Колісник Максим Миколайович. Механізми удосконалення регіонального управління інвестиційною діяльністю : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Колісник М.М. Механізми удосконалення регіонального управління інвестиційною діяльністю. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 - механізми державного управління. - Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. - Харків, 2008.
Дисертація присвячена вирішенню теоретико-прикладного завдання з удосконалення управління інвестиційною діяльністю на регіональному рівні. Дістали подальший розвиток визначення функціональної ролі інвестиційної діяльності та понять „регіон”, „інвестиційний процес”, „механізм державного управління”. Опрацьовано та узагальнено сукупність засобів, механізмів та інструментів державного управління інвестиційними процесами. Розглянуто інвестування як суспільна потреба, на основі цього обґрунтовано механізми удосконалення управління інвестиційною діяльністю регіону та запропоновано комплекс заходів по їх впровадженню.
Результати дисертаційного дослідження, що розв'язує завдання наукового обґрунтування та розробки практичних рекомендацій щодо удосконалення механізмів державного управління інвестиційними процесами на регіональному рівні, дозволяють зробити такі висновки:
Поняття „інвестиційний процес” пов'язане з взаємодією організаційно-правових, фінансових, природних, техніко-технологічних, інформаційно-інтелектуальних, інноваційних та інших суспільних ресурсів, раціональне поєднання яких забезпечує розширене відтворення на інноваційній основі комплексу явищ і процесів, які забезпечують життєдіяльність суспільства. Це дає можливість простежити взаємозв'язок інвестування з інноваційною діяльністю, без інтенсифікації якої буде знижуватися конкурентоспроможність економіки.
Зміст регіону як відносно відокремленого в межах держави територіально-виробничого комплексу характеризується: певною кількості землі яка визначає специфіку конкретного регіону; рівнем розвитку кооперації праці, що породжує зростання її продуктивності; сукупністю організаційних форм продуктивної діяльності трудових колективів; юридичною формою закріплення відносин між людьми, що здійснюють практичну діяльність; принципами і методами прийняття управлінських рішень на регіональному рівні. Перелічені характеристики регіону визначають якісні особливості й відмінності територій України як щодо їх економічного розвитку, так і розвитку в соціальному, історичному, мовному та ментальному аспектах.
Механізми державного управління інвестиційною діяльністю на регіональному рівні доцільно удосконалювати на основі визначення стадій та форм руху інвестиційних процесів як суспільної потреби. Остання пов'язана з економічним інтересом територіальної громади, що дозволить встановити її економічні потреби та їх структуру. Запропонований підхід дає можливість розглядати інвестиційний процес як суспільну потребу від зародження ідеї до конкретного втілення інвестиційного проекту в життя. Рух потреби на кожній стадії передбачає систему механізмів державного управління, за допомогою яких здійснюється аналіз повноти реалізації інвестиційного проекту та його вплив на ефективність господарювання.
Виходячи з того, що механізми державного управління визначаються як форма взаємозв'язку соціально-економічних та надбудовних відносин, напрямки їх удосконалення необхідно встановити з урахуванням функціональної ролі конкретних мханізмів в транформації вимог закономірностей розвитку суспільства в площину практичної його діяльності.
Сучасний стан розвитку інвестиційних процесів в регіонах характеризується наявністю протиріч, які пов'язані: зі значними диспропорціями розвитку регіонів, з відсутністю планомірності та пріоритетності регіонального розвитку, з низьким рівнем розвитку інноваційної, транспортної, соціальної, ринкової інфраструктури тощо. Виявлені протиріччя обумовлюють необхідність вдосконалення правових основ інвестиційної та інноваційної діяльності шляхом прийняття Інноваційного кодексу; удосконалення контролюючої функції органів державного управління в інвестиційній сфері, з одного боку, а з іншого, введення стимулюючих до інновацій механізмів в межах спеціальних зон інвестиційної діяльності; запровадження мережі технопарків, інноваційних та індустріальних парків.
З розвитком продуктивних сил та необхідністю підвищення рівня їх ефективного використання закономірно зростає роль органів місцевого самоврядування в управлінні регіонами. Дієвим засобом удосконалення управління в цих умовах є децентралізація, яка дає можливість підвищити результативність регіонального управління інвестиційною діяльністю шляхом обгрунтованого перерозподілу повноважень на користь органів місцевого самоврядування паралельно зі зміною наглядово-контрольної функції органів державного управління.
7. Логічним наслідком децентралізації є використання механізмів планування та програмування розвитку регіонів, які в сукупності забезпечать перехід до сталого і планомірного соціально-економічного розвитку України як засоби урівноваження дії стихійних ринкових сил. Використання засобів планування та програмування надає можливість свідомо урегулювати протиріччя в системі економічних інтересів і стабілізує економічний розвиток держави та її регіонів.
Публікації автора:
Сивоконь В.О., Колісник М.М. Теоретико-методологічні засади державного регулювання розвитку аграрної сфери регіону // Регіональна політика розвитку аграрної сфери: [Моногр.] /Г.І.Мостовий, Л.М.Анічин, Г.О.Андрусенко та ін.; За заг. ред. проф. Г.І.Мостового. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ „Магістр”, 2004. – С. 6 – 29. (Особистий внесок здобувача полягає у визначенні змісту поняття „регіон” та теоретичному обгрунтуванні його економічного інтересу).
Колісник М.М. Сучасні наукові уявлення про інвестиції в Україні // Актуальні проблеми державного управління : Зб. наук. пр. – Х.: Вид – во ХарРІ НАДУ „Магістр”, 2004. - №2 (21): у 2ч. – Ч.2. – С.29 – 37.
Колісник М.М. Теоретичні засади механізмів державного управління як засобів практичної реалізації державного впливу на процеси суспільного відтворення // Актуальні проблеми державного управління : Зб. наук. пр. – Одеса.: Вид – во ОРІДУ НАДУ, 2004. - №4 (20). – С. 78–86.
Колісник М.М. Децентралізація як механізм удосконалення регіонального управління у Франції // Актуальні проблеми державного управління : Зб. наук. пр. – Х.: Вид – во ХарРІ НАДУ „Магістр”, 2005. - №1 (23). – С. 230 – 239.
Колісник М.М. Розвиток регіонів як територіальних громад у Франції // Актуальні проблеми державного управління : Зб. наук. пр. – Х.: Вид – во ХарРІ НАДУ „Магістр”, 2006. - №1 (27). – С. 329 – 337.
Колісник М.М. Сучасні тенденції розвитку інвестиційних процесів у регіонах України // Теорія та практика державного управління: Зб. наук. пр. – Вип. 1 (16). – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2007. – С.262 – 269.
Сивоконь В.О., Колісник М.М. Особливості децентралізації як засобу вдосконалення регіонального управління соціально – економічним розвитком у країнах Європейського Союзу // Теорія та практика державного управління : Зб. наук. пр. – Вип. 3 (15). – Х.: Вид – во ХарРІ НАДУ „Магістр”, 2006. – С. 41 – 48. (Особистий внесок здобувача полягає в опрацюванні висновків та пропозицій стосовно децентралізації влади в Європейському Союзі та Україні).
Колісник М.М. Планування як засіб регіонального розвитку : досвід Франції // Державне управління та місцеве самоврядування: Тези VI Міжнар. наук. конгресу, 23 лютого 2006 р. – Х.: Вид – во ХарРІ НАДУ „Магістр”, 2006. – С.15 – 16.