Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Прилади і методи контролю та визначення складу речовин


Долішній Богдан Семенович. Метод і пристрій контролю працездатності ливарних автоматичних ліній: дисертація канд. техн. наук: 05.11.13 / Івано-Франківський національний технічний ун-т нафти і газу. - Івано-Франківськ, 2003.



Анотація до роботи:

Долішній Б.С. Метод і пристрій контролю працездатності ливарних автоматичних ліній. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.11.13 – Прилади і методи контролю та визначення складу речовин. – Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Івано-Франківськ, 2003.

Робота присвячена питанням контролю технічного стану технологічного обладнання ЛАЛ, і базується на оцінці працездатності її МТ, який був вибраний на основі аналізу отриманих показників надійності модулів ЛАЛ.

Розроблена діагностична модель об'єкту контролю - МТ, обґрунтовано вибір діагностичної ознаки його технічного стану – тривалість циклу . На основі розроблено алгоритм контролю працездатності. Розроблена процедура визначення критичного значення , визначено умови працездатності і проведена метрологічна оцінка точності розрахунку запасу працездатності.

Розроблена систему контролю працездатності ЛАЛ, яка ґрунтується на відповідних алгоритмах і пристрої контролю та керування МТ ЛАЛ, окремі схемні рішення якого захищені патентом України.

Основні результати роботи знайшли промислове впровадження на ВАТ "Автоливмаш".

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і вирішення наукової задачі, яка вимагає розробки нового методу контролю працездатності ЛАЛ.

Основні результати роботи такі:

1. На основі аналізу стану контролю працездатності ЛАЛ встановлено, що він не відповідає сучасному рівню машинобудування, в зв’язку з чим запропоновано проводити розробку методу контролю її працездатності у два етапи:

– на першому етапі, базуючись на використанні основних положень теорії надійності і методу експертних оцінок, розрахувати показники надійності модулів ЛАЛ та на основі їх аналізу виявити модуль з низьким рівнем надійності , який обрати за об'єкт наступних досліджень;

– на другому етапі розробити методологічні принципи (моделі, алгоритм, метод і технічні засоби) контролю працездатності вибраного модуля ЛАЛ.

2. Обґрунтовано вибір і визначено основні показники надійності модулів ЛАЛ: імовірність безвідмовної роботи P(t), середній час напрацювання на відмову Тсер, середній час відновлення працездатності Тв.сер та коефіцієнт готовності Кг, аналіз яких показав, що найбільш низький рівень надійності (за трьома різними типами ліній) мають модуль формування (Тсер=19год., Тв.сер=2,2год., Кг=0,89), модуль транспортування і нагромадження (Тсер=21,6год., Тв.сер=2,6 год., Кг=0,892), однак враховуючи вагомість модуля транспорту і нагромадження в реалізації технологічного процесу виготовлення виливок, останній був обраний за об'єкт дослідження з метою розробки методу контролю його працездатності. На основі аналізу факторів впливу на показники роботи модуля транспорту встановлено, що його продуктивність залежить від поточних величин діаметрів роликів, тобто середній діаметр ролика є основним фізичним параметром, що визначає технічний стан МТ-ЛАЛ, оскільки поточне значення діаметра ролика безпосередньо пов'язане з тривалістю робочого циклу, який прийнятий за основну діагностичну ознаку його стану.

3. Вперше розроблена узагальнена математична модель процесу зношування роликів і підопочної плити, використання якої при імітаційних експериментах дозволило встановити що:

під час нормальної роботи рольганга відбувається рівномірне зношування роликів, яке зумовлено різницею в діаметрах суміжних роликів. При зупинках опок і подальшому їх прискоренні зношуються ролики, які знаходяться під опокою, внаслідок невідповідності швидкості руху опоки і лінійної швидкості обертання поверхні ролика;

- при нормальній роботі рольганга відбувається поступове зменшення середнього по рольганга діаметра роликів із збільшенням їх дисперсій. При цьому зміна параметрів закону розподілу не впливає на його зміну;

- із зростанням кількості зупинок МТ-ЛАЛ розподіл значень діаметрів роликів швидко прямує до нормального закону розподілу;

- виходячи з лінійності зміни параметрів розподілу діаметрів роликів в залежності від кількості циклів встановлено, що середнє значення діаметра роликів виступає як індикатор стану рольганга.

4. З метою ефективного проведення комплексу експериментальних досліджень закономірності процесу зношування роликів рольганга, зумовлених впливовими факторами, розроблені:

- повномасштабна модель стендової установки – модуля транспорту ЛАЛ, оснащена комплектом необхідних контрольно-вимірювальних пристроїв та методичне забезпечення стендових досліджень (методика визначення тягового зусилля і потужності та точності виготовлення роликів), що дозволило провести весь комплекс експериментів по дослідженню процесу зношування роликів рольганга;

- програмне забезпечення – з використанням пакетів прикладних програм, які забезпечують оперативну обробку і представлення результатів експериментів у вигляді графіків.

5. Базуючись на результатах експериментальних досліджень, встановлені закономірності зношування діаметра роликів, зумовлені режимами роботи рольганга, та розмірами направляючих, а перевірка на адекватність створеної математичної моделі процесу зношування роликів з результатами експериментальних даних підтвердила її працездатність.

6. Обґрунтовано вибір умови працездатності діагностичної ознаки –середнього значення діаметру роликів МТ, виходячи з наступних допущень: інтенсивність настання відмов вважається сталою величиною, не враховуються втрати від недовиробленої продукції, враховується основний економічний показник роботи МТ - продуктивність. Останнє дозволило покласти вибрану діагностичну ознаку в основу методу контролю працездатності МТ-ЛАЛ, оцінити її точність та розробити процедуру визначення її критичного значення.

7. Запропоновано алгоритм функціонування системи контролю технічного стану МТ ЛАЛ, що побудований на базі математичної моделі процесу зношування роликів та алгоритмах визначення параметрів модулів, який дозволив побудувати систему, що працює в режимі реального часу і дозволяє оперативно та з великою ймовірністю 0,97 визначити технічний стан МТ.

8. Розроблено систему контролю працездатності та пристрій контролю і управління МТ, схемні вирішення якого захищені патентом України, який є функціональною і невід’ємною частиною системи і дозволяє: підвищити експлуатаційну надійність системи керування; забезпечити оптимальний режим транспортування; підтримати номінальне завантаження рольгангів шляхом контролю кількості опок у реальному масштабі часу та забезпечує аварійну зупинку елементів електроприводу. Апробація вказаної системи на ВАТ “Автоливмаш” для напівавтоматичної лінії СКІФ-25 та автомата - садчика мод. ОП-25 показала її ефективність. Очікуваний економічний ефект складає близько 40 тис. грн за рік.

Публікації автора:

1. Долішній Б.С. Діагностування модуля транспорту ливарно-автоматичних ліній // Методи та прилади контролю якості.-1999.-№ 4.-С.82-85.

2. Долішній Б.С, Заміховський Л.М. Оцінка надійності модулів ливарно-автоматичних ліній під час експлуатації // Методи та прилади контролю якості. -1997.-№ 1. С.84-89.

3. Долішній Б.С, Заміховський Л.М. Математична модель зношення привідних роликів модуля транспорту ливарно-автоматичних ліній // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Серія: Технічна кібернетика та електрифікація об’єктів паливно-енергетичного комплексу. - Івано-Франківськ, 1997.- Т.6, № 34. – С. 211-214.

4. Городыский М.В., Ожоган В.А., Галущак И.Д., Долишний Б.С. Эксплуатационная надежность схемы управления литейных автоматических линий на основе анализа статических данных об ее отказах // Надежность и контроль качества. - 1989.- № 4. – С. 51-54.

5. Костырко Я.-В.И., Городыский М.В., Ожоган В.А., Долишний Б.С. Некоторые показатели надежности формовочных линий // Литейное производство. – 1987. - №1. – С.24-25.

6. Долішній Б.С. Діагностика зношення роликів модуля транспорту ливарно-автоматичних ліній // Методи і засоби технічної діагностики.: Збірник праць міжнар. міжвуз. школи-семінару / Під ред. Л.М. Заміховського, В.П. Калявіна.- Івано-Франківськ, 1999.- XIV.- С.177-186.

7. Долішній Б.С. Діагностування модуля транспорту автоматичних ліній за тривалістю циклу // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Серія: Методи і засоби технічної діагностики. -2001. - Т.8, № 38. – С. 163-166.

8. Долішній Б.С., Заміховський Л.М. Економічні аспекти визначення граничного значення діагностичної ознаки стану модуля транспорту ливарних автоматичних ліній // Наукові вісті. – 2002. - №2. – С. 99-104.

9. Пат. 33406А Україна, G 05В 11/01.Пристрій управління транспортною системою / Б.С.Долішній, Л.М. Заміховський.. - № 99020940, заявл. 18.02.1999. Опубл.15.02.2001, Бюл. №8.