Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Скіданов Артем Геннадійович. Механізми розвинення та діагностика латерального артрогенного стенозу у пацієнтів з дегенеративними захворюваннями поперекового відділу хребта : Дис... канд. наук: 14.01.21 - 2008.



Анотація до роботи:

Скіданов А.Г. Механізми розвинення та діагностика латерального артрогенного стенозу у пацієнтів з дегенеративними захворюваннями поперекового відділу хребта. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія. Державна установа «Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І.Ситенка Академії медичних наук України», Харків, 2008.

В дисертації автором виявлено клінічні, рентгенологічні, компютерно- томографічні, магнітнорезонансно-томографічні ознаки, що супроводжують латеральний артрогенний дегенеративний стеноз. Встановлено особливості будови хребтового каналу в поперековому відділі, що зумовлюють схильність до розвитку латерального стенозу, і доведено природжений характер цих особливостей. Розроблено методику визначення просторової орієнтації суглобових відростків хребців, виявлено характер асиметрії дуговідросткових суглобів, що викликає розвиток латерального артрогенного дегенеративного стенозу. За допомогою математичного моделювання методом кінцевих елементів вивчено механізми розвинення даного захворювання.

З використанням клінічних, рентгенологічних, компютерно-томографічних ознак створено алгоритм діагностики латерального артрогенного стенозу хребтового каналу в поперековому відділі. В алгоритм включено три функції регресії, одержані в результаті дикримінантного аналізу. Клінічне спостереження відносять до того ступеня звуження бічного заглиблення, для якого одержано найбільше значення функції регресії.

1. Проблема діагностики артрогенного латерального стенозу хребтового каналу у пацієнтів з дегенеративними захворюваннями поперекового відділу хребта залишається актуальною, а окремі складові патогенезу потребують глибокого вивчення. У значному ступені це зумовлено відсутністю достатніх знань про особливості будови хребтового каналу та заднього опорного комплексу, що зумовлюють розвиток латерального стенозу.

2. Артрогенний дегенеративний латеральний стеноз самостійно зустрічається рідко. Значно частіше він супроводжує інші дегенеративні захворювання поперекового відділу хребта, обтяжуючи їх клінічний перебіг. Тяжкість клінічних проявів гриж та протрузій міжхребцевих дисків зумовлює їх співпадання з рівнем трилисникової форми хребтового каналу, так як у цих випадках нервовий корінець з трьох боків оточений кістковими стінками та найменші додаткові фактори викликають його компресію. Також має значення співпадання рівня грижі або протрузії з рівнем артрогенного звуження кісткових меж каналу корінця, і, крім того, співпадання напрямку виступання міжхребцевого диска із стороною звуження.

3. В результаті аналізу клінічних проявів виявлено ознаки, характерні для латерального артрогенного дегенеративного стенозу. До них відносяться вік хворих більше 50 років, тривалість радикулогенних неврологічних розладів при

дегенеративних захворюваннях поперекового відділу хребта більш 2 років. Визначено також ознаки, що супроводжують ураження нервового корінця усередині каналу на кожному з рівней. При компресії нерва Нажота на верхньому рівні середньої зони каналу корінця хворі відмічають порушення чутливості у вигляді різного ступеня гіпестезії та розлади рефлекторної сфери у відповідній зоні іннервації. Для компресії спінального ганглія на нижньому рівні більш характерне відчуття печії в ділянці відповідного дерматому.

4. Латеральний артрогенний дегенеративний стеноз виникає при трилисниковій формі поперекового відділу хребта, може визначатись на різних рівнях середньої зони каналу корінця і в різних сполученнях цих рівнів, створюючи умови для розвинення латерального артрогенного дегенеративного стенозу. Канал корінця на всій своїй протяжності найкращим чином візуалізується на аксіальних зрізах комп’ютерних томограм. Форма хребтового каналу на протяжності середньої зони каналу корінця може змінюватись у широких межах. Ця особливість анатомічної будови робить традиційну рентгенометрію передньозадньої та профільної рентгенограм малоінформативною. Спіральна комп’ютерна томографія дозволяє виділити шість типів форми хребтового каналу в поперековому відділі.

5. Розроблено методику визначення орієнтації дуговідросткових суглобів хребців. Латеральний стеноз внаслідок асиметрії дуговідросткових суглобів виникає з боку верхнього суглобового відростка з напівциліндричною формою суглобової поверхні та більшим кутом нахилу до фронтальної площини, менше значення має нахил до горизонтальної площини. Такий характер асиметрії суміжних суглобів призводить до збільшення тиску на передньовнутрішню частину верхнього суглобового відростка з більшим кутом нахилу до фронтальної площини, що може посилюватися збільшенням кута нахилу цього суглобового відростка до горизонтальної площини. Збільшення тиску на передньовнутрішній відділ верхнього суглобового відростка призводить до звуження латеральних відділів хребтового каналу при його трилисниковій формі. У випадках латерального артрогенного стенозу різниця кутів нахилу суміжних верхніх суглобових відростків до фронтальної площини складає 10

і більше.

6. Дослідження напружено-деформованого стану математичної моделі поперекового відділу хребта, побудованої за допомогою методу кінцевих елементів на підставі статистичного аналізу даних, отриманих в результаті вимірів комп’ютерних томограм, дозволило зробити висновок, що збільшення кутів нахилу одного з верхніх суглобових відростків до фронтальної площини призводить до підвищення напруження в ділянці задньої стінки бічного заглиблення з цього боку. До підвищення напруження в ділянці задньої стінки бічного заглиблення, але в меншому ступені, призводить також однобічне збільшення кута нахилу верхнього суглобового відростка до горизонтальної площини.

7. При дегенеративному спондилолістезі артрогенне стенозування каналів корінців є однією з основних причин, а при латеральному дегенеративному стенозі – основною причиною неврологічних розладів. Розвинення латерального артрогенного дегенеративного стенозу на фоні трилистикової форми хребтового каналу відмічається також при сколіозі, з увігнутого боку деформації. Статистично значимими ознаками, що супроводжують латеральний артрогенний дегенеративний стеноз хребтового каналу в поперековому відділі, є зменшення фронтального і сагітального розмірів центральних відділів хребтового каналу, зменшення висоти форамінальних отворів, потовщення замикальних пластин і поширення зони субхондрального склерозу передніх відділів суглобових відростків з боку звуженого бічного заглиблення.

8. За допомогою клінічних, рентгенологічних, компютерно-томографічних ознак створено алгоритм діагностики латерального артрогенного дегенеративного стенозу хребтового каналу в поперековому відділі. В алгоритм включено три функції регресії, отримані в результаті дискримінантного аналізу, після виділення на підставі клініко-томографічних ознак чотирьох ступенів звуження бічних заглиблень. Функції регресії включають чотири змінні, найбільш значимі в розвиненні латерального артрогенного стенозу: різницю між кутами нахилу суміжних верхніх суглобових відростків до фронтальної площини, сагітальний розмір бічного заглиблення з боку звуження та різницю між кутами нахилу суміжних верхніх суглобових відростків до горизонтальної площини. Клінічне спостереження відносять до того ступеня звуження бічного заглиблення, для якого одержано найбільше значення функції регресії.

Публікації автора:

1. Радченко В.А. Латеральный дегенеративный артрогенный стеноз поясничного отдела позвоночного канала. Механизмы развития / В.А. Радченко, А.Г. Скиданов // Ортопедия травматология и протезирование. – 2007. – № 3. – С.65-72.

Особистий внесок автора полягає в проведенні клінічного обстеження хворих та аналізу комп'ютерних томограмм.

2. Скіданов А.Г. Вплив трилистикової форми хребтового каналу і артрогенного звуження каналу корінця на клінічний перебіг дегенеративних захворювань поперекового відділу хребта / А.Г. Скіданов // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Медицина. – 2007.– № 32. – С.173-176.

Особистий внесок автора полягає в проведенні клініко-рентгенологичного обстеження хворих та аналізу результатів.

3. Федотова І.Ф. Особливості неврологічних проявів стенозу хребетного каналу у поперековому відділі / І.Ф. Федотова, А.Г. Скіданов, В.В. Федотов, І.В. Корж // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Медицина. – 2007. – № 32. – С.199-203.

Особистий внесок автора полягає в проведенні клінічного обстеження хворих та узагальненні результатів.

4. Радченко В.А. Особенности строения позвоночного канала в поясничном отделе, обуславливающие развитие латерального дегенеративного артрогенного стеноза / В.А. Радченко, А.Г. Скиданов, Е.Д. Карпинская, В.Л. Мощенко // Ортопедия травматология и протезирование. – 2008. – № 1. – С.5-9.

Особистий внесок автора полягає в проведенні аналітичної рентгенометрії та узагальненні результатів.

5. Радченко В.А. Роль формы и ориентации суставных отростков в развитии латерального дегенеративного артрогенного стеноза позвоночного канала поясничного отдела / В.А. Радченко, А.Г. Скиданов, Ю.А. Змиенко // Ортопедия травматология и протезирование. – 2008. - № 2. – С.39-43.

Особистий внесок автора полягає в розробці способу определения орієнтації суглобових відростків хребців у просторі, проведенні аналізу комп’ютерних томограмм та узагальненні результатів.

6. Радченко В.А. Исследование напряженно-деформированного состояния дугоотростчатых суставов математической модели поясничных позвонков при латеральном дегенеративном артрогенном стенозе / В.А. Радченко, А.Г. Скиданов, А.В. Яресько // Ортопедия травматология и протезирование. – 2008. - № 3. – С.37-43.

Особистий внесок автора полягає впроведенні аналізу комп’ютерних томограмм, участі у розробці математичної моделі, аналізу та узагальненні результатів.

7. Влияние трехлистниковой формы поясничного отдела позвоночного канала на развитие латерального дегенеративного артрогенного стеноза / В.А. Радченко, Г.Х. Грунтовский, А.Г. Скиданов, В.А. Куценко, К.А. Попсуйшапка, А.И. Попов // Материалы научной конференции, посвященной 40-летию отделения патологии позвоночника ЦИТО [Хирургия позвоночника - полный спектр] /М-во здравоохранения и социального развития РФ, ФГУ ЦИТО. – Москва, 2007. – С. 69-71.

Особистий внесок автора полягає в проведенні клінічного обстеження хворих та кореляції результатів з даними комп’ютерної томографії.

8. Клиническое течение дегенеративных заболеваний поясничного отдела позвоночника в зависимости от формы позвоночного канала / В.А. Радченко, А.Г. Скиданов, А.А. Левшин: Міжнародна конференція з актуальних проблем артрології та вертебрології, присвячена 100-річчю ДУ «Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І. Ситенка Академії медичних наук України», (Харків, 4-5 жовтня 2007 р.) / АМН України, М-во охорони здоров’я України, Українська асоціація ортопедів-травматологів України, ДУ «Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І. Ситенка Академії медичних наук України», Об’єднання громадян малоінвазівної хірургії хребта: збірник наукових праць, Харків. – 2007. – С.94-95.

Особистий внесок автора полягає в проведенні клінічного обстеження хворих, аналізу данних комп’ютерної томографії та узагальненні результатів.