Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Фіра Людмила Степанівна. Метаболічні порушення в організмі щурів, уражених нітритом натрію тетрахлорметаном і низькими дозами радіації, та шляхи їх корекції: дисертація д-ра біол. наук: 03.00.04 / Інститут біології тварин УААН. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Фіра Л.С. Метаболічні порушення в організмі щурів, уражених нітритом натрію, тетрахлорметаном і низькими дозами радіації, та шляхи їх корекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. Інститут біології тварин УААН.– Львів, 2003.

Робота присвячена вивченню метаболічних порушень, антиоксидантної, детоксикаційної та імунної систем в організмі щурів при комбінованій дії тетрахлорметану, нітриту натрію і низьких доз радіації та впливу антиоксиданту крезацину, ентеросорбенту фібрабету, імуномодулятора тималіну на вказані порушення.

Встановлено, що при одночасній дії тетрахлорметану, нітриту натрію і рентгенівського опромінення в організмі щурів посилюються вільнорадикальні процеси, перекисне окиснення ліпідів і окиснювальна модифікація білків, що призводить до пошкодження клітинних мембран , зниження детоксикаційної функції печінки (гідроксилазної, деметилазної активності), зниження інтенсивності синтезу білків і фосфоліпідів в органі, до змін ферментативної і неферментативної системи антиоксидантного захисту, активації гуморальної ланки імунітету та зниження неспецифічної резистентності. При одночасній дії тетрахлорметану, нітриту натрію і низьких доз радіації токсичний вплив на досліджувані показники у щурів виражений значно більшою мірою, ніж при дії лише тетрахлораметану і нітриту натрію.

Введення ураженим щурам антиоксиданту крезацину, ентеросорбенту фібрабету та фосфатидилхолінових ліпосом з інкорпорованим крезацином призводить до зменшення токсичної дії вказаних токсикантів, про що свідчать значно менші порушення метаболізму, детоксикаційної і антиоксидантної систем в їх організмі. Введення ураженим щурам імуномодулятора тималіну проявляє нормалізуючий вплив на функцію імунної системи і механізми неспецифічної резистентності.

У дисертації вперше наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у встановленні особливостей метаболічних порушень, стану захисних систем і мембранних структур гепатоцитів у щурів з комбінованим ураженням тетрахлорметаном та нітритом натрію на тлі рентгенівського опромінення і пошуку ефективних середників для корекції виявлених порушень. Це наукове завдання вирішене шляхом експериментального вивчення вільнорадикальних процесів ліпопероксидації та окиснювальної модифікації білків, функціонального стану антиоксидантної, мікросомальної та імунної систем захисту. З метою корекції виявлених порушень вперше вивчено вплив на уражений організм антиоксиданта крезацину, ентеросорбенту фібрабету, імуномодулятора тималіну та фосфатидилхолінових ліпосом з інкорпорованим крезацином.

В результаті вирішення наукової проблеми зроблено такі наукові та прикладні висновки:

1. Вперше вивчено одночасну дію тетрахлорметану, нітриту натрію і низькодозового опромінення на перекисне окиснення ліпідів, систему антиоксидантного захисту, детоксикаційну і імунну функції та метаболічні процеси в організмі щурів та вплив антоксиданту крезацину, ентеросорбенту фібрабету та імуномодулятора тималіну на вказані системи і функції.

2. Комбіноване ураження щурів тетрахлорметаном і нітритом натрію призводить до підвищення інтенсивності перекисного окиснення ліпідів та окиснювальної модифікації білків в печінці і еритроцитах, до поглиблення ендогенної інтоксикації організму і ушкодження мембран еритроцитів та гепатоцитів, підвищення активності ЦП та КТ в сироватці крові та зниження вмісту G-SH, підвищення активності гуморальної ланки імунітету і зниження неспецифічної резистентності організму, зниження інтенсивності синтезу білків і ліпідів у печінці.

3. У печінці уражених CCl4 і NaNO2 щурів in vitro знижується інтенсивність синтезу білків, при використанні як попередника [U-14C]лейцину, та використання вуглецевого скелету амінокислоти в синтезі ліпідів і енергетичних процесах.

4. При одночасному ураженні щурів CCl4, NaNO2 і низькими дозами Rg-опромінення порушення функції антиоксидантної, детоксикаційної та імунної систем виражені більшою мірою, ніж при ураженні лише CCl4 і NaNO2. При цьому в організмі щурів посилюється деструкція клітинних мембран, підвищується активність фосфоліпази А2 у печінці і еритроцитах, вміст ФЛ та 2,4-динітрофенілгідразонів у крові.

5. При одночасній дії CCl4, NaNO2 і низьких доз Rg-опромінення в організмі щурів розвивається окиснювально-променевий стрес, порушується здатність імунної системи елімінувати екзо– і ендогенні токсини.

6. Застосування за умов хімічного та променевого ураження щурів антиоксиданту крезацину частково попереджує порушення окиснювальних процесів й зміни захисних систем організму, що обумовлено антиоксидними і гепатопротекторними властивостями препарату, обгрунтовано використання крезацину при лікуванні ускладнених токсикозів.

7. Встановлено позитивний ефект ентеросорбенту фібрабету при ураженні щурів кожним ксенобіотиком окремо, а також при одночасній дії на тлі Rg-опромінення на активність антиоксидантної системи, детоксикаційну і імунну функції, що дозволяє рекомендувати ентеросорбцію для корекції порушень при хімічно-променевому токсикозі.

8. Введення опроміненим та ураженим CCl4 і NaNO2 щурам імуномодулятора тималіну частково нормалізує функцію імунної системи, що проявляється зниженням вмісту патогенних ЦІК у сироватці крові, підвищенням неспецифічної резистентності організму (активності комплементу, вмісту лізоциму) та здатності нейтрофілів до фагоцитозу.

9. При введенні опроміненим та отруєним ксенобіотиками щурам фосфатидилхолінових ліпосом з інкорпорованим крезацином в їх організмі знижується інтенсивність вільнорадикальних процесів, вміст ендогенних токсинів, а також підвищується активність антиоксидної системи.

10. У результаті проведених досліджень запропонована схема розвитку променево-нітритно-тетрахлорметанового токсикозу.

Публікації автора:

1. Фіра Л.С. Вивчення антиоксидних властивостей крезацину за умов одночасного отруєння щурів нітритом натрію та тетрахлорметаном // Біологія тварин. – 2002. – Т. 4, № 1 – 2. – С. 210 – 214.

2. Фіра Л.С. Корекція крезацином метаболічних порушень в печінці щурів за умов комбінованої дії на організм тетрахлорметану та нітриту натрію // Наук. вісник Ужгород. нац. універ. Серія: Біологія. – 2003. – № 12. – С. 171 – 173.

3. Фіра Л.С. Активність ферментів мікросомального окиснення на тлі одночасного ураження тварин тетрахлорметаном та нітритом натрію після корекції фібрабетом // Фізіол.активні речовини. – Харків. – 2002 . – №2 (34). –С.125 – 127.

4. Фіра Л.С. Ендогенна інтоксикація в організмі тварин, викликана тетрахлорметаном // Біологія тварин. – 2003. – Т. 5, № 1-2. – С. 316 – 319.

5. Корекція ентеросорбцією порушень окиснювальних процесів при токсичному ураженні печінки /Я.І. Гонський, О.П. Баган, І.М.Кліщ, М.М.Корда, Н.П.Саюк, Л.М.Рубіна, Л.С. Фіра, Г.Г.Шершун // Укр. біохім. журн. – 1994.– Т. 66, № 2. – С. 112 – 116.

Автором проведені дослідження активності каталази, церулоплазміну, вмісту SH-груп та фосфоліпідів, систематизовано отримані результати.

6. Роль антиоксидантной системы в патогенезе токсического гепатита / М.М.Корда, Я.И.Гонский, Л.С.Фира, И.Н.Клищ // Пат. физиол. и эксперим. мед. – 1996. – № 2. – С. 43 – 46.

Дисертант визначала активність каталази, церулоплазміну та вміст фосфоліпідів у печінці тварин і провела статистичну обробку результатів.

7. Фіра Л.С., Гонський Я.І. Стан імунної та антиоксидної системи щурів, отруєних тетрахлорметаном, після застосування тималіну // Мед. хімія. – 2000. – № 1. – С. 77 – 80.

Автором проведені дослідження з вивчення вмісту ЦІК та імуноглобулінів, систематизовані отримані результати.

8. Вивчення показників ліпідного обміну та вільнорадикального окиснення в умовах тетрахлорметанового гепатиту при корекції фібрабетом / Л.С.Фіра, І.М. Кліщ, Н.Є.Лісничук, Н.В.Шамрай // Наукові записки Терноп. педуніверситету. – Серія: Біологія. – 2000. – 3(10). – С. 78 – 82.

Автором проведені експериментальні дослідження з вивчення вмісту МДА, ДК, ТК та активності фосфоліпази А2, статистична обробка та узагальнення результатів роботи.

9. Вивчення дезінтоксикаційних властивостей фібрабету на тваринах за умов комбінованої дії тетрахлорметану, нітриту натрію та рентгенівського опромінення / Л.С.Фіра, О.В.Благодарова, Б.Р.Бойчук, Д.В.Козак // Наукові записки Терноп. педуніверситету. – Серія: Біологія. – 2000. – 4(11). – С. 83 – 86.

Автором вивчено вміст молекул середньої маси та ендогенний індекс інтоксикації у тварин, проведена статистична обробка та узагальнення результатів роботи.

10. Фіра Л.С., Гонський Я.І. Захисна дія фібрабету за умов отруєння щурів нітритом натрію та тетрахлорметаном // Мед. хімія. – 2000. – Т.2, № 4. – С. 60 – 62.

Автором виконана експериментальна частина роботи з вивчення вмісту метгемоглобіну, МДА та систематизовані отримані результати.

11. Застосування крезацину для корекції метаболічних порушень в щурів, отруєних тетрахлорметаном та нітритом натрію на фоні рентгенівського опромінення / Л.С.Фіра, Я.І.Гонський, Б.Р.Бойчук, Д.Б. Фіра // Екологія та ноосферологія. – 2000. – Т. 9, № 1-2. – С. 67 – 72.

Автором проведені експериментальні дослідження з вивчення вмісту МДА, молекул середньої маси та активності церулоплазміну у тварин та зроблені узагальнення результатів.

12. Використання тималіну для корекції імунної системи щурів за умов отруєння нітритом натрію та тетрахлорметаном / Л.С.Фіра, Я.І.Гонський, Н.Є.Лісничук, Н.В.Шамрай // Буков. мед. вісн. – 2001. – № 1. – С. 184 – 186.

Автором вивчено вміст ЦІК, імуноглобулінів та МДА при отруєнні нітритом натрію та тетрахлорметаном, проведена статистична обробка та узагальнення результатів роботи.

13. Ефективність використання цеоліту з метою корекції порушень мікросомального окиснення у тварин різного віку з токсичним ураженням тетрахлорметаном / І.М.Кліщ, М.М.Корда, Л.С.Фіра, В.В.Дем’яненко, О.В.Гриців, Л.В.Головатюк // Вісник наукових досліджень. – 2001. – № 3. – С. 114 – 116.

Автором проведені експериментальні дослідження з вивчення деметилазної та гідроксилазної активності мікросом печінки після ураження тварин тетрахлорметаном та здійснена статистична обробка даних.

14. Фіра Л.С., Гонський Я.І., Соснієнко С.Ю. Порушення імунної системи організму щурів за умов одночасного отруєння СС14 та NaNO2 на тлі низькодозового Rg-опромінення // Наук. вісн. Чернів. університету. – 2001. – Вип. 126. – С. 23 – 28.

Автором проведені експериментальні дослідження з вивчення вмісту лізоциму та фагоцитарної активності нейтрофілів у тварин, здійснена статистична обробка та узагальнення результатів роботи.

15 Фіра Л.С., Гонський Я.І., Гранківська С.С. Вплив сорбенту оксісорб на деякі показники крові та печінки щурів за умов нітритного отруєння // Біологія тварин. – 2001. – Т. 3, № 1. – С. 157 – 161.

Автором виконана експериментальна частина роботи з дослідження вмісту гемоглобіну та активності трансаміназ, систематизовані отримані результати.

16. Корекція фібрабетом ендогенної інтоксикації та антиоксидної системи в щурів за умов нітритного отруєння / Л.С.Фіра, Я.І.Гонський, С.С.Гранківська, Д.Б.Фіра // Екол. та ноосфер. – 2001. – Т. 10, № 1 – 2. – С. 54 – 59.

Автором вивчено вміст метгемоглобіну, молекул середньої маси, МДА та активності каталази, здійснена статистична обробка даних.

17. Фіра Л.С., Гранківська С.С. Використання тималіну як коректора імунної системи щурів за умов отруєння нітритом натрію // Наук. вісн. Ужгор. університету. – 2002. – № 11. – С. 115 – 118.

Автором проведені експериментальні дослідження з вивчення вмісту метгемоглобіну, молекул середньої маси, ЦІК та імуноглобулінів, здійснена статистична обробка та узагальнення результатів роботи.

18. Виявлення метаболічних порушень в організмі щурів при поєднаній дії тетрахлорметану, нітриту натрію та рентгенівського опромінення / Л.С.Фіра, О.І.Кривокульський, С.Ю. Соснієнко, Л.В.Головатюк // Екол. та ноосфер. – 2002. – Т. 11, № 1 – 2. – С. 26 – 32.

Автор визначила вміст продуктів окиснювальної модифікації білків, фосфоліпідів та активності фосфоліпази А2 , здійснила статистичну обробку даних.

19. Л.С.Фіра, О.І.Кривокульський. Корекція крезацином окиснювальних процесів у щурів після отруєння нітритом натрію // Наук. записки Терноп. педунів. – Серія:біологія. – 2002. – 2 (17). – С. 114 – 118.

Автором виконана експериментальна частина роботи з вивчення вмісту метгемоглобіну, ДК, ТК та активності каталази, систематизовані отримані результати.

20. Фіра Л.С., Кривокульський О.І. Оцінка ендогенної інтоксикації у тварин за отруєння тетрахлорметаном та нітритом натрію після застосування антиоксидантів та ентеросорбентів // Наук. записки Терноп. педунів. – Серія: Біологія. – 2003. – 1 (20). – С. 98 – 101.

Автором вивчено вміст молекул середньої маси, метгемоглобіну та проведено узагальнення результатів дослідження.

21. Фіра Л.С., Гонський Я.І. Застосування крезацину та фібрабету з метою корекції метаболічних порушень у тварин, уражених тетрахлорметаном, нітритом натрію та низькими дозами радіації // Мед. хімія. – 2003. – Т.5, № 2. – С. 36 – 39.

Автор вивчила інтенсивність анаболічних процесів у печінці з допомогою радіоактивного лейцину та дослідила включення його в синтетичні процеси у печінці (проведено тонкошарову хроматографію), зробила висновки.

22. Фіра Л.С., Гонський Я.І. Метаболічні порушення в організмі тварин, отруєних нітритом натрію // Мед. хімія. – 2003. – № 3.– С. 64 – 67.

Автором проведені експерименти з вивчення вмісту фосфоліпідів, молекул середньої маси та метгемоглобіну в організмі щурів, отруєних нітритом натрію, здійснена статистична обробка даних.

23. Вплив сорбенту “Оксісорб” на біохімічні показники щурів з експериментальним нітритним отруєнням / Я.І.Гонський, Л.С.Фіра, О.І.Калиняк, М.М.Корда, І.М. Кліщ, Г.Г.Шершун // Актуальні питання клінічної та експерим. медицини. – Тернопіль. – 1994. – С. 297 – 299.

Дисертант виконала дослідження з вивчення вмісту гемоглобіну та активності трансаміназ і провела статистичну обробку.

24. Стан перекисного окиснення ліпідів та антиоксидантної системи організму щурів з токсичним ураженням печінки / Я.І.Гонський, Л.С.Фіра, Н.П.Саюк, М.М.Корда, Л.М.Рубіна // Тез. доп. конф. “Фізіологія і патологія перекисного окислення ліпідів, гемостазу та імуногенезу”. – Полтава. – 1995. – С. 13 – 14.

Здобувачем проведено експериментальну частину роботи з вивчення вмісту МДА, відновленого глутатіону та активності каталази, здійснено статистичну обробку та підготовлено матеріал до друку.

25. Фіра Л.С., Шершун Г.Г. Вплив Оксісорбу та БАР на стан організму щурів при нітритному отруєнні // Тез. наук. конф. “Досягнення та перспективи клін. та експерим. медицини”. – Тернопіль. – 1995. – С. 401 – 402.

Дисертант провела досліди з вивчення вмісту гемоглобіну, активності трансаміназ та сечовини, показників перекисного окиснення ліпідів в організмі, ураженому нітритом натрію та узагальнила отримані результати.

26. Вплив ентеросорбції на окиснювальні процеси у щурів за гострих хімічних отруєнь / Я.І. Гонський, М.М.Корда, Л.С.Фіра, І.М.Кліщ, Н.П.Саюк, Л.М.Рубіна // Тез допов. У11 Укр. біохім. з’їзду. – Ч. 111. – Київ, 1997. – С. 550 – 553.

Автором проведені експериментальні дослідження з вивчення вмісту МДА, активності каталази та здійснена статистична обробка даних.

27. Гонський Я.І., Фіра Л.С., Підручна С.Р. Зміни імунної системи щурів за умов токсичного отруєння нітритом натрію і тетрахлорметаном // Здобутки клін. та експерим. мед. – Вип. 3. – Тернопіль. – 1998. – С. 382 – 384.

Дисертантом проведено визначення вмісту імуноглобулінів, ЦІК та лізоциму в сироватці крові щурів, уражених тетрахлорметаном та нітритом натрію, зроблено висновки.

28. Корекція трекрезаном показників ендогенної інтоксикації організму щурів за умов нітритного отруєння / Я.І. Гонський, Л.С.Фіра, М.М. Корда, Н.П. саюк, Г.Г.Шершун, Л.М.Рубіна, С.С.Гранківська, О.М.Матолінець// Здобутки клін. та експерим. мед. – Вип. 5. – Тернопіль. – 2000. – С. 479 – 482.

Автором проведено визначення вмісту молекул середньої маси у печінці та сироватці крові тварин, метгемоглобіну та еритроцитарного індексу інтоксикації, здійснена статистична обробка даних.

29. Фіра Л.С., Гонський Я.І., Корда М.М. Порушення метаболічних процесів у тварин з експериментальним токсикозом на фоні рентгенівського опромінення // Здобутки клін. та експерим. медицини. – Вип. 6. – Тернопіль. – 2001. – С. 16 – 19.

Автором проведені експериментальні дослідження з вивчення вмісту МДА, ДК, ТК та активності ферментативної антиоксидної системи, здійснена статистична обробка та узагальнення результатів роботи.

30. Fira Ludmila, Honskiy Yaroslav, Sosnienko Serhiy, Lisnychuk Natalia. Inclusion of radio-active leucine into metabolic processes of rats poisoned by CC14 and NaNO2 . // ІІ Львівсько-Люблінська конференція з експериментальної та клінічної біохімії: Тези доп. – Люблін. – 2002. – С. 195 – 196.

Дисертантом проведено, систематизовано та статистично оброблено матеріал з вивчення метаболічних процесів у печінці тварин з допомогою радіоактивної мітки (проведена тонкошарова хроматографія) після ураження тетрахлорметаном, нітритом натрію на тлі рентгенопромінення.