Хомутов Євген Володимирович. Механоактивовані реакції галогенідних комплексів платини з метилйодидом і ненасиченими вуглеводнями : Дис... канд. наук: 02.00.04 - 2003.
Анотація до роботи:
Хомутов Є.В. Механоактивовані реакції галогенідних комплексів платини з метилйодидом і ненасиченими вуглеводнями. - Рукопис.
Дисертація на здобуття ученого ступеня кандидата хімічних наук за фахом 02.00.04 - фізична хімія. Інститут фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України, Донецьк, 2002 р.
Механообробка твердофазних солей K2PtХ6 (X = Cl, Br) призводить і до гомолізу і до гетеролізу зв'язку Pt-C з утворенням парамагнітних комплексів Pt(III) і льюїсовських кислотних центрів (ЛКЦ), відповідно. Обробка K2PtCl4 призводить тільки до гетеролізу зв'язку Pt-Cl. Свіжеоброблена сіль K2PtCl4 поглинає метилйодид із виділенням MeCl. Механізм реакції включає оксидативне приєднання MeI до Pt(II) при електрофільному сприянні ЛКЦ з утворенням метильних комплексів платини (IV) і розпад останніх у результаті внутрішньосферного відбудовного елімінування. Механоактивована в атмосфері ацетилену або пропілену суміш K2PtCl6/K2PtCl4 (10мол.%) каталізує реакцію гідрохлорування ацетилену газоподібним HCl. Реакція протікає на контактній парі Pt(IV) – Pt(II) шляхом хлорплатинування ацетилену координаційно ненасиченим комплексом Pt(IV) з утворенням b-хлорвінільного похідного (RPt(IV)), комплементарного відновлення зазначеного інтермедіату платиною(II) до RPt(II) і протоліза останньої частинки з утворенням вінілхлорида з регенерацією активної форми каталізатора.
Вперше показано, що механоактивація твердих комплексних солей платини призводить до утворення на поверхні точкових структурних дефектів - координаційно ненасичених комплексних аніонів. Зазначені частинки є активними центрами гетерогенних каталітичних реакцій нуклеофільного заміщення галогену в MeI і гідрохлорування ацетилену газоподібним HCl.
Механічна обробка твердих солей K2PtX6 в атмосфері повітря або аргону призводить до гомолітичного і гетеролітичного розриву зв'язку Pt-X з утворенням, відповідно, парамагнітних комплексів платини (III) і комплексів платини (IV) із координаційними вакансіями.
Методом парамагнітного зонду з використанням стабільного радикала ТЕМПО продемонстроване утворення льюїсовських кислотних центрів, що можна віднести до комплексів платини (IV) із координаційними вакансіями. Методом РФЕС показано, що обробка K2PtCl6 в атмосфері ацетилену або пропілену призводить до відновлення аніонів платини(IV), що знаходяться на поверхні, до платини(II) та утворення координаційно ненасичених комплексів.
Механообробка солі K2PtCl4, на відміну від K2PtCl6, викликає тільки гетероліз зв'язку Pt- Cl з утворенням координаційно ненасичених комплексів платини (II) та міжвузельних хлорид-йонів.
Виявлено ефект механічної активації реакції нуклеофільного заміщення в метилйодиді на попередньо механоактивованій комплексній солі K2PtCl4. При кімнатній температурі при відсутності механообробки має місце реакція нуклеофільного заміщення галогену в метилйодиді з кількісним утворенням метилхлориду.
Нуклеофільне заміщення в метилйодиді на попередньо активованій солі K2PtCl4 здійснюється за ланцюговим механізмом і включає таку послідовність стадій. Першою стадією є оксидативне приєднання MeI до PtCl42-, що протікає за SN2-механізмом при електрофільному сприянні координаційно ненасиченими комплексами платини(II). Стехіометричним наслідком реакції є утворення метильного комплексу платини (IV) із вакансією в транс-положенні до метильної групи. Внушньосферне відновне елімінування при розпаді останньої частинки призводить до виділення метилхлориду та регенерації електрофільної частинки - PtCl3-.Обрив ланцюга може здійснюватися в результаті рекомбінації PtCl3- і міжвузельного хлорид-йона. Участь метильного комплексу платини (IV) як інтермедіата доведено методом ПМР.
Показано, що реакція гідрохлорування ацетилена газоподібним HCl на попередньо активованій в атмосфері ацетилену, пропілену або етилену поверхні комплексів K2PtCl6/K2PtCl4 (10 мол. %) є каталітичною; TON=1700 и TOF=0.2 моль C2H2 моль Pt-1с-1 у розрахунку на атоми платини, що знаходяться на поверхні.
Гетерогенне-каталітичне гідрохлорування ацетилену, подібно гомогенному гідройодуванню, включає проміжне утворення -галогенвінільного комплексу платини (IV), утворення якого в умовах реакції показано методом ПМР. Вперше отримані параметри ПМР-спектра зазначеної сполуки.
Джерелом атомів хлору, що входять до складу вінілхлориду, є газоподібний HCl. Перша стадія каталітичного процесу - хлорплатинування ацетилену - мабуть, протікає як узгоджений процес через шестичленний перехідний стан за участю -комплексу платини (IV) з ацетиленом і молекули HCl, що приводить до проміжного утворення b-хлорвінільного похідного платини(IV). Комплементарне відновлення зазначеного інтермедіату платиною(II) призводить до відповідного похідного платини(II), а протоліз останньої частинки з утворенням вінілхлориду викликає регенерацію активної форми каталізатора.
Публікації автора:
S.A.Mitchenko, E.V.Khomutov, V.V.Kovalenko, A.F.Popov, I.P.Beletskaya. Generation of Platinum(III) species by mechanical treatment of solid K2PtX6 (X=Cl, Br) salts // Mendeleev Commun., 1999, No. 5, p.171-173.
S.A.Mitchenko, E.V.Khomutov, V.V.Kovalenko, A.F.Popov, I.P.Beletskaya. Mechanically Activated Transformations in the Coordination Sphere of Platinum Complexes Induced by Impact Grinding of Solid K2PtX6 (X=Cl, Br) and K2PtCl4 Salts // Inorganica Chimica Acta, 2001, V. 320, No.1-2, pp. 31-37.
С.А.Митченко, Е.В.Хомутов, И.В.Жихарев, И.П.Белецкая. Образование и распад метильного комплекса платины(IV) в системе: Механоактивированный порошок K2PtCl4 – пары MeI. Кинетика и катализ. - 2002. - №4. - с.509-515.
“Catalytic Acetylene Hydrochlorination by Gaseous HCl on the Surface of Mechanically Pre-activated K2PtCl6 salt”, 18-22th July 1999, 10th IUPAC Symposium on Organo-Metallic Chemistry directed towards Organic Synthesis, Versailles, France, P-324.
"-Vinyl Platinum (IV) Derivatives as Intermediates for Acetylene Conversions Catalyzed by Simple Inorganic Platinum (IV) Complexes. Generation, Structure and Reactivity", International conference "Reaction Mechanism and Organic Intermediates", June 11-14, 2001, Saint-Petersburg, p.33-34.