Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Радіобіологія


225. Ракша Наталія Григорівна. Метаболізм пуринів у клітинах імунокомпетентних органів щурів за променевого ураження: дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Ракша Н.Г. Метаболізм пуринів у клітинах імунокомпетентних органів щурів за променевого ураження. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.01-радіобіологія.-Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню особливостей метаболізму пуринів у тимоцитах та спленоцитах щурів за дії рентгенівського випромінювання в дозах 1,0 Гр та 7,78 Гр. Встановлено значне порушення включення С14-аденозину у фонд аденілових метаболітів, яке відбувається одночасно з порушенням функціональної активності основних ферментів пуринового обміну і може свідчити про радіаційно-індуковані зміни внутрішньоклітинного вмісту пуринових нуклеотидів, нуклеозидів та їх основ. В результаті активізації реакцій деградації аденілових нуклеотидів у клітинах досліджуваних органів зростає концентрація гіпоксантину, що викликає підвищення активності прооксидантної форми ферменту ксантиноксидази та супроводжується зростанням швидкості генерування супероксидних аніон-радикалів. Показано дозозалежне зростання супероксиддисмутазної активності тимоцитів опромінених тварин та пригнічення активності даного ферменту у клітинах селезінки за дії іонізуючої радіації в дозах 1,0 Гр та 7,78 Гр. Розвиток інтерфазної загибелі лімфоцитів за променевого ураження супроводжується зміною ступеня окиснювальної модифікації білкових молекул, інтенсивність якої залежить від метаболічного стану клітини і різко зростає при порушенні прооксидантно-антиоксидантної рівноваги. За дії на тварин рентгенівського випромінювання на фоні попереднього введення рибоксину спостерігається нормалізуючий вплив препарату на активність ряду досліджуваних ферментів порівняно з відповідними результатами при опроміненні в дозах 1,0 Гр та 7,78 Гр.

1. Тотальне одноразове рентгенівське опромінення тварин в дозах 1,0 Гр та 7,78 Гр знижує життєздатність клітин, активізує процеси розпаду хроматину, викликає порушення пуринового обміну у лімфоцитах тимусу і селезінки щурів.

2. Встановлено зростання аденілаткіназної, аденозиндезаміназної, пуриннуклеозидфосфорилазної активності у тимоцитах та АМФ-дезаміназної активності у лімфоцитах тимусу і селезінки опромінених тварин. Показано пригнічення ферментативної активності аденілаткінази, аденозиндезамінази спленоцитів, 5'-нуклеотидази лімфоцитів тимусу і селезінки за дії променевого чинника в дозах 1,0 Гр та 7,78 Гр, що у комплексі зі змінами включення С14-аденозину у фонд аденілових нуклеотидів вказує на радіаційно-індуковане порушення метаболізму пуринів.

3. Дія іонізуючої радіації в дозах 1,0 Гр та 7,78 Гр викликає значне підвищення ксантиноксидазної активності у тимоцитах, тоді як у лімфоцитах селезінки зростання ксантиноксидазної активності спостерігається лише за опромінення в дозі 1,0 Гр. Виявлено взаємозв’язок між активністю ксантиноксидази та швидкістю генерування супероксидних аніон-радикалів у клітинах досліджуваних органів, що призводить до підсилення рівня вільнорадикального пошкодження хроматину і супроводжується активізацією процесів фрагментації ДНК.

4. Одноразова дія рентгенівського випромінювання викликає зростання супероксиддисмутазної активності у тимоцитах та її пригнічення у спленоцитах опромінених тварин, що вказує на порушення функціонування провідної ланки антиоксидантної системи. Поряд з цим, спостерігається підвищення ступеня окиснювальної модифікації білків у спленоцитах та його зниження у лімфоцитах тимусу.

5. При опроміненні щурів на фоні введення рибоксину спостерігається нормалізація активності ряду досліджуваних ферментів та активізуючий вплив препарату на стан окисного фосфорилювання у пермеабілізованих тимоцитах інтактних тварин.

Публікації автора:

1. Андрійчук Т.Р., Цудзевич Б.О., Кучеренко М.Є., Білоконь Ю.М., Кудіна Н.Г. Вплив низьких доз іонізуючої радіації на стан про- та антиоксидантних систем тимоцитів щурів // Доповіді НАН України.-2002.-№5.-С.179-182. (Здобувачем особисто здійснено опромінення тварин, виділення клітин тимусу, участь у визначенні ксантиноксидазної, ксантиндегідрогеназної, супероксиддисмутазної активності, проведено інтерпретацію одержаних експериментальних даних та їх математичну обробку, підготовлено матеріали до друку)

2. Цудзевич Б.О., Андрійчук Т.Р., Кудіна Н.Г. Вплив іонізуючої радіації та інгібіторів енергетики мітохондрій на міжнуклеосомну фрагментацію ДНК у тимоцитах щурів // Вісник КНУ. Серія Біологія.-2002.-Вип.36-37.-С.91-93. (Здобувачем особисто здійснено опромінення тварин, виділення клітин тимусу, оцінено ступінь деградації ДНК, статистично опрацьовано та узагальнено результати, написано статтю)

3. Кудіна Н.Г., Андрійчук Т.Р., Цудзевич Б.О. Активність ферментів пуринового обміну в тимоцитах щурів за променевого ураження та введення їм рибоксину // Укр. біохім. журн.-2003.-Т.75, №2.-С.109-112. (Здобувачем особисто проведено опромінення та введення піддослідним тваринам препарату рибоксину, виділення тимоцитів, визначення активності ферментів пуринового обміну, здійснено математичний аналіз, інтерпретацію одержаних результатів, написано статтю)

4. Андрийчук Т.Р., Кудина Н.Г., Цудзевич Б.О. Участие системы ксантиноксидаза/ксантиндегидрогеназа в радиационно-индуцированном апоптозе клеток иммунокомпетентных органов // Тезисы докладов IV съезда по радиационным исследованиям (радиобиология, радиоэкология, радиационная безопасность).-Москва: Издательство Российского университета дружбы народов, 2001.-Т.1 (секции I-V).-С.343.

5. Кудіна Н.Г., Андрійчук Т.Р., Сорокіна Л.П., Цудзевич Б.О. Активність ферментів обміну пуринів за рентгенівського опромінювання та на фоні інозину // Укр. біохім. журн.-2002.-Т.74, №4б (додаток 2) Матеріали VIII Українського біохімічного з’їзду.-С.226.

6. Ракша Н.Г., Андрійчук Т.Р. Ферменти метаболізму пуринів за променевого ураження організму // Тези доповідей Всеукраїнської наукової конференції “Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі і патології”.-Київ: Український фітосоціологічний центр, 2002.-С.96.

7. Андрійчук Т.Р., Кудіна Н.Г., Полякова В.В., Цудзевич Б.О. Рівень деградації хроматину тимоцитів щурів за умов ініціації апоптозу // Тези доповідей ІІІ з’їзду Українського біофізичного товариства.-Львів: СП "Євросвіт", 2002.-С.13.

8. Цудзевич Б.О., Кудина Н.Г., Сорокина Л.П., Андрийчук Т.Р. Влияние ионизирующей радиации и инозина на состояние ферментных систем обмена пуринов // Тезисы докладов III Международного симпозиума “Механизмы действия сверхмалых доз”.-Москва: Издательство Российского университета дружбы народов, 2002.-С.144.

9 Кудіна Н.Г., Андрійчук Т.Р., Сорокіна Л.П. Оцінка впливу іонізуючої радіації на окиснювальну модифікацію білків // Тезисы Всеукраинской конференции молодых ученых “Актуальные вопросы современного естествознания”.-Симферополь: Новая эра, 2003.-С.50.

10. Andriychuk T.R., Kudina N.G., Dragan L.P., Tszudzevich B.A. The influence of ionizing radiation upon the state of chromatin of the cells from immunocompetent rat’s organs // Тези III з’їзду з радіаційних досліджень (радіобіологія і радіоекологія).-Київ: Український фітосоціологічний центр, 2003.-С.18.