Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Припотень Володимир Юрійович. Механізми синтезу ефективної організаційної структури підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Припотень В.Ю. Механізми синтезу ефективної організаційної структури підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008 р.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних, методичних та практичних аспектів синтезу ефективної організаційної структури системи управління підприємством. У роботі розроблено концепцію ефективної організаційної структури, що базується на принципі відкритості організаційної моделі та комплексному управлінні організаційною, інформаційною та соціальною системами підприємства. У рамках концепції розроблено механізм синтезу відкритої організаційної моделі підприємства, удосконалено механізми координації та організації взаємодій, досліджено механізм формування системи мотивації, що складається з механізмів нормування праці, формування системи оплати праці, системи преміювання та методики атестації керівників і спеціалістів, запропоновано автоматизовану інформаційно-аналітичну систему управління організаційними змінами на підприємстві.

Основні результати дослідження пройшли практичну апробацію на ВАТ «МК «Азовсталь».

У дисертаційному дослідженні на теоретичному та методологічному рівні здійснено постановку та рішення важливої задачі синтезу організаційної структури підприємства, ефективної в умовах динамічного середовища. При цьому отримано такі основні результати.

1. Дослідження особливості функціонування систем управління підприємством в сучасних ринкових умовах дозволило виявити, що основні організаційні проблеми функціонування підприємств виникають з причин невідповідності моделі організаційної структури умовам зовнішнього середовища, відсутності затвердженої стратегії підприємства та дійових механізмів контролю досягнення стратегічних цілей, низькою мотивованістю виконавців та керівників до якісного виконання службових обов'язків, недостатнім рівнем автоматизації управлінської діяльності.

2. Аналіз існуючих критеріїв оцінювання ефективності організаційних структур управління дозволив довести, що крім фінансових показників треба враховувати показники соціальної та системної ефективності, які можуть впливати на фінансові результати у майбутніх періодах.

3. На основі аналізу підходів до формування організаційних структур підприємств визначено, що ефективна організаційна структура має поєднувати механістичні та органічні моделі, в залежності від динамічності та складності зовнішнього середовища.

4. Для підвищення керованості системи управління та продуктивності праці, зниження витрат на управління, розроблено концепцію ефективної організаційної структури підприємства, що передбачує відкритість організаційної моделі та базується на використанні ситуаційного підходу та комплексному управлінні організаційною, інформаційною та соціальною системами підприємства.

5. З метою визначення складу та організаційної моделі підрозділів, які забезпечують виконання процесів управління з найменшими витратами, розроблено механізм синтезу відкритої організаційної моделі підприємства, який заснований на методах аналізу бізнес-процесів.

6. Для узгодження інтересів виконавців на різних рівнях управління, підвищення продуктивності комунікацій, зменшення витрат на комунікації та апарат управління, удосконалено механізми координації та організації взаємодій, які засновано на методах економіко-математичного моделювання та методі структуризації цілей.

7. З метою формування прагнення працівників до підвищення кваліфікації, збільшення якості і продуктивності праці, що сприяє економічному зростанню підприємства, удосконалено механізм формування системи мотивації, який засновано на методах економічного аналізу та поведінковому підході. Механізм формування системи мотивації складається з механізмів нормування праці, формування системи оплати праці, системи преміювання та методики атестації керівників і спеціалістів для виявлення умов підвищення їх тарифної ставки та умов переміщення на іншу посаду.

8. Для запобігання збиткам від змін умов функціонування підприємства досліджено підходи до побудови автоматизованої інформаційно-аналітичної системи управління організаційними змінами на підприємстві, що використовує сучасні інформаційні технології та дозволяє реалізувати технологію антикризового управління для своєчасного реагування на зміни.

9. Реалізація основних наукових результатів дослідження в системі управління ВАТ «МК «Азовсталь» показала, що за рахунок підвищення продуктивності праці, а також оперативності і якості управлінських рішень економічний ефект від впровадження результатів склав 245 тис. грн.

Публікації автора:

у монографіях

  1. Організація управління ефективним розвитком промислових підприємств в умовах ринкового конкурентного середовища: Монографія / Гончаров В.М., Солоха Д.В., Припотень В.Ю., Фесіна О.А. – Донецьк, 2006. – 206 с. (Особистий внесок автора: у пп. 1.2, 2.2, 3.1, 3.2 досліджено особливості розвитку підприємств Донецької області, проблеми інтегрованого зростання промислових підприємств, синергетичний ефект взаємодії підприємств).

  2. Оплата праці у виробничій сфері: проблеми та методологія збільшення заробітної плати в умовах ресурсозбереження: Монографія Гончаров В.М., Додонов О.В., Припотень В.Ю., Радомська М.С. – Донецьк, 2006. – 246 с. (Особистий внесок автора: у пп. 2.1, 3.2 наведено методичні рекомендації щодо реалізації шляхів та напрямів збільшення ФОП та підвищення заробітної плати працівників підприємств виробничої сфери в умовах ресурсозбереження).

  3. Организация оплаты труда руководителей и специалистов в условиях перехода к рыночной экономике: Монография / Гончаров В.Н., Радомская М.С., Радомский С.И., Рамазанов В.С. и др. – Донецк: ООО «Альматео», 2006. – 196 с. (Особистий внесок автора: у пп. 2.4, 2.5, 3.3 досліджено етапи побудови схем посадових окладів, методика атестації керівників та спеціалістів та принципи побудови системи преміювання керівників та спеціалістів).

  4. Рамазанов С.К., Припотень В.Ю. Методы и информационные технологии управления предприятием в условиях нестабильностей. – Луганск: Восточно-украинский ун-т им. В.Даля, 2006. – 216 с. (Особистий внесок автора: досліджено проблеми автоматизації процесів управління на підприємстві та розробки інтелектуальної системи антикризового управління).

у фахових виданнях:

  1. Гончаров В.М., Іванов В.Л., Припотень В.Ю. Управління організаційно-економічною стабільністю на основі аналізу, формування і використання організаційного потенціалу підприємства // Держава та регіони. – Запоріжжя: Гуманітарний університет «ЗІДМУ», 2006. – № 5. – С. 93-96. (Особистий внесок автора: досліджено склад організаційного потенціалу підприємства та його вплив на організаційно-економічну стабільність).

  2. Припотень В.Ю. Анализ эффективности организационных структур управления промышленным предприятием // Модели управления в рыночной экономике: (Сб. науч. трудов) Общ. ред. и предисл. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т. – Донецк: ДонНУ, 2007. – Вып. 10. – С. 192-202.

  3. Припотень В.Ю. Концепция синтеза эффективной организационной
    структуры предприятия // Економіст. – 2008. – № 4. – С. 54-58.

  4. Припотень В.Ю. Проектирование открытых организационных структур и системы взаимодействий в них // Новое в экономической кибернетике: (Сб. научн. ст.) Под общ. ред. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т. // Модели проектного менеджмента. – Донецк: ДонНУ, 2008. – №1. – С. 18-24.

за матеріалами конференцій:

1. Рамазанов С.К., Припотень В.Ю. Проблемы динамики риска многокритериальной оптимизации в условиях неопределенности // Тези доповідей. XI науково-методична конференція «Проблеми економічної кібернетики» 2-4 жовтня 2006 р., (м. Алушта, смт. Партеніт). – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – С. 100-103. (Особистий внесок автора: досліджено модель еволюції економічної системи, що функціонує в умовах конкуренції).

2. Рамазанов С.К., Припотень В.Ю. Нелинейная стохастическая модель динамики экономической системы // Матеріали науково-практичної конференції «Моделі та інформаційні технології в управлінні соціально-економічними та екологічними системами» 20-21 квітня 2005 р., (м. Луганськ). – С. 32-33. (Особистий внесок автора: досліджено підходи до моделювання динаміки економічної системи з врахуванням взаємодій с іншими економічними суб’єктами).

3. Припотень В.Ю. Синтез организационной структуры предприятия // Матеріали IV Всеукраїнській науково-практичної конференції «Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки» 26-28 березня 2008 р., м. Луганськ. – С. 118-119.

4. Припотень В.Ю. Организация взаимодействий организационных субъектов предприятия // Матеріали IV Всеукраїнській науково-практичної конференції «Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки» 26-28 березня 2008 р., м. Луганськ. – С. 120-121.