Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна фізіологія


336. Ярошенко Юрій Трохимович. Механізми зниження максимальної фізичної працездатності при старінні людини та шляхи її підвищення: дис... д-ра мед. наук: 14.03.03 / Інститут геронтології АМН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Ярошенко Ю.Т. Механізми зниження максимальної фізичної працездатності при старінні людини та шляхи її підвищення. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.03 - нормальна фізіологія. - Інститут геронтології АМН України, Київ, 2005.

На основі комплексного обстеження 380 здорових людей у віці від 18 до 95 років досліджені механізми зниження максимальної фізичної працездатності з віком, розроблені шляхи її підвищення. Максимальна фізична працездатність визначається сумарним впливом продуктивності систем гемодинаміки, зовнішнього дихання і газообміну, економічності їх роботи, ємності систем енергозабезпечення, кінетики кисневого забезпечення і регуляції серцевого ритму. Розроблена модель комплексної оцінки функціональних можливостей організму.

Розроблені принципи оптимізації та індивідуалізації аеробних тренувань по інтенсивності, тривалості та частоті занять. Показано, що фізичні тренування та використання препарату Рикавіт дозволяють сповільнити темп вікових змін та підвищити рівень фізичної працездатності і у людей похилого віку.

  1. У дисертації наведені нові підходи до вирішення актуальної наукової проблеми - підвищення максимальної фізичної працездатності й адаптаційних можливостей організму в осіб похилого і старечого віку. Встановлено механізми зниження максимальної фізичної працездатності з віком, розроблені шляхи її корекції. Результати дослідження доповнюють уявлення про причини зниження з віком функціональних резервів організму і відкривають нові можливості профілактики прискореного старіння в осіб старших вікових груп.

  2. Максимальна фізична працездатність визначається сумарним впливом максимальної продуктивності систем гемодинаміки, зовнішнього дихання і газообміну, економічності їхньої роботи, максимальної ємності систем енергозабезпечення, кінетики перехідних процесів, кисневого забезпечення і регуляції серцевого ритму.

  3. Вікові зміни параметрів зазначених систем відрізняються по темпу розвитку і вираженості, що відбиває як гетерохронність процесу старіння, так і ступінь включення механізмів компенсації. Зниження максимальної фізичної працездатності в першу чергу обумовлено обмеженням максимальної продуктивності системи гемодинаміки в людей похилого віку.

  4. З віком, як у чоловіків, так і в жінок, при проведенні поперечних досліджень відзначається закономірне зниження рівня критичних точок фізичного навантаження (МСО2, ПАНО, ПДМА), що має характер лінійної залежності. Темп вікових змін цих параметрів вище у чоловіків, у порівнянні з жінками.

  5. Швидкість вікового зниження МСО2 у практично здорових людей при довгостроковому спостереженні вище, чим при поперечних дослідженнях і істотно залежить від зміни рівня рухової активності за період спостереження.

  6. Динаміка МСО2 при довгостроковому спостереженні може служити предиктором як розвитку преморбідного стану, так і максимально можливої тривалості життя.

  7. З віком змінюється структура чинників і їхній відносний внесок у варіабельність МСО2 і максимальної гемодинамічної продуктивності. У осіб похилого віку зростає роль периферійних чинників та чинників системи зовнішнього дихання і газообміну.

  8. Комплексна оцінка, що базується на результатах навантажувальних тестів і визначенні функціонального віку, дозволяє дати як інтегральну оцінку резервний можливостей організму, так і виявити слабкі ланки, що лімітують усю систему в цілому.

  1. Фізичні тренування, навіть якщо вони починаються в похилому віці, суттєво впливають на темп вікових змін організму і повинні використовуватися в комплексі заходів, спрямованих на профілактику передчасного (прискореного) старіння.

  2. Виконання індивідуалізованої програми тренувань сприяє збільшенню максимальної фізичної працездатності за рахунок багатопланового і гармонійного позитивного впливу рухової активності на основні ланки системи енергозабезпечення. Спрямованість впливу фізичних тренувань у більшості випадків протилежна спрямованості вікових змін.

  3. Препарат Рикавіт позитивно впливає на організм людини в пізньому періоді онтогенезу, у першу чергу за рахунок впливу на максимальну продуктивність, ємність і економічність системи енергозабезпечення, що сприяє підвищенню максимальної фізичної працездатності.

  4. Препарат Рикавіт уповільнює темп розвитку вікових змін, з огляду на зниження значень інтегрального функціонального віку. Виразність такого ефекту менше в чоловіків у порівнянні з жінками і знижується з віком.

Публікації автора:

  1. Коркушко О.В., Шатило В.Б., Ярошенко Ю.Т. Передчасне старіння. Фактори ризику. Діагностика. Засоби попередження. Метаболічна терапія. -К.: ДГС Лтд, 2003. -52 с. (Особистий внесок дисертанта полягає у розробці програми індивідуалізованих фізичних тренувань для людей похилого віку та написанні відповідного розділу).

  2. Ярошенко Ю.Т., Коркушко О.В. Возрастная динамика максимального потребления кислорода у практически здоровых мужчин пожилого возраста с различным уровнем двигательной активности по данным лонгитудинального наблюдения //Пробл. старения и долголетия. -1995. -Т.5, №1-2. - С.56-65.

  3. Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т. Вікова динаміка критичних рівнів фізичного навантаження у практично здорових чоловіків за даними поперечних спостережень //Фізіологічний журнал. - 2004. -Т.50, №1. - С.39-45.

  4. Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т., Чеботарев Н.Д., Писарук А.В. Максимальная рабочая производительность системы внешнего дыхания и газообмена у практически здоровых лиц в различные возрастные периоды // Укр. Пульмон. Журнал -2001. -№4. –С.12-16. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні комплексу досліджень по тестах з фізичним навантаженням, аналізу та інтерпретації отриманих результатів, підготовці матеріалу до друку).

  5. Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т. Максимальная гемодинамическая производительность у практически здоровых лиц в различные возрастные периоды // Укр. Кардиол. Журнал -2002. -№2. –С.83-89.

  6. Коркушко О.В., Шатило В.Б., Ярошенко Ю.Т., Шатило Т.В. Динамика ритма сердца в переходных процессах при физических нагрузках у здоровых людей разного возраста //Физиологический журнал. -1989. - Т.35, № 3. -С.38-42. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні тестів з навантаженням різної інтенсивності, часткового аналізу та інтерпретації отриманих результатів ).

  7. Коркушко О.В., Шатило В.Б., Ярошенко Ю.Т., Фролькис М.В., Писарук А.В., Антонюк-Щеглова И.А. Особенности реакции организма людей пожилого возраста на стрессорное воздействие (физическую нагрузку) //Пробл. старения и долголетия.-1993. -Т.3, №3. -С.184-191. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні тестів з фізичним навантаженням, сумісному аналізу та інтерпретації отриманих результатів, підготовці матеріалу до друку).

  8. Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т., Писарук А.В., Шатило В.Б. Комплексная оценка функционального состояния организма у лиц старших возрастных групп по данным нагрузочного тестирования //Пробл. старения и долголетия. -2002. -T.11, №4. - С.370-380. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні всього комплексу досліджень, сумісній розробці моделі визначення функціонального віку, підготовці матеріалу до друку).

  9. Ярошенко Ю.Т. Оценка функционального состояния систем гемодинамики и газообмена по результатам пробы с физической нагрузкой малой мощности как показатель биологического возраста человека //Пробл. старения и долголетия. -1992. Т.2, № 3. С.289-292.

  10. Чеботарьов Д.Ф., Коркушко О.В., Шатило В.Б., Ярошенко Ю.Т. Роль фізичних тренувань у підвищенні резистентності людей похилого віку в умовах дії стресорного чинника (дозованного фізичного навантаження). //Журнал АМН України.-1995. -Т1, №2.- С.230-244. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні комплексу досліджень, пов’язаних з тестами з навантаженням, сумісному аналізу та інтерпретації отриманих результатів, підготовці матеріалу до друку).

  11. Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т. Основные принципы использования аэробных физических тренировок в профилактике преждевременного старения //Медичний всесвіт. -2004. -Т.4, №1. - С.28-36.

  12. Ярошенко Ю.Т., Писарук А.В. Влияние физических тренировок на вариабельность ритма у здоровых людей пожилого возраста //Пробл. старения и долголетия. -2003. -Т.12, №3. -С.265-271. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні всього комплексу досліджень, пов’язаних з розробкою та проведенням програми фізичних тренувань, сумісному виконанню спектрального аналізу варіативності ритму серця).

  13. Коркушко О.В., Писарук А.В., Шатило В.Б., Ярошенко Ю.Т. Особливості використання енергетичних субстратів при довготривалому фізичному навантаженні у чоловіків похилого віку // Фізіологічний журнал.- 1995.- Т. 41, №1-2. - C.92-99. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні всього комплексу досліджень по виконанню довготривалого фізичного навантаження, сумісному аналізу та інтерпретації отриманих результатів, підготовці матеріалу до друку).

  14. Ярошенко Ю.Т. Физическая реабилитация больных хронической ишемической болезнью сердца в пожилом возрасте. Методологические подходы и эффективность //Пробл. старения и долголетия. -1992. Т.2, №1. -С.71-76.

  15. Чеботарев Д.Ф., Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т. Влияние препарата Рикавит на максимальную физическую работоспособность у практически здоровых лиц пожилого и старческого возраста //Пробл. старения и долголетия. –2000. -Т.9, №3. - С.238-249.

  16. Чеботарьов Д.Ф., Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т. Вплив місячного курсу препарату "Рикавіт" на гемодинамічне забезпечення фізичної працездатності практично здорових осіб старших вікових груп // Журн. АМН України. - 2001. -Т.7, №4. - С.773-783.

  17. Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т. Влияние пропранолола на максимальную физическую работоспособность и ее энергетическое обеспечение у практически здоровых лиц пожилого возраста //Пробл. старения и долголетия. -2003. -Т.13, №4. - С.365-378.

  18. Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т. Максимальное потребление кислорода у мужчин в зависимости от возраста и уровня двигательной активности //Физиология человека. -1996. -Т.22, №4. -С.100-103.

  19. Коркушко О.В., Шатило В.Б., Мороз Г.З., Белый А.А., Ярошенко Ю.Т., Фролькис М.В. Особенности влияния стимуляции и блокады бета-адренорецепторов на сердечно-сосудистую систему в пожилом и старческом возрасте //Физиология человека. - 1991. -Т.17, №6. -С.42-50. (Особистий внесок дисертанта полягає в участі у виконанні досліджень, сумісному аналізу та інтерпретації отриманих результатів).

  20. Korkushko O.V., Frolkis M.V., Yaroshenko Yu.T. Hormonal supply during physical exercise in elderly patientes with ischemic heart disease //Gerontology. -1988. -V.34, №1-2. P.88-94. (Особистий внесок дисертанта полягає у виконанні комплексу досліджень по тестах з фізичними навантаженнями у практично здорових людей похилого віку, сумісному аналізу та інтерпретації отриманих результатів, підготовці матеріалу до друку).

  21. Korkushko O.V., Shatilo V.B., Yaroshenko Yu.T. Alternsbesonderheiten der adrenergischen Regulation von Kontraktionsfahigkeit und Pumpfunktoin des Herzens //Z.Alternsforsch. -1989. -Bd 44, № 6. -S.341-344. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні тестів з навантаженням різної інтенсивності, сумісного аналізу та інтерпретації отриманих результатів).

  22. Korkushko O.V., Shatilo V.B., Frolkis M.V., Yaroshenko Yu.T. Hormonal and autonomic reaction to exercise in elderly healthy subjects and patients with ischemic heart disease //Acta Clinica Belgica.-1990.- V.45, №3.-P.164-175. (Особистий внесок дисертанта полягає у виконанні комплексу досліджень, по тестах з фізичними навантаженнями у практично здорових людей похилого віку, сумісному аналізу та інтерпретації отриманих результатів, підготовці матеріалу до друку).

  23. Korkushko O.V., Yaroshenko Yu.T., Shatilo V.B. Motor activity cardiovascular system in people of higher age groups //Wiener Klinische. –2000. –V.112, №9. –S.20-21. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні всього комплексу досліджень по оцінці ефективності програми тренувань, участі в розробці ідеологічної основи особливості фізичних тренувань у людей похилого віку).

  1. Ярошенко Ю.Т. Динаміка фізичної працездатності та її гемодинамічного забезпечення у осіб похилого віку під впливом річного курсу фізичних тренувань //Укр. кардіологічний журнал. -1996, №3. -Додат.: Матеріали V конгресу кардіол. України (м.Київ, 12-14 травня 1997). -С.98.

  2. Коркушко О.В., Шатило В.Б., Ярошенко Ю.Т., Котко Д.Н., Саркисов К.Г. Ускоренное старение как проблема гериатрии (Доклад на Всероссийской учредительной конференции геронтологов и гериатров. Санкт-Петербург - Стрельна) //Цитология. -1994. -Т.36, №7. - С.736-737. (Особистий внесок дисертанта полягає у виконанні досліджень по діагностиці передчасного старіння, участі в ідеологічному обгрунтуванні заходів по його профілактиці).

  3. Chebotarev D.F., Korkushko O.V., Yaroshenko Yu. T. Effect of ‘Rikavit’ on maximum physical working capacity in apparently healthy elderly and old subjects. -VIth European Congress of Clinical Gerontology (June, 2002 Moscow, Russia) //Клиническая геронтология. -2002. –Т.8, №5. – С.31.

  4. Yaroshenko Yu.T., Korkushko O.V., Shatilo V.B. Effect of 12-mounth aerobic training on the functional capacity of cardiorespiratory system. -VI th European Congress of Clinical Gerontology (June, 2002 Moscow, Russia) //Клиническая геронтология. -2002. –Т.8, №5. –С.179. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні всього комплексу досліджень по оцінці ефективності програми тренувань, участі в розробці ідеологічної основи особливостей фізичних тренувань у людей похилого віку, підготовці матеріалу до друку).

  5. Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т., Шатило В.Б., Мороз Г.З. Двигательная активность в профилактике преждевременного старения //Геронтология и гериатрия.1990. Ежегодник. Превентивная геронтология и гериатрия. К.:1990. -С.24-31. (Особистий внесок дисертанта полягає у виконанні досліджень по діагностиці передчасного старіння, участі в ідеологічному обгрунтуванні заходів по його профілактиці).

  6. Korkushko O.V., Yaroshenko Yu.T. Funсtional reserves of the cardiovascular system in elderly trained men //Physical Activity, Aging and Sports. V. III: Toward Healthy Aging International Perspectives. Part 1. Physiological and Biomedical Aspects. -Albany, New York. -1994. -P.55-67.

  7. Чеботарев Д.Ф., Западнюк В.И., Купраш Л.П., Коркушко О.В., Заика М.У., Оранская С.А., Пантелеймонова Т.Н., Ярошенко Ю.Т. Мебраностабилизирующее и антиоксидантное средство "Рикавит": Описание изобретения к патенту //Бюлл. описания изобретений. -1994. -№2, 30 янв. (Особистий внесок дисертанта полягає в участі в розробці рецептури препарату та самостійному виконанні всього комплексу досліджень по оцінці його впливу на рівень максимальної фізичної працездатності, аналізу та інтерпретації отриманих результатів).

  8. Коркушко О.В., Ярошенко Ю.Т., Шатило В.Б. Застосування оздоровчих тренувань людей похилого віку для попередження прискореного старіння та залежної від віку патології. -Методичні рекомендації. -Київ, 2000. -21 с. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні всього комплексу досліджень по оцінці ефективності програми тренувань, участі в розробці ідеологічної основи особливостей фізичних тренувань у людей похилого віку, підготовці матеріалу до друку ).

  9. Коркушко О.В., Шатило В.Б., Ярошенко Ю.Т. Подходы к выбору оптимальных параметров программы физических тренировок для людей пожилого возраста без заболеваний сердечно-сосудистой системы //Інформаційний лист. -К., 1998. -2с. . (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні всього комплексу досліджень по оцінці ефективності програми тренувань, участі в розробці ідеологічної основи особливості фізичних тренувань у людей похилого віку, підготовці матеріалу до друку).

  10. Ярошенко Ю.Т. Адаптационные возможности организма и течение процессов восстановления у лиц пожилого и старческого возраста, занимающихся физическими тренировками //Физиологические проблемы утомления и восстановления. Тезисы докладов Всесоюзной конф. г.Черкасы, 4-6 сентября 1985 г. -Киев-Черкасы, 1985. -ч.II. -С.233-235.

  11. Ярошенко Ю.Т. Двигательная активность как фактор, способствующий замедлению темпа возрастного снижения адаптационных возможностей организма //Продолжительность жизни: механизмы, прогнозы, пути увеличения: Тез. докл. Всес. конф. 15-17 окт. 1991 г. г.Киев. -К., 1991. -С.135-136.

  12. Ярошенко Ю.Т. Энергетическое обеспечение максимальной физической нагрузки в пожилом возрасте в зависимости от уровня двигательной активности //Ускоренное старение, связь с возрастной патологией /тезисы докладов научной конф. 13-15 окт. 1992 г., Киев. - С.199.

  13. Ярошенко Ю.Т. Максимальная аэробная способность, двигательная активность и возраст //II Національний конгрес геронтологів та геріатрів України. 4-6 жовтня 1994р. м.Київ. Тези доповідей. Ч.II. -Київ. -1994. -С.705.

  14. Ярошенко Ю.Т., Скуридина А.С. Частота нарушений ритма в условиях нагрузочного теста у лиц пожилого и старческого возраста, занимающихся физическими тренировками на выносливость //Порушення ритму серця: вікові аспекти. Матеріали І Української науково-практичної конференції з міжнародною участю (Київ, 19-20 жовтня 2000 р.). -Київ: ІВЦ "Алкон", 2000. -С.46-47. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні тестів з навантаженням різної інтенсивності, часткового аналізу та інтерпретації отриманих результатів ).

  15. Ярошенко Ю.Т., Коркушко О.В., Шатило В.Б., Саркисов К.Г. Аэробные физические тренировки в профилактике преждевременного старения //Прискорене старіння та шляхи його профілактики: Матеріали 2-ої науково-практичної конференції з міжнародною участю (Одеса, 18-19 жовтня 2001 р.). -Київ: ІВЦ "Алкон", 2001. -С.62-69. (Особистий внесок дисертанта полягає в самостійному виконанні всього комплексу досліджень по оцінці ефективності програми тренувань, сумісній розробці програми, аналізу та інтерпретації отриманих результатів).

  16. Ярошенко Ю.Т., Писарук А.В. Динамика вариабельности ритма сердца у лиц пожилого возраста под влиянием программы индивидуализированных физических тренировок //Анализ вариабельности ритма сердца в клинической практике: материалы 1-й международной научной конференции (Киев, 24-25 октября 2002 года). - Киев: ИПЦ "Алкон", 2002. -С.187-191. (Особистий внесок дисертанта полягає в самостійному виконанні всього комплексу досліджень по оцінці ефективності програми тренувань, сумісній її розробці, аналізу та інтерпретації отриманих результатів).

  17. Ярошенко Ю.Т. Показатели вариабельности ритма сердца у практически здоровых тренированных мужчин пожилого возраста //Анализ вариабельности ритма сердца в клинической практике: материалы 1-й международной научной конференции (Киев, 24-25 октября 2002 года). - Киев: ИПЦ "Алкон", 2002. -С.183-187.

  18. Ярошенко Ю.Т., Саркисов К. Г., Тарасенко О.Б. Показатели состояния бульбарной и кожной микроциркуляции у лиц пожилого возраста в зависимости от уровня двигательной активности // Мікроциркуляція та її вікові зміни: матеріали 2-ої міжнародної конференції (Київ, 22-24 травня 2002 р.) –Київ: ІВЦ „Алкон”, 2002. – С.351-352. (Особистий внесок дисертанта полягає в самостійному виконанні досліджень по оцінці ефективності програми тренувань, сумісному аналізу та інтерпретації отриманих результатів).

  19. Ярошенко Ю.Т. Структура і відносний вклад факторів, що визначають варіативність максимального споживання кисню у практично здорових людей похилого віку // IIІ Національний конгрес геронтологів і геріатрів України. 26-28 вересня 2000р. м.Київ. Тези доповідей. -Київ. -2000. -С.29-30.

  20. Yaroshenko Yu.T. Maximal aerobik capacity in men depending on age and level of physical activity //III European Congress of Gerontology. 30 august - 1 September 1995. -Abstracts. Utrecht, 1995.-P.168.

  21. Yaroshenko Yu.T. Effect of age and training on energy provision during maximal exercise //Physical activity and sports for healthy. 3-rd Inter. Confer. on Physical Activity, Aging and Sports.- Finland, May 31-June 4, 1992. -P.78-79.

  22. Yaroshenko Yu., Korkushko O., Shatilo V. Effect of an active motor regimen on the pace of aging and functional condition of elderly people //Advances in Gerontology. 2nd European Congress on Biogerontology (August 25-28, 2000, St. Petersburg, Russia). –Abst. 261. –P.90. (Особистий внесок дисертанта полягає у самостійному виконанні всього комплексу досліджень по оцінці ефективності програми тренувань, участі в розробці ідеологічної основи особливості фізичних тренувань у людей похилого віку).