Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


741. Руденко Лариса Володимирівна. Методологія дослідження та бізнес-моделі розвитку транснаціональних корпорацій: дис... д-ра екон. наук: 08.05.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Руденко Л.В. Методологія дослідження та бізнес-моделі розвитку транснаціональних корпорацій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – Світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Київський національний економічний університет, м. Київ, 2004 р.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному узагальненню, обґрунтуванню практичних та методологічних засад формування бізнес-моделі розвитку транснаціональних корпорацій, виявленню їх системоутворюючих детермінант та вироблення системних підходів до їх управління і розвитку в умовах глобалізації.

Крізь призму еволюції сучасних теорій і моделей транснаціоналізації системно розкриваються теоретично-методологічні засади та прикладні аспекти функціонування ТНК, виявляються глобальні тенденції їх розвитку та на основі полісистемного підходу формується сучасна динамічна бізнес-модель, яка здатна забезпечувати приплив капіталу в корпорацію під впливом чинників зовнішнього глобального середовища та детермінант внутрішнього саморозвитку.

Проведене дисертаційне дослідження сприяє вирішенню важливої та актуальної наукової проблеми формування бізнес-моделі розвитку ТНК і дозволяє зробити наступні методологічні та науково-практичні висновки:

1. У розвитку світової економіки останніх десятиліть домінують процеси глобалізації, що визначають напрями і пріоритети сучасного етапу інтернаціоналізації, впливаючи на стратегічні інтереси всіх суб’єктів бізнесу, серед яких чільне місце належить транснаціональним корпораціям. Особливого значення за таких умов набувають фактори регулятивної дієздатності держави, яка повинна, з одного боку, створювати умови для реалізації зростаючого потенціалу міжнародної взаємодії, а з іншого, забезпечувати національні пріоритети економічного розвитку. Враховуючи економічну ситуацію, що склалася в Україні, йдеться не лише про залучення прямих іноземних інвестицій, але й про створення вітчизняних ТНК. Держава має селективно сприяти транснаціоналізації власної економіки, регулюючи і контролюючи критичну масу ТНК на основі кількісних і якісних критеріїв.

2. Зростання потужності сучасних ТНК, безпрецедентний масштаб та діапазон форм їх діяльності зумовили новітні підходи до їх дослідження, що віддзеркалилось у чотирьох напрямках (концепція інтерналізації економічних зв’язків, концепція конкурентних переваг, концепція інтернаціоналізаційного процесу та філософсько-ідеологічна концепція). Саме вони, на думку автора, найбільш адекватно відображають якісні структурні зрушення у світовій економіці та інтегративно пояснюють транснаціональну мікро- та макро-мотивацію.

3. Формування умов стійкого економічного зростання країни залежить від можливості національних ТНК оптимізувати капіталопотоки, що зумовлено, з одного боку, їх спроможністю гнучкого реагування на динамічні процеси екстернального та інтернального середовища, та з другого – наявністю внутрішнього потенціалу саморозвитку, який формує потужність ТНК і забезпечує їй фінансову стабільність. Така причинно-наслідкова взаємопов’язаність об’єктивно формує системну основу для розробки бізнес-моделі розвитку ТНК. Внутрішній потенціал саморозвитку ТНК детермінується організаційними формами їх функціонування, системою ресурсного забезпечення та здатністю ефективного управління капіталом, композиційний симбіоз яких визначається авторською інтерпретацією теорії вартісного циклу. Особливості сучасного глобального середовища та фактори його прямого й опосередкованого впливу на діяльність транснаціональних структур мають складний і суперечливий характер. Загалом, взаємозв’язок чинників міжнародної діяльності ТНК та елементів зовнішнього середовища формує сприятливий чи ризикований клімат і вимагає адекватної реакції корпорацій на його динаміку. Постійна рухливість середовища змушує ТНК своєчасно приймати рішення щодо зміни бізнес-моделі для покращення своїх ринкових позицій або їх утримання.

4. Архітектурна модифікація бізнес-моделі відбувається за різними сценаріями: а) часткова динаміка, коли змінюється один системний елемент моделі; б) повна динаміка, коли одночасно зазнають змін всі системні елементи моделі; в) повна статика, коли жоден із системних елементів моделі протягом певного періоду часу не має змін та г) розширення моделі за рахунок нового елемента, ідентифікованого автором як соціальна мотивація. Тенденція скорочення життєвого циклу бізнес-моделей змушує ТНК активно вести пошук їх майбутніх варіантів. Лише при постійному оновленні бізнес-моделі ТНК може розраховувати на новий цикл зростання капіталу. Розширення динамічної полісистемної бізнес-моделі за рахунок введення нового компонента (соціальної мотивації), який на відміну від інших компонентів, безпосередньо взаємопов’язаних та прямо впливаючих на міграцію транснаціонального капіталу, характеризується певною специфікою, а його зв’язок з іншими елементами бізнес-моделі може бути дотичним, охоплюючим або проникаючим. Прагнення ТНК гуманізувати наслідки своєї діяльності повинні зростати, відповідно до чого соціальна мотивація може по-різному впливати на ефективність бізнес-моделі та її динаміку.

5. Апріорі міжнародний характер експансіоністської діяльності ТНК передбачає їх активне позиціонування на взаємопов’язаних ринках товарів, послуг, інвестицій, інновацій, робочої сили, структура яких динамічно розвивається, що вимагає постійного вдосконалення наявних та пошук нових форм організації транснаціонального бізнесу. Це забезпечується застосуванням контрактних форм і стратегічних альянсів, які відрізняються потужністю міжфірмової залежності партнерів; злиттів і поглинань; створенням нових структурних одиниць, виробничих підприємств чи відокремлених підрозділів, що властиве для поведінки ТНК, у країнах, які розвиваються. На сьогодні, вирішальною умовою зростання своєї економічної могутності та конкурентоспроможності ТНК вбачають участь у процесах злиттів та поглинань компаній, які виступають домінуючою формою інвестування (до 99% ПЗІ) у високорозвинених країнах на відміну від країн, що розвиваються, де превалює заснування нових підрозділів ТНК (до 70%). За таких умов суттєво коригуються організаційні стратегії ТНК, які все більше набувають рис глобальності.

6. Висока ринкова вартість, ефективність виробничої діяльності компаній досягається через оптимізацію структури ресурсокористування. Оновлена структура ресурсного забезпечення ТНК включає фінансовий, матеріально виробничий, інтелектуально-трудовий, інформаційний та інноваційний ресурси, які акумулюються і перерозподіляються на відповідних ринках. Забезпечення ТНК окремими видами ресурсів має узгоджуватись із стратегією корпоративного управління, сприяючи зміцненню внутрішнього потенціалу саморозвитку транснаціональних корпорацій.

7. Фундаментальним елементом інформаційного ресурсу є система бухгалтерського обліку, яка має базуватись на уніфікованій структурі форм агрегованої звітності ТНК, оскільки методики їх підготовки мають відмінності за умов існування різних облікових систем (англо-американської, континентальної, постсоціалістичних країн). Комплекс запропонованих автором заходів спрямований на формування консолідованої транснаціональної звітності, із адекватним сприйняттям її інформаційного навантаження різними користувачами та для оперативного реагування на результати господарської діяльності кожної структурної одиниці корпорації. Обґрунтований підхід до використання методичних особливостей обліку (нарахування депресіації, оцінки матеріальних запасів, створення резервів) дозволяє впливати на формування величини балансового прибутку, регулювати приплив капіталу до ТНК, використовуючи гнучкість та динамічність інформаційного ресурсу.

8. Нові концептуальні підходи до управління капіталом ТНК у процесі формування і розвитку запропонованої бізнес-моделі враховують виявлені його специфічні особливості, обумовлені процесами інтерналізації (внутрішньокорпоративні за сутністю та міжнародні за характером потоки капіталів); та екстерналізації (міжкорпораційні вхідні та вихідні капіталопотоки). Структура управління екстернальними потоками операційних капіталів інтегрує ієрархічні, управлінські та наслідкові зв’язки та елементи: кредитно-фінансова політика (хеджирувана, агресивна, консервативна, ліберальна), види кредитних ресурсів (фінансові, комерційні; довгострокові, короткострокові), умови експортно-імпортних розрахунків (негайна, попередня та відстрочена оплата) результати управління (валовий дохід, прибуток, висока ринкова вартість). Стратегія управління інтернальними потоками капіталу визначається взаємодією таких факторів як податкові умови, міжнародне позиціювання активів, трансфертні ціни. Зустрічний рух потоків операційного капіталу обумовлює наявність дискреційного грошового потоку, управління яким має свою специфіку залежно від його характеру.

9. Центральне місце у визначенні ступеня обґрунтованості фінансово-інвестиційних рішень ТНК посідає аналіз кредитоспроможності потенційного реципієнта капіталів. Оцінка бізнес-ризику передбачає аналіз зовнішнього ринкового середовища, якості управління фірмою, характеру взаємовідносин із її клієнтами тощо. При цьому фінансовий стан не може бути охарактеризований будь-яким одним показником, а прийняття рішення про надання кредиту чи інвестування стає багатокритеріальною задачею, яка вирішується із застосуванням комплексу методів, селекція яких проведена в дисертації.

Публікації автора:

Монографії та підручники

  1. Руденко Л.В Управління потоками капіталів у сучасній бізнес-моделі функціонування транснаціональних корпорацій: Монографія. – К.: Кондор, 2004. – 480 с. (28,7 друк. арк.)

  2. Руденко Л. В. Експертно-аналітична діагностика фінансової діяльності ТНК /у монографії Стратегії економічного розвитку в умовах глобалізації. /За ред. д-ра екон. наук, проф. Д.Г.Лук’яненка. – К.: КНЕУ, 2001. – С. 262-275. (1,0 друк. арк.)

  3. Бровков С.М., Руденко Л.В. Валютно-фінансові механізми в міжнародному бізнесі: світовий досвід та українська практика. Монографія. – К.: ТОВ “Агентство” Україна”, 2001. – 380 с. (автору належить 18,91 друк. арк., розділи 1, 2, 3, 4, 5, 6.1, 6.2, 7, 8.1, 8.3, 8.5)

  4. Руденко Л.В. Облік і контроль в умовах трансформації до міжнародних стандартів: Монографія. – К: Вища школа, 1998. – 163 с. (8,0 друк. арк.)

  5. Руденко Л. В. Організація міжнародних кредитно-розрахункових операцій в банках: Навчальний посібник. – Полтава: ПКІ, 1999. – 235 с. (9,5 друк. арк.)

  6. Руденко Л.В., Подольська В.О., Яріш О.В. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства: Навчальний посібник. – К.: НМЦ “Укоопосвіта”, 2000. – 422с. (автору належить 8,4 друк. арк., розділ І “Аналіз фінансово-господарської діяльності промислових підприємств”, С. 7-135).

  7. Руденко Л.В. Організація міжнародних кредитно-розрахункових операцій в банках: Посібник. – 2-ге вид. – К.: Видавничий центр “Академія”, 2002. – 376 с. (22,06 друк. арк.)

  8. Руденко Л.В. Розрахункові та кредитні операції в зовнішньоекономічній діяльності підприємства: Підручник. – К.: Лібра, 2002. – 304 с. (24,51 друк. арк.)

  9. Руденко Л.В. Міжнародні кредитно-розрахункові і валютні операції: Підручник. – К.: ЦУЛ, 2003. – 616 с. (39,0 друк. арк.)

  10. Руденко Л.В. Транснаціональні корпорації: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. – К.: КНЕУ, 2004. – 227 с. (13,25 друк. арк.)

В наукових фахових виданнях

  1. Верига Ю.А., Руденко Л.В. Облік і аудит резервів: Українська практика та міжнародний досвід // Світ бухгалтерського обліку. 1998. – №2(8). – С. 66-74. (0,5 друк. арк., особисто автору належить – 0,35 друк. арк.; досліджені методи нарахування резервів по безнадійних боргах, виконані аналітичні розрахунки та складені схеми організації облікових робіт)

  2. Руденко Л.В. Україна в умовах глобалізації світової економіки та регіонального співробітництва // Регіональні перспективи. – 1999. – № 4(7). – С. 90-92. (0,65 друк. арк.)

  3. Руденко Л.В. Проблеми аналітичності річного звіту мультинаціональних компаній // Регіональні перспективи. – 1999. – №9. (0,5 друк. арк.)

  4. Руденко Л.В., Губачова О. М. Шведський досвід організації інформаційного програмного забезпечення міжнародного бізнесу // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – 2000. – №3. – С. 60-64. (0,33 друк. арк., в тому числі автору належить – 0,2 друк. арк.; проаналізована структура основних модулів інформаційного забезпечення, складена блок-схема взаємозв’язку модулів)

  5. Руденко Л.В., Губачова О.М. Розкриття ділової активності корпорації через аналіз звіту про рух грошових потоків // Регіональні перспективи. – 2000. – №2-3 (9-10). – С. 217-219. (0,6 друк. арк., в тому числі автору належить – 0,3 друк. арк.; досліджені наукові підходи до аналізу руху грошових коштів)

  6. Руденко Л.В. Аналіз впливу інвестиційної діяльності ТНК на платіжний баланс приймаючої країни // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 13. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С.72-79. (0,5 друк. арк.)

  7. Руденко Л.В., Губачова О.М. Залучення зовнішніх кредитів як фактор формування інфраструктури промисловості та економічної стабілізації України // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Вип. 24. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С.3-10. (0,5 друк. арк., в тому числі автору належить – 0,4 друк. арк.; проаналізована процедура отримання кредитів від міжнародних організацій під гарантії Кабінету Міністрів України)

  8. Руденко Л.В., Безрукова Н.В. Уроки створення і діяльності фінансово-промислових груп у зарубіжних країнах (на прикладі Південної Кореї та Росії) // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Вип. 28. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С.52-58. (0,5 друк. арк., особисто автору належить – 0,3 друк. арк.; проаналізований досвід Росії, проведений порівняльний аналіз проблем формування ФПГ Росії та ПФГ України)

  9. Руденко Л.В. Аналіз впливу діяльності спільних та багатонаціональних компаній на фінансово-інвестиційний ринок України // Регіональні перспективи. – 2000. – №5(12). – С.6-12. (1,0 друк. арк.)

  1. Руденко Л.В. Діалектика глобалізації та регіоналізації на межі тисячоліть // Регіональні перспективи. – 2000. – №6(13). – С.22-23. (0,3 друк. арк.)

  2. Губачова О.М., Руденко Л. В. Бухгалтерська звітність як засіб комунікації українських підприємств // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного університету. Збірка наукових праць. Вип. 122: У 4-х ч. Ч.3. – Харків: ХДПУ, 2000. – С.54-57. (0,33 друк. арк., особисто автору належить – 0,2 друк. арк.; проаналізовано структуру бухгалтерської звітності відповідно до міжнародних стандартів)

  3. Руденко Л.В. Інвестиції багатонаціональних компаній як джерело економічного зростання перехідної економіки // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Вип. 49. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. – С.81-84. (0,2 друк. арк.)

  4. Руденко Л.В. Принципи розміщення міжнародного виробництва у контексті еволюції транснаціональних корпорацій // Регіональні перспективи. – 2001. – №1(14). – С.84-88. (0,8 друк. арк.)

  5. Руденко Л.В. Прогностичні оцінки моделювання ефективності інвестиційної діяльності транснаціональних корпорацій // Экономические инновации. Вып. 10: Тенденции глобализации и регионализации социально-экономического развития (экономические трансформации, экономика и экология). Сборник научных работ. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2001. – С. 92-97. (0,3 друк. арк.)

  6. Руденко Л.В. Деякі теоретичні аспекти аналізу інвестиційної стратегії транснаціональних корпорацій у сучасних умовах // Регіональні перспективи. – 2001. – №4 (17). – С.13-15. (0,4 друк. арк.)

  7. Руденко Л.В. Економічний аналіз і моделі оцінки фінансових активів транснаціональних корпорацій // Вісник Дон ДУЕТ, Серія: економічні науки. – 2001. – №2 (10). – С. 177-184. (0,5 друк. арк.)

  8. Руденко Л.В. Компаративний комплексний аналіз у векторі довгострокового прогнозування діяльності корпорацій // Банківська справа. – 2001. – №4 (40) – С.40-43. (0,4 друк. арк.)

  9. Руденко Л.В. Аналіз ефективності зовнішньоекономічної діяльності фірми-імпортера // Регіональні перспективи. – 2001. – №5-6 (18-19). – С.111-114. (0,56 друк. арк.)

  10. Руденко Л.В. Проблеми дослідження транснаціональних корпорацій як суб’єкта світового політичного процесу // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економічна. Вип. 34. – Донецьк, Дон НТУ, 2001. – С. 101-106. (0,4 друк. арк.)

  11. Руденко Л.В., Бровков С.М. Проблеми інтеграції банківського і корпоративного капіталу в умовах глобалізації економіки // Банківська справа. – 2002. – №2 (44). – С.37-41; 47. (0,5 друк. арк., особисто автору належить – 0,4 друк. арк.; визначені напрямки інтеграції банківського та корпоративного капіталу, проблеми та можливі шляхи їх розв’язання)

  12. Аністратенко Н.В., Руденко Л.В. Вплив рівня ресурсного менеджменту на підвищення інвестиційної активності транснаціональної корпорації. Проблеми формування ринкової економіки // Міжвідомчий науковий збірник. Вип. 10. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 107-112. (0,3 друк. арк., особисто автору належить – 0,2 друк. арк.; визначені основні проблеми інвестиційної активності ТНК, сформований ресурсний підхід до можливості підвищення інвестиційної активності)

  13. Руденко Л.В. Аналіз інвестиційної активності ТНК у векторі розвитку людських ресурсів // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Серія “Економічні науки”. – 2003. – №1 (8). – С.14-17. (0,4 друк. арк.)

  14. Руденко Л.В. Генеза та еволюція транснаціональних корпорацій: теоретичні моделі процесу інтернаціоналізації // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 11 / Відп. ред. С.І.Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2003. – С.99-107. (0,3 друк. арк.)

  15. Руденко Л.В. Ідентифікація транснаціональної корпорації як суб’єкта міжнародної управлінської діяльності // Регіональні перспективи. – 2004. – №3-5 (40-42). – С.367-369. (0,4 друк. арк.)


В інших виданнях

  1. Руденко Л.В. Особливості проведення аудиту за рубежем при стандартному фінансовому стані підприємства // Тези доповідей на міжнародній науково-методичній конференції “Облік, аналіз та контроль в системі управління економікою підприємства”. – К.: КДТЕУ, 1997. – С. (0,2 друк. арк.)

  2. Руденко Л.В. Проблеми участі України у сучасних процесах глобалізації // Матеріали міжнародної наукової конференції “Проблеми теорії і практики становлення соціальноорієнтованої ринкової економіки”. – Харків: ХДАДТУ, 1999. – С.30-31. (0,2 друк. арк.)

  3. Руденко Л.В. Роль информационной системы в решении проблем управления МНК // Экономические инновации. Вып. 4: Международное и межрегиональное экономическое сотрудничество в Черноморском бассейне. Сб.науч.работ. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 1999. – С.261-263. (0,25 друк. арк.)

  4. Руденко Л.В. Залучення прямих іноземних інвестицій як фактор розвитку спільного підприємництва регіону. Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура // Тези Х Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Рута, 1999. – Т.ІІІ. – С.200-203. (0,4 друк. арк.)

  5. Руденко Л.В., Безрукова Н.В. Відносини ЄС – Україна: діючі фактори та перспективи розвитку // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2000. – №15. – Ч. 3. – С.52-55. (0,5 друк. арк., особисто автору належить – 0,3 друк. арк.; сформовані основні вектори щодо перспектив розвитку взаємовідносин ЄС – України)

  6. Руденко Л.В. Деякі аспекти участі України в глобальному і регіональному співробітництві // Матеріали ХІ Міжнародної науково-практичної конференції “Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації”. – Чернівці, “Рута”, 2000. – Т.1. – С.185-188. (0,2 друк. арк.)

  7. Руденко Л.В., Руденко М.С. Взаємовідносини “Національна держава – багатонаціональна компанія”: гармонізація інтересів // Труди Всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Донецьк: ДонНУ, 2000. – Ч.3. – С.269-270. (0,1 друк. арк., особисто автору належить – 0,05 друк. арк.; визначені проблеми взаємовідносин між національними економіками та ТНК)

  8. Руденко Л.В. Україна в умовах глобалізації економіки // Науковий вісник Полтавського кооперативного інституту. Серія: Економічні науки. – 2000. – №1. – С.7-10. (0,4 друк. арк.)

  9. Руденко Л.В., Скрипник М. Оптимізація управлінських рішень для реалізації ефективної стратегії розвитку ЗЕД фірми // Стратегічні пріоритети розвитку регіонів у системі економічної політики в Україні (за матеріалами ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції). Науковий вісник. – Чернівці: ЧТЕІ, 2001. – С.214-214. (0,7 друк. арк., особисто автору належить – 0,35 друк. арк.; сформовані підходи до стратегічного розвитку зовнішньоекономічної діяльності фірми)

  10. Руденко Л.В., Міснікова Л.В. Аспекти регулювання діяльності ТНК в умовах міжнародної економічної інтеграції // Проблеми регулювання зовнішньоекономічної діяльності України в сучасних умовах. Збірник матеріалів IV Міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ. – К.: УАЗТ, 2001. – С.47-51. (0,33 друк. арк., особисто автору належить – 0,2 друк. арк.; визначені основні напрямки регулювання діяльності ТНК)

  11. Руденко Л.В. Глобалізація як надбання сучасності // Матеріали Міжнародної конференції “Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?..” – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С.53-57. (0,33 друк. арк.)

  12. Руденко Л.В., Скрипник М. Специфіка ризиків у зовнішній торгівлі // Ризикологія в економіці та підприємництві. Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції. – К.: КНЕУ; Академія ДПС України, 2001. – С.351-352 (0,1 друк. арк., в тому числі особисто автору належить – 0,05 друк. арк.; дана класифікація ризиків експортера та імпортера при організації міжнародних розрахунків)

  13. Руденко Л.В., Міснікова Л.В., Наумчик А.О. Аналіз міжнародного руху капіталів у контексті реалій української економіки // Вплив глобалізації на формування та розвиток зовнішньоекономічних зв’язків України. Збірник матеріалів V Міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ. – К.: УАЗТ, 2002. – С.95-99. (0,31 друк. арк., в тому числі особисто автору належить – 0,2 друк. арк.; окреслені проблеми міжнародного руху капіталів, визначені можливості залучення іноземних капіталів до української економіки).

  14. Руденко Л.В. Вплив еволюції діяльності ТНК на формування стратегії управління // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. Вип.: Економічні науки. У 2-х ч. – Чернівці: АНТ ЛТД, 2002. – С.181-187. (0,3 друк. арк.)