Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Дармограй Володимир Іванович. Методологія стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Дармограй В.І. Методологія стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2007.

У дисертаційній роботі розкрита сутність поняття „стратегічне планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону”, яке, на відміну від існуючих, контекстуально стосується просторового розвитку продуктивних сил регіону; подано авторське трактування поняття „інноваційне стратегічне планування”; доведена доцільність та обґрунтовано пріоритетне використання стратегічного планування як основи для удосконалення процесів управління регіональним розвитком; обґрунтована система принципів розробки стратегії комплексного соціально-економічного розвитку регіону з орієнтацією на пріоритетність соціальних аспектів регіонального розвитку.

Визначено фактори, що визначають стійкість функціонування регіонального відтворювального процесу, забезпечують збалансування головних його елементів, а також ефективність функціонування регіональної економіки і поліпшення життя населення.

Розроблено принципово нові підходи до оцінки рівня комплексного розвитку регіону та управління ним; обґрунтовано першочергові умови та фактори, які необхідні включити в комплекс заходів для підвищення ефективності управління комплексним соціально-економічним розвитком регіону; визначено сутність трансформаційних форм стратегічного планування та зроблена оцінка їх ефективності.

На основі оцінки результатів соціально-економічного стану центрального регіону України здійснено прогнозування основних макроекономічних параметрів і тенденцій його перспективного розвитку; запропоновано спеціальний підхід як можливість виявлення стратегічних напрямів розвитку регіону; побудована модель комплексного стратегічного розвитку регіону, яка може реально сприяти регіональному економічному відродженню та дозволяє оптимально використовувати фінансовий, ресурсний і організаційний потенціал регіону, можливості всього спектру існуючих управлінських механізмів, технологій, інструментів.

Завдання, поставлені в дисертаційному дослідженні, в цілому вирішені. Результатом є розробка методології стратегічного планування комплексного розвитку регіонів України в умовах соціально-економічних трансформацій. Доведено, що методологічними витоками стратегічного підходу в управлінні слід вважати теорію довгострокового планування і особливо того її напряму, що передбачає можливість формування перспективних планів в умовах непередбачуваних змін середовища.

1. Визначено основні ознаки стратегічного планування, метою та результатом якого, на відміну від стратегічного планування, є формування стратегії регіону – системи взаємоузгоджених стратегічних рішень для здійснення превентивних або/і безпосередньо захисних заходів щодо розвитку його діяльності, що є передумовою здійснення регіональної внутрішньої або зовнішньої політики. Система управління регіоном, в основі якої лежить стратегічне планування, що доповнюється механізмом узгодження поточних рішень із стратегічними і системою коригування та контролю за реалізацією стратегії, являє собою систему стратегічного управління.

2. Сутність стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону визначено як здійснення певного порядку дій, спрямованих на ефективне функціонування конкурентоспроможного регіону в контексті просторового розвитку продуктивних сил регіону, а реалізація стратегії можлива за умови додержання таких обґрунтованих принципів, зокрема, комплексність, системність, адаптованість, оптимальність, безперервність, резервування, максимальна ефективність, пріоритет функцій, різноманітність органічних форм і самостійності органів місцевої влади, збалансованості повноважень, прав і відповідальності, розділення управлінської праці, участі населення в розробці і прийнятті стратегії.

3. Визначено методику оцінки рівня комплексного соціально-економічного розвитку регіону з урахуванням концептуальних ідей та технологій на основі аналізу поточного рівня і перспектив розвитку регіональної соціально-економічної системи. Проведений розрахунок інтегрального показника розвитку регіону, який став інструментом аналізу тенденцій та прогнозування перспектив розвитку діяльності господарюючих суб’єктів регіону.

4. В дисертації здійснено аналіз особливостей розвитку та економічного зростання регіонів України в умовах трансформаційної економіки, враховуючи прогресивний світовий досвід суспільно-економічної трансформації та особливості її адаптації до національних умов. Досвід економічного реформування постсоціалістичних країн на основі стратегічного планування засвідчив високу результативність в тих випадках, коли рекомендовані міжнародними фінансовими організаціями процеси лібералізації, приватизації здійснювались як наслідок інституційних перетворень економіки, а не випереджаючи їх.

5. В ході дослідження проведена детальна оцінка та порівняння найбільш значущих соціально-економічних показників центрального регіону України, а саме: Кіровоградської, Полтавської та Черкаської областей, оскільки вони мають структурно однаковий економічний, демографічний та природно-ресурсний потенціал, а крім того – тісні промислові, торговельні та економічні зв’язки, що дало можливість виявити можливість створення спільних комплексних соціально-економічних програм розвитку для покращення економічного стану зазначених областей, нарощування їх економічного потенціалу, підвищення рівня життя населення, забезпечення додержання гарантованих державою соціальних стандартів.

6. Проведений аналіз засвідчив про фрагментарне застосування стратегічного планування в розвитку соціально-економічної сфери регіонів, відсутність системного поєднання процесів стратегічного аналізу, формування та реалізації стратегії. Сучасний стан аналітико-прогностичної діяльності в регіонах обумовлює низький рівень передбачуваності змін їх розвитку через обмеженість інформаційних ресурсів і нерозуміння необхідності моніторингу зовнішнього середовища регіону при зосередженні уваги на аналізі внутрішніх проблем розвитку.

7. В результаті аналізу комплексного соціально-економічного розвитку регіону з використанням статистичних і динамічних рейтингових оцінок всебічно обґрунтовані пріоритетні напрями динамічного, комплексного розвитку регіонів. Запропоновані конкретні заходи дають можливість досягти ефективних результатів комплексного виробничого і соціального розвитку регіону за рахунок комплексності та пропорційності розвитку продуктивних сил, а також зробити прогноз їх розвитку на майбутнє.

8. Обґрунтовано розробку та впровадження нових методів управління, а також удосконалення стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону на базі науково-дослідних підходів до узагальнення практики його функціонування як умови для переходу до активних методів регіонального розвитку. Визначено, що стратегічне планування комплексного соціально-економічного розвитку України та підвищення його ефективності є надзвичайно складним і наукомістким завданням, для вирішення якого потрібні нові підходи, всебічне узагальнення накопиченого досвіду практики регіонального функціонування в умовах економічних трансформацій.

9. У дослідженні визначено трансформаційні форми стратегічного планування та розроблена оцінка їх ефективності для забезпечення стабільності цілеспрямованої стратегічної діяльності об’єктів господарювання будь-якого рівня. Розглянуті в дисертації трансформаційні форми стратегічного планування за різними класифікаційними ознаками, умовами та функціями дали змогу запропонувати алгоритм системи на всіх рівнях розвитку економіки; їх можна використовувати при розробці і реалізації стратегії соціально-економічного розвитку на регіональному рівні.

10. Запропоновано модельну структуру регіональної стратегії соціально-економічного розвитку, яка складається з восьми блоків та базується на програмно-територіальному та еколого-економічному підходах при забезпеченні реальними доходами фінансування та механізмами практичної реалізації. Запропонована стратегія дозволяє використати фінансовий, ресурсний і організаційний потенціал регіону, можливості всього спектру існуючих управлінських механізмів технологій та інструментів, тобто, дає можливість реально сприяти регіональному економічному відродженню і сталому розвитку.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Дармограй В.І. Основні напрями удосконалення стратегічного планування галузевої та територіальної структури господарського комплексу Черкаського регіону // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – Вип. 9. – С. 72–76.

  2. Дармограй В.І., Пархоменко Н.М. Соціально-економічні пріоритети стратегічного планування на регіональному рівні // Економіст. – 2006. – №7 (237). – С. 44-47. Особистий внесок: визначено соціально-економічні пріоритети стратегічного планування на регіональному рівні.

  3. Дармограй В.І. Сутність і зміст процесу планування стратегії соціально-економічного розвитку регіону // Механізми підвищення ефективності управління функціонуванням економіки: Зб. наук. праць ДонДУУ. Серія: Економіка. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – Т. VІІ. Вип. 66. – С. 44–58.

  1. Дармограй В.І., Черевко О.В. Стратегічна парадигма комплексного соціально-економічного розвитку регіону // Вісник Тернопільського державного економічного університету. – Тернопіль: ТДЕУ, 2006. – № 5-1. – С. 158–164. Особистий внесок: обґрунтовано специфічні принципи комплексного соціально-економічного розвитку регіону.

  2. Дармограй В.І. Механізм стратегічного планування ресурсного забезпечення комплексного розвитку регіону // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. – К.: НДІ Мінекономіки України. – 2006. – №7 (62). – С. 122–128.

  3. Дармограй В.І. Стан та тенденції соціально-економічного розвитку регіону // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – Вип. 16. – С. 152–159.

  4. Дармограй В.І. Інформаційне забезпечення процесу стратегічного планування ресурсів розвитку регіону // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. – К.: НДІ Мінекономіки України. – 2006. – №8 (63). – С. 112–116.

  5. Дармограй В.І. Дослідження інвестиційної привабливості регіонів України як основи для формування стратегії інвестиційного розвитку // Зб. наук. праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця, 2006. – Вип. 30. – С. 111–116.

  6. Дармограй В.І. Становлення нової парадигми стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – Вип. 17. – С. 179–181.

Матеріали наукових конференцій

  1. Дармограй В.І. Розробка конкурентної стратегії регіону // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 25–27 листоп. 2002 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С. 260–263.

  2. Дармограй В.І. Методика оцінки рівня комплексного соціально-економічного розвитку регіону як основа вибору його стратегічної перспективи // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали ІV міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 15–17 жовтня 2003 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 215–217.

  3. Дармограй В.І. Сутність стратегічного планування регіонального розвитку // Наука: теорія і практика – 2006: Матеріали І міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 21–31 серпня 2006 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 37–39.

  4. Дармограй В.І. Інформаційна складова регіонального інвестиційного процесу // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали VІІ міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 4–6 жовтня 2006 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – С. 303–305.

  5. Дармограй В.І. Обґрунтування необхідності стратегічного планування на рівні регіону // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: Матеріали IV міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 11–13 квітня 2007 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 346–348.

  6. Дармограй В.І. Розробка інвестиційної стратегії регіону як частини комплексної регіональної стратегії соціально-економічного розвитку // Модернізація політики та управління в Німеччині та Україні в контексті євроінтеграції: Матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф. Форос, 17–20 серпня 2006 р. – Черкаси – Форос, 2007. – Т. 1. – С. 39–41.

  7. Дармограй В.І., Булах Н.А. Форми стратегічного планування регіонального розвитку: системний підхід // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали VІІІ міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 26–28 жовтня 2007 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 484–486. Особистий внесок: обґрунтовано форми стратегічного планування розвитку регіону.

  8. Дармограй В.І. Формування комплексної стратегії розвитку регіону на засадах конкурентності // Відтворення господарського комплексу регіону: методологія, механізми, інструментарій: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Чернівці, лютий 2007 р. – Чернівці: Буковинський університет, 2007. – С. 25–26.

  9. Дармограй В.І. Використання банківських коштів у рамках функціонування систем стратегічного планування // Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика: Зб. тез та доп. ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Суми, 31 травня – 1 червня 2007 р. – Суми: УАБСНБУ, 2007. – С. 159–160.

  10. Дармограй В.І. Напрями удосконалення стратегічного планування галузевої та територіальної структури господарського комплексу Черкаського регіону // Стратегічні напрями розвитку Черкаської області: Матеріали наук.-практ. конф. Черкаси, 9 червня 2006 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 63–67.