Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


621. Орловська Юлія Валеріївна. Методологія стратегічного управління інвестиціями в регіональний розвиток: дис... д-ра екон. наук: 08.10.01 / Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Орловська Ю.В. Методологія стратегічного управління інвестиціями в регіональний розвиток. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено проблемі управління інвестиційним забезпеченням сталого розвитку регіону України як еколого-соціо-економічної системи. Основну увагу приділено територіальним аспектам стратегії інвестування в регіоні, що забезпечують збалансованість його розвитку.

Проаналізовано теоретичні основи та розкриті методологічні особливості інвестиційної політики регіонального розвитку країн, що визнають трансформаційних змін в умовах глобалізації. Розроблено методологічні принципи та способи оцінки вихідних умов розвитку регіону, його інвестиційних пріоритетів, цільових орієнтирів інвестування; сформовано матрицю інвестиційних стратегій для відокремлених груп внутрішньорегіональних адміністративно-територіальних одиниць. Розроблено методику програмно-прогнозного моделювання розвитку регіону за умов впровадження різних інвестиційних стратегій. Сформульовано пропозиції щодо організаційно-економічних механізмів регулювання інвестиційної складової регіонального розвитку.

Дисертаційна робота спрямована на вирішення важливої проблеми створення єдиної системи принципів та способів стратегічного управління інвестиціями в регіональний розвиток. У дослідженні був узагальнений та сформульований ряд наукових положень теоретичного та науково-методологічного характеру, а також розроблені практичні рекомендації, спрямовані на посилення комплексності та збалансованості стратегії інвестиційного забезпечення сталого розвитку регіонів. Проведене дослідження дає змогу зробити наступні висновки.

1. Аналіз теоретичної бази щодо комплексного розвитку та глобальних умов існування й розвитку України довів необхідність спирання в цьому розвитку саме на еклолого-соціо-економічну систему (ЕСЕС) регіону із застосуванням її специфічних можливостей забезпечення незворотного, закономірного та спрямованого розвитку. У цьому аспекті існує потреба у використанні такої комплексної категорії, як “регіоналізація розвитку”, яку в загальному вигляді в дисертації визнано як об’єктивний процес перенесення центру ваги в розробці та реалізації стратегічних рішень щодо змін в еколого-соціо-економічних системах з національного рівня на регіональний.

2. Сприймаючи екорозвиток з високим рівнем екологічної культури населення як досить віддалену в часі мету розвитку України та її окремих регіонів, у дисертації запропоновано доктрину комплексного сталого розвитку (КСР), основним теоретико-методологічним принципом якої визначено принцип етапності. Під останнім мається на увазі обґрунтована часова варіативність основних критеріїв сталості розвитку регіональної соціально-економічної системи. Таких етапів у перспективному періоді виділено два: етап економічного зростання (переважно виробничий розвиток) та етап екорозвитку.

3. Управління інвестиційними процесами в регіоні має спиратися на визначення специфічних регіональних проблем реалізації доктрини комплексного сталого розвитку, які формують її вихідні умови. Для цього може бути використаний метод SWOT–аналізу, який є важливим аналітичним підґрунтям позиціювання ЕСЕСР (характеристики вихідних умов розвитку), обґрунтування часових та кількісних горизонтів стосовно етапів комплексного сталого розвитку та загального діагностування збалансованості економічної, соціальної та екологічної підсистем ЕСЕСР. Така оцінка (підсистемна, “горизонтальна” збалансованість) повинна бути доповнена оцінкою територіальної асиметрії (“вертикальної” збалансованості) рівнів сталого розвитку внутрішньорегіональних адміністративно-територіальних одиниць.

4. Розробляючи стратегію інвестиційного забезпечення розвитку великої складної системи, якою є ЕСЕС регіону, необхідно виходити з макроекономічного тлумачення інвестицій як частини валової доданої вартості, яка не споживається в поточному періоді та забезпечує приріст капіталу й майбутнє споживання. До того ж з точки зору парадигми сталого розвитку відбуваються об’єктивні зміни в місії інвестування, які стосуються типів інвестицій, видів (сфер) суспільного капіталу, очікуваних соціально-економічних та екологічних ефектів його відтворення. Принцип регіональної індивідуальності в КСР відповідно поширюється й на інвестиційну політику регіону, яку в дисертації визначено як систему довгострокових цілей та основних напрямків і заходів їхнього досягнення в інтересах екологічно безпечного економічного і соціального розвитку території.

5. Масштабне завдання щодо інвестиційної сфери регіону (ІСР) зумовило необхідність застосування в її аналізі та регулюванні розвитку принципів системного підходу. Запропоновано схему дослідження ІСР на базі пар взаємодоповнюючих системних принципів: цілісності й подільності, ієрархічності й взаємозалежності з середовищем, за допомогою яких отримано комплексну характеристику інвестиційної сфери регіону як об’єкта дослідження.

6. Вітчизняний та закордонний досвід управління такими складними великими системами, як ІСР показав доцільність та ефективність застосування цільового пограмування інвестиційних процесів в регіоні. Застосування методу побудова дерева цілей та завдань в дисертації дало змогу розробити матрицю інвестиційних стратегій, узгоджену за підсистемами ІСР і групами територій Дніпропетровської області, які мають практичну застосовність управлінсько-регуляційних заходів.

7. Вплив різних інвестиційних стратегій на розвиток ЕСЕС районів адміністративної області приводитиме до різних результатів щодо економічної, соціальної та екологічної підсистем як їхніх груп, так і ЕСЕС регіону в цілому. Ця обставина, а також потреба врахування стохастичних змін зовнішнього середовища (як на мезо-, так і на макрорівні) викликають необхідність прогнозних розрахунків рівня сталого розвитку еколого-соціо-економічної системи регіону та її внутрішньорегіональних територій (районів адміністративної області). Для вирішення таких завдань прогнозування в дисертації використані можливості імітаційного моделювання розвитку складних багатокомпонентних систем на базі логіко-смислових підходів, теорії графів, сценарного методу прогнозування.

8. Імітаційне моделювання на базі комплексної імітаційно-інвестиційної орграфової моделі (КІІОМ) розвитку регіону дає матеріал як для дослідників, так і для місцевих органів влади, з допомогою якого вони можуть заздалегідь передбачувати наслідки тих чи інших управлінських заходів. Уточнюючи модель, можна отримати різні варіанти впливу на досліджувану систему з метою отримання найкращого варіанта розвитку.

9. Спираючись на досвід західних країн та деякі попередні результати впровадження в Україні, пропонується більш широко впроваджувати нові організаційно-виробничі форми, які базуються на сітьових принципах та інноваційній спрямованості. Мова йде про кластерні організаційні механізми поєднання знань, підприємництва, фінансів та влади.

10. Для вирішення актуальної проблеми оцінки та “подачі” потенційним інвесторам інформації про інвестиційну привабливість окремих територій регіону необхідно проводити цілеспрямовану політику активного маркетингу територій, який більшою мірою реалізується за допомогою системи рейтингування інвестиційного клімату.

Публікації автора:

Монографії, навчальні посібники

1. Орловська Ю.В. Інвестиційне забезпечення регіонального розвитку: проблеми та стратегічні перстпективи. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – 252с. (15,75 у.д.а.)

2. Николаев В.П., Орловская Ю.В., Чумакова Е.Г. Проблемы рейтинговой оценки инвестиционной привлекательности: внутрирегиональный аспект. – Днепропетровск: Наука и образование, 2003. – 100с. (6,14 у.д.а.) (Особисто автору належить 3,75 у.д.а.: методологічні підходи до оцінки інвестиційної привабливості районів, розробка методики рейтингової оцінки інвестиційної привабливості)

3. Орловская Ю.В. Экономическое развитие и региональные инвестиции: Учебное пособие. – Днепропетровск: Наука и образование, 2001. – 100с. (6,25 у.д.а.).

Наукові статті у фахових виданнях за темою дисертації

1. Орловская Ю.В. Объективная востребованность региональной составляющей стратегии экономического развития // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ. –2003.–Випуск 168.–С.170–175.

2. Орловська Ю.В., Нагорний В.В. Об’єктивні передумови розвитку інвестиційно-будівельної сфери регіонів України // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. –Випуск 167.– С.130–136. (Особисто автору належить 0,4 у.д.а.: визначення поняття інвестиційна сфера регіону, особливості інвестиційних процесів в розвинутих країнах)

3. Орловская Ю.В. Вопросы разработки и механизмы реализации инвестиционной политики Приднепровского региона // Академічний огляд. – 2001. – N2. – С. 46 – 51.

4. Орловська Ю.В. Інституціоналізм та конвергенція як теоретична база розробки стратегії розвитку // Проблеми економіки та управління. Вісник “Львівська політехніка”.–Львів.: Вид-во НУ“Львівська політехніка”.–2001.–N425.– С. 79 – 83.

5. Орловська Ю.В., Варламова О.А. Теоретичне обґрунтування логістики будівництва // Логістика. Вісник НУ “Львівська політехніка”. – Львів.: Вид-во НУ “Львівська політехніка”. – 2001. – N416. – С. 80 – 84. (Особисто автору належить 0,35 у.д.а: логістичне сприйняття економічних потоків в будівництві, їхній вплив на загальні інвестиційні процеси)

6. Орловська Ю.В. Інвестиційна привабливість регіону та вільні (спеціальні) економічні зони // Сіверянський літопис. – 2002. – N3 (45). – С.187 – 189.

7. Орловська Ю.В. Стратегія підприємництва в будівництві: зміна пріоритетів // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник НУ “Львівська політехніка”. - Львів.: Вид-во НУ “Львівська політехніка”. – 2001. – N436. – С. 87 – 91.

8. Орловская Ю.В. Исследование действия экономических законов в инвестиционно-строительной сфере как база разработки стратегии ее развития // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Випуск 166. – С.185 – 192.

9. Орловская Ю.В. Управление инвестиционным процессом как фактор экономического развития // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – Випуск 51. – С.3 – 8.

10. Орловська Ю.В., Савченко Я.О. Методичні і законодавчі питання активізації лізингових процесів в інвестиційно-будівельній сфері // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2002. – N4. – С.25 – 29. (Особисто автору належить 0,4 у.д.а.: оцінка стану основних виробничих фондів будівництва, міжнародний досвід фінансування процесу оновлення фондів)

11. Орловская Ю.В. Инвестиционные проблемы жилищного строительства // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Випуск 91. – С. 8 – 13.

12. Орловська Ю.В. Роль іноземного капіталу в розвитку інвестиційно-будівельної сфери регіону // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Економічна. – Донецьк: УкрНТЕК.–2001.–Випуск37.– С. 99– 103.

13. Орловская Ю.В., Варламова О.А. Проблемы моделирования долгосрочного развития экономики региона // Экономики Крыма. – 2002. – N4. – с. 54 – 56. (Особисто автору належить 0,3 у.д.а.: основні світові моделі довгострокового економічного зростання, регіональні особливості стратегічного планування)

14. Орловська Ю.В. Інноваційні чинники формування інвестиційної політики регіону в умовах глобалізації // Экономика и управление. – 2002 - N5(36).– С.41 – 45.

15. Орловська Ю.В. Аналіз інвестиційної привабливості районів Дніпропетровської області // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Випуск 111. – С.54 – 59.

16. Орловська Ю.В. Аналіз економічних наслідків недостатнього інвестування Дніпропетровської області // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Випуск 113. – С.66 – 72.

17. Орловська Ю.В. Інвестиційно-будівельна сфера регіону як чинник його економічного зростання // Регіональні перспективи. – 2001. – N5-6 (18-19).– С.68– 70.

18. Орловська Ю.В. Об’єктивність інтеграції економічних і соціологічних наук // Сіверянський літопис. – 2002. – N5 (47). – С. 149 – 152.

19. Орловская Ю.В., Савченко Я.А. Проблемы регионального управления инвестиционной сферой // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – Випуск 46. – С.78 – 83. (Особисто автору належить 0,3 у.д.а.: особливості регіональної політики в умовах економічної інтеграції, аналіз зовнішніх та внутрішніх інвестиційних джерел)

20. Орловская Ю.В. Экономическая безопаснось региона: социальный аспект // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Випуск 90. – С.31 – 37.

21. Лантух Е.В., Орловская Ю.В. Политика нововведений в информационном обеспечении инвестиционных процессов // Збірник наукових праць Інституту безперервної фахової освіти. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – С.23 – 27. (Особисто автору належить 0,25 у.д.а.: важливість доступу до інвестиційної інформації, проблема доступності кредитних ресурсів для довгострокового інвестування)

22. Ткаченко В.А., Орловская Ю.В. Институциональные подходы к выработке новой региональной политики // Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – Випуск 64. – С.3 – 7. (Особисто автору належить 0,25 у.д.а.: маркетингове та економічне районування, роль соціальних інститутів в забезпечені регіонального розвитку)

23. Орловська Ю.В. Активізація інвестиційно-будівельної діяльності як чинник розвитку регіональної економіки // Прометей: региональный сб. науч.трудов по экономике.–Донецк: Юго-Восток, 2003.–Вып.10.–С.238– 246

24. Орловська Ю.В. Аналіз стану інвестиційної складової розвитку економіки Дніпропетровського регіону // Экономики Крыма. – 2002. – N5. – С. 76 – 81.