Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Раєвнєва Олена Валентинівна. Механізми управління розвитком підприємства в умовах трансформаційної економіки : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Раєвнєва О. В. Механізми управління розвитком підприємства в умовах трансформаційної економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами діяльності). – Харківський національний економічний університет, Харків, 2007.

Дисертацію присвячено розробці та обґрунтуванню теоретико-кон-цептуальних засад і методичного інструментарію формування механізму управління розвитком підприємства обробної промисловості з урахуванням нелінійної природи перебігу економічних процесів, що притаманні трансформаційній економіці України.

Науково обґрунтовано та запропоновано концепцію й методологічні засади управління розвитком підприємства, методологічне підґрунтя формування механізму управління розвитком підприємства та його локальних механізмів – управління цілями розвитку, діагностики та прийняття рішень з управління розвитком. Дістали подальшого розвитку: синергетичний підхід та його категоріальний апарат, заснований на врахуванні циклічної поведінки підприємства, що розвивається в дисипативному оточенні; методичний підхід щодо ретроспективної та перспективної діагностики рівня та тенденцій розвитку підприємства на підставі визначення стадії та фази циклу його розвитку; методичне забезпечення реалізації запропонованих механізмів, яке містить відповідні методики; алгоритми та технології, комплекс економіко-математичних моделей, що виступають інструментарієм розв’язання завдань дослідження.

У дисертації теоретично обґрунтовано й запропоновано нове вирішення актуальної наукової проблеми управління розвитком підприємства в умовах високого ступеня нестабільності та мінливості зовнішнього середовища трансформаційної економіки України на підставі розробки її методологічних, інструментальних та прикладних компонентів.

1. З моменту отримання Україною незалежності фокусом проведення економічних трансформацій і реформ була побудова класичного капіталізму. Обрана на початкових етапах і згодом підтримувана експортно орієнтована стратегія розвитку країни призвела до розвитку найжорстокішої системної кризи. Розроблена класифікація періодів, що містить три трансформаційних етапи, дозволила виділити глибинні причини й особливості виникнення кризи, отже, призначена для об’єктивної оцінки макроекономічного оточення підприємства з метою вибору доцільної стратегії його розвитку.

2. Теоретично доведено та обґрунтовано існування проблеми управління розвитком підприємств на підставі визначення джерел її виникнення тобто комплексу суперечностей та локальних управлінських проблем, з якими стикаються українські підприємства в процесі діяльності в умовах трансформаційної економіки. В якості факторів, що обумовлюють дану проблему, виділено: складність ринку, відомість події, спосіб визначення майбутніх змін, кваліфікація топ-менеджменту підприємства, фаза його розвитку, наявність екстенційних правил реагування. Це дозволило визначити шляхи подальшого розвитку теорії менеджменту завдяки дослідженню поведінки складних систем у нелінійних дисипативних середовищах.

3. Доведено, що проблема управління розвитком підприємства є складною та слабкоструктурованою. Тому одним із дієвих методів її дослідження має бути метод декомпозиції. Базуючись на аналізі сутності даної проблеми, виділено основні її складові та відповідно до них проведено угрупування кола локальних проблем, що виникають у практиці діяльності підприємства. Визначено типові підходи щодо вирішення проблеми розвитку підприємства та запропоновано альтернативні підходи, що зумовлюють необхідність її вирішення у межах концепції управління розвитком підприємства.

4. На основі аналізу теоретико-методологічних та концептуальних засад теорії економічного розвитку запропоновано авторське формулювання поняття розвитку як процесу зміни глобальних цілей підприємства. Це дозволило отримати такі теоретичні висновки: визначення глобальної мети розвитку є результатом діагностики внутрішніх граничних можливостей підприємства, конкурентного зовнішнього оточення й існуючої парадигми розвитку однорідних підприємств; цілі функціонування підприємства необхідно розглядати як основний інструмент контуру регулювання системи управління розвитком; розвиток системи припускає виникнення нових дисипативних структур, які необхідно класифікувати на принципово нові та модифіковані.

5. Обґрунтовано, що теоретичний вектор існування підприємства необхідно описувати тріадою «впливи – суперечності – розвиток». Запропоновано класифікацію суперечностей, що уможливлює визначення загальних, специфічних джерел і наслідків їх виникнення в процесі розвитку підприємства й дозволяє керівникам своєчасно формувати відповідні комплекси антиципативних та адаптивних рішень з управління поведінкою підприємства в майбутньому. Розроблено схему зв'язку суперечностей з механізмами і способами їх розв’язання, а також запропоновано адекватні стадіям циклу розвитку підприємства види управління, в межах яких дані суперечності можуть бути розв’язані.

6. Процес розвитку підприємства запропоновано розглядати як нелінійний та хвильовий. З огляду на те, що спонукальною причиною цього процесу виступають різноманітні впливи та збурення зовнішнього та внутрішнього середовищ підприємства, розроблено їх класифікацію з урахуванням ознак джерела виникнення, характерні риси і якісні особливості та матричну модель їх сукупної взаємодії, що дозволяє діагностувати фазу розвитку підприємства, ймовірний атрактор його розвитку на підставі визначення сили та суб'єктів впливу.

7. Методологія управління розвитком підприємства в сучасних умовах має бути заснована на врахуванні нелінійного, стохастичного характеру протікання економічних процесів як зовнішнього, так і внутрішнього середовищ підприємства, притаманних трансформаційним економікам. Дослідження цих процесів доцільно проводити на підставі синергетичного підходу, який дозволяє вивчати поведінку складної соціально-економічної системи, що розвивається в умовах високого ступеня невизначеності зовнішнього оточення; системи універсальних, загальнотеоретичних, специфічних принципів та принципів управління розвитком підприємства; комплексу базових понять: цикл, криза, точка біфуркації, точка кризи, стадія і фаза розвитку підприємства, атрактор розвитку, управління розвитком.

8. Для формування нової парадигми розвитку національних підприємств у трансформаційному ринковому середовищі запропоновано та обґрунтовано концепцію управління їх розвитком, що об’єднує два дослідницьких рівня – рівень розуміння і вивчення процесу розвитку та рівень дослідження процесу управління розвитком підприємства. Перший рівень дає змогу комплексного дослідження проблеми розвитку підприємств у трансформаційних умовах розвитку світової і національної економіки, другий доводить необхідність постановки проблеми управління розвитком підприємства і розробки відповідного комплексу механізмів як інструментів даного управління. Реалізація концепції сприяє забезпеченню стратегічної конкурентоспроможності промислового підприємства за рахунок підвищення якості та ефективності рішень з управління його розвитком.

Удосконалено класифікацію процесу розвитку, що на основі ознак угрупування – клас, тип і вид, – дозволяє визначати наявність домінуючої тенденції, характер трансформаційних перетворень та силу адаптивних властивостей підприємства і забезпечує прийняття адекватних рішень з управління його розвитком.

9. Доведено необхідність подальшої розбудови методологічного інструментарію проблеми управління розвитком підприємства з урахуванням нелінійної парадигми розвитку підприємств. З цією метою теоретично обґрунтовано та запропоновано концептуальні засади формування механіз-му управління розвитком підприємства та його локальних механізмів: управління цілями розвитку, діагностики та прийняття рішень з управління розвитком, що базуються на дослідженні узгодженої взаємодії циклів розвитку системоформуючих сфер життєдіяльності та уможливлюють своєчасне формування управлінських рішень з адаптивної поведінки підприємства в майбутньому відповідно до стадій розвитку його зовнішнього та внутрішнього середовищ.

10. Ядром механізму управління розвитком підприємства виступає локальний механізм діагностики, що в трансформаційних умовах господарювання дозволяє менеджерам оцінювати й аналізувати стан та тенденції розвитку підприємства з урахуванням синергетичного ефекту розвитку зовнішнього і внутрішнього середовищ. Розроблено методичний підхід, заснований на принципах нелінійної динаміки, дослідженні процесу розвитку підприємства як взаємодії циклів розвитку виробничої, фінансової, трудової сфер його життєдіяльності, який дає змогу визначити реальні можливості підприємства з урахуванням синхронізації чи десинхронізації тенденцій їх розвитку.

11. У дисертації обґрунтовано та розроблено методичний підхід до формування локального механізму прийняття рішень, особливістю та практичною значущістю якого є продукування управлінських рішень з подальшого сталого розвитку чи локалізації кризових явищ підприємства відповідно до певної стадії та фази циклу його розвитку на підставі визначення компенсаційних і кризоутворюючих сфер, джерел формування негативних тенденцій та своєчасного визначення точок виникнення криз у циклі розвитку підприємства.

12. Розроблено методичне забезпечення локального механізму управління цілями розвитку підприємства, засноване на співставленні прагнень зацікавлених в діяльності підприємства сторін (внутрішніх та зовнішніх акціонерів, працівників, кредиторів, інвесторів) з його можливостями, обумовленими стадіями циклу розвитку зовнішнього та внутрішнього середовищ. Запропоновані розробки дозволяють своєчасно обирати нову чи корегувати існуючу мету розвитку підприємства і, як наслідок, посилювати дієвість та практичну значущість загального механізму управління розвитком підприємства.

13. Для практичної реалізації запропонованого механізму управління розвитком підприємства розроблено імітаційну модель управління розвитком підприємства у вигляді системи кінцево-різничних рівнянь, яка дозволяє формувати ефективні та своєчасні управлінські рішення щодо доцільної поведінки підприємства з урахуванням прогнозованої стадії циклу його розвитку. Підґрунтям запропонованої моделі є комплекс моделей: вибору доцільної мети розвитку відповідно до можливостей підприємства та зовнішнього середовища, обумовлених певною стадією розвитку; ретроспективної та перспективної діагностики стадії і фази циклу розвитку підприємства й системоформуючих сфер його життєдіяльності; розпізнавання моментів виникнення стратегічної та тактичної кризи в циклі розвитку підприємства; визначення фрактальності в його тенденціях розвитку. Розроблений комплекс моделей дозволяє забезпечити якісне управління розвитком підприємства в майбутньому і, таким чином, звести до мінімуму можливі його збитки та підвищити адаптивні властивості.

Публікації автора:

Монографії

  1. Раєвнєва О. В. Управління розвитком підприємства: методологія, механізми, моделі: Монографія. – Х.: ВД “ІНЖЕК”, 2006. – 496 с.

  2. Банкрутство і санація підприємства: теорія і практика кризового управління / Т. С. Клебанова, О. М. Бондар, О. В. Мозенков, О. В. Раєвнєва та ін. / За ред. О. В. Мозенкова. – Х.: ВД “ІНЖЕК”, 2003. – 272 с. (Особисто автору належать: у розділі 4 - дослідження щодо формування комплексного механізму проведення фінансової санації підприємства; у розділі 5 – розробка моделей аналізу його кризового стану).

  3. Раевнева Е. В. Проблемы развития Украины в условиях формирования рыночной экономики. / Лепа Н. Н., Лепа Р. Н. Пушкарь А. И. В кн. Моделирование процессов управления развитием промышленных предприятия: Монография. – Донецк: Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 13-55. (Особисто автору належать п. 1.1, 1.2 присвячені дослідженню сучасних тенденцій та характерних рис побудови ринкових відносин в Україні та визначенню кола проблем економічного розвитку її виробничого сектора).

  4. Клебанова Т. С., Раевнева Е. В., Михайленко В. Г. Проблемы адаптации социально-экономических систем в условиях трансформационной экономики / Экономика и кибернетика в начале XXI века: Монография./ Под ред. д. э. н., проф. Задорожного Г. В., к. ф.-м. н., проф. Михайленко В. Г. – Харьков: ХНУ, 2005. – С. 188-210. (У розділі 5 особисто автору належать: розробка моделі життєдіяльності адаптивної системи, пропозиції щодо доцільного виду управління соціально-економічною системою з урахуванням стадії, фази її розвитку та виду адаптації до умов зовнішнього середовища, що змінюється).

  5. Клебанова Т. С., Раєвнєва О. В., Дубровіна Н. А. Комплекс меха-нізмів системи фінансового моніторингу підприємства / Системи фінансового моніторингу. Методологія проектування: Монографія. – Харків: ВД «ІНЖЕК», 2005. – С. 74-103. (Особисто автору у розділі 3 належать розробки щодо формування та опису комплексу механізмів системи фінансового моніторингу підприємства).

  6. Моделювання економічної безпеки: держава, регіон, підприємство / В. М. Геєць, М. О. Кизим, Т. С. Клебанова, О. І. Черняк, О. В. Раєвнєва та ін.: Монографія. – Х.: ВД “ІНЖЕК”, 2006. – 240 с. (Особисто автору належать: у розділі 4 та п. 5.1 – пропозиції щодо формування груп показників, які відбивають економічну безпеку підприємства за основними системо-утворюючими сферами його життєдіяльності; у п. 5.2 – модель прогнозування рівня економічної безпеки підприємства).

  7. Раєвнєва О. В., Стрижиченко К. А. Аналіз фрактальної природи соціально-економічних процесів / Математичні моделі та інформаційні технології в сучасній економіці / Під ред. д. е. н., проф. А. О. Єпіфанова: Монографія. – Суми: УАБС НБУ, 2007. – С. 214-231. (Особисто автору належить ідея визначення генетичної пам’яті економічного процесу на підставі використання фрактальної динаміки та показника Херста).

  8. Механизмы и модели управления кризисными ситуациями: Монография / Под ред. Т. С. Клебановой. – Х.: ИД «ИНЖЭК», 2007. – 200 с. (Особисто автору належать: у п. 1.1 аналіз джерел виникнення кризових ситуацій на промислових підприємствах; у п. 3.1 алгоритмічна модель формування інформаційного простору оцінки фінансового стану підприємства; у п. 3.2 ідея використання нечіткої логіки при розпізнаванні фінансової кризи).

Статті у фахових виданнях

  1. Раевнева Е. В., Милов А. В. Разработка стратегии фирмы с учетом риска // Украинский аналитический журнал «Бизнес Информ». – 1996. – № 15. – С. 35-39. (Особисто автору належить ідеологія формування та вибору стратегії розвитку фірми в умовах ризику).

  2. Милов А. В., Раевнева Е. В. Методы обработки экспертных оценок // Украинский аналитический журнал «Бизнес Информ». – 1996. – №10. – С. 54-56. (Особисто автору належить ідея використання методів індивідуальної експертизи при вирішенні задач прийняття доцільних та обґрунтованих управлінських рішень).

  3. Раєвнєва О. В., Андрєєва В. М., Берест М. М. Формування поведінки неплатоспроможного підприємства // Фінанси України. – 1999. – № 4. – С. 25-33. (Особисто автору належить розробка структури механізму поведінки неплатоспроможного підприємства).

  4. Раевнева Е. В., Голияд Н. Ю. Содержание и некоторые инструменты анктиризисного управления // Теорія і практика перебудови економіки / За ред. В. І. Хомякова: Зб. наук. праць. – Черкаси: ЧІТІ, 2001. – С. 24-28. (Особисто автору належить удосконалення поняття антикризове управління, виділяння фаз розвитку кризових явищ на підприємстві, визначення їх змісту).

  5. Раевнева Е. В. Антикризисное управление: механизмы процесса санации // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 146. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 112-120.

  6. Раевнева Е. В., Голияд Н. Ю. Методологические аспекты антикризисного управления регионом // Економіка розвитку. – 2003. – № 1(25). – С. 25–27 (Особисто автору належить визначення місця антикризового управління в системі загального управління системою, ідея класифікації антикризового управління на кризове та попереджуюче управління, класифікація криз за сферами життєдіяльності регіону).

  7. Раевнева Е. В. Некоторые аспекты классификации флуктуаций в экономических системах // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр. Том 1.– Донецк: ДонГУ, 2003. – С. 143-150.

  8. Раевнева Е. В., Берест М. Н. Сущность санации: классификационный аспект // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 185, том 3. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 623-629. (Особисто автору належать класифікація видів санації підприємства, що функціонує в умовах кризи).

  9. Раевнева Е. В. Развитие социально-экономической системы: содержательный аспект // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 192, том 4.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 1003-1009.

  10. Раєвнєва О. В. Індикативний підхід до оцінки інтеграційних можливостей України // Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Секція «Економіка». – 2004.– Вип. 69. – С. 40-43.

  11. Раевнева Е. В. Кризисный и лизисный аспекты развития социально-экономических систем // Вісник національного технічного універ-ситетту «ХПІ»: Зб. наук. пр. Тем. вип. «Технічний прогрес і ефективність виробництва». – Харків: НТУ «ХПІ», 2004. – № 27.– С. 7-14.

  12. Раєвнєва О. В. Гносеологічні основи теорії розвитку систем // Ре-гіональні перспективи. – 2004. – 6(43). – С. 64-66.

  13. Раєвнєва О. В., Голіяд Н. Ю. Модель визначення локальних і глобальних криз розвитку регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 197, том 3.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 692-698. (Особисто автору належать класифікація криз регіону ідея визначення криз регіону відповідно для окремих сфер його життєдіяльності з метою підвищення ефективності антиципативної функції загального контуру управління регіоном).

  14. Раевнева Е. В. Формирование механизма управления развитием предприятия: теоретический аспект // Вісник ХНУ ім. В. Н. Каразіна. Економічна серія. – 2005. – № 668. – С. 210-214.

  15. Раєвнєва О. В. Протиріччя як джерело розвитку соціально-еконо-мічних систем // Моделювання регіональної економіки: Зб. наук. пр. – Івано-Франківськ: Плай, 2004. – № 4.– С. 66-75.

  16. Раевнева Е. В. Теоретические основы диагностики: подходы, принципы, методы // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 201: В 5 т. Т. 1.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 45-53.

  17. Раєвнєва О. В., Степуріна С. О. Моделювання фінансової діагностики стану підприємства // Економіка та регіон. Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка. – 2005. – № 3(6). – С. 74-81. (Особисто автору належить удосконалення методологічних засад діагностики фінансового стану підприємства).

  18. Раєвнєва О. В. Нові підходи до управління розвитком соціально-економічної систем підприємств // Проблеми науки. – 2006. – № 1. – С. 26-30.

  19. Раевнева Е. В., Степурина С. А. Выбор санационных решений на основе применения аппарата нечеткой логики // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр., том 2. Общ. ред. и предисл. Ю.Г. Лысенко. – Донецк: ДонГУ, 2005. – С. 501-509. (Особисто автору належать ідея використання апарату нечіткої логіки для вирішення завдання вибору доцільного санаційного впливу на діяльність підприємства, що знаходиться в стані кризи).

  20. Раевнева Е. В. Методический поход к диагностике развития предприятия // Вісник національного технічного університетту «ХПІ»: Зб. наук. пр. Тем. вип. «Розвиток обліку та аудиту як основа інформаційно-аналітичної системи підприємства».– Харків: НТУ «ХПІ», 2005. – № 58, Т. 1. – С. 72-75 .

  21. Раєвнєва О. В. Концептуальні основи проблеми розвитку підприємств // Моделювання регіональної економіки: Зб. наук. пр. – Івано-Франківськ: Плай, 2005. – № 8. – С. 56-65.

  22. Раєвнєва О. В. Синергетичний підхід до управління розвитком підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 212: В 4 т. Том III.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С. 813-823.

  23. Раевнева Е. В. Управление развитием предприятия: методоло-гический аспект // Бизнес Информ. – 2006. – № 3. – С. 49-54.

  24. Раевнева Е. В. Прогнозирование тенденции развития предприятия на основе SSA-метода // Бизнес Информ. – 2006.– № 4– С. 79-87.

  25. Раевнева Е. В., Стрижиченко К. А. Исследование циклической природы и устойчивости фондовых рынков // Бизнес-Информ. – 2006. – № 8. – С. 109-114. (Особисто автору належать ідея використання методів нелінійної динаміки для дослідження циклічних властивостей економічних процесів фондового ринку, модель аналізу циклічної природи та сталості фондових ринків).

  26. Раєвнєва О. В. Методологічні засади формування механізму управління розвитком підприємства // Управління розвитком: Зб. наук. пр. – Харків, 2006. – №7. – С. 154-156.

  27. Раевнева Е. В. Алгоритмическая модель формирования сценариев управления развитием предприятия // Бизнес-Информ. – 2007.– № 1-2. – С. 113-122;

а також у навчальних посібниках з грифом Міністерства освіти і науки України:

Математические модели трансформационной экономики: Учебное пособие / Клебанова Т. С., Раевнева Е. В., Стрижиченко К. А., Гурьянова Л. С., Дубровина Н. А. – Х.: ИД «ИНЖЭК», 2004. – 280 с. (Особисто автору належать розділи 1, 5, 7).

Моделирование экономической динамики: Учебное пособие / Клебанова Т. С., Дубровина Н. А., Полякова О. Ю., Раевнева Е. В., Милов А. В., Сергиенко Е. А. – Х.: Издательский дом «ИНЖЭК», 2004. – 244 с. (Особисто автору належать розділ 3, п. 4.1).

Матеріали закордонних публікацій

1. Klebanova T., Raevneva E., Yanov L. Mechanizm for building risk strategies in social-economic systems.– Drusto i technologija, Rijeka, 1997. – 174-178 p. (Особисто автору належить розробка структури механізму формування стратегії соціально-економічної системи, що функціонує за умов ризику).

2. Раевнева Е. В. Оценка рискованности развития и функционирования предприятия // Моделирование и анализ риска в сложных системах: Тр. междунар. науч. шк. МАБР-2003. 20-23 августа, 2003г. – СПб.: СПб.ГУАП, 2003. – С. 217-223.

3. Раевнева Е. В. Анализ финансового состояния субъекта хозяйственной деятельности с учетом риска // Управление большими системами: Материалы научно-практической конференции. Об. ред. – В. Н. Бурков, Д. А. Новиков. Серия «Информатизация России на пороге XXI века». – М.: СИНТЕГ, 1997. – С. 105.

4. Раевнева Е. В. Особенности развития предприятия в современных условиях // Теория активных систем. Тр. междунар. науч.-практ. конф. (16-18 ноября 2005 г., г. Москва, Россия). – М.: ИПУ РАН, 2005. – С. 158-159.

Матеріали окремих конференцій

  1. Раевнева Е. В. Антикризисное управление: дефиниции, составляющие, инструменты // Вісник Черкаського інженерно-технологічного інституту: Сб. тр. междунар. научн.-техн. конференции «Приборостроение-2001». – Виниця–Кореіз: ЧІТІ, 2001. – С.182-186.

  2. Раевнева Е. В. Диагностика точек бифуркации в цикле развития предприятия // Матер. ХІІ междунар. науч.-техн. конф. «Приборостроение-2003». – Винница–Кореиз: ЧІТІ, 2003. – С. 157-165.

  3. Раевнева Е. В. Флуктуации и развитие системы // Матер. VII міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2004”. Том 67. Економіка підприємства – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 13-16.

  4. Клебанова Т. С., Раевнева Е. В. Формирование системы финансового мониторинга субъекта хозяйствования // Розвиток фінансово-кре-дитних відносин в Україні: Зб. матер. Всеукр. наук.-практ. конфер. / За ред. В. П. Матвієнка. – К.: Б. в., 2004. – С. 158-161. (Особисто автору належить розробка структури системи фінансового моніторингу підприємства як сукупності відповідних механізмів).

  5. Раевнева Е. В. Механизм управления развитием предприятия // Розвиток підприємницької діяльності в Україні: історія та сьогодення. Матеріали II міжнар. наук. конфер. 10-11 червня 2004 р. – Тернопіль: Б. в., 2004. – С. 57-59.

  6. Раевнева Е. В., Берест М.Н.Использование методов анализа в процессе санации предприятия // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: Тези доповідей і виступів Всеукраїнської наукової конференції аспірантів і молодих учених / Заг. ред.. к.е.н., доц. Іоніна Є.Є. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2004. – С. 96-97. (Особисто автору належить визначення стадій санації промислового підприємства).

  7. Раевнева Е. В. Проблемы адаптивности в процессе развития предприятия // Матеріали VII Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2005”. Том 89. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 44-48.

  8. Раевнева Е. В. Структурная модель вида управления развитием предприятия // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика”. Том II. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.106-110.

  9. Раевнева Е. В. Структурная модель организационно-экономи-ческого механизма управления развитием предприятия // Тези доповідей наук.-метод. конф. “Проблеми економічної кібернетики” з нагоди 40-річчя економічної кібернетики. – Донецьк: ТОВ “АПЕКС”, 2005. – С. 80-83.

  10. Раєвнєва О. В. Методика діагностики розвитку підприємства // Развитие учета и аудита как основы аналитической системы предприятия. Труды междун. науч.-практ. конф. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2005. – С. 94-95.

  11. Раевнева Е. В., Степурина С. А. Модели диагностики кризисного состояния предприятия // Матеріали Міжнародної науково-практич-ної конференції “Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспект”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Том V. – С. 47-51. (Особисто автору належить ідея побудови алгоритмічної моделі діагностики підприємства).