення пов’язані з розвитком сучасного ринку праці.
Кірнос О.І. Фонд оплати праці в системі ринкових відносин / О.І.Кірнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб. наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2003. - т.4, вип. 23, серія «Державне управління». – С. 94-104.
Кірнос О.І. Мотиваційна складова економічного механізму та роль оплати праці у підвищенні трудового потенціалу / О.І.Кірнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2003. - т.4, вип. 24, серія «Державне управління». – С. 187-198.
Кірнос О.І. Система управління якістю засіб реалізації політики якості й ефективності виробництва / О.І.Кірнос, О.Г.Гавриленко // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2003. - т.4, вип. 26, серія «Державне управління». – С. 183-193.
Особистий внесок: розроблено рекомендації щодо створення системи управління якістю.
Кірнос О.І. Ефективний менеджмент – основа конкурентоспроможності підприємств будівельного комплексу регіону / О.І.Кірнос, М.С.Лєтніков // Фінансовий механізм державного управління економікою України: зб.наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2003. - т.4, вип. 27, серія «Державне управління». – С. 213-223.
Особистий внесок: запропоновано напрями удосконалення сучасного менеджменту підприємств будівельного комплексу.
Кирнос А.И. Исследования проблем трудовых конфликтов на строительных предприятиях и механизмы управления ними / А.И.Кирнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2003. - т.4, вип. 45, серія «Державне управління». – С. 97-107.
Кірнос О.І., Особливості державного стимулювання праці у сфері наукової і науково-технічної діяльності / О.І.Кірнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2004. - т.5, вип. 30, серія «Державне управління». – С. 181-191.
Кірнос О.І. Соціально-економічні аспекти визначення умов і розмірів оплати праці керівників державних підприємств / О.І.Кірнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2004. - т.5, вип. 31, серія «Державне управління». – С. 69-80.
Кірнос О.І. Формування інноваційного ринку екологічних послуг у сфері господарської діяльності / О.І.Кірнос // Екологічний менеджмент як складова частина сталого розвитку: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2004. - т.5, вип. 33, серія «Державне управління». – С. 182-192.
Кирнос А.И. Повышение роли государства в планировании трудовыми ресурсами и продуктивностью труда в строительных организациях / А.И.Кирнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2004. - т.5, вип. 50, серія «Державне управління». – С. 3-13.
Кірнос О.І. Система методів державного регулювання фонду оплати праці / О.І.Кірнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2005. - т.6, вип. 44, серія «Державне управління». – С. 22-33.
Кірнос О.І. Концептуальні підходи щодо вибору критеріїв та показників оцінки стану соціально-трудових відносин в регіоні / О.І.Кірнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2006. - т. VII, вип. 61, серія «Державне управління». – С. 228-240.
Кірнос О.І. / О.І.Кірнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2006. - т. VII, вип. 62, серія «Державне управління». – С. 42-52.
Кірнос О.І. Оптимізація процесу формування трудової угоди між роботодавцем та найманим працівником на засадах партнерства / О.І.Кірнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2006. - т. VII, вип. 72, серія «Державне управління». – С. 299-309.
Кірнос О.І. Основні напрямки удосконалення соціально-трудових відносин в регіоні / О.І.Кірнос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2007. - т. VІII, вип. 79, серія «Державне управління». – С. 100-110.
Кронос О.І. Проблеми зарплати на шляху до євроінтеграції / О.І.Кронос // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2008. - т. ІХ, вип. 95, серія «Державне управління». – С. 32-43.
Друковані праців інших виданнях та матеріалах наукових конференцій
Кирнос А.И. Определение рыночной цены товаров длительного пользования на стадии маркетинговых исследований / А.И.Кирнос, В.В. Дорофиенко, В.П. Колосюк // Економіка: проблеми теорії та практики: міжвузів.зб.наук.праць.– Дніпропетровськ, 2000. – Вип.30. Наука і освіта – С.73-83.
Особистий внесок: запропоновано методологію, яка дозволяє визначити прогнозовані рівні продажної ціни товарів довгостроковому використання, яка доступна за доходами населенню.
2. Кірнос О.І. Про введення нового курсу «Конфліктологія» в процес підготовки сучасних менеджерів / О.І.Кірнос, Л.В.Беззубко // Менеджмент - образование в высших учебных заведениях Украины: подготовка, использование, роли, значение в социально-экономическом развитии региона: ІІ Всеукр. наук.-практ.конф., 22-26 квітня 2002 р.: тез.доп. – м. Словяногірськ – C.239-240.
Особистий внесок: обґрунтовано впровадження нового курсу “Конфліктологія” в процесі підготовки сучасних менеджерів.
3. Кірнос О.І. Методичні підходи до визначення потреб у підготовці управлінського персоналу у відповідності до стратегії бізнесового розвитку / О.І.Кірнос, Г.І.Міщенко // Менеджмент-освіти в Україні: стан розвитку та шляхи удосконалення: ІІІ Всеукр. наук.-практ.конф., 26-29 квітня 2004 р.: тез.доп. – м. Слов’янськ – C.183-184.
Особистий внесок: запропоновано методичних підхід до визначення потреб у підготовці управлінського персоналу на підприємствах.
4. Кірнос О.І. Про деякі теоретичні аспекти державного регулювання заробітної плати / О.І.Кірнос // Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України: V Всеукр. наук.-практ. конф., 26 жовтня 2004 р.: тез.доп. – Дніпропетровськ – С. 63-64.
5. Кирнос А.И. Основные принципы и направления совершенствования организации оплаты труда в условиях перехода к рыночной экономики / А.И.Кирнос // Держава і регіони: пошуки згоди: І Міжнар. наук.-практ.сем., 24-26 березня 2005 р.: тез.доп. – м. Святогірськ – С. 309-312.
6. Кирнос А.И. Государственная социальная политика и социальная защита: вопросы теории и практики / А.И.Кирнос // Роль менеджмент-освіти в контексті розвитку механізмів державного регулювання соціально-економічних процесів: ІV Всеукр. наук.-практ. конф., 11-13 травня 2006 р.: тез.доп. – м. Святогірськ – С.75-79.
7. Кирнос А.И. Формирование системы организации оплаты труда в Украине / А.И.Кирнос // Европейская наука ХХІ века – 2007: ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 16-31 травня 2007 р.: тез.доп. – м. Дніпропетровськ – С. 75-77.
8. Кирнос А.И. Совершенствование государственных механизмов регулирования заработной платы / А.И.Кирнос // Роль менеджмент-освіти в контексті розвитку механізмів державного регулювання соціально-економічних процесів: V Всеукр. наук.-практ.конф., 22-24 травня 2008 р.: тез. доп. – м. Святогірськ – С.31-34.
Навчальні посібники
Кирнос А.И. Экономика труда в сфере услуг: учебное пособие / В.М.Лобас, Л.Ф.Яковенко, В.В.Дорофиенко, Е.И.Черныш, А.И.Кирнос.– Харьков: Основа, 2000. – 216 с.
Особистий внесок: розглянуто удосконалення трудових відносин в розвинутих країнах в умовах ринкової економіки.