Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Чайка Віра Олександрівна. Механізми трансдукції сигналу в парієтальних клітинах слизової оболонки шлунка щурів при експериментальній виразці : дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Чайка В. О. Механізми трансдукції сигналу в парієтальних клітинах слизової оболонки шлунку щурів при експериментальній виразці.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2005.

Досліджено шляхи проходження сигналу від гістамінових Н2-рецепторів парієтальних клітин та Н3-рецепторів слизової оболонки шлунка у парієтальних клітинах слизової оболонки шлунка щурів при експериментальній виразці шлунка. Встановлено зростання вмісту продуктів ПОЛ при активації обох досліджуваних рецепторів. Виявлено, що преінкубація парієтальних клітин з агоністом Н2- рецептора гістаміном приводила до зростання вмісту ФЕА, ФХ, ФІ та зростання активності 5'-нуклеотидази, Na+,K+-АТФази та Са2+,Mg2+-АТФази у плазматичних мембранах парієтальних клітин слизової оболонки шлунка при експериментальній стресовій виразці шлунка. Введення агоніста Н3-рецептора R-альфа-метилгістаміна приводило до зростання вмісту ФЕА і ФХ, зниження вмісту ФІ та зниження активності зазначених ферментів.

Встановлено, що активація Н2-рецептора приводила до зростання вмісту [Са]і2+, цАМФ та цГМФ, тоді як активація Н3-рецептора – до зниження вмісту [Са]і2+ і цГМФ та зростання вмісту цАМФ. Виявлено, що активація Н3-рецепторів, на відміну від Н2-рецептора, приводить до зниження активності Н+,K+-АТФази у плазматичних мембранах.

    1. Гістамінові Н2- та Н3-рецептори є залученими у регулювання функціонування парієтальних клітин слизової оболонки шлунка щурів при експериментальній виразці шлунка. Активація Н2-рецептора безпосередньо, а Н3-рецептора опосередковано впливає на стан плазматичних мембран, активність мембранозв’язаних ферментів та секреторну функцію парієтальних клітин за умов розвитку виразки шлунка.

    2. Гістамінові Н2- та Н3-рецептори беруть участь у регулюванні процесів вільнорадикального окислення. Активування як Н2- так і Н3-гістамінових рецепторів приводить до зростання вмісту продуктів пероксидного окислення ліпідів у парієтальних клітинах слизової оболонки шлунка щурів за умов експериментальної стресової виразки шлунка.

    3. Агоністи та антагоністи Н2- та Н3-рецепторів впливають на стан ліпідної та білкової складових мембран парієтальних клітин слизової оболонки шлунка: активування Н2-рецептора приводить до збільшення вмісту основних фосфоліпідів плазматичних мембран (ФЕА, ФХ та ФІ) та підвищення активності мембранозв’язаних ферментів (Na+,K+-АТФази, Са2+,Mg2+-АТФази і 5'-нуклеотидази), тоді як активування Н3-рецептора приводить до зниження вмісту фосфотидилінозитолу, зростання вмісту структурних фосфоліпідів (ФХ та ФЕА) та зниження активності мембранозв’язаних ферментів плазматичних мембран парієтальних клітинах слизової оболонки шлунка щурів за умов експериментальної стресової виразки шлунка.

    4. Показано залучення вторинних посередників - кальцію та циклічних нуклеотидів, до процесів передачі сигналів гістаміновими Н2- та Н3-рецепторами. Активування Н2-рецептора приводить до зростання вмісту [Са]і2+, цАМФ і цГМФ у цитоплазмі парієтальних клітин, у той час як активування Н3-рецептора – до зменшення вмісту [Са]і2+, незначного підвищення вмісту цАМФ та зниження вмісту цГМФ у цитоплазмі парієтальних клітинах слизової оболонки шлунка щурів за умов експериментальної стресової виразки шлунка.

    5. За умов розвитку експериментальної виразки шлунка преінкубація парієтальних клітин слизової оболонки шлунка з агоністом Н2-рецептора приводила до зростання активності Н+,K+-АТФази їх плазматичних мембран. Активування Н3-рецепторів спричиняло зниження активності Н+,K+-АТФази плазматичних мембран парієтальних клітин слизової оболонки шлунка при експериментальній виразці шлунка.

Публікації автора:

  1. Хілько Т.Д.. Проценко Т.Л., Якубцова І.В., Чайка В.О. Вплив меланіну та ульцерогенних речовин на фосфоліпідний склад слизової оболонки шлунка у щурів // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія Біологія. – 2003. – № 41. – С. 120-122. (Особистий внесок здобувача – опрацювання літератури за темою досліджень, визначення вмісту фосфоліпідів).

  2. Проценко Т.Л., Якубцова І.В., Чайка В.О., Стасенко А.А. Вивчення захисних факторів слизової оболонки шлунка при експериментальному ульцерогенезі в щурів // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія Біологія. – 2004. – № 42-43. – С. 19-20. (Особистий внесок здобувача – опрацювання літератури за темою досліджень, визначення вмісту глікопротеїнів, математична обробка результатів).

  3. Чайка В.О., Гавриш Л.І., Хілько Т.Д., Остапченко Л.І. Участь циклічних нуклеотидів і фосфоліпідів у передачі сигналу Н3 гістамінового рецептора у парієтальних клітинах слизової оболонки шлунку щурів за умов експериментальної виразки // Укр. біохім. журн. – 2005р. – т.77, №2. – С.118-122. (Особистий внесок здобувача – опрацювання літературних джерел з висвітленого питання, визначення вмісту циклічних нуклеотидів, підготування матеріалів до друку).

  4. Чайка В. О., Гавриш Л.І. Дослідження активності мембранозв’язаних ферментів парієтальних клітин при дії агоністів і антагоністів Н2 рецепторів за умов експериментальної виразки шлунку // Матеріали Міжнародної конференції “Клітинні і субклітинні механізми функціонування травної системи” (7-9 жовтня 2004 р.).- Львів, 2004.-С.76.

  5. Чайка В.О., Гавриш Л.І., Строцька С.А. Вплив активації Н3 гістамінових рецепторів на вміст циклічних нуклеотидів у парієтальних клітинах слизової оболонки шлунку щурів при експериментальній моделі виразки // Тези доповідей І Міжнародної конференції студентів та аспірантів “Молодь і поступ біології” (11-14 квітня 2005 р.). – Львів, 2005. – С. 12-13.

  6. Chayka V.O., Gavrish L.I. The investigation of signal transudation mechanisms from histamine H3 receptors stomach mucous parietal cells under the experimental stress ulcer formation // Український біохімічний журнал –2005. – т. 77, № 2. 5-th PARNAS conference Molecular mechanisms of cellular signaling (April 26-29, 2005). –Kyiv, 2005.- С. 50.