Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Опарін Олексій Анатолійович. Механізми реалізації психосоматичних розладів у студентів при дуоденальній виразці з супутньою функціональною кардіопатією і їх корекція : дис... д-ра мед. наук: 14.01.02 / Харківський держ. медичний ун-т. — Х., 2007. — 312арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 267-312.



Анотація до роботи:

Опарін О.А. Механізми реалізації психосоматичних розладів у студентів при дуоденальній виразці з супутньою функціональною кардіопатією і їх корекція. —Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.02. — внутрішні хвороби. Харківський державний медичний університет МОЗ України, м. Харків, 2007.

Дисертаційну роботу присвячено вивченню механізмів реалізації психосоматичних розладів та їх корекції при дуоденальній виразці з супутньою функціональною кардіопатією у студентів.

У ході проведених 5-річних динамічних спостережень було встановлено, що в обстежених хворих спостерігаються виражені психосоматичні розлади, які формують, урешті-решт, особливий тип особистості — збудливий чи гальмівний. Виявлено чіткий взаємозв’язок між типом особистості та особливостями психосоматичних розладів, клінічною картиною захворювання, рівнем кислотності шлункового соку, показниками мелатонін-серотонінової та норадреналін--ендорфінової систем, показниками окислювального стресу та наявністю супутньої функціональної кардіо-патії. Показано, що у збудливих хворих психосоматичні розлади реалізуються шляхом активації агресії шлункового соку. У гальмівних хворих психосоматичні механізми реалізуються шляхом окислювального стресу і за рахунок зниження антиоксидантного захисту, які приводять до порушення обміну в слизовій оболонці гастродуоденальної зони і створюють там додаткові умови для персистирування Нр та, як наслідок, формування виразки або її рецидиву. Водночас із цим установлено, що наростання психосоматичних розладів у студентів із гальмівним типом особистості та більш виражені порушення окислювального стресу є однією з причин формування функціональної кардіопатії, яка сама, у свою чергу, порушує перебіг процесів ПОЛ та АОЗ і створює додаткові умови для формування виразки. Розроблені схеми терапії дуоденальної виразки з включенням сульпіріду для гальмівних хворих при наявності супутньої кардіопатії та даларгіну збудливим хворим сприяють не тільки швидшому досягненню клінічної ремісії, а й нормалізації психосоматичних порушень, показників центральних регулюючих систем, окислювального стресу, а також клініко-інструментальних проявів функціональної кардіопатії.

1. При Нр-позитивній дуоденальній виразці серед студентів, зокрема з супутньою функціональною кардіопатією, у 89,2% хворих є виражені психосоматичні порушення, про що свідчить статистично достовірне зниження середньооціночного бала самооцінки самопочуття, активності і настрою (за шкалою САН), підвищення середньооціночного бала тривоги (за шкалою самооцінки Шихана), середньооціночного бала особової і реактивної тривожності (за шкалою реактивної й особової тривожності Спілбергера—Ханіна), середньооціночного бала депресії (за шкалою опитувальника Бека) з переважанням серед них нейротиків (50%), інтровертів (40%) і екстравертів (10%), що рідко зустрічаються; у 10,8% хворих ці показники на прикордонному з нормою рівні.

2. За характером і глибиною психосоматичних порушень серед студентів, хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки, виділяються два типи особистості хворих: збудливий (у 37,1%), із переважанням середньооціночного бала реактивної й особової тривожності, і гальмівний тип (у 52,1%), із переважанням середньооціночного бала тривоги і депресії.

3. У студентів, хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки, зокрема з супутньою функціональною кардіопатією, в період загострення виникають порушення в мелатонін-серотоніновій і норадреналін--ендорфіновій системах, про що свідчить статистично достовірне (р < 0,001) зниження в крові рівня мелатоніну і -ендорфіну (у 2,1 і 1,7 рази в порівнянні з нормою відповідно) при паралельному статистично достовірному (р<0,001) підвищенні вмісту в крові серотоніну і норадреналіну (у 1,9 і 1,6 рази в порівнянні з нормою відповідно).

4. У студентів, хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки з поєднаною функціональною кардіопатією, порушується перебіг процесів окислювального стресу, тобто виникає універсальний механізм пошкодження клітин, про що свідчить статистично достовірне (р < 0,001) підвищення в крові змісту малонового діальдегіду, дієнових кон’югатів (у 1,4 і 1,8 рази в порівнянні з нормою, відповідно) при одночасному статистично достовірному (р < 0,001) зниженні в крові активності супероксиддисмутази і глутатіонпероксидази (у 2,6 і 2,1 рази в порівнянні з нормою, відповідно).

5. Наявність серед збудливих хворих на дуоденальну виразку встановленого тіснішого кореляційного взаємозв’язку між глибиною психосоматичних розладів і підвищеною кислотністю шлункового соку (r = 0,92) свідчить про те, що психосоматичні розлади, порушивши рівновагу в системах мелатонін-серотонін і норадреналін--ендорфін, що є одночасно регуляторами стресу і корекції шлункової секреції, сприяють підвищенню агресії шлункового соку і при наявності хелікобактерного запалення слизової гастродуоденальної зони, створюють у ній додаткові умови для формування дуоденальної виразки у студентів.

6. Наявність серед гальмівних хворих на виразкову хворобу, особливо з поєднаною функціональною кардіопатією тіснішого (r= 0,92) кореляційного зв’язку між глибиною психосоматичних розладів і показниками окислювального стресу, свідчить про те, що виявлений дисбаланс у системах мелатонін-серотонін і норадреналін--ендорфін, спровокований психосоматичними порушеннями, активізуючи перебіг процесів ПОЛ і знижуючи активність антиоксидантного захисту при наявності хелікобактерного запалення в слизовій гастродуоденальної зони, створює додаткові умови для формування дуоденальної виразки, визначаючи надалі особливості його клінічного перебігу у студентів.

7. Наявність супутньої кардіопатії при дуоденальній виразці у студентів посилює тяжкість психосоматичних розладів із наростанням гальмівних рис особи, збільшує дисбаланс у їх центральних регулюючих системах і одночасно сприяє активації процесів ПОЛ і зниженню АОЗ.

8. Диференційоване включення даларгіну хворим на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки зі збудливим типом особи і сульпіриду хворим із гальмівним типом особи в комплексну схему антихелікобактерної терапії робить статистично достовірний (р <0,001) вплив не тільки на корекцію психосоматичного статусу хворих, нормалізацію рівня регуляторів стресу (мелатоніну, серотоніну, -ендорфіну і норадреналіну), а й сприяє одночасно скороченню термінів настання клінічної ремісії і загоєння виразок, повнішому відновленню дисбалансу в системі ПОЛ і АОЗ, а також скороченню частоти «повернення клініки» захворювання в подальші три роки.

9. Включення в антихелікобактерну стандартну схему лікування хворим на дуоденальну виразку з супутньою функціональною кардіопатією сульпіриду в середній терапевтичній дозі прискорює настання не тільки ремісії виразкової хвороби, а й приводить до пов-нішої корекції в психосоматичному статусі, мелатонін-серотоніновій, норадреналін--ендорфіновій системах, сприяючи тим самим одночасно усуненню клініко-інструментальних проявів супутньої функціональної кардіопатії.

10. Спостереження в динаміці за показниками в крові мелатоніну, серотоніну, норадреналіну і -ендорфіну, за вмістом у крові МДА, ДК, супероксиддисмутази і глутатіонпероксидази, і перш за все за рівнем середньооціночного бала психосоматичного статусу студентів можна використовувати для оцінки ефективності терапії, що проводиться, і складання плану лікувально-профілактичних заходів.

Публікації автора:

1. Опарин А.А. Роль даларгина в коррекции процессов перекисного окисления липидов и состояния антиоксидантной активности при дуоденальной язве в зависимости от степени обсемененности слизистой Helicobacter pylori //Лекарства — человеку. — 2002. — Т. 17. — №3. — С.287—291.

2. Опарин А.А. Влияние оксида азота и гормонов стресса на состояние защитного слизистого барьера у больных язвенной болезнью, ассоциированной с Helicobacter pylori//Врачебная практика. — 2002. — №3. — С.5—7.

3. Опарин А.А. Влияние норадреналина на процессы перекисного окисления липидов и состояние защитного слизистого барьера у больных язвенной болезнью, ассоциированной с Helicobacter pylori//Проблеми медичної науки. — 2002. — №4. — С.73—75.

4. Опарин А.А. Динамика мелатонин-серотонинового содержания в процессе лечения язвенной болезни//Лекарства — человеку. — 2003. — Т.XVIII. — №1. — С. 124—127.

5. Опарин А.А. Коррекция защитного слизистого барьера у больных дуоденальной язвой, ассоциированной с Helicobacter pylori//Медицина сегодня и завтра. — 2002. — №4. — С. 65—67.

6. Опарин А.А Психосоматические аспекты дуоденальной язвы//Меж-дународный медицинский журнал — 2003. — №1. — Т. 9. — С.39—42.

7. Опарин А.А. Особенности и роль серотонинового обмена при язвенной болезни двенадцатиперстной кишки//Проблеми медичної науки та освіти. — 2003. — №2. — С. 68—70.

8. Oпapiн О.А. Місце мелатоніну в патогенезі виразкової хвороби дванадцятипалої кишки//Галицький лікарський вісник. — 2003. — Т. 10.— №2.— С. 153—155.

9. Опарин А.А. Роль нейропептидов в патогенезе дуоденальной язвы //Сучасна гастроентерологія. — 2003. — №4 — С. 47—49.

10. Опарин А.А. Психосоматические нарушения и их коррекция при впервые выявленной язве//Медицина сегодня и завтра. — 2004. — №2.— С.98—101.

11. Опарин А.А. Психосоматические расстройства и их реализация в ульцерогенезе//Врачебная практика. — 2003. — №3. — С. 23—25.

12. Опарин А.А. Особенности агрессии желудочного сока при дуоденальной язве в зависимости от типа личности больного//Український терапевтичний журнал. — 2005. — №1. — С. 29—32.

13. Опарин А.А. Прогноз и частота рецидивирования дуоденальной язвы у студентов с выраженными психосоматическими нарушениями//Проблеми медичної науки та освіти. — 2005. — №1. — С. 25—27.

14. Опарин А.А. Течение и принципы терапии дуоденальной язвы у студентов с возбудимым типом личности//Сучасна гастроентерологія. — 2004.— №6 (20). — С. 55—58.

15. Опарин А.А. Психосоматические расстройства как маркеры опре-деления прогноза и тяжести течения язвы двенадцатиперстной кишки у студентов//Сучасна гастроентерологія. — 2005. — №1 (21). — С. 16—19.

16. Опарин А.А. Комплексная патогенетическая коррекция дуоденальной язвы у студентов с тормозным типом личности//Проблеми медичної науки та освіти. — 2005. — №2. — С. 21—23.

17. Опарин А.Г., Опарин А.А. Патогенетическое обоснование применения эглонила при дуоденальной язве//Експериментальна i клінічна медицина.— 2002. — №1. — С.90—92. Автору належить ідея роботи, взяття участі в проведенні клінічного та психосоматичного дослідження хворих.

18. Опарин А.Г., Опарин А.А., Благовещенская А.В. и др. Роль и патогенетические механизмы повреждения защитного слизистого барьера при язвенной болезни//Проблеми медичної науки та освіти. — 2002. — №1.— С.35—37. Автору належить ідея роботи, взяття участі в проведенні клінічного та психосоматичного дослідження хворих, розробки невирішених питань та перспектив подальших досліджень.

19. Опарин А.Г., Опарин А.А., Федченко Ю.Г. Особенности терапии при наличии антибиотикорезистентности и психосоматических нарушений у больных дуоденальной язвой среди студентов//Biomedical and Biosocial Antropology. — 2004. — №3. — С. 83—85. Автору належить ідея роботи, проведення клінічного та психосоматичного дослідження хворих, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

20. Ольховський В.О., Просоленко К.О., Опарін О.А., Шкляр С.П. Соматоорганометричні особливості шлунка та його моторно-евакуаторна дисфункція у хворих з дуоденальною виразкою//Медицина сегодня и завтра. — 2004.— №1. — С. 28—34. Автор брав участь у проведенні клінічного обстеження хворих та узагальнював отримані результати.

21. Опарин А.Г., Опарин А.А. Патогенетическая коррекция психосоматических расстройств у студентов, больных дуоденальной язвой с сопутствующей функциональной кардиопатией//Проблеми медичної науки та освіти.— 2006. — №1. — С. 44—48. Автору належить ідея роботи, взяття участі в проведенні клінічного та психосоматичного дослідження хворих, розробки невирішених питань та перспектив подальших досліджень.

22. Опарин А.Г., Опарин А.А. Психосоматические механизмы формирования функциональной кардиопатии при дуоденальной язве у студентов//Врачебная практика. — 2006. — №2. — С. 80—83. Автору належить ідея роботи, взяття участі в проведенні клінічного та психосоматичного дослідження хворих, розробки невирішених питань та перспектив подальших досліджень.

23. Опарин А.Г., Опарин А.А., Борисенко Т.В. Психосоматические механизмы формирования гипоксии у студентов с дуоденальной язвой//Проблеми медичної науки та освіти. — 2006. — №2.— С. 20—22. Автору належить ідея роботи, взяття участі в проведенні клінічного та психосоматичного дослідження хворих, розробки невирішених питань та перспектив подальших досліджень.

24. Опарин А.А. Роль мелатонин-серотонинового обмена в формировании функциональной кардиопатии при дуоденальной язве у студентов//Світ медицини та біології. — 2006. — №3. — С.67—71.

25. Патент 7497 А Україна, Кл. А 61 К 31/00 Спосіб лікування вперше виявленої виразкової хвороби дванадцятипалої кишки у хворих із збудливим типом особистості//Опарін А.Г., Опарін О.А., БлаговещенськаА.В.,

Лаврова Н.В., Просоленко К.О., Двояшкіна Ю.І. (Україна). — №20041210977; Заявл. 30,12.04; Опубл. 15.06.05, Бюл. №6. Автору належить ідея винаходу, проведення експериментальної частини роботи, взяття участі в проведенні аналізу літератури, розробки невирішених питань та перспектив подальших досліджень.

26. Патент 56532 А Україна, Кл. А 61 К 31/00 Спосіб лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки у хворих з диспепсичним синдромом та психосоматичними розладами//Опарін О.А. (Україна). — №2002075812; Заявл. 15.05.02; Опубл. 15.05.03, Бюл. №5.

27. Опарин А.Г., Опарин А.А. Окислительный стресс в механизме реализации психосоматических расстройств//Терапевтический архив. — 2005.— Т. 77. — №2. — С. 32—34. Автору належить ідея роботи, проведення клінічного та психосоматичного дослідження хворих, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

28. Опарин А.А. Роль эглонила в повышении защитных свойств слизи-стого барьера при дуоденальной язве//Матеріали VI Міжнародного конгресу студентів і молодих учених. — Тернопіль. — 2002, 21—23 травня.— С.34.

29. Oпapiн O.A. Вплив Helicobacter pylori на процеси перекисного окиснення ліпідів у пацієнтів з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки//Сучасна гастроентерологія. — 2002. — №2 (8). — С.99.

30. Опарин А.А. Роль даларгина в коррекции нарушений центральных механизмов при язвенной болезни двенадцатиперстной кишки//Сучасна гастроентерологія: питання діагностики та лікування: Збірник праць науко-во-практичної конференції, присвяченої 80-річчю ХМАПО. — Х., 2002— С.79.

31. Опарин А.А. Влияние даларгина на сроки и качество заживления язвенного дефекта у больных дуоденальной язвой//Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов: Материалы IV Всеукраинской научно-практической конференции. — Х., 2002, 30—31 мая. — С. 104.

32. Опарин А.А. Дифференциальный подход в коррекции психосоматических нарушений при дуоденальной язве//Медицина третього тисячоліття: Матеріали конференції молодих учених. — Х.: ХДМУ. — 2003, 20січня. — С. 69—70.

33. Опарин А.А. Роль антиоксидантной активности в механизме повреждения защитного слизистого барьера у больных язвенной болезнью двенадцатиперстной кишки//Медицина третього тисячоліття: Матеріали конференції молодих учених. — Х.: ХДМУ. — 2002, 17—18 січня. — С.63—64.

34. Oпapiн О.А. Гормони стресу в механізмі порушення системи антиоксидантної активності у хворих дуоденальною виразкою//Здобутки клінічної та експериментальної медицини: Збірник наукових праць XLV підсумкової конференції. — Тернопіль. — 2002, 7 червня. — С. 46.

35. Опарин А.А. Содержание мелатонина у больных язвенной болезнью двенадцатиперстной кишки//Матеріали VII Міжнародного конгресу студентів і молодих учених. — Тернопіль. — 2003, 21—23 травня. — С. 24.

36. Опарин А.А. Влияние -эндорфина на состояние кислотности при дуоденальной язве у студентов//Медицина третього тисячоліття: Матеріали конференції молодих учених. — Х.: ХДМУ. — 2004, 20 січня. — С. 71.

37. Опарин А.А. О взаимосвязи содержания -эндорфина с особенно-стями психосоматических расстройств при дуоденальной язве//Від фундаментальних досліджень до прогресу в терапії: Матеріали науково-практичної конференції молодих учених, Інститут терапії АМН України.— Х.— 2003, 1 жовтня.— С. 44—45.

38. Опарин А.А. К вопросу об улучшении и оптимизации диагностики язвенной болезни как медико-социальной проблемы//Економічні аспекти в управлінні охорони здоров’я: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю. — Х. — 2004. — С. 70—72.

39. Опарин А.А. Возрастные особенности течения психосоматических расстройств у больных дуоденальной язвой//Матеріали V Української конференції молодих учених, присвяченої пам’яті акад. В.В.Фролькіса.— К.— 2004, 23 січня. — С.136—137.

40. Опарин А.А. Коррекция нарушений нейропептидного обмена при дуоденальной язве у студентов//Вісн. Вінницького нац. мед. ун-ту. — 2004.— №8(1). — С. 54—55.

41. Опарин А.А. Влияние центральных факторов на состояние защитного слизистого барьера у больных язвенной болезнью двенадцатиперстной кишки//Актуальні питання теоритичної та практичної медицини: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції — Суми.— 2002, 19—21 вересня. — С. 77—78.

42. Опарин А.А. Особенности психосоматических расстройств при впервые выявленной дуоденальной язве//Матеріали VIII Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених, приурочений до 150-ліття від дня народження І.Я. Горбачевського. — Тернопіль. — 2004, 10—12 травня.— С. 31.

43. Опарин А.А. Роль серотонина в механизме реализации психосоматических расстройств у больных дуоденальной язвой//Вестн. рос. гос. мед. ун-та. — 2003. — №2 (28). — С. 22.

44. Опарин А.А., Просоленко К.А., Лаврова Н.В., Кореновский И.П. Особенности эндоскопической картины при депрессивном синдроме у больных с дуоденальной язвой//Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 200-річчю ХДМУ. — Х. — 2005, 17—18 січня.— С.106. Автору належить ідея роботи, проведення клінічного та психосоматичного дослідження хворих, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

45. Опарин А.А, Благовещенская А.В. Влияние перекисного окисления липидов на механизм повреждения защитного слизистого барьера у больных язвенной болезнью двенадцатиперстной кишки//Нові технології в медицині: Матеріали конференції молодих учених. — Х.: ХМАПО.— 2001, 25 грудня. — С. 28. Автору належить ідея роботи, клінічне та біохімічне дослідження хворих, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

46. Опарин А.Г., Опарин А.А., Яковенко Е.Л. Патогенетические механизмы болевого синдрома и их коррекция при язвенной болезни//Проблеми медичної науки та освіти. — 2000. — №1. — С. 22—27. Автору належить ідея роботи, взяття участі в проведенні клінічного та психосоматичного дослідження хворих, розробки невирішених питань та перспектив подальших досліджень.

47. Oпapiн О.А., Благовещенська О.В. Вміст -ендорфіну у хворих на дуоденальну виразку, серед студентів//Матеріали науково-практичної конференції молодих учених, привяченої 80-річчю ХМАПО. — Х. — 2003, 18—19 листопада. — С. 48. Автору належить ідея роботи, клінічне та біохімічне дослідження хворих, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

48. Опарин А.Г., Опарин А.А., Благовещенская А.В. и др. Сравнительная оценка применения солкосерила и эглонила в комплексной терапии дуоденальной язвы//Актуальні питання теоритичної та практичної медицини: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції — Суми.— 2002, 19—21 вересня. — С. 76—77. Автору належить ідея роботи, клінічне та біохімічне дослідження хворих, аналіз отриманих результатів.

49. Опарін О.А., Просоленко К.О. Шляхи покращення ефективності комплексної патогенетичної корекції дуоденальної виразки//Матеріали 9-ї Міжнародної конференції молодих учених. — Тернопіль. — 2005, 21—22квітня.— С.25. Автору належить ідея роботи, клінічне дослідження хворих та аналіз отриманих результатів.

50. Опарин А.А. Влияние экологических факторов на особенности течения психосоматических расстройств при дуоденальной язве у студентов //Актуальні проблеми радіаційної медицини та радіобіології: Тези науково-практичної конференції молодих учених. — К. — 2005, 16 травня.— С.45—46.

51. Опарин А.А. К вопросу о распространенности дисметаболических кардиопатий среди студентов, страдающих дуоденальной язвой//Матеріали 10-ї Міжнародної конференції молодих учених. — Тернопіль. — 2006, 11—13 травня. — С. 29.

52. Опарін О.А., Борисенко Т.В. Роль мелатоніну у генезі диспепсичного синдрому при дуоденальній виразці у студентів//Матеріали науково-практичної конференції молодих учених ХМАПО. — Х. — 2005. — С. 69. Автору належить ідея роботи, клінічне та біохімічне дослідження хворих, аналіз отриманих результатів.

53. Опарин А.Г., Опарін О.А., Лаврова Н.В., Двояшкіна Ю.І. Влияние эглонила на уровень мелатонина при дуоденальной язве с сопутствующей функциональной кардиопатией//Ліки — людині: Матеріали науково-практичної конференції. — Х., 2006. — С. 66—67. Автору належить ідея роботи, клінічне та біохімічне дослідження хворих, аналіз отриманих результатів.

54. Опарин А.А. Особенности течения дисметаболических кардиомиопатий у пациентов, страдающих дуоденальной язвой в возрастном аспекте //Научно-практическая конференция памяти академика В.В. Фролькиса.— К.— 2006, 27 января. — С. 138—139.

55. Опарин А.А., Лаврова Н.В., Двояшкина Ю.И., Борисенко Т.В Особенности окислительного стресса у студентов при дуоденальной язве в сочетании с функциональной кардиопатией//Вклад молодих учених в розвиток медичної науки і практики: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої пам’яті акад. Л.Т.Малої. — Х. — 2006, 12квітня. — С.78. Автору належить ідея роботи, взяття участі в проведенні клінічного та психосоматичного дослідження хворих, розробки невирішених питань та перспектив подальших досліджень.

56. Опарин А.Г., Опарин А.А., Лаврова Н.В. Мелатонин как маркер прогрессирования тяжести течения функциональной кардиопатии у студентов с дуоденальной язвой//Матеріали науково-практичної конференції «Щорічні терапевтичні читання», присвяченої пам’яті акад. Л.Т.Малої.— Х. — 2006, 11 квітня. — С.114. Автору належить ідея роботи, клінічне та біохімічне дослідження хворих, аналіз отриманих результатів.