Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Архітектура / Теорія архітектури, реставрація пам’яток архітектури


Хараборська Юлія Олександрівна. Методи оцінки і вибору рішень у процесі архітектурних досліджень сельбищних територій міст : дис... канд. архітектури: 18.00.01 / Київський національний ун-т будівництва і архітектури. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Хараборська Ю. О. Методи оцінки і вибору рішень у процесі архітектурних досліджень сельбищних територій міст. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата архітектури по спеціальності 18.00.01.- Теорія архітектури, реставрація пам'яток архітектури, Київ, 2006 р.

Дисертація присвячена питанню створення оперативних та ефективних кількісних методів оцінки якості первинних структурних елементів сельбищної території міст (мікрорайонів).Для чіткішої систематизації в роботі вводиться як робочий новий термін "цілісне житлове утворення" (скорочено ЦЖУ). Для визначення якості ЦЖУ запропонований метод системної оцінки, який грунтується на принципі компактності (принцип Мопертюї). Він найбільше відповідає вимогам творчого процесу архітектурного проектування. Для більш детальної економічної оцінки в роботі запропонований метод вартісної оцінки.

За допомогою цих методів можна вирішувати два типи задач: порівняння різних ЦЖУ (після приведення до зіставності) та порівняння різних варіантів одного ЦЖУ. Використання двох методів оцінки дає можливість всебічно проаналізувати планувальні, функціональні та економічні якості ЦЖУ.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми порівняльної оцінки функціонально-планувальної структури так званих “мікрорайонів” як цілісних житлових утворень на ранніх стадіях проектування за допомогою кількісних системних методів аналізу, оцінки і вибору рішень, які є достатньо точні, прості і оперативні у використанні.

Оскільки об’єкт дослідження є змінною у часі за складом своєї функції та об’ємно-просторовою побудовою структурною одиницею міської сельбищної території, що об’єктивно знаходиться у стані постійного розвитку, в дисертаційній роботі запропонований для цього об’єкту, як робочий, новий термін: "цілісне житлове утворення” (абревіатура - ЦЖУ), який відображає не тільки кількісні але і якісні аспекти цього об'єкту як системи і сприяє створенню більш чіткої змістовної систематизації компонентів містобудівельних структур.

  1. Для визначення функціонально-планувальної якості ЦЖУ запропонований метод системної оцінки, цільова функція (критерій оптимальності) якого ґрунтується на фундаментальному загальносистемному принципові “компактності” (принцип найменшої дії, або принцип Мопертюї) і найбільше відповідає вимогам творчого процесу архітектурного проектування та досліджень. Цей метод є ефективним з точки зору отримання сукупної системної оцінки і в достатній мірі відображає і вартісні, і споживчі якості архітектурних проектних рішень. Оскільки метод є кількісним, то з'являється можливість в процесі аналізу, оптимізації та вибору архітектурних рішень використовувати сучасну обчислювальну техніку (ПЕОМ), без якої належне (за якістю і терміном) виконання проектних і дослідницьких завдань на верхніх ієрархічних рівнях системи “архітектура” є, без перебільшення, неможливим.

  2. В дисертації також запропонований метод вартісної оцінки, який, як додатковий (або як складова системної оцінки), може бути використаний для суто економічного аналізу (визначення порівняльної вартості) функціонально-планувальної структури містобудівельних цілісних об'єктів будь-якого ієрархічного рівня. Ця методика створює можливість визначити і враховувати основні, вирішальні фактори, що впливають на вартісні показники проектних рішень, і відбирати найбільш доцільні за цим критерієм варіанти. Основними властивостями цієї методики є оперативність, детермінованість, достовірність, здатність бути адаптованою до тих чи інших умов будівництва, достатня точність і об’єктивність результатів навіть на ранніх (ескізних) стадіях проектування.

Взаємодоповнююче використання системної і вартісної методик, запропонованих в дисертації, створює можливість всебічного оперативного аналізу планувальної, функціональної та економічної складових якості цілісних житлових утворень. Взаємодія суто вартісної і системної методик у процесі визначення якості і вибору варіантів рішень ЦЖУ дає змогу виявити перспективні позитивні напрямки як в існуючій проектній практиці, так і в наукових розробках, які ще не знайшли втілення в життя.

  1. На основі проведеного в роботі дослідження отриманий і обґрунтований висновок про доцільність застосування у забудові житлових будинків, диференційованих за типами помешкань, що дає відчутний соціальний та економічний ефект за рахунок більш доцільної функціонально-просторової диференціації території ЦЖУ в аспекті громадського обслуговування. Диференціація житлових будинків за типами помешкань, окрім того органічно приводить до позбавлення від монотонності і формалізму в забудові, створює передумови для досягнення більшої різноманітності та архітектурно-композиційної виразності забудови у цілому.

5. Встановлено, що при виконанні умови зіставлюваності варіантів, що порівнюються, існує можливість і необхідність використовувати для оцінки ЦЖУ лише один системний критерій оцінки, оскільки реакція функціонально-планувальних показників ЦЖУ аналогічна змінам показників вартості цієї системи. Окрім того, системна методика оцінки за своєю суттю є об’єктивною і не залежить від кон’юнктури ринку, тому що базується на використанні питомих коефіцієнтів вартісної вагомості, які залишаються незмінними. Системний та вартісний методи оцінки зокрема рекомендуються для аналізу проектів ЦЖУ на стадії прийняття концептуальних рішень, та для виконання пошукових типологічних наукових досліджень щодо економічних закономірностей формоутворення ЦЖУ.

Одночасно, слід зауважити, що дослідницька робота в руслі теми дисертації ще далеко не вичерпана. Подальшими напрямками роботи слід вважати, перш за все, поглиблення адекватності функціональних моделей моделей і критеріїв специфіці ЦЖУ – у зв’язку з об’єктивною наявністю динаміки і множині конкретних завдань архітектурно-містобудівельного проектування і досліджень. Крім того, цікавим і науково вагомим є аспект конкретизації дослідженої методології для більш складних містобудівельних об'єктів – систем і підсистем вищих ніж ЦЖУ ієрархічних рівнів.

Публікації автора:

  1. Хараборська Ю.О. Застосування кількісних методів для визначення ефективності забудови ЦЖУ // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. – К : КНУБА. – 1997. - №2. –С. 171 – 175.

  2. Хараборская Ю.А / Лаврик Г.И., Фахми А./ Актуальные аспекты системного подхода в архитектурных исследованиях и проектировании // Теорія та історія архітектури і містобудування. – К : НДІТІАМ. – 1998. - №2. – С. 22 – 25.

  3. Хараборська Ю.О. Сучасні уявлення про первісний елемент забудови міст та його особливості // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. – К : КНУБА – 1999. - №4. – С. 98 – 104.

  4. Хараборська Ю.О. Методика вартісної оцінки проектних рішень цілісних житлових утворень (ЦЖУ) та метод оперативного визначення вартості на основі урахування груп укрупнених елементів // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. – К : КНУБА – 1999. - №5 – С. 32 – 36.

  5. Хараборська Ю.О. Визначення провідних завдань в галузі оптимізації об"єктів житлової забудови. // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. – К : КНУБА – 2000. - №7 – С. 23 – 26.

  6. Хараборська Ю.О. Застосування кількісних методів для порівняльної оцінки забудови житлових утворень на прикладі мікрорайонів №7,9,11 житлового масиву Осокорки-північні. // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. – К : КНУБА – 2002. - №10 – С. 48 – 53.

  7. Хараборська Ю.О. Поняття цілісного житлового комплексу та методи його оцінки. – К, 1995, - 5с. – Укр. – Деп. в ДНТБ України.

  8. Хараборська Ю.О. Застосування кількісних методів для визначення ефективності забудови житлових утворень.- К, 1996.- 10 с.- Укр. – Деп. в ДНТБ України.