Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


258. Павлишин Олександра Павлівна. Механізми стимулюючого впливу кредиту на розвиток економіки регіону: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Тернопільська академія народного господарства. - Т., 2005. - 20 с.



Анотація до роботи:

Павлишин О. П. Механізми стимулюючого впливу кредиту на розвиток економіки регіону. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит / Тернопільська академія народного господарства. – Тернопіль, 2005.

Дисертаційна робота присвячена науковому обґрунтуванню теоретико-методологічних основ управління процесами кредитування на регіональному рівні, розробленню практичних рекомендацій щодо підвищення стимулюючого впливу кредиту на розвиток економіки регіону.

Використано системний підхід для аналізу функціонування кредитної системи в регіоні. Виявлено основні проблеми, що знижують ефективність кредитної діяльності в регіоні на макро- та мікроекономічному рівнях. Запропоновано модель управління процесами кредитування на регіональному рівні. Визначальна роль у цій моделі відводиться організаційно-економічному механізму стимулюючого впливу кредиту на розвиток економіки регіону, в основі якого: максимальне використання потенціалу фінансово-кредитних установ регіону; планомірні мобілізація та розміщення кредитних ресурсів у регіоні; застосування банківськими установами прогресивних технологій кредитування.

Проведені дослідження дозволяють зробити відповідні узагальнення, висновки та пропозиції, які мають теоретичне і прикладне значення. Вони зводяться до такого:

  1. Дослідження еволюції світового та національного досвіду формування системи кредитних відносин засвідчили, що рівень їх розвитку зумовлений, перш за все, соціально-економічними потребами в суспільстві. Водночас стабільний та поступовий економічний розвиток вимагає використання механізмів управління соціально-економічними процесами, у тому числі і кредитними відносинами.

  2. Управління кредитною діяльністю в регіоні слід розглядати як сукупність методів впливу на організацію кредитних відносин у регіоні, механізмів формування та використання кредитних ресурсів з метою їх ефективного використання для стабілізації економіки регіону та забезпечення умов її зростання за рахунок внутрішніх інвестиційних можливостей. Це сприяє формуванню здатності суб’єктів ринку всіх рівнів до економічної самодостатності, стимулює ефективну діяльність органів місцевої влади, суб’єктів господарювання та населення регіону за рахунок повнішого використання власного ресурсного потенціалу.

  3. У процесі вирішення теоретичних і практичних питань управління процесами кредитування потребує удосконалення організаційно-методичне забезпечення кредитної діяльності. З цих позицій представлено авторське формулювання форм та видів кредиту. Запропоновано розширити видову класифікацію форм кредитів за просторовою ознакою, виділяючи при цьому регіональний кредит, що відображатиме міжрегіональний рух позиченої вартості та характеризуватиме спосіб переміщення кредитів у регіоні.

  4. Методологія системного аналізу оцінки ефективності функціонування кредитної системи регіону, запропонована автором, ґрунтується на дослідженні діяльності кредитної системи в регіоні з позицій цілісності, тобто сукупності кредитних відносин та кредитних установ, що діють у рамках єдиного регіонального економічного середовища, та передбачає дослідження вказаної проблеми на двох рівнях: макро- та мікроекономічний.

  5. На основі проведеного системного аналізу функціонування кредитної системи на макро- і мікроекономічному рівнях виявлено, що у Львівській області існують проблеми недостатньо ефективного використання кредитних ресурсів та їх відпливу за межі регіону. Акцентовано увагу на необхідності управління процесами кредитування в регіоні як економічної передумови стимулювання соціально-економічного розвитку регіону.

  6. Запропоновано модель стимулюючого впливу кредиту на розвиток економіки регіону. Визначальну роль у цій моделі відведено організаційно-економічному механізму планомірного залучення та використання кредитних ресурсів і потенціалу фінансово-кредитних установ.

  7. З метою посилення матеріальної основи діяльності органів місцевого самоврядування та раціонального використання кредитних ресурсів регіону доведено доцільність створення на регіональному рівні місцевого банку регіонального розвитку. Обґрунтовано пріоритетні напрями діяльності банку: вирішення проблем, пов’язаних з управлінням місцевими ресурсами області; залучення капіталів для оздоровлення економіки регіону; концентрація ресурсів для фінансування соціально-економічних програм регіону.

  1. Для вдосконалення механізмів формування кредитної політики та раціонального використання кредитних ресурсів у регіоні та банківській установі запропоновано застосовувати плановий підхід до формування та використання кредитних ресурсів, а також методи оптимізації формування кредитного портфеля, зокрема симплекс-метод.

  2. Широке застосування банківськими установами операцій документарного кредитування слід розглядати як перспективну технологію безресурсного кредитування, що сприятиме налагодженню взаємовигідних контрактів та платіжної дисципліни між суб’єктами господарювання, пожвавленню ділового середовища та оздоровленню економіки регіону і держави в цілому.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Павлишин О.П. Стратегія банківської системи в задоволенні інвестиційних потреб вітчизняних товаровиробників // Регіональна економіка. – 2002. – № 2. – С. 208–211.

  2. Павлишин О.П. Проблеми розвитку малого підприємництва в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах України (Збірник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2001. - Вип. XXIV. – с. 208–211.

  3. Павлишин О.П. Гарантійні операції як засіб ефективної співпраці банку і клієнта // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. – Суми: ВВП «Мрія-1» ЛТД, УАБС, 2003. - Т. 8. – С. 331–335.

  4. Павлишин О.П. Перспективи впровадження вітчизняними банками документарних операцій // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми ринкової трансформації України (Збірник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2003. - Вип. ХХХІХ. – С. 386–392.

  5. Павлишин О.П. Механізми регулювання фінансових потоків суб’єктів господарювання // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансова політика приватизованих підприємств і механізми її реалізації. (Збірник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2003. - Вип. ХLІІ. – С. 28–36.

Додаткові публікації

  1. Павлишин О.П., Ричаківська В.І. Банківські операції. Практикум: Навч.-метод. посібник. – Львів: ЛБІ НБУ, 2004. – 158 с.