Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології


Білощицький Андрій Олександрович. Методи та моделі комплексного інформаційно-освітнього середовища в умовах розвитку вищого навчального закладу. : Дис... канд. наук: 05.13.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Білощицький А.О. – Методи та моделі комплексного інформаційно-освітнього середовища в умовах розвитку вищого навчального закладу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.06 Інформаційні технології. Київський національний університет будівництва і архітектури. Київ, 2007.

На основі проведеного аналізу існуючих підходів до ІТ в навчальному процесі та діяльності ВНЗ в умовах необхідності впровадження кредитно-модульної системи визначені напрямки ІТ у ВНЗ та масштаби їх впровадження. Запропоновані принципи створення комплексного інформаційно-освітнього середовища ВНЗ. Представлено схему створення об’єктів інформаційно-освітнього середовища системи управління навчальним процесом, де джерелами створення об’єктів КІОС є множина інших об’єктів та суб’єктів ВНЗ. Розроблено абстрактну модель комплексного інформаційно-освітнього середовища ВНЗ. Розроблена концептуальна та логічна структура розподілених баз даних навчального закладу з широким використанням метаописів. На основі результатів дослідження сучасних методів контролю знань та тестування запропоновано абстрактну модель підсистеми комп’ютерного тестування. В системі тестування реалізовані принципи «жорсткої» та «м'якої» оцінки. Наведена концептуальна модель програмних засобів, що має багаторівневу розподілену архітектуру та орієнтована на розвиток ВНЗ. На основі запропонованих моделей та методів з використанням необхідних програмно-технічних засобів розроблена система «Навігатор-Освіта». Результати роботи були впроваджені у Київському національному університеті будівництва і архітектури.

В дисертаційній роботі вирішено задачу створення моделей та методів побудови комплексного інформаційно-освітнього середовища ВНЗ. Обраний напрямок дослідження відповідає загальним тенденціям в сфері освіти нашої країни.

Основними результатами дисертаційної роботи є:

  1. Проведено аналіз існуючих підходів до ІТ в навчальному процесі та зроблено висновок про недостатній розвиток принципів, моделей і методів розробки та впровадження у діяльність ВНЗ комплексних систем, які орієнтовані на інтеграцію різноманітних функціональних компонент в умовах розвитку ВНЗ (зокрема, впровадження кредитно-модульної організації навчального процесу).

  2. Розроблено модель комплексного інформаційно-освітнього середовища ВНЗ на верхньому рівні ієрархії як композицію двох основних підсистем: підсистеми управлінської діяльності ВНЗ і підсистеми керування процесом навчання і контролю знань. Зроблено висновок про необхідність першочергового розвитку підсистеми керування процесом навчання і контролю знань як необхідної передумови швидкого впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу.

  3. Запропоновано концептуальну модель комплексного інформаційно-освітнього середовища ВНЗ, для реалізації якої розроблена відкрита архітектура програмних засобів, що базується на використанні класичного об'єктно-орієнтованого шаблону проектування „Model view separation” і передбачає взаємодію з базою даних.

  4. Запропоновані об’єктно-орієнтовані моделі і методи диференційованого аналізу результатів тестів (оцінки надійності, валідності), які реалізовані блоком експертної оцінки, що використовує накопичені в базі даних результати тестування, та розроблено алгоритм визначення істинності відповіді з урахуванням „жорсткої” та „м’якої” (на основі нечіткої логіки) схем обчислень оцінки.

  5. Розроблено концептуальну, логічну та фізичні структури розподіленої бази даних ВНЗ, яка на метарівні складається з баз даних окремих факультетів та загальноуніверситетської довідкової бази даних, між якими забезпечується інформаційно-логічний зв’язок шляхом механізмів реалізації запитів та посилань.

  6. Розроблено структурну модель підсистеми організації WEB-доступу до інформаційних ресурсів програмного комплексу, яка включає конструктор запитів, орієнтований на користувача з початковим рівнем знань і вмінь у сфері практичного використання інформаційних технологій.

  7. Розроблено концептуальну модель корпоративної комп’ютерної мережі ВНЗ яка забезпечує функціонування КІОС. Структура корпоративної комп’ютерної мережі, що відповідає цій моделі, дозволила організувати на серверах різні служби контролю над переданими даними, ведення статистики, запобігання дублювання або перехоплення IP-адрес за допомогою контролю MAC-адрес пакетів даних.

  8. Розроблені моделі, методи і алгоритми покладені в основу інформаційної системи «Навігатор-Освіта», впровадженої з 2004 року у Київському національному університеті будівництва і архітектури.

Публікації автора:

  1. Білощицький А.О., Лізунов П.П., Макарчук О.О. Использование сети Internet в деятельности технического университета // Збірник наукових праць № 26. Частина ІІ Національної академії Прикордонніх військ України ім. Богдана Хмельницького – Хмельницький. – 2004. – С. 146–147.

Автором сформульовані цілі та задачі розвитку інформаційних технологій і використання мережі Інтернет в діяльності технічного університету.

  1. Білощицький А.О., Лізунов П.П. Використання корпоративної комп’ютерної мережі в діяльності вищого навчального закладі // Вісник Львівського університету. – Львів – 2004. – № 8. – С. 182–188.

Автором розроблена структурна схема ядра корпоративної комп’ютерної мережі, сформульовані цілі та задачі створення фонду програмного забезпечення.

  1. Білощицький А.О., Демченко В.В., Лізунов П.П. Розробка та впровадження інформаційно-інтегрованих програмних засобів для забезпечення кредитно-модульної організації навчального процесу на базі корпоративної комп’ютерної мережі // Вісник Хмельницького національного університету. Технічні науки. – 2006. – № 4. – С. 194–199.

Автору належить концептуальна модель комплексного інформаційно-освітнього середовища, що орієнтується на підтримку кредитно-модульної організації навчального процесу, абстрактна модель комплексного інформаційного середовища ВНЗ, а також структурна схема збереження інформації в корпоративних комп’ютерних мережах.

  1. Білощицький А.О., Демченко В.В. Розробка інтегрованих інформаційних засобів для забезпечення впровадження кредитно-модульної системи в сфері навчання // Східно-Європейський журнал передових технологій. Українська державна академія залізничного транспорту. Технологічний центр. – Харків. – 2007. С. 20–28.

Автору належить концептуальна модель інтегрованої системи тестування знань і реєстрації успішності студентів з урахуванням кредитно-модульної організації навчального процесу, абстрактна модель інформаційно-інтегрованої підсистеми комп’ютерного тестування знань з відкритою архітектурою.

  1. Лізунов П.П., Білощицький А.О. Моделі та засоби формування комплексного інформаційно-освітнього середовища навчального закладу // Системи обробки інформації. – Х.: ХУ ПС, 2007. – Вип. 5(63). – С. 2-7.

Автору належать модель, принципи і методи побудови комплексного інформаційно-освітнього середовища як системи параметризованих (адаптивних) функціональних компонент з відкритою архітектурою, запропонована методика наповнення об’єктів комплексного інформаційно-освітнього середовища, сформульовані вимоги до інформаційного середовища ВНЗ.

  1. Задоров В.Б., Лізунов П.П., Щербина О.А., Білощицький А.О., Макарчук О.О., Использование информационных технологий в управлении техническим вузом. // Матеріали ІХ Международной научно-технической конференции ”Информационная среда вуза”. – Иваново: ИГАСА, 2002. – С. 14–15.

Автором сформульовані цілі та задачі в науково-технічній діяльності ВНЗ на яких базується концепція розвитку та впровадження інформаційних технологій.

  1. Білощицький А.О., Задоров В.Б., Лізунов П.П., Щербина О.А., Макарчук О.О. Проектування комп’ютерних мереж з розподіленими базами даних // Матеріали 63 науково-практичної конференції Київського національного університету будівництва і архітектури. – К.: КНУБА, 2002. – С. 4–5.

Автором сформульовані цілі використання комп’ютерних мереж в навчальному процесі та науково-методичній роботі ВНЗ, вимоги до комп’ютерних мереж з розподіленими базами даних.

  1. Білощицький А.О., Лізунов П.П., Макарчук О.О. Створення фонду програмних продуктів КНУБА // Матеріали 64 науково-практичної конференції Київського національного університету будівництва і архітектури. – К.: КНУБА, 2003. – С. 4–6.

Автору належать вимоги та принципи створення фонду програмних продуктів.

  1. Лізунов П.П., Білощицький А.О. Використання корпоративної комп’ютерної мережі для впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу // Матеріали одинадцятої Всеукраїнської наукової конференції “Сучасні проблеми прикладної математики та інформатики” ЛНУ. – Львів: – 2004. – С. 87

Автору належить адаптація принципів побудови корпоративних мереж до вимог кредитно-модульної системи організації навчального процесу.

  1. Білощицький А.О., Лізунов П.П. Використання корпоративної комп’ютерної мережі КНУБА // Матеріалі 65 науково-практичної конференції Київського національного університету будівництва і архітектури. – К.: КНУБА, 2004. – С. 5–7.

Автору належить вдосконалення алгоритмів динамічної маршрутизації передачі даних з врахуванням адаптації до потреб ВНЗ.

  1. Білощицький А.О., Лізунов П.П. Використання корпоративної комп’ютерної мережі КНУБА для забезпечення кредитно-модульної організації навчального процесу // Матеріалі 66 науково-практичної конференції Київського національного університету будівництва і архітектури. – К.: КНУБА, 2005. – С. 4–13.

Автором розроблена концептуальна модель корпоративних комп’ютерних мереж у ВНЗ, які базуються на використанні адаптованих алгоритмів динамічної маршрутизації.

  1. Білощицький А.О., Демченко В.В., Смирнов В.В. Інтегровані гнучкі програмні засоби для комп’ютерної підтримки кредитно-модульної системи організації навчального процесу // Сучасні проблеми прикладної математики та інформатики: Матеріали 11-ї Всеукраїнської наукової конференції – Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2004. – С. 20.

Автору належить структурна модель підсистеми організації WEB-доступу до інформаційних ресурсів комплексного інформаційно-освітнього середовища

  1. Білощицький А.О., Лізунов П.П. Розробка і використання комп’ютерної мережі для забезпечення навчального процесу // Проблеми та зміст фундаментальної освіти сучасного інженера: Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції – Харків: НТУ “ХПІ”, 2004. – С. 60–61.

Автором запропоновано структуру корпоративної комп’ютерної мережі та принципи організації безпеки даних в корпоративних комп’ютерних мережах.

  1. Демченко В.В., Білощицький А.О., Смирнов В.В. Інформаційно-інтегровані адаптивні програмні засоби підтримки кредитно-модульної системи організації навчального процесу // Збірник науково-методичної конференції «Кредитно-модульна система організації навчального процесу при підготовці фахівців з напряму «БУДІВНИЦТВО». – Макіївка, 2005. – С. 12–20.

Автором розроблена концептуальна модель спеціалізованих розподілених баз даних як основи інформаційної інтеграції освітнього середовища з використанням метаописів, запропоновані методи диференційованого аналізу результатів тестування з використанням апарату нечіткої логіки.

  1. Білощицький А.О. Методи та моделі комплексного інформаційного середовища в умовах кредитно-модульної організації навчального процесу // Тези доповідей наукової конференції молодих вчених, аспірантів і студентів – К.: КНУБА, 2006. – С. 3–4.

  2. Білощицький А.О. Методи та моделі побудови інформаційно-освітніх систем в умовах модульно-рейтингової організації навчального процесу на прикладі КНУБА // Управління проектами у розвитку суспільства: Матеріали III Міжнародної конференції –К.: КНУБА, 2006. – С. 18–20.

  3. Теорія ймовірностей та математична статистика: Навч. посіб. / А.О. Білощицький, Н.Д. Федоренко, О.І. Баліна та ін. – К.:КНУБА, 2007. – 104 с.

Автору належить розділ 2.

  1. Вища математика: Навч. посіб. / А.О. Білощицький, Н.Д. Федоренко, О.І. Баліна та ін. – К.: Віпол, 2003. – 164 с.

Автору належать розділи 3, 4.

  1. Вища математика: Навч. посіб. Друге видання / А.О. Білощицький, Н.Д. Федоренко, О.І. Баліна та ін. – К.: КНУБА, 2003. – 246 с.

Автору належать розділи 1, 2.