Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Мастикаш Олег Іванович. Методи оцінки економічного ризику при прийнятті управлінських рішень у галузі зв'язку: Дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / Одеська національна академія зв'язку ім. О.С.Попова. - О., 2002. - 254 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 179-186.



Анотація до роботи:

Мастикаш О.І. Методи оцінки економічного ризику при прийнятті управлінських рішень у галузі зв’язку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 Економіка транспорту і зв’язку. – Одеська національна академія зв’язку ім. О. С. Попова, Одеса, 2002.

Дисертація присвячена питанням удосконалення системи обґрунтування ефективності ризикових управлінських рішень у галузі зв’язку. В роботі сформульовано проблеми обґрунтування управлінських рішень у галузі зв’язку, які впливають на їх якість. На підставі аналізу існуючого стану обґрунтування управлінських рішень, виявлено недоліки в загальноприйнятих підходах до порівняльної оцінки управлінських рішень з урахуванням ризику. Запропоновано нові критерії порівняльної оцінки ефективності варіантів управлінських рішень, що враховують ризик та дозволяють усунути недоліки існуючих підходів. Розроблено нові теоретико-методичні положення порівняльної оцінки управлінських рішень з урахуванням ризику, які дозволяють оптимізувати рівень ризику за обраним варіантом дій.

Узагальнюючи результати теоретичної та практичної роботи з удосконалення методів обґрунтування ефективності управлінських рішень у галузі зв’язку, що враховують ризик, автором зроблено наступні висновки:

1. Галузь зв’язку є однією з найважливіших складових господарського комплексу України, яка справляє суттєвий вплив на розвиток суспільства і відбиває рівень його економічного розвитку. За останнє десятиріччя виконано значну роботу з подолання недоліків, що мала вітчизняна галузь зв’язку. Здійснено технічні, організаційно-економічні та правові заходи, які спрямовані на технічне переоснащення, зміну структури та вдосконалення управління підприємствами, а також створення конкурентного середовища у галузі, однак існуючі темпи розвитку галузі не дозволяють у заплановані терміни досягнути середньоєвропейського рівня. Для досягнення запланованого рівня розвитку галузі необхідні інвестиції, розмір яких набагато перевищує внутрішні можливості України щодо його фінансування. В той же час, існуючий в Україні взагалі, та у галузі зв’язку, зокрема, інвестиційний клімат не сприяє широкому залученню таких інвестицій.

2. В умовах існування у галузі чинників, які породжують невпевненість інвесторів щодо отримання очікуваного прибутку від вкладених коштів, набуває значення оцінка ризиків. Одним із найвідповідальніших етапів залучення інвестицій є ретельне економічне обґрунтування кожного проекту з розробкою заходів, які забезпечують виконання розрахованих показників та відповідних розділів бізнес-планів, присвячених аналізу ризиків. Важливою складовою такого обґрунтування є аналіз ризиків. В той же час, в силу інформаційної невизначеності та недостатньої відпрацьованості більшості аспектів, аналіз ризиків постає досить складною проблемою.

3. Якісне обґрунтування інвестиційних проектів з урахуванням ризику на даний час вимагає вирішення низки ключових теоретико-методичних проблем ризикології, а саме: розбудови філософських аспектів теорії, розроблення методологічних підходів щодо ідентифікації можливих ризиків, здійснення їх моніторингу та класифікації, розбудови системи кількісних показників ступеня ризику та підходів до оптимізації процесу прийняття управлінських рішень, що містять ризик, проектування відповідних автоматизованих систем підтримки.

4. Виконані дослідження дозволили вирішити деякі з наведених вище проблем. На підставі обґрунтування сутностей ряду тісно пов’язаних із ризиком питань, а саме: природи, рис, об’єкта, суб’єкта, вартості, меж та ступеня ризику, уточнено визначення поняття “економічний ризик”. Запропонована та наведена класифікація ризиків, системоутворюючими принципами якої є джерела ризику, згруповані за масштабами (мега-, макро-, мезо- та мікроризики) та аспектами (соціальні, політико-юридичні, природно-технічні та економічні ризики), у яких вони виявляються.

5. Обмеженість фінансових ресурсів, які потрібно спрямовувати на розвиток галузі, змушує підприємства зв’язку використовувати такий шлях, як залучення коштів потенційних споживачів послуг зв’язку з метою хоча б часткового покриття інвестиційних витрат. Аналіз показує, що сьогодні підприємства галузі суттєво збільшують діяльність з випуску корпоративних облігацій, при цьому в структурі портфеля ЦП пріоритетні місця займають векселі, облігації та опціони. Зростання масштабів діяльності у цій сфері потребує збільшення уваги до ризиків, які пов’язано з обігом ЦП.

6. На даний час існує розвинена теоретична база щодо формування оптимального портфеля інвестицій з урахуванням його ефективності та ризику. Однак, як показали наші дослідження, наведені там принципи вибору ЦП можуть призвести до вибору свідомо гіршого варіанта розміщення інвестицій. Аналіз загальноприйнятих підходів до кількісної оцінки ризику та порівняльної оцінки варіантів управлінських рішень з урахуванням ризику дозволив встановити недоліки використання у якості критеріїв середньоочікуваного значення віддачі () та його середньоквадратичного відхилення (s).

7. Удосконалено існуючі підходи до порівняльної оцінки варіантів управлінських рішень з урахуванням ризику в загальному та найбільш поширених на практиці окремих випадках, що характеризуються різними законами розподілу випадкових величин віддачі та видами статистичного взаємозв’язку між рівнями віддачі за варіантами управлінських рішень. Розглянуто та обґрунтовано конкретні випадки, що класифіковані за групами ситуацій, відповідно до яких зроблено висновки, щодо переважаючого варіанта.

8. Запропоновано нові критерії порівняльної оцінки варіантів управлінських рішень, які дозволяють усунути недоліки існуючих підходів. Установлено взаємозв’язок запропонованих критеріїв з відомими класичними критеріями, які використовуються у порівняльній оцінці варіантів в умовах невизначеності, що, у свою чергу, розширило загальне розуміння отриманих за класичними критеріями результатів, дозволило надати їм імовірнісні оцінки.

9. На даний час у галузі здійснюються вагомі за масштабами та рівнем інвестиційних витрат проекти, спрямовані на розвиток галузі, що підвищує вимоги до їх обґрунтування з урахуванням ризику. Запропоновані нами науково-методичні підходи щодо порівняльної оцінки ризикових управлінських рішень на основі даних про і s дозволяють більш ефективно вирішити задачі всебічного обґрунтування таких проектів. Апробація зазначених підходів здійснена на реальних проектах, які реалізуються у галузі зв’язку, і показала їх придатність до застосування та доцільність використання.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Гранатуров В. М., Кальмушевський І. І., Мастикаш О. І. Критерії порівняльної оцінки варіантів управлінських рішень з урахуванням ризику // Наукові праці УДАЗ ім. О. С. Попова: Період. наук. збір. з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки в галузі зв’язку. – Одеса, 2000 р. - №3, С. 90 – 91 (0,23 д.а. (0,1 д.а. здобувача)).

2. Мастикаш О. І. Класифікація ризиків // Наукові праці УДАЗ ім.
О. С. Попова: Період. наук. збір. з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки в галузі зв’язку. – Одеса, 2000 р. - №4, С. 33 – 38 (0,67 д.а.).

3. Мастикаш О. І. Алгоритм оцінки варіантів підприємницьких рішень з урахуванням ризику // Наукові праці ОНАЗ ім. О. С. Попова: Період. наук. збір. з радіотехніки і телекомунікацій, електроніки та економіки в галузі зв’язку. – Одеса, 2002 р. - №2, С. 128 – 131 (0,34 д.а.).

Статті у збірниках наукових праць, складові частини книги, матеріали виступів на наукових конференціях

4. Мастыкаш О. И. Основные положения методики сравнительной оценки вариантов принятия решений с учетом риска. // Збірник наукових праць Спеціалізований випуск матеріалів конференції “Проблеми управління та економічного розвитку підприємств зв’язку - Економіка’99”. – Одеса, УДАЗ ім. О. С. Попова. – 1999. – С. 87-90 (0,45 д.а.).

5. Мастикаш О. І. Удосконалення методики порівняльної оцінки варіантів підприємницьких рішень з урахуванням ризику // Ризикологія в економіці та підприємництві. Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції (27-28 березня 2001 року). – К.: КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. – С. 251-252 (0,15 д.а.).

6. Мастыкаш О. И. Анализ методов количественной оценки экономического риска // Труды IV Международной научно-технической конференции по телекоммуникациям НТК-Телеком-99. – Одесса. – 1999. – С. 473-474 (0,23 д.а.).

7. Гранатуров В. М., Мастыкаш О. И. Проблемы оценки и учета экономического риска при принятии управленческих решений // Ринкові важелі та стимули розвитку господарчих систем. Вип. 2 / Одес. держ. екон. ун-т; Ред. кол.: акад. В. П. Бородатий та ін. – Одеса: АТЗТ ІРЕНТТ, 1998. – С. 18-24 (0,35 д.а. (0,2 д.а. здобувача)).

8. Мастыкаш О. И. Оценка эффективности деятельности предприятия связи и учет риска // Доклады междунар. конф. “Техника и технология связи” – Одесса: УГАС им. А. С. Попова. – 2001. – С. 552-553 (0,09 д.а.).

9. Воробієнко П. П., Мастикаш О. І. Економічна ефективність підвищення кваліфікації на основі системи дистанційного навчання в країнах співдружності незалежних держав // Тези доповідей наук.-метод. конф. “Конвергенція телекомунікаційних та інформаційних технологій і проблеми підготовки фахівців”. – Одеса: УДАЗ ім. О. С. Попова. – 2000. – С. 26 (0,03 д.а. (0,02 д.а. здобувача)).