Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Скороход Олександра Борисівна. Методи та моделі оцінки конкурентної позиції підприємства в умовах розвитку ринкових відносин : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Скороход О. Б. "Методи та моделі оцінки конкурентної позиції підприємства в умовах розвитку ринкових відносин". – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеці-

альністю 08.00.11 - математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара, Дніпропетровськ, 2008.

У роботі дістало подальшого розвитку визначення категорії "конкурентна позиція підприємства" (КПП), розроблений метод єдиної математичної формалізації якісних і кількісних наборів даних з урахуванням їх неточностей; розроблена комплексна модель оцінки КПП; розроблена лінгвістична модель оцінки стійкої конкурентної переваги від перебування підприємства у бізнес-середовищі; розроблена лінгвістична модель інтегральної оцінки КПП; розроблена модель визначення потенційних споживачів та конкурентів; розроблена модель нечітко-інтегрального обчислення оцінки КПП з використанням інтегралу Шоке.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і запропоноване нове вирішення наукової проблеми оцінювання конкурентної позиції підприємства, що виявляється у розробці адекватної теорії для удосконалення методів та моделей оцінки КПП в умовах розвитку ринкових відносин. Ця теорія дає цілісне уявлення про закономірності формування КПП та її суттєві зв’язки із конкурентним середовищем, долає існуючі протиріччя в науковому визначенні категорії КПП. Створена гнучка система оцінювання КПП, здатна подолати обмеженість існуючих методів та моделей у частині використання недосконалої інформації, що надходить із конкурентного середовища та правомірного використання операторів згортки. Нова теорія збагачує інформаційну базу оцінювання КПП важливими знаннями досвідчених фахівців підприємств у предметній галузі. Використання результатів дисертаційного дослідження можливе у

системах підтримки прийняття рішень у стратегічному управлінні підприємством.

Отримані результати дозволяють зробити наступні висновки:

1. Проведено аналіз теоретичних та практичних досліджень, який виявив існу-

вання певних суперечностей у визначенні категорії КПП та підміни її у деяких випадках іншими категоріями. Запропоновано конструктивне визначення КПП – комплексний багатоаспектний показник, що характеризує положення підприємства у конкурентному середовищі та його стратегічну можливість виробляти й підтримувати конкурентні переваги.

2. На основі аналізу сучасних методів та моделей оцінки КПП визначено їх основні недоліки. Встановлено, що існуючі моделі оцінки конкурентної позиції не дозволя-

ють обробляти неповну, неточну та непевну інформацію, що надходить нерівномірно та із затримками у часі. Напрямком усунення виявлених недоліків є запропонований автором метод єдиної математичної формалізації подання та обробки інформації, що використовується у моделях оцінки КПП. Метод реалізується у формі багатомодульної системи оцінювання, в якій кожен модуль (фізична реалізація моделі оцінки), незалежно від інших, обробляє власний набір факторів, відтворюючи частковий погляд на той чи інший аспект КПП та доповнює таким чином інші модулі. Такий підхід дозволяє уніфікувати на базі теорії нечіткої логіки, теорії нечітких мір та інтегралів математичні моделі, що закладені в окремі модулі.

3. Визначено місце моделі оцінки КПП у системі стратегічного управління, як складової системи підтримки прийняття рішень. У науковому сенсі уточнені основні аспекти КПП та відповідні ним набори вхідних факторів моделей. Розроблено комплексну трьох рівневу систему оцінювання КПП, яка охоплює аспекти – стану ринку, досконалості системи управління підприємством та стану підприємства. Багатомодульна структура комплексної системи оцінювання робить гнучким процес добору факторів, для використання у тих чи інших модулях, залежно від наявності доступної інформації з конкурентного середовища. З надходженням інформації можливе уточнення у часі оцінок тих чи інших аспектів, шляхом злиття інформації з виходів модулів.

4. Розроблено модель визначення цільового сегменту ринку з урахуванням соціально-психологічних та економічних змінних. Ці фактори характеризують сприйняття підприємства у свідомості споживачів та їх вимоги до продукції підприємств. Використання моделі дозволяє визначати конкурентне позиціонування підприємства у сегменті.

5. Запропоновано метод встановлення наявності ефективних стійких конкурентних переваг, який дозволяє оцінити досконалість системи управління підприємством. У межах методу розроблена модель оцінки набуття ефективної стійкої конкурентної переваги від активності зв’язків підприємства із бізнес-середовищем.

6. Розроблено лінгвістичну модель оцінки КПП, з урахуванням стану ринку, стану підприємства та стану управління. Запропонована модель створена як відкрита для розвитку система, яку можна доповнювати різними модулями, що характеризують головні аспекти КПП, демонструючи таким чином адаптивність до процесу надходження інформації. Цінною властивістю лінгвістичної моделі є те, що вона використовує об’єктивну та суб’єктивну інформацію, статистичні відомості і загалом важливі дані про конкурентне середовище та підприємство, дозволяє враховувати важливості факторів оцінки КПП, їх взаємодію призначену експертами, напрямок та силу впливу на кінцевий результат. Недоліком лінгвістичних моделей слід вважати неможливість використання корельованих факторів.

7. Обґрунтовано неправомірність використання оператору середньозваженого для безпосередньої згортки факторів оцінки КПП, тому що на практиці вони виявляються переважно корельованими між собою. Встановлено необхідність урахування взаємодії факторів, яка викликає ефект синергії. У результаті дослідження запропоновано використання оператору згортки на базі нечіткого інтегралу Шоке для агрегації безпосередньо факторів, який ефективно моделює як важливості окремих поодиноких факторів, так і важливості коаліцій факторів для відображення взаємодії між ними. Порівняння моделей (лінгвістичної та нечітко-інтегральної оцінки КПП) дозволило зробити висновки про їх недоліки та переваги і запропонувати об'єднання цих моделей разом із збереженням переваг кожної з них, наприклад, для згортки дефазифікованих виходів окремих модулів лінгвістичних моделей, з метою усунення корельованості між комплексними факторами.

8. Підтверджено розрахунками правильність баз знань закладених у моделях. На основі розрахунків виконаних для окремих підприємств-конкурентів виявлені недоліки діяльності підприємств, що впливають на їх КПП. Для ВЕСТА запропоновані рекомендації щодо подальшого розвитку та посилення її конкурентної позиції.

Розроблені моделі відповідають вимогам когнітивності, нормативності та прагматичності. Експертна система заснована на розроблених моделях дозволяє менеджерам підприємства встановити причини, що викликали існуючий стан КПП, розглянути вплив окремих факторів на зміни КПП і прийняти обґрунтоване рішення в стратегічному управлінні підприємством. Розроблені моделі не нав’язують менеджеру категоричні судження, а дозволяють втілювати свої інтуїцію, досвід, ставлення до подій, факторів та взаємодії між ними.

Публікації автора:

І. Статті у фахових періодичних наукових виданнях та збірниках наукових праць:

  1. Скороход, А. Б. Моделирование оценки конкурентных позиций предприятия сред-

ствами нечеткой математики /А. Б. Скороход //Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр.: Вип. 222: у IV т./ редкол.: А.А. Покотілов (гол. ред.) [та ін.]. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Т. IV. – С . 851–859.

  1. Скороход, А. Б. Применение нечеткой меры в задаче оценки конкурентной позиции предприятия / Л. Н.Савчук, А. Б. Скороход // Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка. В. Лазаряна. – 2007. - № 14. – С. 273–277. (автору належить аналіз застосування нечіткої міри в оцінюванні КПП)

  2. Скороход, О. Б. Застосування теорії нечіткої логіки для моделювання підтримуваної

конкурентної переваги / О. Б. Скороход // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр.: Вип. 224: у IV т./ редкол.: А.А. Покотілов (гол. ред.) [та ін.]. - Дніпропетровськ:

ДНУ, 2007. – Т. IV. – С . 1034–1043.

  1. Скороход, А. Б. Моделирование рыночных позиций заводов по производству промышленных аккумуляторных батарей / А. Б. Скороход // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр.: Вип. 228: у IV т./ редкол.: А.А. Покотілов (гол. ред.) [та ін.]. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Т. IІ. – С . 383–393.

  2. Скороход, А. Б. Исследование факторов оценки конкурентной позиции предприятия /А. Б. Скороход// Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна. – 2007. - № 18. – С. 251–254.

  1. Скороход, А.Б. Конкурентные позиции предприятий горно-металлургического комплекса Украины /В.Мазур, А.Скороход // Экономика Украины: науч. журнал: Вип. 3(560).– Киев: Преса України, 2009. – С. 4–18. (автором розроблено комплексну модель оцінки КПП та проаналізовано вплив факторів на позиції металургійних підприємств)

ІІ. Публікації в матеріалах науково-практичних конференцій:

  1. Скороход, А. Б. Аналитический обзор методов и моделей оценки конкурентных пози-

ций предприятия / Л. Н. Савчук, И. Г. Сокиринская, А. Б. Скороход // Produkcja I zarzadzanie w hutnictwie: матеріали міжн. наук.-техн. конф., 29 черв.-2 лип. 2005р. – Chestohowa, 2005. – С. 252 – 255. (автором проведено порівняльний аналіз методів оцінки КПП та визначено їх переваги і недоліки)

  1. Скороход, О. Б. Дослідження логіко-змістового визначення конкурентних позицій підприємства в умовах трансформаційної економіки / О. Б. Скороход, Л. М. Савчук // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: матеріали IV міжн. наук.-практ. конф., 19–20 жовт. 2006 р. – Хмельницький, 2006. – С. 436-441. (автором виконано аналіз підходів до визначення КПП та визначені напрями його удосконалення).

  2. Скороход, О. Б. Моделювання економічного розвитку трансформаційної економіки / Л. М. Савчук, О. Б. Скороход // Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку: матеріали VII наук.- практ. конф., 15 лист. 2005 р. – Павлоград, 2005. – С. 264 – 270. (автором розроблено теоретичні аспекти моделювання економічного розвитку трансформаційної економіки).

  3. Скороход, А. Б. Конкурентоспособность предприятия в аспекте рыночной трансформации национальной экономики /Л. Н. Савчук, А. Б. Скороход// Економіка і управління у промисловості: матеріали всеукр. наук.-практ. конф., 26-28 жовт. 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 233 – 234. (автором визначене місце конкурентоспроможності підприємства у загальній структурі національної економіки).

  4. Скороход, О. Б. Критичний аналіз методів оцінки конкурентної позиції підприємства /О. Б. Скороход// Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку: матеріали VIII наук.-практ. конф., 10 лист. 2006 р. – Павлоград, 2006. – С. 286 – 288.

  5. Скороход, А. Б. Применение нечеткой меры в задаче оценки конкурентной позиции

предприятия / Л. Н. Савчук, А. Б. Скороход // Проблеми економіки транспорту: матеріали V міжн. наук. конф., 27 – 28 квіт. 2006 р. – Дніпропетровськ., 2006. – С. 86 – 87. (ав-

тором досліджено вплив застосування нечіткої міри на оцінку КПП)

  1. Скороход, А. Б. К вопросу о моделировании оценки конкурентной позиции предприятия / А. Б. Скороход // Проблеми реалізації науково-творчого потенціалу молоді: пошуки, перспективи: матеріали ІХ регіон. наук. – практ. конф., 2 бер. 2007 р. – Павлоград, 2007. – С. 55 – 56.

  2. Скороход, А. Б. Модель переносимого доверия в оценке конкурентной позиции предприятия / А. Б. Скороход // Сучасні інформаційні технології на транспорті, в промисловості та освіті: матеріали наук. – практ. конф., 14 – 15 трав. 2007 р. – Дніпропетровськ, 2007. – С.78 – 79.