Чернишова Ольга Євгенівна. Метод лікування дітей, що страждають бронхіальною астмою, в умовах спелеосанаторію м. Соледара : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2002.
Анотація до роботи:
Чернишова О.Є. Метод лікування дітей, що страждають бронхіальною астмою, в умовах спелеосанаторію м. Соледара. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, 2002.
Дисертація присвячена методу лікування дітей, що страждають бронхіальною астмою, за результатами обстеження 300 дітей, методом спелеотерапії в умовах соляних шахт м. Соледара Донецької області. У роботі за допомогою сучасних методів дослідження наведено теоретичне узагальнення нового вирішення наукової задачі лікування дітей, хворих на бронхіальну астму, шляхом розкриття ряду механізмів дії спелеотерапії в умовах соляних шахт на організм, визначення характеру її впливу та ступеня ефективності на перебіг бронхіальної астми в дітей. Розроблено індивідуальні режими спелеотерапії, які дозволяють підвищити ефективність лікування та реабілітації й уникнути побічних негативних реакцій у хворих на мікроклімат соляних шахт, розроблено показання для проведення повторних курсів спелеотерапії.
Показано клінічну ефективність пропонованого методу лікування, що виражається у підвищенні тривалості міжприступного періоду, зменшенні частоти, тривалості та тяжкості приступів. Найбільший ефект спостерігається при сумісному застосуванні спелеотерапії та базисного лікування. Доведено вірогідну імуно- та ендокриномоделювальну дію спелеотерапії в умовах соляних шахт, що дає підстави рекомендувати використання цього методу у комплексному лікуванні бронхіальної астми у дітей.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення нового вирішення наукової задачі лікування дітей, хворих на бронхіальну астму, шляхом розкриття ряду механізмів дії спелеотерапії в умовах соляних шахт на організм, визначення характеру її впливу та ступеня ефективності на перебіг бронхіальної астми у дітей і розроблення оптимальних індивідуальних режимів спелеотерапії.
У дітей з середньотяжким та тяжким перебігом бронхіальної астми розвивається синдром дезадаптації з порушеннями в імунному, ендокринному статусах, вираженість яких залежить від тяжкості перебігу захворювання та його форми.
Ступінь порушень в адаптаційних системах (за даними реакцій серцево-судинної системи, імунного та ендокринного статусів) є одним з можливих інструментів для розроблення індивідуальних режимів спелеотерапії.
Проведення спелеотерапії дітям з бронхіальною астмою з використанням індивідуальних режимів дозволяє підвищити ефективність лікування, запобігти розвитку побічних негативних реакцій у хворих, розширити показання для застосування методу.
Спелеотерапія в умовах соляних шахт, яка включає фактори мікроклімату, вплив змін атмосферного тиску, які багато разів повторюються при спусках в шахту та підйомах на поверхню, сприяє стійкому, протягом 6 – 12 місяців, поліпшенню клінічних, імунологічних, ендокринних показників стану дітей, хворих на бронхіальну астму.
Проведення курсу спелеотерапії в соляних шахтах сприяє зниженню бактеріальної обсімененості трахеобронхіального дерева хворих на бронхіальну астму в 1,7-2,9 раза.
Застосування спелеотерапії в комплексі лікування бронхіальної астми дозволяє полегшити перебіг захворювання в дітей: підвищити тривалість міжприступного періоду, зменшити частоту, тривалість та тяжкість приступів. Найбільший ефект спостерігається при сумісному застосуванні спелеотерапії та базисного лікування.
Погіршення показників імуногормонального статусу хворих на бронхіальну астму, які передують клінічним ознакам загострення захворювання відзначаються через 9 місяців після курсу спелеотерапії у дітей, які не одержують базисної терапії і через 12 місяців у дітей, що перебувають на базисній терапії, та є показанням для повторного курсу санаторного лікування.
Публікації автора:
Лечение детей с бронхиальной астмой в спелеосанатории «Донбасс» // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 1999. - № 3. – С. 247-249 (співавт. Юліш Є.І.). Автором проведене порівняння мікрокліматів підземних відділень спелеотерапії в смт.Солотвіно та м.Соледарі, визначена ефективність лікування, проведена статистична обробка даних.
Нарушения в системах адаптации у детей с тяжелым течением атопической формы бронхиальной астмы и метод их коррекции // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики (зб. наукових статей). – Запоріжжя. – 1995. – Вип.5. – С. 101-104 (співавт. Юліш Є.І.). Автором дана характеристика обстежуваних дітей, хворих на атопічну форму бронхіальної астми, проведений опис змін імунного статусу хворих на фоні лікування.
Катамнез детей с бронхиальной астмой, лечившихся в спелеосанатории // Врачебная практика. – 1999. - № 3. – С.72-75 (співавт. Юліш Є.І., Колеснікова Г.Г.). Автором описані матеріали та методи дослідження, проведений аналіз матеріалу, статистична обробка даних, опис результатів дослідження.
Влияние окружающей среды на иммуногормональный статус детей, больных бронхиальной астмой, проживающих в промышленных районах Донбасса // Буковинський медичний вісник. – 2000. – Т. 4, № 1-2. – С. 133-135 (співавт. Юліш Є.І.). Автором визначена мета дослідження, проведений опис методів дослідження, проведене оцінювання впливу навколишнього середовища на організм дітей.
Оптимізація методу спелеотерапії у дітей з бронхіальною астмою // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Щупика. – Київ. – 2001. – вип.10, книга 2. – С. 380-385 (співавт. Юліш Є.І.). Автором визначені стадії адаптації на основі реакцій серцево-судинної системи дітей, хворих на бронхіальну астму, на спуск, підйом із шахти та дію мікроклімату спелеолікарні, на основі цього обґрунтовані режими спелеотерапії в умовах соляних шахт.
Спелеотерапия бронхиальной астмы у детей как метод адаптационного лечения. – Врачебная практика. – 2001. - № 4 С. 86-89.
Спосіб діагностики аутоіммунного пошкодження головного мозку дитини: Деклараційний патент на винахід № 30441 А, заявл.11.05.1998, опубл.15.11.2000, бюл. №6-ІІ (співавт. Юліш Є.І., Колеснікова Г.Г., Кривущев Б.І.). Автором наведений спосіб діагностики аутоіммунного пошкодження головного мозку дитини.
Спосіб лікування бронхіальної астми у дітей: Деклараційний патент на винахід № 43561 А, заявл.19.02.2001, опубл. 17.12.2001, бюл. №11 (співавт. Юліш Є.І.). Автором наведено спосіб лікування бронхіальної астми у дітей в умовах соляних шахт спелеосанаторію «Донбас» м.Соледара Донецької області.
Сравнительная клинико-лабораторная характеристика различного течения бронхиальной астмы у детей // Актуальні питання охорони здоров’я дітей та підлітків (зб. наукових робіт). – Луганськ. – 1997. – С. 83-85.
Сравнительная клинико-рентгенологическая характеристика различного течения бронхиальной астмы у детей // Вопросы экспериментальной и клинической медицины (сб. статей). – Донецк: ООО «Лебедь». – 1997. – С. 119-120.
Метод лечения в условиях соляных шахт г. Соледара детей, страдающих бронхиальной астмой // Матеріали науково-практичної конференції „Актуальні проблеми охорони здоров’я дітей шкільного віку та підлітків”. – Харків. – 1997. – С. 189-190 (співавт. Степанова Г.Г.). Автором проведена оцінка результатів імуно-гормонального статусу дітей, хворих на бронхіальну астму, залежно від форм бронхіальної астми.
Эффективность лечения детей, страдающих бронхиальной астмой, в условиях соляных шахт г. Соледара // І Національний Конгрес України з імунології, алергології та імунореабілітації (зб. тез). – Алушта. – 1998. - С. 76-77 (співавт. Степанова Г.Г., Максимова С.М., Свєтайло О.А.). Автором проведене оцінювання ефективності лікування дітей, хворих на бронхіальну астму, статистична обробка результатів дослідження.
Аллергические состояния у детей с патологией центральной нервной системы // І Національний Конгрес України з імунології, алергології та імунореабілітації (зб. тез). – Алушта. – 1998. - С. 1 (співавт. Кривущев Б.І., Шозда Л.І., Пошехонов С.О.). Автором проведений розподіл дітей на групи дослідження та проведене оцінювання стану здоров’я дітей.
Реабилитация и иммунопрофилактика рецидивов при тяжелом течении бронхиальной астмы у детей // Тезисы докладов Всероссийской научной конференции с международным участием «Актуальные проблемы профилактики неинфекционных заболеваний». – Москва. – 1999. - С.90 (співавт. Юліш Є.І.). Автором проведене клінічне обстеження дітей, хворих на бронхіальну астму, та обробка матеріалу.
Влияние подземной спелеотерапии на состояние иммунной и эндокринной систем девочек-подростков, страдающих бронхиальной астмой // Тези доповідей ІІ Української науково-практичної конференції «Актуальні питання охорони здоров’я дівчат-підлітків». - Харків. – 1999. – С. 42-44 (співавт. Юліш Є.І.). Автором проведене обстеження дівчат-підлітків, визначений вплив спелеотерапії на стан гормонів щитовидної залози та надниркових залоз, перебіг бронхіальної астми.
Вплив підземної спелеотерапії на стан бронхіальної прохідності та функції адаптаційних систем у дітей з бронхіальною астмою // Педіатрія, акушерство та гінекологія (Матеріали Х з’їзду педіатрів України). – 1999. - № 4. – С. 145-146 (співавт. Юліш Є.І.). Автором обґрунтований вплив мікроклімату підземного відділення спелеосанаторію та гіпербарії на показники імунного та гормонального стану дітей, хворих на бронхіальну астму.
Імунотропні механізми дії соляних шахт в лікуванні дітей, хворих на бронхіальну астму // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. - № 3. – С. 85 (співавт. Юліш Є.І., Максимова С.М., Свєтайло О.А., Кривущев Б.І., Ціміданова Г.М., Куліда Л.М.) Автором описані зміни імунного статусу дітей, хворих на бронхіальну астму, під впливом спелеотерапії в умовах соляних шахт.
Состояние иммунной и эндокринной систем детей школьного возраста, больных бронхиальной астмой, на фоне лечения и реабилитации в спелеосанатории // Матеріали науково-практичної конференції Українського науково-дослідного інституту охорони здоров’я дітей та підлітків «Здоров’я школярів на межі тисячоліть». – Харків. – 2000. – С. 141-143 (співавт. Максимова С.М., Свєтайло О.А., Клевцова І.А., Гадецька С.Г., Істраті М.О., Вовк В.А.) Автором визначена мета дослідження, проведене обстеження дітей, хворих на бронхіальну астму, до лікування в спелеосанаторії та після лікування в катамнезі, проведене оцінювання одержаних результатів дослідження.
Влияние спелеотерапии на иммунный статус детей, больных бронхиальной астмой // Перинатологія та педіатрія (Доповіді І Всеукраїнської науково-практичної конференції з питань імунології та педіатрії). – 2001. - № 3. – С. 90.
Методика подбора индивидуальных режимов спелеотерапии в условиях соляных шахт у детей с бронхиальной астмой // Матеріали Всеросійської конференції з міжнародною участю «Факторы риска, адаптация, первичная и вторичная профилактика хронических неинфекционных заболеваний». – Москва-Иваново. – 2001. – С. 201-202 (співавт. Юліш Є.І.). Автором описані стадії адаптації, наведена методика підбору індивідуальних режимів спелеотерапії дітей, які страждають бронхіальною астмою.
Индивидуальный подход к проведению спелеотерапии в соляных шахтах у детей с различным течением бронхиальной астмы // Матеріали конгресу педіатрів з міжнародною участю «Ребенок и общество: проблемы здоровья, воспитания и образования». – Київ. – 2001. – С. 160-161 (співавт. Юліш Є.І., Степанова Г.Г., Кривущев Б.І., Пошехонов С.О.). Автором визначені критерії індивідуального підходу щодо проведення спелеотерапії дітям, хворим на бронхіальну астму.
Оценка функционального состояния сердечно-сосудистой системы при подборе рациональной спелеотерапии детям с бронхиальной астмой // Вестник физиотерапии и курортологии (Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання дитячої кардіоревматології»). – 2002. - № 1. – С.33 (співавт. Юліш Є.І., Степанова Г.Г., Кривущев Б.І., Свєтайло О.А., Іванова Л.А.). Автором наведений спосіб розрахунку показника рівня функціонування серцево-судинної системи, стадій адаптації організму дітей, хворих на бронхіальну астму.
Роль спелеофакторов соляных шах в реабилитации детей, больных бронхиальной астмой // Матеріали наукових праць І з’їзду алергологів України. – Київ. – 2002. – С. 186 (співавт. Юліш Є.І.). Автором визначена мета дослідження, проведений опис результатів дослідження.