Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Максимов Віталій Володимирович. Методологія оцінки та забезпечення ефективного використання економічного потенціалу регіону : Дис... д-ра наук: 08.10.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Максимов В.В. Методологія оцінки та забезпечення ефективного використання економічного потенціалу регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2002.

Дисертація присвячена обгрунтуванню механізму розв’язання проблеми забезпечення ефективного використання економічного потенціалу на регіональному рівні в умовах трансформаційного періоду. Дисертація містить теоретичні та методологічні дослідження основ оцінки економічного потенціалу регіону. У якості основного методу дослідження використовувався системний аналіз процесів оцінки потенціалу регіону. Проведено оцінку економічного потенціалу Луганської області в елементному та територіальному розрізах. Розроблено теоретичні та методичні основи моделювання процесів функціонування та розвитку економічного потенціалу на регіональному рівні. У результаті проведеного дослідження обгрунтовано систему забезпечення механізму функціонування економічного потенціалу. На основі математичних методів запропоновано конструктивні підходи до рішення проблеми вибору моделі розвитку регіону та напряму його спеціалізації. Розроблено основні методичні підходи до стратегії реалізації економічного потенціалу регіону та оцінки його ефективності.

Соціально-економічний розвиток регіонів значною мірою визначається величиною, станом і ступенем використання його економічного потенціалу.

Разом з тим дослідження показали, що незважаючи на величезну важливість цієї категорії для регіонального планування і управління, в економічній науці поки що не розроблені підходи до формування системи організації використання економічного потенціалу в рамках єдиного регіонального комплексу. Така система повинна включати різноманітні показники, баланси, економіко-математичні моделі, критерії, нормативи, оцінки, стимули.

Проведені дослідження дозволили зробити наступні висновки.

1. Формування економічного потенціалу регіону відбувається в результаті збалансованого поповнення, розподілу і перерозподілу економічних ресурсів між суб'єктами, що господарюють, під впливом зовнішніх і внутрішніх взаємозв'язків: ресурсних, територіально-галузевих, просторово-часових. Тому обґрунтованим є висновок про необхідність розгляду економічного потенціалу з позицій системного підходу. При цьому в якості системоутворюючих факторів виступають економічні ресурси.

У роботі в рамках системи економічного потенціалу виділяються підсистеми потенціалів більш низького рівня: інвестиційний, трудовий, природно-ресурсний і інноваційний потенціали. Комплексно досліджено видову структуру економічного потенціалу по ресурсній, територіальній і відтворювальній ознаках, що дозволило виявити найбільш значимі складові досліджуваної категорії.

2. Сформовано концептуальний підхід до оцінки ефективності суспільного виробництва, що базується на порівнянні оцінки економічного потенціалу і показників валового регіонального продукту, що дозволяє виявити резерви регіональної економіки, пов'язані з неповним використанням наявних економічних ресурсів.

Розробка методів оцінки економічного потенціалу й окремих його компонентів (підсистем) повинна базуватися на всеосяжному урахуванні якісних і кількісних особливостей наявних економічних ресурсів і орієнтуватися на оптимальні режими їх використання з метою збільшення обсягу виробленого суспільного продукту. З цього випливає, що критерієм оцінки економічного потенціалу є максимально можливий обсяг виробництва матеріальних благ і послуг.

3. Визначено сутність категорії “інвестиційні ресурси”. Відповідно до розроблених підходів до інвестиційних ресурсів регіону віднесені всі елементи основного капіталу і матеріальні елементи оборотного капіталу, зосереджені в даному регіоні.

Оцінка інвестиційного потенціалу регіону визначається сумарним доходом, що може бути отриманий протягом визначеного часу функціонування інвестиційних ресурсів і найбільш ефективному їх використанні.

4. У результаті досліджень виявлено, що процес відтворення трудового потенціалу включає наступні фази: формування трудового потенціалу в його обумовленому кількісному і якісному стані; розподіл по основних сферах і галузях суспільного виробництва регіону; використання трудового потенціалу відповідно до потреб розвитку регіону. У рамках цих фаз відбувається процес активної взаємодії демографічних, соціальних, економічних і організаційних чинників.

Встановлено, що визначальними чинниками, які впливають на формування, розподіл і використання трудового потенціалу регіону, є: загальна чисельність економічно активного населення, рівень загальної і професійної освіти, стан здоров'я населення, зовнішня і внутрішня міграція.

5. На основі виконаних досліджень виявлено, що теоретичні підходи до економічної оцінки трудового потенціалу повинні ґрунтуватися на концептуальному висновку про рівність доходів від використання праці і витрат, пов'язаних з відтворенням сукупної здатності до праці. У цьому випадку під економічною оцінкою трудового потенціалу розуміється загальна величина доходів, що можуть бути отримані від застосування сукупної маси праці протягом визначеного періоду часу в умовах, що забезпечують найбільш ефективне їхнє використання, чи загальні величини витрат, пов'язані з підтримкою поточної життєдіяльності людини і її здібностей до праці.

Запропоновані методологічні і методичні основи оцінки трудового потенціалу базуються на врахуванні: впливу сфер діяльності, що визначають якісний і кількісний стан трудових ресурсів, складу споживчих витрат, що формують трудовий потенціал, і джерел їхнього забезпечення, впливу факторів, що викликають диференціацію споживчих витрат.

6. Оцінка природно-ресурсного потенціалу регіону визначається сумарною величиною диференціальної ренти, що одержана в умовах оптимального природокористування протягом визначеного періоду.

7. Визначено мету і критерії функціонування економічного потенціалу регіону. Виходячи з аналізу суперечливості, невизначеності і мінливості цілей розвитку соціально-економічних систем сформована система цілей, досягнення яких повинен забезпечити економічний потенціал регіону: стабілізація і стійкий економічний розвиток регіону; забезпечення зайнятості економічно активного населення; забезпечення стабільного фінансового стану економіки регіону; відтворення природних умов, що забезпечують життєдіяльність населення регіону на екологічно безпечному рівні; забезпечення умов відтворення економічного потенціалу регіону. У якості основного критерію (параметра) оцінки результативності функціонування економічного потенціалу в роботі був використаний показник обсягу валового регіонального продукту.

8. Розроблено теоретичні і методичні основи моделювання процесів функціонування і розвитку економічного потенціалу регіону. Зроблено висновок про те, що математична модель функціонування економічного потенціалу регіону дозволяє вирішувати наступні задачі: проводити аналіз ефективності використання економічних ресурсів і оцінку ролі кожного з них у виробництві валового регіонального продукту; проводити аналіз можливостей заміщення ресурсів; розробляти короткострокові і довгострокові прогнози розвитку території; забезпечувати оптимальне управління економічним потенціалом.

9. На основі виконаних досліджень встановлено, що концептуальний підхід до формування цілісної системи регулювання і використання економічного потенціалу регіону повинний полягати, по-перше, у переході до ефективного типу підтримки регіонів, що максимально повно використовують свій економічний потенціал, а, по-друге - в інтеграції системи оціночних показників економічного потенціалу в механізм управління регіоном для підвищення ефективності суспільного виробництва, раціонального використання економічних ресурсів.

10. Виконано розрахунки економічного потенціалу Луганської області і її районів. Розроблено рекомендації з використання економічного потенціалу, його стимулювання.

11. Системний підхід, закладений в основу регіональної політики, дозволяє розглядати регіон як об'єкт стратегічного управління і як систему, що складається з ряду функціональних підсистем. Стратегія управління регіоном формується на основі визначення локальних функціональних підцілей і їх відображення на безлічі можливих дій. Для формування різних стратегій управління регіоном у роботі побудовано дерево цілей у виді графа, вершинами якого є підцілі: економічний розвиток, раціональне використання ресурсів, матеріальне забезпечення та ін.

За допомогою такого підходу можуть бути змодельовані різні варіанти стратегій, що забезпечують ефективний розвиток регіону як цілісного соціально-економічного утворення та використані найбільш ефективні з них. Результати моделювання використовуються для розробки комплексних цільових програм розвитку регіону.

Публікації автора:

Монографії та статті у наукових фахових виданнях

  1. Максимов В.В. Экономический потенциал региона (анализ, оценка и использование). – Луганск: ВНУ им. Владимира Даля. – 2002. – 360 с.

  2. Максимова Т.С., Клияненко Б.Т., Максимов В.В. Моделирование социально-экономического развития региона. – Луганск: ВНУ. – 2001. – 140 с. (Особистий внесок здобувача: подано обгрунтування системи соціально-економічного розвитку регіону як об’єкта моделювання, висвітлено основні проблеми державного регулювання регіонального розвитку в умовах трансформаційних процесів).

  3. Максимов В.В. Проблемы повышения эффективности использования экономического потенциала региона // Вісник Східноукраїнського державного університету. – 1998. – Ч.2, № 5(15).– С.52-53.

  4. Максимов В.В. Использование системного подхода при исследовании экономического потенциала региона // Вісник Східноукраїнського державного університету. Економічні і технічні науки. – 2000. – № 3(25). – С. 38-41.

  5. Максимов В.В. Стратегическое управление регионом на основе эколого-экономической концепции // Вісник Східноукраїнського державного університету.– 2000. – Ч.2, № 4(26).– С.180-187.

  6. Максимов В.В. Моделирование экономического потенциала региона // Вісник Східноукраїнського національного університету. – 2000. – Ч.2, № 9(31). – С. 29-33.

  7. Максимов В.В. Методические подходы к оценке уровня комплексности развития региона // Вісник Східноукраїнського національного університету. – 2000. – № 10(32). – С. 190 – 193.

  8. Бузько И.Р., Максимов В.В. Управление экономическим потенциалом территории // Экономика промышленности. Организационные аспекты управления. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2000. – С. 61-67. (Особистий внесок здобувача: подано обгрунтування формування ефективного механізму управління регіональною соціально-економічною системою на основі використання її економічного потенціалу).

  9. Максимов В.В., Лобас В.Н. Социально-экономические предпосылки формирования экономической самостоятельности региона // Менеджер. – 2000. – № 5(12). – С. 19-22. (Особистий внесок здобувача: дана оцінка сучасного рівня економічної самостійності регіону, обгрунтовано основні напрямки поєднання принципів організації ринкового господарства з принципами місцевого самоврядування).

  10. Максимов В.В. Трансформація організаційно-економічного механізму управління регіоном // Регіональні перспективи. – 2000. – № 2-3(9-10). – С. 291-293.

  11. Максимов В.В. Организация эффективной региональной деятельности в Украине // Организатор производства. – 2000. - № 1(10). – С. 65-67.

  12. Максимов В.В. Современные проблемы государственной региональной политики // Организатор производства. – 2000. – № 2(11). – С.62-65.

  13. Максимов В.В. Методические вопросы оценки экономического потенциала территории // Вісник Східноукраїнського національного університету. Економічні науки.– 2001. – № 1(35). – С. 113-117.

  14. Максимов В.В. Методологичесие основы стабилизации экономики региона // Вісник Східноукраїнського національного університету. – 2001. – № 5(39). – С. 183-187.

  15. Максимов В.В. Методические вопросы оценки трудового потенциала региона // Вісник Східноукраїнського національного університету. Економічні науки. – 2001. – № 8(42). – С. 128-133.

  16. Максимов В.В. Моделирование социально-экономической системы развития региона // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2001. - № 12(46). – С. 133-137.

  17. Максимов В.В. Совершенствование управления региональными социально-экономическими системами // Проблемы экономики и организации производственных и социальных систем.– Новочеркасск: ЮРГТУ, 2001. – Вып.3. – С. 7-11.

  18. Максимов В.В. Методологические проблемы государственного регулирования регионального развития // Проблемы экономики и организации производственных и социальных систем. – Новочеркасск: ЮРГТУ, 2000.– Вып.2.– С. 65-71.

  19. Максимов В.В., Максимова Т.С. Особенности воспроизводства трудовых ресурсов промышленности в условиях рыночной экономики // Вестник Восточноукраинского государственного университета. Серия «Экономика». – 1996. – № 1(1). – С. 148-152. (Особистий внесок здобувача: дано оцінку сучасних механізмів управління трудовими ресурсами, обгрунтовано їх невідповідність вимогам ринкової економіки та основні напрямки трансформації).

  20. Максимов В.В. Проблемы использования экономического потенциала региона // Бизнес Информ. – 1998. – № 6. – С. 63-64.

  21. Максимова Т.С., Гончарова Т.Н., Максимов В.В. Основные направления совершенствования экономических методов управления НТП // Науковедение и информатика.– К.: Наук. думка, 1988.– Вып. 30.– С. 41-44. (Особистий внесок здобувача: представлено та обгрунтовано значення науково-технічного потенціалу щодо управління науково-технічним прогресом у цілому).

  22. Максимов В.В. Формирование механизма эффективного использования экономического потенциала региона // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2002. – № 5(51). – С. 138-143.

  23. Максимов В.В. Процеси трансформації сучасних європейських регіональних економічних структур // Міжнар. зб. наук. праць “Фінансові аспекти глобальних перетворень економічних систем”. – Одеса: Мін. фін. України. – 2001. – Вип.1. – С. 43-51.

  24. Максимов В.В. Интеграция Украины в Европейское экономическое сообщество // Матеріали міжнар. конф. “Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?” – Донецьк: ДонДУЕТ.– 2001. – Т.ІІ. – С. 3-6.

  25. Maximov V.V. Current problems of relation social policy // Thesises of reports International Conference “Socio-labor relations in the transforming Russia”. Vol.2.– Voronezh: Voronezh State Universite.– 2000. – P. 95-96.

  26. Максимов В.В. Влияние маркетинговой стратегии на эффективность использования экономического потенциала региона // Тези доп. IV міжнар. наук.-практ. конф. “Маркетинг: теорія і практика”. – Т. ІІ. – Луганськ: Східноукр. держ. ун-т.– 2000.– С. 13-14.

  1. Максимов В.В. Экономическая оценка трудового потенциала региона // Тези Міжнар. наук.-практ. конф. “Тенденції розвитку ринку праці в Україні та проблеми працевлаштування студентів”. – Луганськ: Східноукр. нац. ун-т. – 2001. – С. 58-60.

  2. Максимов В.В. Современные проблемы формирования экономической стратегии регионального развития // Матеріали VII Міжнар. наук.-практ. конф. “Університет і регіон”. – Луганськ: Східноукр. нац. ун-т. – 2001. – С. 168-169.