Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології


Соколова Надія Андріївна. Методи та моделі системи управління сталим розвитком об'єктів господарчої діяльності : Дис... д-ра наук: 05.13.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Соколова Н.А. Методи та моделі системи управління сталим розвитком об’єктів господарчої діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.06 – автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології. Харківський національний університет радіоелектроніки, Харків, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню й розробці проблемно-орієнтованої теорії, методології й інструментарію аналізу та синтезу автоматизованого управління сталим розвитком об’єктів господарської діяльності. Під об’єктом господарської діяльності (ОГД) розуміється виробниче або обслуговуюче підприємство, організація, установа.

Розвиток є обов’язковою умовою ефективного функціонування в ринкових умовах. Наведено огляд методів дослідження сталого розвитку складних систем, показано роль управління в процесі розвитку. Наведено аналіз впливу зовнішнього середовища на розвиток ОГД.

Розглянуто завдання координаційного управління в ОГД. Проведено аналіз стану АСУ ОГД, огляд моделей і технологій управління інформаційними ресурсами ОГД, що виявив орієнтацію сучасних ERP і CIM-систем на інформаційне забезпечення процесів функціонування. Для рішення всіх завдань управління розвитком ОГД необхідне створення підсистеми управління розвитком у складі АСУ ОГД.

Розроблено методологію управління сталим розвитком ОГД.

Проаналізовано завдання вибору моделей і методів координації для оптимізації ОГД, розроблені моделі координації системи. Розроблено методологію оцінювання стану ОГД, введено у використання узагальнений показник сталості розвитку. Розглянуто вибір оптимальної стратегії ризику.

Досліджено методи й моделі планування та оптимізації розвитку ОГД, побудовано матрицю визначення розмірів фонду розвитку для різних стратегій.

Досліджено питання вибору ефективних технологій та інструментальних засобів реалізації підсистеми управління розвитком ОГД.

У дисертаційній роботі вирішена важлива науково-практична проблема розробки методології управління сталим розвитком окремого класу складних організаційно-технічних систем на прикладі ОГД. Це досягнуто шляхом узагальнення й доповнення основ проблемно-орієнтованої теорії, методології й інструментарію систем автоматизованого управління сталим розвитком ОГД у вигляді єдиного комплексу науково-методологічних положень, математичних моделей, алгоритмів і програм. Запропоновано єдиний методологічний підхід до вирішення завдань управління сталим розвитком ОГД.

Основні результати роботи зводяться до такого.

1. Виконано системологічний аналіз стану проблеми управління складними організаційно-технічними системами на прикладі ОГД. Встановлено: сталий розвиток ОГД є обов’язковою умовою ефективного функціонування в ринкових умовах, управління розвитком є необхідним, рівень інформатизації процесів управління розвитком ОГД не задовольняє сучасних потреб через те, що відсутні проблемно-орієнтована методологія й інструментарій вирішення завдань управління сталим розвитком ОГД. Запропоновано новий декомпозиційно-координаційний підхід, в основу якого покладено загальносистемні вимоги: ієрархічність, відкритість, ітеративність. У межах підходу визначено стратегію управління функціонуванням і розвитком ОГД.

2. На основі проведеного системологічного аналізу і структуризації проблеми створення системи управління сталим розвитком ОГД комплексно визначені й сформульовані принципи підвищення ефективності управління розвитком складних систем на прикладі ОГД, які відрізняються від існуючих урахуванням комплексної взаємодії з зовнішнім середовищем, невизначеностей і ризиків, багатокритеріальності, використанням комплексної координації та об’єднанням у єдиний процес процесів прийняття й реалізації рішень, що дало можливість створити єдині теоретичні засади побудови систем управління сталим розвитком різних за своїм призначенням ОГД.

3. Одержали подальший розвиток теоретико-множинні моделі складних систем: отримано ієрархію узагальнених теоретико-множинних моделей розвитку ОГД, що дає змогу з єдиних позицій розглянути роботу системи та її елементів у процесі розвитку і обрати структурну модель певного рівня ієрархії; отримані узагальнені теоретико-множинні моделі розвитку ОГД, що дають змогу розглядати й аналізувати завдання планування розвитком ОГД різних типів. Розроблено модель складної системи під час несталого функціонування, яка дала змогу сформулювати умови скоординованого розвитку складних систем і вирішувати завдання планування їхнього сталого розвитку.

4. Запропоновано модель комплексного оцінювання станів ОГД, що враховує фінансову діяльність, виробничу сторону діяльності ОГД, поліпшення якості продукції, вартість основних фондів, досконалість управління й інноваційну сторону діяльності ОГД. Розроблено концепцію методології аналізу сталості розвитку ОГД, що містить низку послідовних етапів: вибір базису і правил оцінювання, формування інформаційної моделі системи, визначення й аналіз показників, і дає можливість ідентифікувати стан ОГД на основі комплексної оцінки станів ОГД. Запропоновано узагальнений показник оцінювання сталості розвитку ОГД, що враховує фінансову, виробничу складові ОГД і складову інноваційної діяльності.

5. У межах подальшого розвитку методології управління сталим розвитком об’єктів господарської діяльності пророблені питання координації, проаналізовано системи дво-, три- і багаторівневої координації. Розроблено модель координації взаємодії підсистем в автоматизованій системі управління розвитком і визначено послідовність організації процесів координації. Сформульовано концепцію організації процесів координації в управлінні розвитком ОГД, що передбачає можливість виявлення ступеня і причин нескоординованості й механізмів їхнього усунення. Подано основні моделі й методи координації, використовувані для оптимізації ОГД, що функціонують в умовах невизначеності й ризику. Передбачено включення спеціальної підсистеми координації.

6. Виконано аналіз зовнішнього середовища ОГД, вивчено й описано фактори невизначеності й ризику, запропоновано методи обліку невизначеності в завданнях планування. Виконано оцінку ризиків, виділено основні показники ризику, знання яких дає змогу виробити рішення про напрямок сталого розвитку ОГД. Запропоновано модель визначення умов забезпечення рівноваги на ринку товарів і послуг, згідно якої доведено, що збалансованість і сталість ринку товарів є головним чинником обмеження комерційного ризику. Запропоновано й розроблено моделі попиту на основі моделювання статистичними ансамблями, що дає змогу враховувати переваги покупців при моделюванні ринків.

7. Вдосконалено модель урахування ризиків в ОГД, за допомогою якої можливе прогнозування зміни і оптимізації основних показників. Подано кількісний опис ризику на прогнозований період розвитку ОГД. Показано, що вибір оптимального рівня ризику значною мірою залежить від поводження функції прибутковості й заданих граничних умов. Розроблено стратегію управління розвитком ОГД із урахуванням факторів ризику.

8. Досліджено питання планування розвитку ОГД як цілеорієнтованої системи. Подано модель опису процесу відновлення продукції, що випускається. Виділено основні техніко-економічні показники ОГД як об’єкта розвитку, за величинами змін яких можна судити про динаміку розвитку системи. Розроблено моделі планування виробництва товарів і послуг. Модель «Планування відновлення продукції» дає змогу прогнозувати зміну обсягів продукції, що випускається і оновлюється, з урахуванням частки сегмента ОГД. Розглянуто питання планування фонду розвитку й розроблено модель зміни фонду розвитку ОГД, що дає змогу вибирати оптимальне значення фонду розвитку за відомої ринкової стратегії.

9. Модифіковані моделі підтримки прийняття рішень з урахуванням факторів ризику. Вибір і прийняття рішень управління розглядається як двоетапний процес: вибір найкращої стратегії й вибір кроків вирішення. Об’єднані в єдиний процес управління процеси прийняття і реалізації рішень, що забезпечує одну цільову функцію.

10. Одержала подальший розвиток теорія багатокритеріальної оптимізації в управлінні розвитком ОГД. Сформульовано завдання вибору універсальної функції корисності часткових критеріїв як способу приведення різнорідних факторів до ізоморфного кількісного вигляду. Виділено й проаналізовано основні типові ситуації прийняття рішень й основні групи стратегій, що використовуються ОПР під час вирішення цих завдань. Розроблено узагальнену адаптивну математичну модель багатокритеріального оцінювання і оптимізації.

11. Доведено доцільність створення компонентів СУР ОГД на основі технології програмних агентів, що дає можливість забезпечення скоординованої взаємодії інформаційних систем і розподілених баз даних. Обґрунтовано агентно-орієнтований підхід до створення інформаційних технологій рішення завдань управління сталим розвитком ОГД.

В сукупності отримані результати є теоретичною та методологічною основою вирішення важливої наукової проблеми – підвищення ефективності автоматизованого управління сталим розвитком об’єктів господарської діяльності.

Практичне значення результатів підтверджується їхнім впровадженням. Результати дисертаційної роботи впроваджені в навчальний процес і використані при виконанні держбюджетних науково-дослідних робіт Херсонського національного технічного університету, а також у ВАТ «Авто-Електромаш», у ВАТ «Херсонські комбайни», у ТОВ «Техферм», у ВАТ «Вікторія», у ВАТ «Каіса», у ТОВ «Алан», у КМСП «Демос», у ДП «Керченський морський торгівельний порт», в управлінні економічного розвитку Міськвиконкому м. Херсона.

Публікації автора:

  1. Соколова Н.А., Белоусова С.В., Литвиненко В.И. Состояние и перспективы использования искусственного интеллекта // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 1997. – №2. – С. 126-129.

  2. Ходаков В.Е., Соколова Н.А., Литвиненко В.И., Белоусова С.В. Нечеткие гиперграфы в исследованиях информационных потоков в эргатических системах // Эргономика на автомобильном транспорте. – Харьков: ХАДИ, 1998. – С. 30-31.

  3. Мартынов А.Н. Соколова Н.А., Управление развитием предприятий // Сборник научных трудов Института математики НАН Украины «Математические модели и современные информационные технологии», 1998. – С. 123-125.

  4. Бень А.П., Боскин О.О., Соколова Н.А. Использование ассоциативных принципов обработки информации при построении адаптивного пользовательского интерфейса // Сб. трудов VI конференции российской ассоциации искусственного интеллекта КИИ, - Россия, Пущино, 1998. – С. 95-99.

  5. Соколова Н.А. Белоусова С.В. Нечеткие высказывания в логико-лингвистических моделях // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 1998. – №4. – С. 143-144.

  6. Соколова Н.А., Белоусова С.В. Нечеткие гиперграфы в системах информационной поддержки принятия решений // Международная конференция по мягкий вычислениям и измерениям. Сборник докладов. Санкт-Петербург: SCM’ 98, 1998. – С. 184-186.

  7. Соколова Н.А., Рогачев В.Н. Мультиагентные системы поддержки принятия решений в компьютеризованных системах управления // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 1999. – №5. – С. 241-242.

  8. Ходаков В.Е., Соколова Н.А., Бень А.П. Применение модели пользователя при построении адаптивных интерфейсов диалоговых систем // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 1999. – №6. – С. 145-149.

  9. Боскин О.О., Соколова Н.А., Дмитриченко В.М. Планирование деятельности мобильных агентов в динамической среде // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 1999. – №6. – С. 132-137.

  10. Соколова Н.А., Ходаков Д.В. Адаптивный интерфейс АРМ диспетчера систем электросетей // Автоматика. Автоматизация. Электротехнические комплексы и системы. – 2000. – №2(7). – С. 48-55.

  11. Шаронова Н.В., Соколова Н.А., Радванская Л.Н. О проблеме создания интегрированной информационной системы управления образованием // Вестник Херсонского государственного технического университета.– 2000. – №3(9). – С. 383-387.

  12. Соколова Н.А. Перспективы развития компьютеризированных систем поддержки принятия решений // Проблемы программирования. – К.: – 2000. – С. 112-116.

  13. Боскин О.О., Соколова Н.А., Бучинский И.В Дистанционное образование как инновационный образовательный проект // Вестник Херсонского государственного технического университета. - №3(9). – 2000. – С. 387-390.

  14. Соколова Н.А., Мешков М.А. Основы создания систем дистанционного образования с помощью мультиагентной технологии // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2000. – №1(7). – С. 320-323.

  15. Соколова Н.А., Граб М.В. Агентно-ориентированный подход к моделированию систем управления // Збірник праць VII міжнародної науково-практичної конференції „Інформаційні ресурси науково-технічної інформації: проблеми створення і використання”. – К.: – 2000. – С. 28-30.

  16. Лукьяненко Т.В., Соколова Н.А. Модель управления запасами комплектующих изделий для производств с многовариантными технологиями // Зб. наукових праць УДМТУ ім. адмірала Макарова – Миколаїв, 2000. – №6(372). – С. 59-67.

  17. Лукьяненко Т.В., Соколова Н.А. Компьютеризованный анализ экономического состояния предприятия // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2000. – №9. – С. 44-49.

  18. Лукьяненко Т.В., Соколова Н.А., Радванская Л.Н. Об одной модели прогнозирования показателей деятельности предприятия // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2001. – №10. – С. 60-63.

  19. Соколова Н.А., Петровский А.В. Управление технологическими процессами на основе мультиагентных систем // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2001. – №1(10). – С. 256-257.

  20. Соколова Н.А., Мешков М.А. Мультиагентная технология и создание систем дистанционного образования // Сб. трудов МИФИ. – М.: – 2001. – С. 140-141.

  21. Ходаков В.Е., Лукьяненко Т.В., Соколова Н.А. Управление производственно-финансовой деятельностью предприятия // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2001. – №1(10). – С. 64-66.

  22. Соколова Н.А., Антофий Н.Н. Методологические аспекты построения систем дистанционного обучения // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2001. – №2(11). – С. 211-240.

  23. Ходаков В.Е., Соколова Н.А., Лукьяненко Т.В. Оценивание производственно-финансового состояния предприятия // Автоматизированные системы управления и приборы автоматика. – Харьков, 2001. – Выпуск 116. – С. 50-55.

  24. Ходаков В.Е., Соколова Н.А., Лукьяненко Т.В. Модель планирования производства товаров и услуг // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2001. – №5. – С. 229-234.

  25. Соколова Н.А., Лукьяненко Т.В. Еще раз об оценке призводственно-финансового состояния предприятия // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2002. – №1(14). – С. 119-122.

  26. Соколова Н.А., Хапов Д.В. Использование эволюционных алгоритмов при прогнозировании экономических показателей // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2002. – №1(14). – С. 122-126.

  27. Соколова Н.А., Хапов Д.В. Информационные технологии – основа программы социально-экономического развития региона // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2002. – №4(13). – С. 427-428.

  28. Соколова Н.А., Лукьяненко Т.В. Контролинг как современная концепция управления // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2002. – №3(16). – С. 300-303.

  29. Соколова Н.А., Бардачев Ю.Н., Ходаков В.Е. Основы дискретной математики. – Херсон: Из-во Херсонского государственного технического университета, 2002. – 356 с.

  30. Соколова Н.А., Бардачев Ю.М., Ходаков В.Є. Дискретна математика. Підручник за ред. В.Є. Ходакова. – К.: Вища школа, 2002. – 287 с.

  31. Радванская Л.И., Соколова Н.А., Григорова Л.Л., Бугачев А.Д. Концептуальные аспекты построения компьютеризированных систем обучения // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2003. – №2(18). – С. 411-414.

  32. Соколова Н.А., Карамушка М.В., Горидов А.А., Белевцев С.В. Применение нейрокомпьютинга для решения задач финансово-экономической деятельности // Вестник Херсонского государственного технического университета. – 2003. – № 18. – С. 219-225.

  33. Петров Э.Г., Новожилова М.В., Гребенник И.В., Соколова Н.А. Методы и средства принятия решений в социально-экономических и технических системах. – Херсон: ОЛДИ-ПЛЮС, 2003. – 380 с.

  34. Ходаков В.Е., Соколова Н.А. Методология управления развитием организационно-технических систем // Збірник матеріалів конференції „Інтернет – Освіта – Наука – 2004” (ІОН-2004). – Т. 2. – С. 647-652.

  35. Соколова Н.А. Координація в організаційних системах // Перспективи вищої освіти: роль міжуніверситетських консорціумів. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції: НЕР04, Миколаїв: „Атол”, 2004. – С. 90-92.

  36. Соколова Н.А., Миколайчук Н.С., Карамушка М.В. Использование аппарата искусственных нейронных сетей при прогнозировании экономических процессов // Тези доповідей VІІ Всеукраїнської науково-методичної конференції „Проблеми економічної кібернетики”. Алушта – Донецьк: «Юго-Восток». ЛТД, 2003. – С.18-19.

  37. Соколова Н.А., Ходаков В.Е. Координация взаимодействия подсистем в сложных системах // Сборник трудов 10-й Юбилейной международной научной конференции. – Харьков-Туапсе, 2004. – С. 238-239

  38. Ходаков В.Е., Соколова Н.А. Координация взаимодействия подсистем в автоматизированных системах // Автоматика. Автоматизация. Электротехнические комплексы и системы. – №1(13), 2004. – С. 39-48.

  39. Ходаков В.Е., Соколова Н.А. Задачи координации в сложных системах. // Вестник НТУ «ХПІ». Выпуск «системный анализ, управление и информационные технологии» - Харьков: НТУ «ХПІ». – 2004. – №45. – С. 57-66.

  40. Соколова Н.А., Ходаков Д.В. Координация в управляющих системах // Вестник Херсонского государственного технического университета, – №1(19). – 2004. – С. 174-181.

  41. Соколова Н.А. Задачи управления устойчивым развитием объектов хозяйственной деятельности // Вісник Сумського державного університету. Серія „Технічні науки”. – №12(71). – 2004. – С. 11-20.

  42. Петров Э.Г., Соколова Н.А., Ходаков В.Е. Обобщенная теоретико-множественная модель развивающегося объекта хозяйственной деятельности // Зб. наукових праць „Проблеми системного підходу в економіці”. – К.: НАУ, 2004. – Випуск №7. – С. 166-175.

  1. Соколова Н.А. Планирование производства товаров в условиях развития предприятия // «Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2004. – №2(9). – С. 6-10.

  2. Ходаков В.Е., Пилипенко Н.В., Соколова Н.А. Введение в компьютерные науки / Под ред. Ходакова В.Е. – Херсон: Издательство Херсонского государственного технического университета, 2004. – 610 с.

  3. Соколова Н.А. К вопросу устойчивости развития объектов хозяйственной деятельности // Х науково-методична конференція „Проблеми економічної кібернетики” з нагоди 40-ї річниці „Економічної кібернетики” в Україні. – К, 2005. – С. 223-226.

  4. Соколова Н.А., Ходаков Д.В., Ходаков В.Е. Организация координации в системах управления объектами хозяйственной деятельности // Автоматика. Автоматизация. Электротехнические комплексы и системы. – 2005. – №1(15). – С. 163-168.

  5. Соколова Н.А. Условия существования скоординированного набора управляющих воздействий на элементы сложной системы // Вестник Херсонского национального технического университета. – 2005. – №2(22). –С. 288-292

  6. Баженов В.К., Соколова Н.А. Математическое моделирование ансамблями // Экономические инновации. Сборник научных работ. Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины. – 2005. Выпуск №23. – С. 159-164.

  7. Райко Г.А., Соколова Н.А. Моделирование управления развитием вуза // Вестник Херсонского национального технического университета. – 2005. – №1(21). – С. 517-522.

  8. Ходаков В.Е., Соколова Н.А., Ходаков Д.В. Координация в управлении развитием объектов хозяйственной деятельности // Вестник Херсонского национального технического университета. – 2005. – №1(21). – С. 10-24.

  9. Ходаков В.Є, Пилипенко М.В., Соколова Н.А. Вступ до комп’ютерних наук / За ред. Ходакова В.Є. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 496 с.

  10. Соколова Н.А., Кравцова Л.В. Застосування апарату оптимізації параметрів стохастичного процесу у розв’язанні задач усталеності технологічного процесу // Наукова серія „Наукові праці”. – Миколаїв, 2006. – С. 54-59.

  11. Соколова Н.А. Исследование динамики поведения объектов хозяйственной деятельности // Вестник Херсонского национального технического университета. – 2006. – №1(24). – С. 139-140.

  12. Соколова Н.А. Координация по методам согласования и баланса взаимодействий в системе управления технологическим процессом // Вестник Херсонского национального технического университета. – 2006. – №1(24). – С. 68-71.

  13. Соколова Н.А., Петров К.Э. Системологический анализ проблемы устойчивого развития антропогенных открытых систем // Вісник Донецького університету. Сер. А.: Природничі науки. – 2006. – Вип.1. – С. 415-419.

  14. Соколова Н.А., Петров К.Э. Оценивания устойчивости развития объектов хозяйственной деятельности // Наукові праці ДонНТУ. – 2006. – Вип. 106. – С. 109-116.

  15. Соколова Н.А. Роль управления в развитии социально-экономических систем // Тези доповідей ХІ Всеук. конф. «Проблеми економічної кібернетики». – Алушта, 2006. – С. 249-251.

  16. Соколова Н.А. Оценки развития объекта хозяйственной деятельности // Материалы І Межд. конф. «Глобальные информационные системы. Проблемы и тенденции развития». – Харьков – Туапсе, 2006. – С. 248-249.

  17. Соколова Н.А., Шеховцов А.В., Бараненко Р.В. Математичні аспекти організації пошуку в базах даних інформаційних систем // Збірник матеріалів конференції «Інтернет – Освіта – Наука – 2006». – Т.2. – С. 692-697.

  18. Соколова Н.А. Планирование процесса развития объектов хозяйственной деятельности // Збірник матеріалів конференції „Інтернет – Освіта – Наука – 2006”. – Т.2. – С. 254-259.