Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Нуд Ольга Петрівна. Металургійні підприємства України в системі формування та використання ресурсів металобрухту. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Нуд О.П. Металургійні підприємства України в системі формування та використання ресурсів металобрухту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04. – Економіка та управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2008.

Дисертація присвячена розробці науково обґрунтованих підходів щодо визначення основних напрямків ефективного використання ресурсів вторинних чорних металів на металургійних підприємствах на основі прогнозування обсягів металевого фонду країни і ресурсів металобрухту. У роботі визначено місце вторинних чорних металів на макро- та мікрорівні, досліджено особливості кругообігу металу сучасності, проаналізовано умови утворення і використання металобрухту на металургійних підприємствах, досліджено особливості формування і функціонування ринку металобрухту України, запропоновано методологічний підхід розрахунку величини металевого фонду, визначено прогнозний рівень металевого фонду та споживання металобрухту в країні, розроблено науково-методичний підхід прогнозування руху металобрухту, запропоновано методику розрахунку ціни на вторинні чорні метали, обґрунтовано пріоритетні напрямки проведення державної політики в сфері утворення та використання металобрухту.

1. В сучасності металобрухт розглядається як найважливіша стратегічна і енергозберігаюча сировина для вітчизняного металургійного виробництва, а збір і його використання направлені на зміцнення конкурентних позицій металургійних підприємств і забезпечення екологічної безпеки навколишнього середовища. Утворення металобрухту визначається обсягом минулих металовкладень, амортизаційною політикою держави, інвестиційними можливостями секторів економіки, матеріальною базою брухтозаготівельних підприємств і, в найбільшій мірі, попитом та ціною на внутрішньому та зовнішньому ринках.

2. Особливостями кругообігу металу в сучасних умовах є залежність від циклічних коливань економіки. Швидкість обороту металу визначається рухом таких агрегатів, як сукупний попит на метал і сукупна пропозиція металу. Встановлена залежність між рухом хвилі виробництва сталі та інвестицій в основний капітал показує, що виробництво і споживання металу визначатимуться динамікою таких показників, як виробництво засобів виробництва і товарів тривалого використання.

3. Потенціал металургійних підприємств використовується більшою мірою для забезпечення зовнішнього попиту на напівфабрикати і сировинні ресурси, а внутрішній ринок характеризується низьким платоспроможним попитом. Тому для підвищення ефективності використання металу необхідним є подальший розвиток металургії, який би ґрунтувався на високому рівні досягнень науки і техніки, пониженому споживанні ресурсів і мінімальному впливі на навколишнє середовище.

4. Проведене дослідження умов функціонування ринку металобрухту дало можливість зробити висновок, що існуюча система заготівлі та використання металобрухту недосконала, діє з порушенням ринкового цінового механізму, умов конкуренції і свободи підприємницької діяльності. В процесі аналізу встановлено, що внутрішній попит металургійних підприємств не задовольняється навіть за умови обмеження експорту металобрухту. А об'єми заготівлі металобрухту визначаються ціною його реалізації.

5. Запропонований методологічний підхід до визначення величини металевого фонду дозволяє, використовуючи статистичні дані, обчислити приріст металофонду країни з урахуванням експорту та імпорту металу у складі неблагородних металів та виробів з них, машин, устаткування, механізмів та засобів транспорту і чисельно означити потенційні джерела формування ресурсів металобрухту з метою їх використання в металургійному виробництві.

6. Розроблений науково-методичний підхід до прогнозування об'ємів утворення та використання металобрухту базується на використанні встановленого обсягу металевого фонду, запланованого виробництва сталі, максимально досягнутої питомої ваги металобрухту на виплавку сталі за аналізовані фактичні періоди і відносного зниження відходів у зв'язку з вдосконаленням технології переділу. Розрахунки показали, що потреба в металобрухті металургійних підприємств може бути повністю задоволена за умови збереження існуючих на момент досліджень тенденцій розвитку металургійної галузі, а також можливий експорт металобрухту.

7. В існуючі методи розрахунку внутрішньої ціни на металобрухт запропоновано внести поправки на фактор часу та альтернативність витрат. У дисертації обґрунтована ціна, за якої однаково продавати усередині країни металобрухт або експортувати. Для цього використано альтернативний коефіцієнт експорту. А також враховано співвідношення між офіційним курсом національної валюти та долара США і паритетом купівельної спроможності валют.

8. Пропонується розробка стратегії ефективного управління використанням вторинних чорних металів проводити в таких напрямках: зниження рівня відходів і безповоротних втрат металу при виробництві чавуну, сталі, прокату і металовиробів всіх ступенів складності, підвищення швидкості обороту металу, а також якісне і кількісне збільшення металевої основи економіки - металевого фонду. Збільшення швидкості обороту металу передбачає проведення державою амортизаційної політики з метою прискорення оновлення основних засобів, створення механізму списання зношених основних засобів. Для вирішення таких проблем необхідне ухвалення державних стандартів з утилізації спірного устаткування і, в цілому, програми утилізації металовідходів. Необхідна переоцінка вартості нефункціонуючих основних фондів і розробка дієвої системи платежів за забруднення навколишнього середовища. Збільшення ресурсної бази металобрухту можливе за рахунок відповідних інвестицій. Необхідне створення пільгових інвестиційних і кредитних умов для реструктуризації і технічного переозброєння брухтопереробної галузі. Обґрунтована доцільність участі металургійних підприємств як інвесторів для брухтозаготівельних і брухтопереробних підприємств.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Економічні проблеми чорної металургії України: Моногр. / Під. заг. ред. С.С. Аптекаря, А.І. Амоші.- Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – 383 с. (здобувачеві належать 1.1; 1.2; 1.3; 5.3; 5.4; 5.5; 5.6. Запропоновано підхід до розрахунку і прогнозування об'ємів утворення металобрухту відносно металевого фонду і виплавки сталі на металургійних підприємствах України. Загальний обсяг роботи 23,9 д.а., особисто здобувачеві належить – 4,2 д.а.)

у фахових наукових виданнях:

  1. Нуд О.П. Про кризу управління металургійною галуззю в умовах переходу до ринкової економіки: наукові праці ДонТУ. Серія: економічна. Випуск 56. - Донецьк, ДонНТУ, 2003. - С. 229 - 234.

  2. Нуд О.П. Гірничо-металургійний комплекс України в контексті реструктуризації світової чорної металургії // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Донецьк: ДонНУ, 2003. - С. 167 - 169.

  3. Нуд О.П. Про проблему формування ринку вторинних чорних металів: міжнародний аспект // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Донецьк: ДонНУ, 2004. - С. 515 - 519.

  4. Нуд О.П. Кругообіг металу в умовах перехідної економіки // Прометей. - 2007. - №2 (23). - С. 212-218.

  5. Нуд О.П. Вторинні чорні метали в системі ресурсозабезпечення металургійних комбінатів // Торгівля і ринок України: Темат.зб.наук.пр. Вип.24. т.1. - Донецьк: ДонНУЕТ, 2007. - С. 97 – 107.

  6. Нуд О.П. Розрахунок величини металевого фонду України та прогнозування руху металобрухту // Економіка: проблеми теорії та практики. – Випуск 233 : В 5 т. – Т IV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 986 – 995.

за матеріалами конференцій:

  1. Нуд О.П. Порівняльний економічний аналіз продуктивності праці на МК ім. Ілліча та МК Криворіжсталь // Соціально-економічні аспекти промислової політики. Економіка і соціологія праці, менеджмент персоналу: Сб.наук.пр.-Т.4. ІІ - Донецьк, 2003. - С. 59-64.

  2. Нуд О.П. Місце економічного аналізу в управлінні підприємством // Праці вузівських конференцій професорсько-викладацького складу та студентів за підсумками науково-дослідної роботи: економіка, менеджмент, маркетинг, кількісні методи. - Донецьк: ДонНУ, 2003. - С. 115-118.

  3. Нуд О.П. Амортизаційний брухт як основний ресурсо- та енергозберігаючий фактор // Праці Четвертої міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». Частина 1. - Донецьк: ДонНУ, 2003. - С. 186-189.

  4. Нуд О.П. Теоретичні та практичні аспекти функціонування ринку металобрухту України // Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення: Матеріли міжнар.наук.-практ.конф. Т.1. - Донецьк: ДонНУЕТ, 2007. - С. 148-151.